mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Zeytinyağlı Beyaz Lahana Sarması Tarifi, Nasıl Yapılır? Zeytinyağlı Lahana Dolması

Zeytinyağlı beyaz lahana sarması nasıl yapılır? Beyaz lahana nasıl haşlanır? Bu tarifi kimileri "Zeytinyağlı beyaz lahana dolması tarifi nasıl yapılır?" diye arayacaktır. Bu yemeği bir sarma olmasına rağmen dolma olarak adlandıranlar az değildir. Her neyse! Beyaz lahana sarması zeytinyağlı olduğunda da kıymalı olduğunda da harika bir lezzet sunar. Zeytinyağlı Lahana Sarması nasıl pişirilir? Zeytinyağlı Lahana Sarması püf noktaları nelerdir? Lahana sarması yapmak için lahana nasıl kesilir? Beyaz Lahana sarması kaç dakika haşlanır? Çok lezzetli lahana sarması nasıl yapılır? Beyaz lahana sarması içine ne konur? Zeytinyağlı lahana sarması içi nasıl hazırlanır? Zeytinyağlı beyaz lahana sarması kaç dakikada pişer? Lahana sarma tarifi kıymasız olacaksa işte resimli zeytinyağlı etsiz incecik kolay lahana sarması tarifi...

ZEYTNYALI BEYAZ LAHANA SARMASI 2

Zeytinyağlı Beyaz Lahana Sarması Kıymasız Tarifi Malzemeleri - Etsiz Beyaz Lahana Sarmasının İçine Ne Konur? Kıymasız Lahana Dolması İçin Beyaz Lahana Sarmasına Ne Katılır?

Bir adet orta boy beyaz lahana

İki buçuk su bardağı pirinç

Üç – dört adet kuru soğan

Bir yemek kaşığı biber salçası

Bir yemek kaşığı domates salçası

Beş - altı yemek kaşığı zeytinyağı

Tuz, karabiber

İki - üç yemek kaşığı nane

ZEYTNYALI BEYAZ LAHANA SARMASI 4ZEYTNYALI BEYAZ LAHANA SARMASI 5ZEYTNYALI BEYAZ LAHANA SARMASI 1

Kolay Zeytinyağlı Beyaz Lahana Sarması Tarifi - En Lezzetli Zeytinyağlı Lahana Sarması Nasıl yapılır? - Kiymasiz Etsiz Lahana Sarması Tarifi - Kelem Dolması Nasıl Yapılır? - Beyaz Lahana Ne Kadar Haşlanır? Beyaz lahana sarması nasıl pişirilir? - Zeytin yağlı Lahana Dolması Nasıl Yapılır?

 1. Beyaz lahana nasıl temizlenir? Lahana dolması için lahana nasıl kesilir? Lahananın ilk önce dış kirli kabukları soyulur. Daha sonra ters çevrilip sap kısmı olan tam orta kısmı keskin bir bıçak yardımıyla dikkatlice çıkarılır. Yaprakların baş kısımları bıçakla kesilerek lahana topundan ayrılır. Lahana yapraklarını parçalamamaya dikkat edilir.
 2. Beyaz Lahana sarması ne kadar haşlanır? Beyaz lahana kaç dakika haşlanır? Lahana yaprağı nasıl haşlanır? Lahana haşlama suyuna tuz katılır mı? Lahana haşlamanın püf noktaları: Lahana haşlama nasıl yapılır? Lahana yıkanır mı? Yıkanması ile alakalı teferruat aşağıdaki "püf noktaları" kısmında yer almaktadır. Yıkanan yapraklar lahanayı alabilecek kadar geniş bir tencerede kaynamakta olan suyun içine batırılır. Lahana haşlama suyuna tuz konur mu? Hayır, haşlama suyuna tuz atılmaz. Lahana sarması için lahana ne kadar haşlanır? Lahana yaprağı ne kadar haşlanır? Beş – altı dakika kadar bu suda haşlanıp kevgir yardımıyla alınarak süzdürülür ve soğumaya bırakılır.
 3. Bütün lahana nasıl haşlanır? Pratik beyaz lahana sarması nasıl haşlanır? "Sarmalık Lahana Nasıl Haşlanır? Dolmalık lahana nasıl haşlanır?" için diğer bir usul: Tencere büyüklüğü yeterliyse tatbik edilebilir. Lahananın sert olan orta kısmı yuvarlak veya kare bir şekilde kesilir. Bu kısım altta kalacak şekilde suyu kaynamakta olan tencerenin içine konulur. Su, lahananın yarısından fazlasını aşacak kadar olmalıdır. Lahanalar hafif yumuşayıncaya kadar sekiz - on dakika haşlanır, süzdürülür ve soğuması beklenir. Lahana yeterince haşlanmaz çiğ kalırsa sararken yaprakta kırılmalar olur. Lahanaları haşlarken yaprak yaprak ayrılırsa lahanayı bütün halinde koymaya göre daha hızlı haşlanır. Lahana dolması için yumuşak lahana gerekir. Dolmayı sararken artan birkaç lahana yaprağı dolma tenceresinin dibinin tutmasına karşı en alta yayılabilir. Bu gaye ile maydanoz ve dereotu sapları da kullanılabilir. "Beyaz lahana Dolma için nasıl Haşlanır?" derken haşlamadan nasıl yapılır sorusu akla gelebilir. Haşlamadan Lahana Sarması yapabilmek için lahana en az bir gün önce buzluğa konulur. Buzlukta donan lahana eridiğinde haşlanmış gibi olur.
 4. Beyaz Lahana Sarması İçi Nasıl hazırlanır? En Lezzetli Beyaz Lahana Sarması İç Harcı, Lahana dolması harcı nasıl yapılır? Zeytinyağlı Lahana içi nasıl yapılır? Soğanlar küçük küçük doğranarak beş - altı yemek kaşığı sıvı yağda pembeleşinceye kadar kavrulur. Salçalar konulur, yıkanıp süzdürülen pirinçler ilave edilir. Zeytinyağlı lahana sarmasına ne kadar su konur? Yarım çay bardağı kadar su ilave edilerek pirinçlerin diriliği kaybolana kadar beş - altı dakika pişirilir. Tuz, karabiber ve nane eklenerek ocağın altı kapatılır. Hazırlanan dolma içi biraz bekletilir ve ılındırılır. Gerekirse tencereden alınarak yayvan bir tepsiye dökülür. "Lahana dolmasının içi nasıl hazırlanır?" derken pirinçle olduğu gibi zeytinyağlı bulgurlu lahana sarması da yapılabilir.
 5. Kalem Lahana sarmanın kolay yolu nedir? Beyaz lahana nasıl sarılır? Kalem gibi lahana nasıl sarılır? Beyaz lahana yaprakları büyük olduğu için orta kısımdaki damar alınarak yaprak ikiye bölünür. Hazırlanan pirinçli karışımdan içine konularak oldukça ince uzun olacak şekilde sarılır. Sarma muamelesi küçük bir pasta tabağı üzerinde daha kolay yapılabilir. Sarmayı kolaylaştırmada diğer bir usul bir gün önceden haşlayıp hava almayan poşetlere koyarak bir gece buzlukta bekletmektir. Sarma yapılacağı zaman çözünmesi beklenir. Bu suretle yapraklar daha ince bir yapıda olacaktır. Sarma tekniği teferruatı: Yalancı Dolma Tarifi, Nasıl Yapılır? (Zeytinyağlı Yaprak Sarma)
 6. Lahana dolması nasıl pişirilir? Lahana dolmasına ne kadar su konur? Lahana sarması nasıl pişer? Lahana sarmasına ne kadar su konur? Lahana sarması kaç saatte pişer? Tercihen yayvan bir tencereye muntazam bir şekilde dizilir. Bu iş tamamlandıktan sonra sarmaların üzerine bir – iki yemek kaşığı kadar zeytinyağı gezdirilir. Bir tatlı kaşığı kadar tuz serpiştirilir. Lahana sarmasına sıcak su konur mu? Zeytinyağlı lahana sarmasına ne kadar su konur? Bir su bardağı kadar kaynamış su konularak sarmalar kısık ateşte pişirilir. Gerekirse pişme aşamasında yine azar azar kaynamış su ilave edilir. İyi sarılmış lahanalar için gerekmez lakin istenirse en üste ısıya dayanıklı düz bir tabak kapatılır. Pirinçler uzayıp yapraklar yumuşayınca sarmalar ocaktan alınır. Lahana sarması ne kadar sürede pişer? Beyaz lahana sarması tencerede kaç dakikada pişer? Lahanaya ve ocağın hararetine bağlı olarak yirmi dakika ile yarım saat arasında pişmesi beklenir. Ilındıktan sonra servis tabağına çıkarılır. Zeytinyağlı Beyaz Lahana Sarması ılık veya soğuk olarak servis edilir.

ZEYTNYALI BEYAZ LAHANA SARMASI 3

"Kolay Beyaz Lahana Sarması Tarifi, Zeytinyağlı Lahana Nasıl pişirilir? Zeytinyagli Beyaz Lahana Sarmasi Tarifi Tarifleri" ile Alakalı Diğer Hususlar, Zeytinyağlı Etsiz Lahana Sarması Tarifi ve Zeytinyağlı-Lahana Sarması Püf Noktaları

 1. Beyaz lahana alırken nelere dikkat edilmeli? Sarmalık beyaz lahana nasıl olmalı? Yapılacak işe göre seçilir. Beyaz lahana ile neler yapılabilir? Turşu ve sarma en çok kullanım tarzlarıdır. Turşuluksa sıkı, sarmalıksa yumuşak olmalı… Turşu için Samsun Bafra lahanası iyi olabilir. Beyaz lahana kaç gün dayanır? Dış tarafı pörsüme gösterse de ıslak değilse iç tarafı epey dayanır.
 2. Beyaz lahana nasıl saklanır? Beyaz lahana nasıl yıkanır? Lahana, birçok yemek tarifinde ve salatalarda kullanılabilen nefis bir sebzedir. Lahana kullanmadan evvel nasıl yıkanır? Usul kolay olup sapları çıkararak yaprakları suya batırmaktan ibarettir. Bilahare, kalan kirlerden arındırmak üzere musluk suyunda altında yıkanır. Kullanılacağa vakte kadar buzdolabında saklanır.
  1) Lahana, satın alınınca hemen kesilip yıkanır. Bu suretle yapraklara toprak veya başka bir döküntü yapışmasına mani olunur.
  2) Yıkamadan evvel lahana yapraklarından saplar çıkarılır. Bu, yaprakları kesmeyi de kolay hale getirir. Saplar başka bir tarifte de kullanılabilir. Bir bıçakla, yapraklar olabildiği kadar orta sapa yakın kesilir. Yıkamadan evvel yapılmadıysa ve saplar kullanılacaksa, pişirilmeden evvel kesilmesi hayatı kolaylaştırır.
  3) Lahanayı tamamen daldıracak kadar büyük bir kap musluk suyuyla doldurulur. Lakin yapraklar ilave edilince su hacmi artacağından üstte biraz boşluk bırakılır.
  4) Lahana suya batırılıp tamamen su altında kalır. Su yüzünün üzerinde yaprak kalmamalıdır.
  5) Lahanayı suya batırınca, toprağı ve sair kalıntıları gidermek üzere su biraz hareket ettirilir. Bununla birlikte yaprakların kırılmasına mâni olmak için bu iş dikkatli bir şekilde yapılır.
  6) Yaprak aralarında kalan kirleri gevşetmek için lahana beş ila on dakika arasında suda tutulur. Sonra lavabonun üzerine yerleştirilmiş bir kevgir veya süzgece yapraklarıyla beraber suyu dökülür.
  7) Sonra lahanadaki fazla su giderilene dek birkaç kez sallanır. Lahana lavaboda süzülüp sonra akan su altında son olarak yıkanır. Bu suretle, daldırma yapıldığında yumuşayan kirler rahatlıkla temizlenebilir. Yıkarken her yaprak güzelce temizlenene dek lahana gerektiği zaman çevrilir.
  8) Lahananın tamamı hemen kullanılmayacak ve buzdolabında saklanacaksa kurumalıdır. Lahana kağıt havluyla bastırılarak kurulanabilir. Lahana yapraklarını kağıt havluların üzerine konur. Sonra daha fazla kağıt havlu alınıp hafifçe bastırılarak buzdolabında saklamadan evvel olabildiğince kurutulur.
  9) Lahanayı Tupperware kabı gibi hava geçirmez bir kapta saklanabilir. Ayrıca hava geçirmeyen vakumlu paketlenmiş torba da kullanılabilir. Lahana, oda sıcaklığında acılaşma eğiliminde olduğundan taze tutulabilmesi için buzdolabının en soğuk kısmına konur.
  10) Usulünce saklanırsa lahana on beş gün civarında dayanabilir. Kabın üzerine son kullanma tarihinin kaydedilmesi işleri kolaylaştırır.
 3. Lahana Sarmasının içine limon sıkılır mı? Nefis bir lahana sarmasının olmazsa olmazı değildir. Lakin zeytinyağlı yemeklerde limon hazırlanma ve servis basamaklarında kullanılabilen bir lezzettir. ETLİ BEYAZ LAHANA SARMASInda bir çok yörede limon sıkmak veya ekşilik sağlamak gereklidir. Zeytinyağlı beyaz lahana yemeği limonla yapılacaksa bir kaç türlü kullanım mümkündür:
  1) Sarmalar piştikten sonra en son üzerine yarım limon sıkılır ve altı kapatılır. Dolmaların üzerine limon dilimleri yerleştirilerek de pişirilir.
  2) Hem içinde hem suyunda hem servisinde kullanılabilir:
  a) İç hazırlandıktan sonra bir limon suyunu da ilave edilip karıştırılır.
  b) Sarmalar tencereye dizilince su ve yarım limon suyu eklenip yapraklar ve pirinç yumuşayıncaya kadar pişirilir.
  c) Kabında soğuyan sarmalar servis tabağına muntazam dizilir üzerleri limon ve maydanoz dallarıyla süslenerek sunulur.
  3) Sarılan dolmalar tencereye dizilir. Bir adet kabukları ile birlikte dilimlenen bir limon dolmaların üzerine yerleştirilir. İstenirse ayrıca limon sıkılır. Limonların üzerine iki - üç adet lahana yaprağı yayılır. Üzerlerine tuz, bir tatlı kaşığı şeker, bir çay bardağı zeytinyağı ve iki su bardağı sıcak suyu ilave edilip yirmi - otuz dakika kadar orta hararette pişirilir.
  4) Lahana sarmaları pişer. Soğuyunca büyük bir servis tabağına aktarılıp limon dilimleriyle süslenerek sunulur. 5) En başta söylenmesi gereken: Haşlama suyuna da limon sıkılabilir. Yaprak yaprak lahanalar büyük bir tencereye konur, bir iki damla limon sıkılır, üzerine kaynar su dökülür, ocakta yumuşayacak şekilde pişirilir.
 4. Beyaz Lahana haşlarken kokmaması için ne yapılır? Bir çok çare olsa da elma kabukları en tesirli usullerden biridir. Bir elmanın kabukları soyulur ve lahana suyuna elma kabukları da ilave edilerek haşlanmaya bırakılır. Bu suretle kokunun ortadan kalkması dışında lahananın hazmı da kolaylaşır. Lahana kokusunu gidermek için ne yapmak lazım? Lahana haşlarken herhangi bir elmanın kabuğu ince bir şekilde soyulur ve lahananın pişirme suyuna ilave edilir. Bu kabuklar lahana pişerken tencerede kalırsa koku çabucak kaybolduğu gibi lahananın hazmı daha kolay olur. Haşlama suyuna eklenecek bir miktar süt kokuyu azaltmakla kalmaz lahanaların daha beyaz olmasını da sağlar. Lahanaları pişirmeden bir gece tuzlu suda bekletmek de kokuya mani olurken pişme müddeti azalabilir. Lakin yemeğe eklenecek tuz ayarlanır. Diğer bir usul bayat ekmekleri küçük parçalara ayırıp lahanayı pişirilecek tencerenin dibine konulmasıdır. Haşlama suyuna birkaç defne yaprağı atmak da işe yarayabilir.
 5. Lahana sarmasının sosu nasıl hazırlanır? Lahana Dolması sosu nasıl yapılır? Lahana sarmasına sarımsak koyulur mu? Lahana Sarması sosu Lahana sarması soslu yapılacaksa farklı soslar hazırlanabilir. Lahana Sarması salçalı sos Sarma piştikten sonra ocağın altını kapatılır. Bir tavaya bir çay bardağı zeytinyağı ve bir yemek kaşığı biber domates salçası karışımı konulur. Salça pişince ocağı kapatmadan hemen önce ezdiğimiz yarım limon suyu beş diş sarımsak, naneyi ve pul biberi de ilave edilir. Sos sıcakken tencerede sarmaların üzerine döküp yayılır. Lahana sarmasına tahinli sos Tahinli sos için bir su bardağı tahin, iki adet limonun suyu, dövülmüş beş diş sarımsak, bir çay kaşığı tuz, bir çay kaşığı kimyon, yarım çay kaşığı karabiber ve bir çay bardağı su karıştırılır. Dolmalar pişince servis kabına bir sıra dolma yerleştirilir, üzerine sos dökülür ve her kata bu usul tatbik olunur. Bir de Adana, Çukurova yöresine has tahinli lahana sarması vardır. Kiymasiz lahana dolmasıdır. Yine tahinli sosla, kıyma olmaksızın nohutla hazırlanan ve sıcak yenilen bir yemektir. Kara lahana Sarması sosu Benzer esaslarla hazırlanabilir. "Kara lahana sarma tarifi", "Kara lahana haşlanır mı? Karalahana Nasıl haşlanır? Kara lahana sarması kaç dakikada pişer? Kiymali-lahana sarması tarifi:", " Kara lahana ne kadar haşlanır? Kara lahana sarması ne kadar haşlanır?" ve lezzetli kara lahana sarması püf noktaları: KARALAHANA🥬 SARMASI (Etli Pancar Sarması Trabzon)
 6. Zeytinyağlı lahana sarmasına hangi baharatlar konur? "Beyaz Lahana sarması ici nasıl hazırlanır? Zeytinyağlı lahana sarmasının içine ne konur?" derken kullanılacak baharat türü ve miktarı arzuya göre değişebilir. Salçalıysa karabiber ve nane dışında yenibahar, kırmızı pul biber vs. İsteğe göre az miktarda nar ekşisi katılabilir. Maydanoz ve/veya dereotu kullanılabilir. Salçasızsa tarçın, üzüm yenibahar...
 7. Salçasız Lahana Sarması Soğan pirinç yanında dolmalık fıstık ve kuş üzümü kullanılarak yapılan bir lahana sarması usulüdür. İç harcı için, yarım çay bardağı sıvı yağı bir tencerede ısıtılır. Yemeklik doğranmış üç adet soğan ilave edilir ve pembeleşinceye kadar sotelenir. Yıkanıp süzülen pirinç ve iki yemek kaşığı dolmalık fıstık eklenip birkaç dakika daha sotelenir. İki yemek kaşığı kuş üzümü, toz şeker, tuz, karabiber, yenibahar gibi baharatları ilave edilip karıştırılır. Üzerine bir su bardağı su eklenir ve suyunu çekene kadar pişirilir. Ocaktan alınıp on dakika dinlendirilir. Lahana benzer şekilde sarılır ve limonlu zeytinyağlı sulu bir sos gezdirilerek pişirilir. Sarmalara istenirse bir miktar tarçın serpilip, limon suyu gezdirildikten sonra sunulur.
 8. Dolmalık beyaz lahana nasıl seçilir? Sarmalık beyaz lahana nasıl anlaşılır? Lahana Kalitesi, Dolmalık lahana nasıl anlaşılır? Sarmalık lahana nasıl olur? Sarmalık lahana nasıl seçilir? Iyi lahana nasıl anlaşılır? Kullanılacak lahanalar gayet taze olmalıdır. Sararmış veya yumuşamış lahanalar kullanılmamalıdır. Sarmalık lahana için ince yapraklı ve sık kapanmış yapraklı lahanalar tercih edilmelidir. Böyle lahanaların yaprak kısmının ortasına bastırınca, yapraklar gevşek olmadığı için içeri doğru gitmez, yumuşak olmaz. Lahana bütün halde sert ve katı durur. Bilhassa rengi yeşile çalıyorsa tadı nefis bir sarmalık lahanadır. Kalın yapraklı lahana turşuda kullanılır. Turşuluk lahananın düz yerinden sarma, kalın tırtıklı tarafından turşu, kapuska yemeği veya börek yapılabilir. Peki sarmalık olmayacak kalınlıkta bir lahana ile sarma yapılabilir mi? Elbette. Haşlanan bu lahana yaprakları buzlukta yarım saat kadar tutulduktan sonra dışarı çıkarılınca gayet itaatkar bir hale gelirler.
 9. Lahana nasıl temizlenir? Lahana nasıl kesilir? Lahana dolmasi icin nasil kesilir? En dış tarafındaki yapraklar soyulup atılır. Zararlı maddelerle temas etmiş olabileceğinden kullanılmaz. Varsa sararmış yaprakları da alınır. Yaprakları ayıklamadan evvel altında bulunan kök kısmı çıkarılır. Büyük bir lahanaysa ortadan ikiye bölerek kök kısmı temizlenebilir. Küçükse bölmeye lüzum olmadan bir bıçakla oyarak kök kısmı temizlenebilir. Daha sonra lahanalar yaprak yaprak ayrılır. Kapuska için lahana nasıl doğranır? Lakin lahana sarması değil kapuska veya salata yapılacaksa tek tek yaprakların ayrılmasına lüzum olmaz Ortadan ikiye bölüp şeritler şeklinde kesilebilir. Dilimlendikten sonra elle parçalara ayrılabilir. Ayrılan yapraklar tek tek yıkanır. Geniş bir kapta bir saat kadar sirkeli suda tutulabilir. Durulandıktan sonra pişirmeye geçilebilir.
 10. Lahana düdüklüde kaç dakika pişer? Taze dolma düdüklüde kaç dakikada pişer? Dizilen sarmalar üzerine tencereye su dökülür ve üzerine zeytin yağı gezdirilir. Üzeri lahana yaprakları ile örtülüp, tencerenin kapağı kapatılır. Harlı ocakta düdüğü çalana kadar durur ve sonra orta ayar kısılıp on beş dakika kadar pişirilir. Kenara alınıp, havasının çıkması için bekletilir ve sonra kapağı açılıp sunulur. "Düdüklü de Lahana Sarması Kaç Dakikada Pişer?" derken pişme süresi düdüklünün talimatına ve lahananın türüne göre değişebilir.
 11. Beyaz lahana sarması hangi yöreye ait? Bitlis, Gümüşhane, Antep, Erzurum, Malatya, Adana, Eskişehir ve daha bir çok yöre kendilerine has usullerle farklılaşan lahana sarmaları ile öne çıkar...
 12. Lahana sarılıp buzluğa konur mu? Evet. Daha sonra kullanılmak üzere hazırlanıp buzlukta saklanabilir.
 13. Antep Usulü Zeytinyağlı Lahana Sarması BİBER🌶️ SALÇASI🥫, nar veya sumak ekşisi ilavesiyle yapılır. Tane sumak sıcak suda bekletilip suyu kullanılır.
 14. Erzurum Usulü Zeytinyağlı Lahana Sarması Lahana ikiye bölünüp en içteki gevrek kısımlarını bıçakla alınır. Yapraklar ayrılır. Geniş bir tencerede su kaynatılıp tuz atılır. Sararken yırtılmaması için lahanalar sadece yarım dakika suya batırılıp çıkarılarak haşlanır. Süzülüp soğuk suya tutulur ve bir kenara bırakılır. Harcı için bir kaba alınan yarım kilo koyun kıymasına yıkanmış yarım su bardağı bulgur veya pirinç veya karışımı, çok ince kıyılmış bir adet soğan, tuz, birer çay kaşığı karabiber ve pul biber, bir tatlı kaşığı kuru reyhan, yarım yemek kaşığı domates salçası, bir yemek kaşığı sıvıyağ ilave edilip yoğrulur. Kimyon ve nane de katılabilir. Lahananın dış tarafına yakın en ince yaprakları alınır, bir tatlı tabağı büyüklüğünde parçalar koparılıp, damarlı tarafı içte kalacak tarzda, parmak kalınlığında uzun ve dolgun olarak sarılır. Birer yemek kaşığı tereyağı ve salça tencerede eritilip dolmalar güzelce yan yana dizilir. Tencere küçük olmamalı ve dizildiğinde üstten birkaç santim boşluk kalmalıdır. Tencerenin tabanına birkaç yaprak lahana yayılırsa salçalı sos sarmaların üzerine gezdirilir. Üstüne bir tabak kapatılır. Tuz ve üstüne aşacak kadar su ilavesiyle pişirilir. Kapağını kapatılarak evvela yüksek ateşte bir taşım kaynatılır, ocak kısılır. Dibinin tutmaması için hazırda kaynamış su bulundurulur. Pişme kontrolü için zamanı geldiğinde bir sarma kesilip bulgurun yumuşaklığına bakılır. Aşırı pişerse lapalaşıp dağılacaktır. Aynı harç, yıkanmış lahana turşusu yaprağına sarılarak “ekşili lahana dolması” veya turşu dolması” da elde edilir. Erzurum Patatesli LAHANA Dolması Lahana yaprakları haşlanır, soğuk sudan geçirip süzülür. Bir tencereye altı adet orta boy patates ve su ilave edilip haşlanır. Haşlanan patatesler soyulup ezilir. Başka bir tencerede iki adet kuru soğan küp küp doğranıp sıvı yağda kavrulur. Bir yemek kaşığı salça eklenip kavurmaya devam edilir. Yıkanmış bir su bardağı bulgur bu sosa katılır. Bir çay bardağı su eklenerek harç dinlendirilir. Harç patateslerin üzerine dökülür, birer tatlı kaşığı reyhan, pul biber, karabiber ilave edilerek iyice yoğrulur. Harç sıkılıp elde edilen köfte büyüklüğündeki içlerin etrafına lahana sarılır. Tencerede yukarıdaki gibi pişirilir. Fırında yapılacaksa yağlanmış tepsiye yerleştirilir. Kızdırılmış fırında pişirilir Fırından çıkınca erimiş tereyağı gezdirilir. Sıcak yenir.
 15. Bir Porsiyon Zeytinyağlı Beyaz Lahana Sarması kaç kalori? Lahana yemek kilo aldırır mı? Etsiz Lahana Sarması - nefis yemek tariflerinden olup zeytinyağlı beyaz lahana sarması kalorisi 100 gramında 105 kcal civarındayken, 200 gramlık bir porsiyonu, takriben 210 kaloridir. Bulgurlu lahana sarması kaç kalori? Bir adet Lahana Sarması içinde 60 - 66 kadar kalori bulunabilir.
 16. Etli lahana dolması nasıl yapılır? Kıymalı beyaz lahana sarması nasıl yapılır, Kıymalı lahana dolması nasıl yapılır? Etli Lahana Sarması Tarifi Etli Lahana dolmasi Pratik şekli, Kıymalı Beyaz Lahana Sarması Tarifi, Beyaz lahana sarması bulgurlu beyaz lahana sarması kıymalı, etli lahana sarması tencerede kaç dakikada pişer? Beyaz lahana sarması tarifleri içinde hususi bir yeri olan Etli Lahana Sarması tarifi Antep usulü veya etli lahana dolması püf noktalarını bilmek ister misiniz? Etli lahana dolması pratik bir şekilde yapılabilir. Kıymalı-lahana Sarması tarifi: ETLİ BEYAZ LAHANA (KELEM) SARMASI Hatay Usulü Etli Lahana Sarmasıında lahananın sert yerleri ve yırtık parçaları tencerenin tabanına yerleştirilir. Sarmalar itina ile dizilir. Bir su bardağı sıcak su ve sade yağ ilavesiyle on beş dakika kadar orta hararette pişirilir. Yarım su bardağı sıcak suda nar ekşisi sulandırılıp tencereye eklenir. Bir kaç dakika daha pişirilip tencere ocaktan alınır.
 17. Dolmalık kara lahana nasıl haşlanır? Kara lahana Sarması Tarifi: Kara lahana kullanarak kıymalı lahana sarması tarifi için KARALAHANA🥬 SARMASI (Etli Pancar Sarması Trabzon)
 18. Antep Usulü Zeytinyağlı Lahana Sarması Biber salçası, nar veya sumak ekşisi ilavesiyle yapılır. Tane sumak sıcak suda bekletilip suyu kullanılır.
 19. Adana Usulü zeytinyağlı lahana Sarması: Adana gibi bir lezzet yöresi lahana sarmasında da meşhur olmaz mı? Bu yöre usulünde hazırlanan sarmanın daha yağlı bir yapısı vardır. Bir adet lahananın yaprakları haşlanıp sarılacak hale getirilir. Harcı için iki adet doğranmış büyük boy kuru soğan, dereotu ve maydanoz, iki su bardağı pirinç, iki yemek kaşığı biber salçası, bir yemek kaşığı domates salçası, bir su bardağı sıvı yağ, birer tatlı kaşığı karabiber ve limon tuzu, bir yemek kaşığı kuru nane, sumak pul biber ve tuz harmanlanıp yapraklar sarılır, tencereye dizilir. Küçük bir tencerede sosu hazırlanabilir: Yarım çay bardağı sıvı yağ ısıtılır, ezilmiş bir baş sarımsak eklenir. İki yemek kaşığı nane, bir yemek kaşığı biber salçası, bir yemek kaşığı sumak, tuz ve limon tuzu ilave edilip karıştırarak kavrulur. Kokusu çıkınca üstüne lahananın üzerini geçirecek miktarda su eklenip karıştırılır. Bu sos sarmaların üzerine dökülüp orta ayarda pişirilir. Pişmeden su biterse sıcak su eklenir.
 20. Malatya usulü lahana sarması nasıl yapılır? Malatya Usulü Lahana Köftesi, Etli BULGURLU Lahana Sarması Malatya, Bulgurlu lahana dolması nasıl yapılır? Bir kapta dört su bardağı pilavlık bulgur bir su bardağı kaynar su ile ıslatıp kapağı kapatılıp yumuşamasını beklenir. Lahana tuzlu suda yukarıdaki şekilde haşlanır. Islanan bulgurun içine bir adet kuru soğan rendelenir. Yarım kilo orta yağlı dana kıyma, üç damla limon suyu, birer çay kaşığı karabiber ve kekik de ilave edilip kıvam alana kadar yoğrulur. Sos için bir tavada küçük küçük doğranan iki adet soğan kavurup baharatları, üç yemek kaşığı salça, yarım çay bardağı sıvı yağ, karabiber, tuz ve pul biber eklenir. Harca kıyılmış maydanoz da katılabilir. Tencerenin tabanına kemikler dizilir. Önceden hazırlanmış boyun veya kaburga haşlaması da kullanılabilir. Lahananın damarları alınıp yaprağın büyüklüğüne göre iki veya üçe bölünür. Hamurdan cevizden küçük parçalar koparıp elle sıkılır, lahananın içine parmak şeklinde konur, iki veya üç tur sarılıp yaprağı fazlası koparılır. Lahanaları sarılıp yerleştirilirken tencerede oluşan her sıraya salçalı soğanlı sos eklenir. En sonunda üzerini geçecek seviyede su ve tuz ilave edilip üzerine bir ağırlık konulur. Malatya Usulü Bulgurlu Lahana Sarması elli dakika kadar önce harlı ayarda kaynadıktan sonra ocak kısılarak pişirilir. Malatya Usulü zeytinyağlı lahana sarması da yukarıda anlatılan usule benzer.
 21. Lahana: Ana memleketi Fransa kabul edilen lahana turpgillerdendir. Türkiye'de en çok Akdeniz Bölgesi'nde yetiştirilir. Beyaz, mor, kırmızı ve kara lahana gibi türleri bulunur. Kansere ve birçok hastalığa karşı önerilen bir sebze olan lahana sindirim sistemine de destek olur. Ekseriyetle salata ve ana yemeklerde kullanılır, turşusu yapılır. Mahalli olarak farklı usullerle hazırlanan lahana sarmasında Karadeniz meşhurdur. Bazı yörelerde çiğ bazı yörelerde kavrulmuş harçla yapılabilir.
 22. Beyaz lahana sarması gaz yapar mı? Emziren anne lahana yiyebilir mi? Lahana sebzesi, yapısı sebebiyle gazlı bir gıda olduğundan dolayı emzirme dönemindeki annelerde süte de tesir edeceğinden tavsiye edilmez. Zira anne sütü yoluyla bebeğe geçen gıdalar, direkt olarak bebeğe de etki yapacaktır. Bunun dışında gaz yapabilen pek çok gıda vardır. Misal: Fasulye, nohut, mercimek, soğan, patates, enginar, bezelye, karnabahar, kereviz, Brüksel lahanası, kuşkonmaz, brokoli, havuç, salatalık, turp, yeşil biber, muz, elma, armut, portakal, süt ve süt ürünleri... Bu durumda bunları ve benzerlerini tamamen menüden çıkarmaktansa gaz yapan gıdaları aynı gün veya bir arada yememek daha doğru bir çare olabilir. Ayrıca bazı usuller meseleyi hafifletebilir: Süt gaz yapıyorsa içine biraz zencefil veya kakao ilave edilebilir. Soğanı doğradıktan sonra tuzlu suda bir süre bekletilebilir. Gaz yapan hemen her yemeğin içine bir çay kaşığı toz kakule veya kimyon atılabilir. Kuru baklagilleri pişirmeden bir gece suda bekletilir, ayrıca pişirirken içine bir çay kaşığı karbonat atılabilir. Lahana, kuru fasulye veya mercimeği pişirirken içine kimyon ve karabiber atılabilir. Yumurtayı pişirdikten sonra üzerine biraz tatlı kırmızı toz biber serpilir. Salatada kullanılacak mor lahana doğrandıktan sonra tuz ve limonla bir süre ovulup durulamadan salataya ilave edilebilir. Peynirler kuru veya taze meyvelerle yenilebilir.
 23. Yarmalı Beyaz Lahana Sarması İki su bardağı kadar yarma yoğurma kabına alınır, bir silme tatlı kaşığı tuzla aldığı kadar suyla lakin cıvık olmayacak kıvamda yoğrulur. Bir adet orta boy sarmalık beyaz lahana ayıklanıp sıcak suda hafif haşlanır. Suyu süzülür, parçalara ayrılır. Hazırlanan hamur ele alınıp bir parmak büyüklüğünde sarılır. Tencerenin dibine önce biraz pişirilmiş kemikler yerleştirilir. Kemiklerin üzerine sarmalar dizilir. İki adet kuru soğanla iki diş sarımsak iki yemek kaşığı sıvıyağda kavrulur. İki yemek kaşığı salça, soyulup ufak doğranmış bir adet domates ve bir tatlı kaşığı tuz ilave edilir. Üzerini hafif geçecek seviyede suyu da ilave edilip orta ateşte pişirmeye bırakılır. Kaynayınca kısılır. Tuzu kontrol edilir. Bir yemek kaşığı kadar tereyağı parçaları sarmaların üzerine konulur. Bir sarma bölünür, içindeki yarmanın rengi beyazsa pişmiştir.
 24. Zeytinyağlı Karalahana Sarması Benzer şekilde yapılabilir.
 25. Karnabahar haşlama nasıl yapılır? KARNABAHAR VE BROKOLİ🥦 GRATEN, PATATESLİ🥔 HAVUÇLU🥕 KARNABAHAR SALATASI, YOĞURTLU SARIMSAKLI🧄 KARNABAHAR
 26. Beyaz lahana ile hangi yemekler yapılır? ETLİ BEYAZ LAHANA SARMASI, BEYAZ LAHANA (KELEM) SALATASI (YOĞURTLU)🥗
 27. Lahana derin dondurucuda nasıl saklanır? Lahana derin dondurucu içerisinde saklama usulü kullanılacağı yere göre farklıdır. Buna karar verilmeden sadece muhafaza edilmek istenirse yıkanan lahana havası alınan poşete veya kaba alınarak saklanabilir. Lakin ön haşlama yapılmadan dondurucuya alınan yaprakların kırılma ihtimali de yüksektir. Kara lahananın yaprakları ayrılıp temizlendikten sonra derin dondurucuda saklanabilir. Lahana Şoklama: Geniş bir tencerede bolca su kaynatılır. Bu esnada temizlenmesi ve tazeliğini uzun süre muhafaza edebilmesi için lahana sirkeli suyla yıkanır. Kaynamaya başlayan suya lahanalar konulur ve iki dakika kadar bekletilip süzgeçle alınıp hemen soğuk suyun altına tutulur. Süzülen lahana arzuya göre sadece ikiye bölünerek veya yapılacak yemeğe göre ayrılıp poşetlerde veya kaplarda dondurucuda saklanabilir. Saklarken havayı almak sebzenin daha uzun süre taze kalmasını sağlar. Lahana derin dondurucuda sekiz – on ay kadar taze kalabilir. Pişmiş Lahana Nasıl Saklanır? Lahana yemeği, bilhassa etsizse ilave bir iş yapılmadan vakumlu kaplara alınarak dondurucuya atılabilir. Zeytinyağlı lahana yemekleri ve etsiz lahana sarması takriben iki hafta derin dondurucuda kalabilir. Kızartması yapılan lahana üç hafta derin dondurucuda saklanabilir. Lahana sarması etli tarzı ise pişirildikten sonra ılıtıp, vakumlu poşet veya kaplarda derin dondurucuda muhafaza edilebilir. Lahana derin dondurucuda saklanırken değişik günlerde hazırlanan poşetlerin zamanlarını karıştırmamak için tarih yazılı not kağıtları faydalı olabilir. Ayrıca her kaba veya poşete olabildiğince az miktarda, porsiyonluk, lahana konulmalıdır. Zira bir kere çözülen sebzenin tekrar dondurulmaması sağlık bakımından gereklidir.
 28. Lahananın Faydaları: Lahana Mideye İyi Gelir mi? Lahana Hangi Organa İyi Gelir?
  1) Lahana Besleyici Değerleri: Lahana kalorisi çok düşük olmasına rağmen K vitamini günlük ihtiyacının % 85'i, C vitamini günlük ihtiyacının % 54'ü gibi etkileyici bir besin profiline sahiptir. Lahana, vitaminler, mineraller ve antioksidanlar açısından zengin, düşük kalorili bir sebzedir.
  2) Lahana İltihap Söker mi? Enflamasyonu Kontrol Altında Tutmaya Yardımcı Olabilir: Enflamasyon her zaman kötü bir şey değildir. Aslında, vücudunuz enfeksiyondan korunmak veya iyileşmeyi hızlandırmak için iltihaplı tepkiye güvenir. Bu tür akut iltihaplanma, bir yaralanma veya enfeksiyona verilen normal bir tepkidir. Lahana gibi turpgil sebzeler, kronik iltihabı azalttığı gösterilen birçok farklı antioksidan ihtiva eder.
  3) Sindirimi Geliştirmeye Yardımcı Olur: Lahana, dost bakteriler için yakıt sağlayarak ve düzenli bağırsak hareketlerini teşvik ederek sindirim sistemini sağlıklı tutan çözünmez life sahiptir.
  4) Kalbi Sağlıklı Tutmaya Yardımcı Olabilir: Kırmızı lahana, antosiyaninler adı verilen güçlü bileşikler içerir. Bu lezzetli sebzeye canlı mor rengini verirler. Antosiyaninler, flavonoid ailesine ait bitki pigmentleridir. Birçok çalışma, bu pigment yönünden zengin yiyecekleri yemek ile düşük kalp hastalığı riski arasında bir bağlantı bulmuştur. Lahana, kalp hastalığı riskini azalttığı gösterilen, antosiyaninler adı verilen güçlü pigmentler içerir.
  5) Kan Basıncını Düşürebilir: Potasyum, kan basıncını sağlıklı bir aralıkta tutmaya yardımcı olur. Lahana gibi potasyum açısından zengin yiyeceklerin alımını artırmak, yüksek tansiyon seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir.
  6) Kolesterol Seviyelerinin Düşürülmesine Yardımcı Olabilir: Lahana, iyi bir çözünür lif ve bitki sterol kaynağıdır. Bu maddelerin LDL kolesterolü düşürdüğü gösterilmiştir.
  7) Lahana Mükemmel Bir K Vitamini Kaynağıdır: K vitamini kanın pıhtılaşması için kritiktir. 89 gram lahana, günlük ihtiyacın % 85'ini sunan mükemmel bir K1 vitamini kaynağıdır.
 29. Lahananın Erkek Cinsel Sağlığına Faydaları, Lahana Cinsel Gücü Artırır mı?
  Besin Gücü : Lahana, genel sağlığı destekleyen vitamin ve mineraller açısından zengindir.
  Testosteron Takviyesi : Yüksek miktarda K ve C vitamini ile B6 vitamini, testosteron üretimine yardımcı olarak erkeklerin cinsel sağlığını destekler.
  Kalp Sağlığı : Lif ve antioksidanlar kan kolesterolünü düşürür, daha iyi dolaşım için kardiyovasküler fonksiyonu iyileştirir.
  Detoksifikasyon : Sülforafan içeriği vücudun detoks yapmasına yardımcı olarak üreme sağlığını olumlu yönde etkiler.
  Anti-İnflamatuar : İnflamasyonla savaşır, cinsel işlev bozukluğu riskini azaltır ve prostat sağlığını iyileştirir.
  Libido Desteği : Besinlerin kombinasyonu libidoyu artırır ve sağlıklı bir cinsel yaşama katkıda bulunabilir.
  Prostatın Korunması : Sülforafan ve lutein, prostat sorunları riskini azaltarak erkeklerin sağlığını koruyabilir.
  Sindirime Yardımcı : Lif açısından zengin olan lahana, sağlıklı bir sindirim sistemini destekleyerek dolaylı olarak cinsel sağlığa fayda sağlar.
  Düşük Kalorili Seçenek : Kilo yönetimi ve obeziteye bağlı cinsel sağlık sorunlarının önlenmesi için idealdir.
  Yemek Pişirmede Çok Yönlü : Erkeklerin diyetlerine lezzetli ve sağlığı artırıcı bir katkı sağlamak için lahanayı çeşitli yemeklere eklenebilir. Lahananın Erektil Fonksiyon Üzerindeki Etkisinin Ardındaki Bilim: Lahana kalp-damar hastalıklarının tedavisinde faydalıdır. Yukarıda bahsedildiği gibi, cinsel fonksiyon için kan akışının iyileştirilmesi şarttır ve lahananın kan damarı fonksiyonunu iyileştirdiği ve iltihabı azalttığı gösterilmiştir. Ek olarak lahanadaki antioksidanlar vücuttaki oksidatif stresi azaltabilir ve bu da ED'ye katkıda bulunabilir. Enerji seviyelerini arttırmaya yardımcı olur.
  Lahana, kolajen üretimi için gerekli olan C vitamini açısından zengin bir kaynaktır. Kolajen, sağlıklı kan akışı için önemli olan kan damarlarının esnekliğini korumaya yardımcı olan bir proteindir. C vitamini ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur ve bu da Erektil Disonksiyona (ED'ye) katkıda bulunabilecek enfeksiyonların önlenmesine yardımcı olabilir.
  Lahanada bulunan bir diğer önemli besin ise potasyumdur. Potasyum genel kalp-damar sağlığı için önemli olan kan basıncını düzenlemeye yardımcı olan bir mineraldir. Yüksek tansiyon ilaçları da kan damarlarına zarar verebilir ve kan akışını azaltabilir, bu da ED'ye katkıda bulunabilir. Diyetinize lahanayı dahil ederek genel kardiyovasküler sağlığınızı iyileştirebilir ve ED gelişme riskinizi azaltabilirsiniz. Kaynak
 30. Beyaz lahanada şeker var mı? Bunu soranlar aslında kalorisini merak etmektedir. 100 gram ham lahanada 25kcal bulunduğu ifade ediliyor. Kaynak
 31. Lahana ile ne yenir? Zeytinyağlı lahana sarması yanına ne gider? 🥣EZOGELİN ÇORBASI NASIL YAPILIR?🍲, 🥣TARHANA ÇORBASI TARİFİ🍲, ARPA ŞEHRİYELİ SALATA🥗🥣, YOĞURTLU ISPANAK SALATASI🥗, MISIR UNLU PATATES🥔 KÖFTESİ (KROKET), KOLAY CACIK TARİFİ
 32. KFC lahana salatası nasıl yapılır? Bir kaba küçük bir beyaz lahana ve iki adet orta boy havuç rendelenir. Ardından üç yemek kaşığı mayonez, yarım limon suyu, iki yemek kaşığı sirke, bir yemek kaşığı toz şeker, yarım çay bardağı süt, bir tatlı kaşığı tuz ilave edilerek güzelce karıştırılır. Tadı kontrol edilerek istenen malzemenin miktarı arttırılabilir. Kapağı kapatılıp birkaç saat buzdolabında bekletilip sunulabilir.
 33. Haşlanmış lahana buzluğa atılır mı? Evet haşlanıp süzdürülüp buzlukta saklanabilir. Lahana nasıl saklanır sualinin iki cevabı: Derin dondurucu içinde saklama ve lahana şoklama. Lahana derin dondurucuda nasıl saklanır? Yıkanıp dezenfekte edilen lahana havası alınan poşete veya kaba konularak muhafaza edilebilir. Lakin lahana ön haşlama yapmadan dondurucuya konulursa yaprakları kırılabilir. Şoklama usulüyle lahana nasıl saklanır? Geniş bir tencerede bolca su kaynatılıp lahanayı sirkeli suyla yıkanır. Fokurdayan suya lahanalar konulup iki dakika sonra süzgeçle çıkarılarak hemen soğuk suyun altına tutulur. Süzülen lahana ikiye bölünerek veya yapılacak yemeğe göre ayrılarak poşetlerde veya kaplarda dondurucuda korunabilir. Havası alınırsa daha uzun süre taze kalır. Lahananın derin dondurucuda taze kalma süresi takriben dokuz ay olarak verilir. Çözülen sebzenin tekrar dondurulması sağlıklı olmadığından her poşete veya kaba olabilen en az miktarda lahana konulur.
 34. Lahana nasıl pişirilir? Lahana dan ne yapılır? Beyaz lahana ne yapabilirim? Lahanadan neler yapılabilir?

  KARALAHANA🥬 KAVURMASI

  Kapuska yemeği tarifi nasıl yapılır?, Lahana Kapuskası nasıl olur? Düdüklü tencerede kapuska kaç dakikada pişer? ETSİZ KAPUSKA YEMEĞİ

  KARALAHANA🥬 YEMEĞİ (Trabzon)

  Zeytinyağlı beyaz Lahana Turşusu LAHANA TURŞUSU TARİFİ

  KARALAHANA🥬 DİBLESİ (Giresun, Ordu, Trabzon, Rize)

  Beyaz lahana salatası nasıl yapılır?

  BEYAZ LAHANA (KELEM) SALATASI (YOĞURTLU)🥗

YukarıYukarı