mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

KIZILCIK (KİREN, KARAVU) KOMPOSTOSU🍹 NASIL YAPILIR?🥤

Kışlık kızılcık kompostosu nasıl yapılır? Kızılcığa Anadolu'nun değişik yörelerinde Kiren, Kiran, Ergen veya Eğren ismi ile de bilinir. Süs bitkisi olarak şehir parklarında da yetiştirilir. Şubat - Mart aylarında açan küçük sarı çiçekleri olan kızılcık ağacının meyveleri sonbaharda olgunlaşır. Kırmızı eliptik şekilli ekşimsi mayhoş meyveleri taze veya kurutulmuş halde tüketildiği gibi, tarhana, reçel, marmelat, meyve suyu, sirke, pestil, pekmez ve hoşaf yapımında da kullanılır. Çekirdeklerinden kahve, şifa umuduyla yapraklarından çay yapılmaktadır. Taze kabuklarından esans yanında dizanteri hastalığına karşı ilaç hazırlanmaktadır. Gıda sektöründe taze, kuru ve sofralık halde değişik biçimlerde işlenmekte, yemeklerde lezzet verici olarak kullanılmakta, meyvelerinden de dondurma üretiminde faydalanılmaktadır, şurup ve konserve yapılmaktadır. Meşhur Devrek bastonları kızılcık ağacındandır. İşte resimli kızılcık komposto tarifi...

KIZILCIK-KOMPOSTOSU-NASIL-YAPILIR?

Kızılcık Kompostosu Tarifi Malzemeleri

Yarım kg dağ kızılcığı (kiren, karavu, kiran, kevren, güren, eğren meyvesi, şefit, zuhal)

Bir su bardağı toz şeker

Beş - altı su bardağı su

KIZILCIK-KOMPOSTOSU-NASIL-YAPILIR?

Kızılcık (Kiren) Kompostosu Yapılışı Tarifi

  1. Kızılcıklar ayıklanıp yıkanır ve su ile birlikte ocağa konur.
  2. İyice kaynayıp kızılcık meyveleri renklerini değiştirince içine şeker ilave edilir.
  3. Şeker eriyene kadar karıştırılır. Beş dakika kadar pişirildikten sonra ocaktan alınır. Kızılcık kompostosu meyveleri ile yenilebileceği gibi süzdürülüp tanelerinden arındırılırak sadece meyve suyu olarak içilebilir. Hususiyetle bu haliyle çocuklara içirilebilir.
  4. Kızılcık kompostosu soğuk servis edilir. İçine atılacak birkaç adet buzla meyveler diri kalırken komposto canlı görünür.

Kızılcık Kompostosu Yapılışı Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Püf Noktaları:

  1. Kızılcık kompostosuna istenirse karanfil veya çubuk tarçın eklenerek farklı kokular elde edilebilir.
  2. Kızılcığın Faydaları: C vitamininden zengin olan kızılcığın bazı sindirim ve dolaşım sistemi rahatsızlıklarına iyi geldiği, ateş düşürdüğü, vücut dayanıklılığını güçlendirdiği, antibiyotik ve antioksidan hususiyet taşıdığı söylenmektedir.
  3. Kızılcık kompostosu gaz yapar mı? Kızılcık kompostosu süt yapar mı? Bünyeden bünyeye değişebilecek tesirleri umumileştirmek ne kadar doğrudur? Her ikisi de doğru veya yanlış olabilir. Biz yazıyı hazırladığımız ana kadar bu mevzularda ilmi bir araştırmanın yayımlanmış raporuna rastlamadık. Tecrübe eden bazı kimselerin beyanlarının ne derece muteber olabileceğine okuyucu karar verebilir.
  4. Kızılcık şeker hastalığına iyi gelirmi? Kızılcık şeker miktarı düşük olan meyvalar arasında olup diyabet hastaları doktorlarına danışarak tercih listesine alabilirler. Kolesterolü düşürüp, kan şekerini dengelediği yolundaki beyanlara kaynak olan ilmi çalışmaların kaynağını bilen varsa yorumlarda belirtebilir.

KIZILCIK MARMELATI ve KIZILCIK TARHANASI ÇORBASI (KASTAMONU) da ilginizi çekebilir.

KIZILCIK-KOMPOSTOSU-NASIL-YAPILIR?

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
  • Henüz hiç yorum yok