mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

ÇİLEK KOMPOSTOSU TARİFİ🍓🍹

Çilek Kompostosu nasıl yapılır? Çilek kompostosu olur mu? Neden olmasın? Donmuş çilek kompostosu bile yapılır. Minik çilek tanelerinin tatlı bir şerbet içinde ferahlatıcı soğuk bir lezzet sunduğu içecek tarifidir. Nefis çilek lezzetini komposto olarak tatmak isteyenlere çilek kompostosu yapılışı tarifi resimli olarak...

ÇİLEK KOMPOSTOSU

Çilek Kompostosu Tarifi Malzemeleri

Yarım kilo küçük çilek (sağlam, zedesiz)

Altı - yedi su bardağı su

Bir su bardağı toz şeker

İstenirse çubuk tarçın, karanfil, kakule

ÇİLEK KOMPOSTOSU

Çilek Kompostosu Tarifi - Çilek Kompostosu Nasıl Yapılır?

 1. Çilekler iyice geniş bir kapta yıkanır, kumların akması sağlanır, sapları çıkarılır ve süzdürülür. Zedelenmiş veya çürük olanlar ayıklanır. Çilekler fazla büyükse dilimlenebilir; ancak pişirilme esnasında dağılmasını engellemek için küçük taneler halinde çilekler tercih edilmelidir.
 2. Su ile birlikte pişirme tenceresiyle ocağa konulur.
 3. Çileklerin rengi beyaz hale gelince şeker ilave edilir. Kullanılacak toz şeker miktarı damak tadına göre artırıp azaltılabilir.
 4. Beş - altı dakika kadar kaynadıktan sonra altı kapatılır. Fazla kaynatmak çileklerin dağılmasına ve ezik bir yapıya yol açabilir. Tarçınlı komposto nasıl yapılır? İstenirse kompostoya vanilya, karanfil, kakule, zencefil veya çubuk tarçın da ilave edilebilir. Ancak kendi kokusu ve lezzeti yeterlidir. Tarçın rengi bir miktar koyu hale getirebilir.
 5. Çilek Kompostosu soğuduktan sonra resimlerdeki gibi kaselere konularak servis edilebilir. Tek başına ikram edilebileceği gibi uygun ana yemeklerin yanında soğuk halde sofraya getirilebilir. İstendiği takdirde sunum için içine nane yaprakları ve buz parçaları konulmuş cam sürahi veya büyük bir cam kase de tercih edilebilir.

"Çilek Hoşafı Nasıl Yapılır?" ile Alakalı Diğer Hususlar ve Çilek Kompostosu Tarifi Püf Noktaları

 1. Çilek kompostosu gaz yapar mı? Lifli bir gıda olarak ilave gaza neden olabilir. Bununla beraber bünyeye bağlı olarak farklı neticeleri olabileceği dikkate alınmalıdır. Bilhassa gıda intoleransı ve gıda allerjisi sindirim problemlerine sebep olabilir. Kimilerinde ise fruktoz emilim bozukluğu bulunabilir. Bu durumda mesele sadece çilek değil hemen bütün meyvelerdir. Genel kural olarak doktorun aksine bir tavsiyesi yoksa duruma vakıf oluncaya kadar zaman tanımak suretiyle miktarı azdan çoğa yükseltirken vücudun ve anne sütünü emen bebeğin tepkisini izlemek faydalı olabilir. Böylece meyvelerin vitamin, mineral ve diğer şifalı hususiyetlerinden bünye mahrum edilmemiş olur.
 2. Dondurulmuş Çilek Kompostosu Nasıl Yapılır? Çilek dondurularak saklandığı zaman bir yıl kadar muhafaza edilip kullanılabilir. Dondurulmuş meyvelerin önceden çözülmesi gerekmez, çünkü çok fazla meyve suyu kaybederler. Bu nedenle, çilekler suya ilave edilir. Komposto için meyveler çözülmüşse ve meyve suyu çözüldükleri kasede kaldıysa, pişirmeden önce kompostoya katılır. Donmuş çilekler çözüldükten sonra lezzetini mühim derecede kaybederler. Bu sebeple çilekleri çözüldükten sonra tek başına meyve olarak yemek çok isabetli değildir. Diğer yemeklerin içinde, soslarda, içeceklerde veya pasta yapılırken kullanılmalıdır.
 3. Şekersiz meyve kompostosu nasıl yapılır? Şekersiz Çilek Kompostosu, Ballı çilek kompostosu nasıl yapılır? Meyvenin kendi şekerinin yeterli seviye olmadığı durumlarda şekersiz hoşaf şekersiz komposto tarifi olarak farklı usuller benimsenebilir. Suyunu kaynatırken içine rafine şekersiz elde edilmiş pekmez, elma suyu, bir kaç parçaya bölünmüş keçiboynuzu, tabii stevia gibi malzemeler katılabilir. Meyve kaynatılıp soğutulduktan sonra hakiki bal ilave edilerek karıştırılabilir. "Şekersiz elma kompostosu nasıl yapılır?" sualinin cevabı da yanı şekildedir.
 4. Limonlu Çilek Kompostosu, Çilekota Narenciye aroması istenirse, kompostoya biraz taze rendelenmiş limon veya portakal rendesi ilave edilebilir.
 5. Çilek Kompostosu Faydaları Çileklerin sağlığa faydaları ile aynı ise: Çilek yemek, birçok kronik hastalık riskinin azalmasıyla ilişkilidir. Çilek kalp sağlığını iyileştirebilir, kan şekeri seviyelerini düşürebilir ve kanseri önlemeye yardımcı olabilir. Alerji varsa dikkat edilmelidir. 1) Kalp sağlığı için faydalıdır: Binlerce insanda yapılan araştırmalar, meyve tüketimini daha düşük kalp kaynaklı ölüm riskiyle ilişkilendirir. Kalp hastalığı için iyi belirlenmiş risk faktörlerine sahip orta yaşlı kişilerde yapılan bir araştırmaya göre, çilek HDL (iyi) kolesterolü, kan basıncını ve kan trombosit işlevini iyileştirebilir. Çilekler ayrıca kan antioksidan durumunu iyileştirmek, oksidatif stresi azaltmak, iltihabı azaltmak, vasküler işlevi iyileştirmek, kan lipit profilinizi iyileştirmek, LDL (kötü) kolesterolün zararlı oksidasyonunu azaltmak gibi faydalara sahiptir. 2) Kan şekeri düzenler: Çilekle, çileksiz karbonhidrat açısından zengin bir öğüne kıyasla, karbonhidrat açısından zengin bir öğünün ardından glikoz sindirimini yavaşlatır ve hem glikoz hem de insülin artışlarını azaltıyor gibi görünmektedir. Bu nedenle çilek, metabolik sendromu ve tip 2 diyabeti önlemek için bilhassa yararlı olabilir. 3) Kanseri önleme: Bir dizi çalışma, meyvelerin oksidatif stres ve iltihaplanma ile savaşma yetenekleriyle çeşitli kanser türlerini önlemeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Çileklerin ağız kanseri olan hayvanlarda ve insan karaciğer kanseri hücrelerinde faydası gösterilmiştir. Çileklerin koruyucu etkileri, kanser hücrelerinin büyümesini durdurduğu gösterilen ellagik asit ve ellagitanninler tarafından tetiklenebilir. Herhangi bir kesin sonuca varılmadan önce çileklerin kanser üzerindeki etkilerinin anlaşılmasını geliştirmek için daha fazla insan araştırmasına ihtiyaç vardır.
 6. Kayısı hoşafı tarifi nasıl yapılır? KURU KAYISI HOŞAFI NASIL YAPILIR?🥤🍹, KAYISI KOMPOSTOSU TARİFİ🥤🍹, EVDE KAYISI SUYU🍹 YAPIMI🥤
 7. Vişne kompostosu nasıl yapılır? EV YAPIMI VİŞNE SUYU TARİFİ🥤🍹
YukarıYukarı