mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Nar Şerbeti Nar Şurubu Tarifi, Nasıl Yapılır?🍹🥤

Nar şerbeti nasıl yapılır? Narla yapılan bu şerbet hazmı kolaylaştırırken iç ferahlatıcı vasıftadır. Osmanlı mutfağından, çağımıza ulaşan ananevi bir kış şerbeti olarak mevsimin denk geldiği Ramazanlarda hafif bir içecek ihtiyacını karşılar. İstenirse ilave edilecek baharatlarla çok farklı lezzetlere ulaştıran muhteşem nar şerbeti tarifi...

NAR-SERBETI-NAR-SURUBU

Nar Şerbeti - Nar Şurubu Malzemeleri

İki su bardağı ayıklanmış nar tanesi

Dört - beş su bardağı su

Yarım su bardağı toz şeker

İstenirse bir adet çubuk tarçın, yarım limon suyu, üç adet karanfil

NAR-SERBETI-NAR-SURUBU 1

Osmanlı Nar Şerbeti - Nar Şurubu Tarifi Nedir?

 1. Nar taneleri tencereye konulur. Üzerine toz şeker ilave edilerek elle bir miktar ovulur.
 2. Böylece nar taneleri suyunu ve rengini dışarı verirken şeker de eriyecektir.
 3. İstenirse tarçın, limon ve karanfil ilave edilir. Üzerine dört veya beş su bardağı soğuk su konularak kaynatılır.
 4. Bir taşım kaynayıp nar tanelerinin rengi açılıp pembeleşince altı kapatılır ve ağzı kapatılarak soğutulur.
 5. Tel süzgeçten geçirilerek veya bir tülbentten süzdürülerek nar tanelerinden arındırılan Nar Şerbeti sürahiye konulup tamamen soğuduktan sonra servis edilir.

Nar Şerbeti - Nar Şurubu Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve "Meyve Şurubu Nasıl Yapılır?" Püf Noktaları:

 1. Bu şekilde yapım yeterli olsa da istendiği takdirde bir kaç tane karanfil veya bir – iki adet kabuk tarçın ilavesi ile güzel koku desteği sağlanabilir. Suyu meyve sıkacağında sıkılarak kaynatılmadan şeker ilavesi ile şerbet haline getirilen narlara yarım limon suyu ilave edilerek nar şerbeti daha uzun süre bozulmadan saklanabilir.
 2. Nar Şurubu Nasıl Yapılır? Nar suyuna şeker konur mu? Narın tatlılık ve sululuk seviyesi eklenecek şeker miktarı mevzusundaki kararı değiştirebilir. Bu tarifte tatlı narlar kullanılmıştır. Bununla beraber şekerin az olduğu düşünülürse sonradan eklenebilir. Oysa çok şekerli olur ve sonradan seyreltilmek istenirse su ilavesi şerbetin kıvam ve lezzetini bozabilir. Diğer taraftan suyun çok az konulması ile elde edilecek neticenin adı Nar Şurubu olacaktır.
 3. Nar Şurubu hazırlamanın diğer bir usulü nar suyunu yarısı miktarında toz şeker ile karıştırarak şekerin erimesi sağlanıp orta hararette karıştırarak kaynatmaktır. Kaynamaya başladığında altı kısılıp arzu edilen yoğunluk seviyesi de dikkate alınarak beş - on dakika daha ocakta bırakılır. Kıvam kararı verirken soğuduğunda akışkanlığının daha az olacağı da dikkate alınmalıdır. Soğutularak cam kavanoz veya şişelere konulan nar şurubu buzdolabında muhafaza edilebilir.
 4. Evde Nar Ekşisi Yapımı, Nar şurubu ne işe yarar? "Güneşte nar ekşisi", "Köyde nar ekşisi yapımı", "Kaç kilo nardan kaç kilo nar ekşisi çıkar", "1 litre nar ekşisi kaç kg nardan çıkar", "Nar ekşisi yoksa yerine ne kullanılır?" Bütün bu hususların açıklaması şu yazıdadır: EVDE NAR EKŞİSİ YAPIMI TARİFİ
 5. Gül Şurubu Nasıl Yapılır? GÜL ŞERBETİ TARİFİ (Osmanlı Mutfağı)🌹🥤
 6. Vişne Şurubu Nasıl Yapılır? Ev Yapımı Vişne Suyu Tarifi, Nasıl yapılır?🥤🍹
 7. Limon Şerbeti Nasıl Yapılır? EVDE LİMONATA🍋 NASIL YAPILIR?🍹
 8. Nar Şurubu Grenadine Nasıl Yapılır? Bir tencereye iki adet orta büyüklükte nardan elde edilebilecek bir su bardağı taze sıkılmış nar suyu, bir su bardağı kadar frambuaz, karadut, çilek, böğürtlen, kuşburnu, vişne karışık kırmızı meyveleri, yarım limon suyu, bir çay bardağı su ve iki yemek kaşığı şeker ilave edilir. Meyveler yumuşayıncaya ve suyu biraz azalıncaya kadar ara sıra karıştırarak küçük ocağın orta ateşinde on beş dakika pişirilir. Pişerken tadına bakılarak şeker veya su ilavesi yapılabilir. Sıcakken tülbentle süzülüp soğumaya bırakılır. Bir şişeye dökülüp buzdolabında on gün saklanabilir. Kırmızı meyveler ilave edilmeden de yapılabilir. Ekşilik dengesi ve koruyuculuk için limon suyu yerine bir çay kaşığı limon tuzu da kullanılabilir.
 9. Nar Şurubu Nerede Satılır? Nar şurubu Migros gibi marketlerde ve internette satılır.
 10. Nar cicegi serbeti nasil yapilir? Nar çiçeği şerbeti nasıl yapılır? Beş yemek kaşığı kadar kurutulmuş nar çiçeği bir tencereye alınır. Üzerine bir adet çubuk tarçın, beşer adet kakule ve istenirse karanfil ilave edilir. Son olarak sekiz su bardağı su da eklenerek kaynamaya bırakılır. Takriben on dakika kaynadıktan sonra süzdürülerek içindeki malzemeleri suyundan ayrılır. Suyu tekrar tencereye alınır ve bir su bardağı şeker eklenir. Şeker tamamen eriyinceye kadar karıştırarak kaynatılır. Son olarak bir yemek kaşığı kadar limon suyu da ilave edilerek bir süre daha kaynatılır. Ocaktan indirilip oda sıcaklığında soğumaya bırakılır. Bilahare buzdolabında soğutularak sunulur. İstenirse rafine şeker yerine pişme sonrasında bal veya tabii tatlandırıcı malzeme karıştırılabilir. Nar çiçeği şerbetinin faydaları nelerdir? Bir alerji ve sürekli ilaç kullanımını gerektiren bir rahatsızlık yoksa bazı faydalar sağlaması umulur: Kuvvetli antioksidan vasfından dolayı vücudu zararlı ve yabancı maddelere karşı korurken bağışıklık sistemini destekler. Grip, nezle, soğuk algınlığı gibi kış hastalıklarının daha çabuk atlatılmasına katkı vermesi beklenir. Hazımsızlık gibi sindirim sistemi sıkıntılarını çözmeye yardımcı olabilir.
YukarıYukarı