mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

ÇİLEK🍓 KOMPOSTOSU🍹 TARİFİ

Çilek Kompostosu nasıl yapılır? Nefis çilek lezzetini komposto olarak tatmek isteyenlere çilek kompostosu yapılışı tarifi resimli olarak...

ÇİLEK KOMPOSTOSU

Çilek Kompostosu Tarifi Malzemeleri

Yarım kilo çilek

Altı - yedi su bardağı su

Bir su bardağı toz şeker

ÇİLEK KOMPOSTOSU

Çilek Kompostosu Tarifi

  1. Çilekler iyice geniş bir kapta yıkanır, kumların akması sağlanır, sapları çıkarılır ve süzdürülür. Zedelenmiş veya çürük olanlar ayıklanır. Çilekler fazla büyükse dilimlenebilir; ancak pişirilme esnasında dağılmasını engellemek için küçük taneler halinde çilekler tercih edilmelidir.
  2. Su ile birlikte pişirme tenceresiyle ocağa konulur.
  3. Çileklerin rengi beyaz hale gelince şeker ilave edilir. Kullanılacak toz şeker miktarı damak tadına göre artırıp azaltılabilir.
  4. Beş - altı dakika kadar kaynadıktan sonra altı kapatılır. Fazla kaynatmak çileklerin dağılmasına ve ezik bir yapıya yol açabilir. İstenirse vanilya, karanfil veya çubuk tarçın da ilave edilebilir. Ancak kendi kokusu yeterlidir.
  5. Çilek Kompostosu soğuduktan sonra resimlerdeki gibi kaselere konularak servis edilebilir. Tek başına ikram edilebileceği gibi uygun ana yemeklerin yanında soğuk halde sofraya getirilebilir. İstendiği takdirde sunum için içine nane yaprakları ve buz parçaları konulmuş cam sürahi veya büyük bir cam kase de tercih edilebilir.

Çilek Kompostosu Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Püf Noktaları

Çilek kompostosu gaz yapar mı? Lifli bir gıda olarak ilave gaza neden olabilir. Bununla beraber bünyeye bağlı olarak farklı neticeleri olabileceği dikkate alınmalıdır. Blihassa gıda intoleransı ve gıda allerjisi sindirim problemlerine sebep olabilir. Kimilerinde ise fruktoz emilim bozukluğu bulunabilir. Bu durumda mesele sadece çilek değil hemen bütün meyvelerdir. Genel kural olarak doktorun aksine bir tavsiyesi yoksa duruma vakıf oluncaya kadar zaman tanımak suretiyle miktarı azdan çoğa yükseltirken vücudun ve anne sütünü emen bebeğin tepkisini izlemek faydalı olabilir. Böylece meyvelerin vitamin, mineral ve diğer şifalı hususiyetlerinden bünye mahrum edilmemiş olur.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler