mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

NAR ŞERBETİ🍹 (NAR ŞURUBU)🥤

Nar şerbeti nasıl yapılır? Narla yapılan bu şerbet hazmı kolaylaştırırken iç ferahlatıcı vasıftadır. Osmanlı mutfağından, çağımıza ulaşan ananevi bir kış şerbeti olarak mevsimin denk geldiği Ramazanlarda hafif bir içecek ihtiyacını karşılar. İstenirse ilave edilecek baharatlarla çok farklı lezzetlere ulaştıran muhteşem nar şerbeti tarifi...

NAR-SERBETI-NAR-SURUBU

Nar Şerbeti - Nar Şurubu Malzemeleri

İki su bardağı ayıklanmış nar tanesi

Dört - beş su bardağı su

Yarım su bardağı toz şeker

İstenirse bir adet çubuk tarçın, yarım limon suyu, üç adet karanfil

NAR-SERBETI-NAR-SURUBU 1

Osmanlı Nar Şerbeti - Nar Şurubu Tarifi

 1. Nar taneleri tencereye konulur. Üzerine toz şeker ilave edilerek elle bir miktar ovulur.
 2. Böylece nar taneleri suyunu ve rengini dışarı verirken şeker de eriyecektir.
 3. İstenirse tarçın, limon ve karanfil ilave edilir. Üzerine dört veya beş su bardağı soğuk su konularak kaynatılır.
 4. Bir taşım kaynayıp nar tanelerinin rengi açılıp pembeleşince altı kapatılır ve ağzı kapatılarak soğutulur.
 5. Tel süzgeçten geçirilerek veya bir tülbentten süzdürülerek nar tanelerinden arındırılan Nar Şerbeti sürahiye konulup tamamen soğuduktan sonra servis edilir.

Nar Şerbeti - Nar Şurubu Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Püf Noktaları:

 1. Bu şekilde yapım yeterli olsa da istendiği takdirde bir kaç tane karanfil veya bir – iki adet kabuk tarçın ilavesi ile güzel koku desteği sağlanabilir. Suyu meyve sıkacağında sıkılarak kaynatılmadan şeker ilavesi ile şerbet haline getirilen narlara yarım limon suyu ilave edilerek nar şerbeti daha uzun süre bozulmadan saklanabilir.
 2. Nar Şurubu Nasıl Yapılır? Narın tatlılık ve sululuk seviyesi eklenecek şeker miktarı mevzusundaki kararı değiştirebilir. Bu tarifte tatlı narlar kullanılmıştır. Bununla beraber şekerin az olduğu düşünülürse sonradan eklenebilir. Oysa çok şekerli olur ve sonradan seyreltilmek istenirse su ilavesi şerbetin kıvam ve lezzetini bozabilir. Diğer taraftan suyun çok az konulması ile elde edilecek neticenin adı Nar Şurubu olacaktır.
 3. Nar Şurubu hazırlamanın diğer bir usulü nar suyunu yarısı miktarında toz şeker ile karıştırarak şekerin erimesi sağlanıp orta hararette karıştırarak kaynatmaktır. Kaynamaya başladığında altı kısılıp arzu edilen yoğunluk seviyesi de dikkate alınarak beş - on dakika daha ocakta bırakılır. Kıvam kararı verirken soğuduğunda akışkanlığının daha az olacağı da dikkate alınmalıdır. Soğutularak cam kavanoz veya şişelere konulan nar şurubu buzdolabında muhafaza edilebilir.
 4. Evde Nar Ekşisi Yapımı "Güneşte nar ekşisi", "Köyde nar ekşisi yapımı", "Kaç kilo nardan kaç kilo nar ekşisi çıkar", "1 litre nar ekşisi kaç kg nardan çıkar", "Nar ekşisi yoksa yerine ne kullanılır" EVDE NAR EKŞİSİ YAPIMI TARİFİ
 5. Limon şerbeti nasıl yapılır? EVDE LİMONATA🍋 NASIL YAPILIR?🍹
 6. Nar cicegi serbeti nasil yapilir Nar çiçeği şerbeti nasıl yapılır? Beş yemek kaşığı kadar kurutulmuş nar çiçeği bir tencereye alınır. Üzerine bir adet çubuk tarçın, beşer adet kakule ve istenirse karanfil ilave edilir. Son olarak sekiz su bardağı su da eklenerek kaynamaya bırakılır. Takriben on dakika kaynadıktan sonra süzdürülerek içindeki malzemeleri suyundan ayrılır. Suyu tekrar tencereye alınır ve bir su bardağı şeker eklenir. Şeker tamamen eriyinceye kadar karıştırarak kaynatılır. Son olarak bir yemek kaşığı kadar limon suyu da ilave edilerek bir süre daha kaynatılır. Ocaktan indirilip oda sıcaklığında soğumaya bırakılır. Bilahare buzdolabında soğutularak sunulur. İstenirse rafine şeker yerine pişme sonrasında bal veya tabii tatlandırıcı malzeme karıştırılabilir. Nar çiçeği şerbetinin faydaları nelerdir? Bir alerji ve sürekli ilaç kullanımını gerektiren bir rahatsızlık yoksa bazı faydalar sağlaması umulur: Kuvvetli antioksidan vasfından dolayı vücudu zararlı ve yabancı maddelere karşı korurken bağışıklık sistemini destekler. Grip, nezle, soğuk algınlığı gibi kış hastalıklarının daha çabuk atlatılmasına katkı vermesi beklenir. Hazımsızlık gibi sindirim sistemi sıkıntılarını çözmeye yardımcı olabilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok