mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

NAR ŞERBETİ🍹 (NAR ŞURUBU)🥤

NAR-SERBETI-NAR-SURUBU

Nar Şerbeti - Nar Şurubu Malzemeleri

İki su bardağı ayıklanmış nar tanesi

Dört - beş su bardağı su

Yarım su bardağı toz şeker

NAR-SERBETI-NAR-SURUBU 1

Nar Şerbeti - Nar Şurubu Tarifi

  1. Nar taneleri tencereye konulur. Üzerine toz şeker ilave edilerek elle bir miktar ovulur.
  2. Böylece nar taneleri suyunu ve rengini dışarı verirken şeker de eriyecektir.
  3. Üzerine dört veya beş su bardağı soğuk su konularak kaynatılır.
  4. Bir taşım kaynayıp nar tanelerinin rengi açılıp pembeleşince altı kapatılır ve ağzı kapatılarak soğutulur.
  5. Tel süzgeçten geçirilerek veya bir tülbentten süzdürülerek nar tanelerinden arındırılan Nar Şerbeti sürahiye konulup tamamen soğuduktan sonra servis edilir.

Nar Şerbeti - Nar Şurubu Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Püf Noktaları:

  1. Bu şekilde yapım yeterli olsa da istendiği takdirde bir kaç tane karanfil veya bir – iki adet kabuk tarçın ilavesi ile güzel koku desteği sağlanabilir. Suyu meyve sıkacağında sıkılarak kaynatılmadan şeker ilavesi ile şerbet haline getirilen narlara yarım limon suyu ilave edilerek nar şerbeti daha uzun süre bozulmadan saklanabilir.
  2. Narın tatlılık ve sululuk seviyesi eklenecek şeker miktarı mevzusundaki kararı değiştirebilir. Bu tarifte tatlı narlar kullanılmıştır. Bununla beraber şekerin az olduğu düşünülürse sonradan eklenebilir. Oysa çok şekerli olur ve sonradan seyreltilmek istenirse su ilavesi şerbetin kıvam ve lezzetini bozabilir. Diğer taraftan suyun çok az konulması ile elde edilecek neticenin adı Nar Şurubu olacaktır.
  3. Nar Şurubu hazırlamanın diğer bir usulü nar suyunu yarısı miktarında toz şeker ile karıştırarak şekerin erimesi sağlanıp orta hararette karıştırarak kaynatmaktır. Kaynamaya başladığında altı kısılıp arzu edilen yoğunluk seviyesi de dikkate alınarak beş - on dakika daha ocakta bırakılır. Kıvam kararı verirken soğuduğunda akışkanlığının daha az olacağı da dikkate alınmalıdır. Soğutularak cam kavanoz veya şişelere konulan nar şurubu buzdolabında muhafaza edilebilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
  • Henüz hiç yorum yok