Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

BAHARATLI ZEYTİNYAĞLI YAPRAK SARMA

BAHARATLI-ZEYTİNYAĞLI-YAPRAK-SARMA

Baharatlı Zeytinyağlı Yaprak Sarma Malzemeleri

250 gr salamura veya taze yaprak

İki su bardağı pirinç

Üç adet soğan

Sıvı yağ

Tuz ve karabiber

Kuş üzümü, dolmalık fıstık

Çay kaşığının ucuyla yenibahar ve tarçın

BAHARATLI-ZEYTİNYAĞLI-YAPRAK-SARMABAHARATLI-ZEYTİNYAĞLI-YAPRAK-SARMA

Baharatlı Zeytinyağlı Yaprak Sarma Tarifi

  1. Yapraklar bol suda yıkanarak beş - on dakika kaynamış suya batırılır ve süzdürülür.
  2. Soğanlar küçük küçük doğranarak altı - yedi yemek kaşığı sıvı yağda pembeleşinceye kadar kavrulur.
  3. Yıkanıp süzdürülen pirinçler ilave edilir. Beş - altı dakika pişirilir. Tuz, baharatlar, kuş üzümü ve fıstık eklenerek ocağın altı kapatılır. Dolmanın bu içi biraz bekletilir ve ılındırılır.
  4. Yaprakların büyüklüğüne göre bu içten bir kaşık yardımıyla alınarak yaprakların üzerine konulur ve uzun bir şekilde sarılır. Tercihen yayvan bir tencereye muntazam bir şekilde dizilir.
  5. İşlem tamamlandıktan sonra sarmaların üzerine biraz sıvı yağ gezdirilir.Azar azar kaynamış su konularak kısık ateşte pişirilir.
  6. Yapraklar kontrol edilir, pişmemişse kaynamış su ilavesi yapılabilir. Burada ehemmiyetli olan suyu bir kerede fazla koymamaktır. Ilık veya soğuk olarak servis edilir.
  7. Baharatlı Zeytinyağlı Yaprak Sarma’ların kolay ve düzgün sarılabilmesi için düz bir pasta tabağının üzerinde sarmanız tavsiye edilir.

Not: Baharatları ocağın üzerinde veya yakınındaki dolaplarda saklanmamalıdır. Çünkü artan sıcaklık baharatların koku ve renklerini bozar, lezzet kaybına yol açar. Bu nedenle baharatlar kapalı kaplarda, kuru, serin ve güneş ışığı almayan yerlerde saklanmalıdır.

Kayseri Talas yöresine ait Tahinli yaprak sarma yemek soğuyup servis tabağına alındığında üzerine tahin gezdirilip yanında limon dilimleri ile sunulması esasına dayanır. Bu yemeğin harcına ayva rendesi de katıldığı olur.

BAHARATLI-ZEYTİNYAĞLI-YAPRAK-SARMA

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
YukarıYukarı