mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

RAMAZAN☪️📿🕌 ŞERBETİ🍹 TARİFİ🥤

Evde Ramazan şerbeti nasıl yapılır tarifi nedir? Bilhassa uzun ve sıcak günlere denk gelen Ramazan akşamlarında iftar ve sahur sofralarını şenlendirecek, susuzluğu giderirken harareti alarak serinletecek bir içecek arayışı gündeme gelir. Komposto, hoşaf, ayran, cacik, limonata yanında Osmanlı mutfağında yer alan çeşit çeşit şerbetler de bu maksada hizmet edebilir. Marketlerde satılan kimyasal koruyuculu, asit düzenleyicili, tatlandırıcılı, renklendiricili ve daha nice katkı maddeli hazır bir içecek yerine mutfağımızda nefis bir Ramazan şerbeti yapamaz mıyız? Oruç süresince susatmayacağı iddiası tartışmalı olsa da lezzeti için bile yapmaya değecek; meyan ve demirhindi şerbetleri kadar güzel, vücuda rahatlık veren, ferahlatıcı, iftar sonrası hazmettirici ve misafire de ikram edilebilecek bir içecek hazırlamak hiç de zor değil… İşte evde ramazan şerbeti yapımı tarifi...

RAMAZAN-SERBETI-TARIFI

Ev Yapımı Ramazan Şerbeti Malzemeleri

Yarım kg vişne (taze veya mevsiminde dondurucuya konulmuş)

İki litre su

Yarım su bardağı toz şeker (isteğe göre arttırılabilir)

Beş - altı adet karanfil

İki - üç dilim taze zencefil

RAMAZAN-ŞERBETİ-TARİFİRAMAZAN-ŞERBETİ-TARİFİ

Ramazan Şerbeti Tarifi Nasıl Yapılır? - Evde Ramazan Şerbeti Yapımı

  1. Vişnelerin sapları ayıklanır bol suda yıkanır. Tencereye iki litre su konulur.
  2. İki adet kabuk tarçın, yıkanmış vişneler, zencefil dilimleri ve karanfiller konularak kaynamaya bırakılır.
  3. Vişnelerin rengi beyazlayınca toz şeker ilave edilir ve bir – iki kere karıştırılır. Şeker eridikten sonra bir – iki taşım kaynatılır ve ocaktan alınır.
  4. Ramazan Şerbeti ılındıktan sonra bir süzgeçle süzdürülür. Cam sürahiye konulup tamamen soğuktan sonra istenirse buz parçaları ile sunulabilir. Gazlı içecek alışkanlığında olanlar bu şerbeti maden suyu ilavesi ile deneyebilirler. Ramazan şerbeti, rendelenmiş Hindistan cevizi veya file fındık serpilerek de ikram edilebilir.

Ev Yapımı Ramazan Şerbeti Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Osmanlı Şerbeti Tarifi Püf Noktaları

  1. Evde ramazan şerbeti yapımında kırmızı erik, elma, kayısı ve üzüm gibi diğer kuru ve taze meyveler de kullanılabilir. Taze meyveler kullanılacaksa zedelenmemiş olmasına ve bol suda yıkanıp fazla suları süzdürüldükten sonra kullanılmasına ihtimam gösterilmelidir.
  2. Başka nasıl Evde Ramazan şerbeti nasıl yapılır? Diğer bir yapılış tarzı çekirdekleri çıkarılmış meyve tanelerinin de ezilerek şerbete katılmasını gerektirir. Ancak bu durumda duru bir görünüş olmayacaktır.
  3. Ramazan Şerbeti Kalori: Osmanlı Şerbeti nefis yemek tariflerinden biri olsa da kalorisi fazla mı? İki litre su bardağına göre değişerek 8 veya 10 bardak demektir. Toz şekerin 100 g bir bardağı 385 kcal (Kaynak), bir su bardağı olabilen 170 gr toz şeker 655 kcal, yarım su bardağı toz şeker 327 kcal. Diğer malzeme daha az kalorilidir. Bir miktar buharlaşmayı da dikkate alarak bir bardak şerbetin 40kcal civarında olacağı düşünülebilir.
  4. Orjinal Osmanlı Şerbeti Nasıl Yapılır? Türkiye'de rafine şekerin üretimi 1926’da başlarken, elbette orjinal Osmanlı şerbeti tarifinde toz şeker kullanıldığı söylenemez. Esasen şerbetin ana maddesi; meyvenin taze sıkılmış suyu, bal, pekmez, şeker kamışı suyu gibi malzemelerdir. Bal kullanımında usul, diğer malzemenin kaynatılıp 40 derece altına soğutulduktan sonra ilave edilmesidir.
  5. Ev Ödevi: Piyasada Ramazan Şerbeti, Osmanlı Şerbeti gibi isimlerle içecekler satılmaktadır. Sual 1) "Bir ürün doğal veya doğala özdeş/yapay aroma ihtiva ediyorsa, ürüne, çözücü yani homojenleştirici olarak alkol ilave edilmesi zorunludur." ifadesi doğru mudur? Sual 2) "AB ve Türk Gıda Kodeksine göre 5 gr/litrenin altında alkol ilave edilen ürünler “alkolsüz” ürün olarak kabul edilir ve bu alkolün etikete yazılması zorunlu değildir" ifadesi doğru mudur?

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

  • Aysun R.