Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

ZEYTİNYAĞLI BEYAZ LAHANA SARMASI

Zeytinyağlı beyaz lahana sarması nasıl yapılır? Beyaz lahana nasıl haşlanır? Bu tarifi kimileri "Zeytinyağlı beyaz lahana dolması nasıl yapılır?" diye arayacaktır. Bu yemeği bir sarma olmasına rağmen dolma olarak adlandıranlar az değildir. Her neyse! Lahana sarma tarifi kıymasız olacaksa işte resimli kolay zeytinyağlı beyaz lahana sarması tarifi...

ZEYTNYALI BEYAZ LAHANA SARMASI 2

Zeytinyağlı Beyaz Lahana Sarması Tarifi Malzemeleri

Bir adet orta boy beyaz lahana

İki buçuk su bardağı pirinç

Üç – dört adet kuru soğan

Bir yemek kaşığı biber salçası

Bir yemek kaşığı domates salçası

Beş - altı yemek kaşığı zeytinyağı

Tuz, karabiber

İki - üç yemek kaşığı nane

ZEYTNYALI BEYAZ LAHANA SARMASI 4ZEYTNYALI BEYAZ LAHANA SARMASI 5ZEYTNYALI BEYAZ LAHANA SARMASI 1

Zeytinyağlı Beyaz Lahana Sarması Tarifi - Zeytinyağlı Lahana Sarması Nasıl yapılır?

  1. Beyaz Lahana Sarması Nasıl Haşlanır? Lahana kaç dakika haşlanır? Lahana haşlamanın püf noktaları: Lahananın orta kısmı keskin bir bıçak yardımıyla dikkatlice çıkarılır. Yaprakların baş kısımları bıçakla kesilerek lahana topundan ayrılır. Lahana yapraklarını parçalamamaya dikkat edilir. Yıkanan yapraklar geniş bir tencerede kaynamakta olan suyun içine batırılır. Beş – altı dakika kadar bu suda haşlanıp kevgir yardımıyla alınarak süzdürülür ve soğumaya bırakılır.
  2. "Lahana Nasıl Haşlanır?" için diğer bir usul: Lahananın sert olan orta kısmı yuvarlak bir şekilde kesilir. Bu kısım altta kalacak şekilde suyu kaynamakta olan tencerenin içine konulur. Su, lahananın yarısından fazlasını aşacak kadar olmalıdır. Lahanalar hafif yumuşayıncaya kadar sekiz - on dakika haşlanır, süzdürülür ve soğuması beklenir.
  3. Soğanlar küçük küçük doğranarak beş - altı yemek kaşığı sıvı yağda pembeleşinceye kadar kavrulur.Salçalar konulur, yıkanıp süzdürülen pirinçler ilave edilir. Yarım çay bardağı kadar su ilave edilerek pirinçlerin diriliği kaybolana kadar beş - altı dakika pişirilir. Tuz, karabiber ve nane eklenerek ocağın altı kapatılır. Hazırlanan dolma içi biraz bekletilir ve ılındırılır. Gerekirse tencereden alınarak yayvan bir tepsiye dökülür.
  4. Lahana sarmanın kolay yolu nedir? Kalem gibi lahana nasıl sarılır? Beyaz lahana yaprakları büyük olduğu için orta kısımdaki damar alınarak yaprak ikiye bölünür. Hazırlanan pirinçli karışımdan içine konularak oldukça ince uzun olacak şekilde sarılır. Sarma muamelesi küçük bir pasta tabağı üzerinde daha kolay yapılabilir.
  5. Lahana sarması nasıl pişer? Lahana sarmasına ne kadar su konur? Tercihen yayvan bir tencereye muntazam bir şekilde dizilir. İşlem tamamlandıktan sonra sarmaların üzerine bir – iki yemek kaşığı kadar zeytinyağı gezdirilir. Bir tatlı kaşığı kadar tuz serpiştirilir. Bir su bardağı kadar kaynamış su konularak sarmalar kısık ateşte pişirilir. Gerekirse pişme aşamasında yine azar azar kaynamış su ilave edilir. Pirinçler uzayıp yapraklar yumuşayınca sarmalar ocaktan alınır. Ilındıktan sonra servis tabağına çıkarılır. Zeytinyağlı Beyaz Lahana Sarması ılık veya soğuk olarak servis edilir.

ZEYTNYALI BEYAZ LAHANA SARMASI 3

Zeytinyağlı Beyaz Lahana Sarması Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Zeytinyağlı Lahana Sarması Püf Noktaları

  1. Antep Usulü Zeytinyağlı Lahana Sarması Biber salçası, nar veya sumak ekşisi ilavesiyle yapılır. Tane sumak sıcak suda bekletilip suyu kullanılır.
  2. Etli Lahana Sarma Tarifi, Kıymalı Beyaz Lahana Sarması Tarifi Beyaz lahana sarması tarifleri içinde hususi bir yeri olan etli lahana dolması püf noktalarını bilmek ister misiniz? Etli lahana dolması pratik bir şekilde yapılabilir: ETLİ BEYAZ LAHANA (KELEM) SARMASI
  3. Kara lahana Sarması Tarifi: KARALAHANA🥬 SARMASI (Etli Pancar Sarması Trabzon)
  4. Antep Usulü Zeytinyağlı Lahana Sarması Biber salçası, nar veya sumak ekşisi ilavesiyle yapılır. Tane sumak sıcak suda bekletilip suyu kullanılır.

BEYAZ LAHANA (KELEM) SALATASI (YOĞURTLU)🥗

KARALAHANA🥬 KAVURMASI

KARALAHANA🥬 YEMEĞİ (Trabzon)

LAHANA TURŞUSU TARİFİ

KARALAHANA🥬 DİBLESİ (Giresun, Ordu, Trabzon, Rize)

tarifleri de ilginizi çekebilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
YukarıYukarı