mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Tahinli Kabak Tatlısının Tarifi, Nasıl Yapılır? Hatay, Antakya, Antalya, Aydın

Tahinli kabak tatlısı nasıl yapılır? Balkabağı ve tahin lezzetini bir arada denediniz mi? Kabak tatlısı tahinli olunca hususi bir lezzet seviyesine ulaşıyor. Lokum gibi kabak tatlısı tarifi tencerede veya fırında yapılabilir. İşte "En güzel kabak tatlısı nasıl yapılır?" diyenlere nefis tahinli kabak tatlısı tarifi...

TAHİNLİ-KABAK-TATLISI

Kabak Tatlısı Tahinli Usulü Tarifi Malzemeleri

Bir buçuk kg soyulmuş balkabağı (tercihen kavuniçi renkte olup diri görünenlerden)

Yarım kilo toz şeker

Kavrulmuş fındık veya ceviz

Üzeri için: Tahin

İstenirse bir kaç karanfil, bir - iki çubuk tarçın, bir portakalın suyu

TAHİNLİ-KABAK-TATLISITAHİNLİ-KABAK-TATLISI

Kabak tatlısı resmi

Tahinli Lokum Gibi Kabak Tatlısı Tarifi (Hatay, Antakya, Antalya, Aydın) - Bal Kabağı Tatlısı Nasıl Yapılır?

 1. Kabaklar çekirdekleri çıkartılıp sert ve yeşil kısımları soyulur, üç parmak genişliğinde doğranır ve yıkanır.
 2. Yayvan bir tencereye kabakların soyulan kısımları alta gelecek şekilde yan yana dizilir. Kabakların ezilmemeleri için tek sıra olmasında fayda var. Üzerlerini kapatacak şekilde şeker ve istenirse karanfil serpiştirilir.
 3. Üstü kapatılarak bir gece buzdolabında bekletilir. Böylece pişerken dağılmasını önleyecek şekilde suyunu dışarı verir.
 4. Bal kabağı nasıl pişirilir? Ertesi gün orta hararette bir ocakta kaynadıktan sonra altı kısılarak kabaklar yumuşayıncaya kadar pişirilir. Mum ateşi kadar kısık ateşte saatlerce pişirmek en doğrusudur. Kabak tatlısı ağzı açık mı pişer? Tencere büyükse ağzı kapalı da olabilir; taşma ihtimali az olur. Eğer tencere kabak miktarına göre küçükse ağzı kapalı olduğunda bal taşabilir. Bununla beraber kabak pişmeden suyun erkenden buharlaşması istenmez. "Kabak tatlısı pişerken kapağı kapatılır mı?" mevzusunda en doğru karar nedir? En ideali; geniş bir tencereye konan kabakları ağzı kapalı olarak pişirmek ve pişme yeterli seviyeye yaklaştığında fazla su varsa kapağın açılmasıdır. Bazı kabaklar piştiği halde sularını salabilir. "Kabak tatlısı suyunu çekmedi." durumuna yol açan böyle bir durumda tencerede fazla su kalmışsa tencerenin ağzı açılarak harlı ateşte suyun çekilmesi sağlanır.
 5. Tahinli Kabak Tatlısı ağzı açık olarak soğuduktan sonra üzerinde tahin gezdirilip istenirse ceviz veya fındıkla da süslenerek servis edilir. Tahin istenmezse mevsimine göre kaymak veya dondurma ile de sunulabilir. Yanında hoşaf🥤🍹 verildiği de olur.

Kabak Tatlısı Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Tahinli Kabak Tatlısı Antalya Usulü Püf Noktaları

 1. Tahinli kabakta tahin servis esnasında yenilecek miktardaki kabakların üzerine konulmalıdır. Pişirilen tüm kabaklar tüketilemeyecekse hepsine tahin konulmamalıdır. Çünkü tahin buzdolabına girince donar ve tadı bir miktar değişir.
 2. Aydın usulünde kabaklar ince doğranır.
 3. Kabak satın alırken fazla lifli olan olgun, sert ve dışı koyu renkli olanları değil, canlı bir kabuk rengi yanında iç rengi koyu olanlar tercih edilmelidir. Kestane kabağının daha iyi netice vermesi beklenir.
 4. Sunumda Hindistan cevizi ve kaymak da kullanılabilir.
 5. İstenirse ocakta bir miktar pişirildikten sonra fırınlanabilir.
 6. Kış aylarında tüketilen Kabak Tatlısı, Hatay’da kış kabağının kabuğunun soyulduktan sonra, ince dilimler şeklinde kesilip, bir gece sönmemiş kireç kaymağının olduğu suda bekletilip, yıkandıktan sonra sabahtan akşama kadar kısık ateşte haşlanıp şeker ile pişirilmesiyle elde edilir. Susam tahini, ceviz, Antep fıstığı ile süslenir. Uzun süre kısık ateşte pişirme kabak tadını giderirken kullanılan kış kabağı tatlının daha çıtır olmasını sağlar. Diğer yörelerde bu tatlı için kullanılan bal kabağı tatlının yumuşak olmasına yol açar.
 7. Kabak tatlısı nasıl yapılır kireçli olarak? Kabakların dağılmasını önlemek ve lezzetini arttırmak üzere sert bir yapıya ulaştırmak için sönmemiş kireç kullanarak yapılan Kireçte Kabak Tatlısı bazı yörelerde tercih edilir. Bu usulde kireç konmuş kaba su ilave edilerek kireç kaymağı denilen suyun oluşması beklenir. Kabaklar pişirilmeden önce ayrı bir kaba alınan bu kireç kaymağında bekletilir.
 8. Kabak Tatlısına Limon Sıkılır mı? Kabak tatlısı pişerken suyu kaynayınca istenirse kıvamlanması ve şekerlenmemesi için bir kaç damla limon suyu sıkılabilir. Lakin şart değildir; limon suyu olmadan da gayet leziz ve şekerlenmeyen bir kabak tatlısı yapılabilir.
 9. Kabak Seçilmesi Kabakların olgun olması ve kabuklarının yeşile dönük olması tercih edilir.
 10. Fırında Tahinli Kabak Tatlısı Tarifi, Nasıl Yapılır?
 11. Bir buçuk kilo bal kabağı kabuğu soyulup ince uzun parçalar biçiminde dilimlenir. Bir fırın kabına kabaklar yerleştirilir. Üzerine üç su bardağı toz şeker serpilir. Bununla beraber başlamadan evvel kabağın tadına mutlaka bakılmalıdır. Şeker miktarı kabağın tadına göre değiştirilebilir. Üzeri streç filmle kapatılıp buzdolabında bir gece bekletilir. Ertesi gün üzeri yağlı kağıtla örtülerek 160 derecedeki fırında takriben yarım saat pişirilir. Kabaklar dinlendikçe suyunu saldığından fırın kabına ilave su konmaz. Soğuyunca üzerine tahin veya tahin pekmez karışımı gezdirilip cevizle süslenerek sunulur.
 12. Pekmezli Kabak Tatlısı Rize ve bazı Doğu Karadeniz yörelerinde kabakları ocaktan alınca sıcakken üzerine pekmezi gezdirip soğuması beklenir. Servis tabağına konulan kabak tatlısı manda kaymağı veya dövülmüş fındık (veya cevizle) süsledikten sonra ikram edilir. Afyonkarahisar'ın mahalli mutfağında da kabak tatlısı hususi bir lezzettir.
 13. Kabak Tatlısı Bekletmeden Nasıl Yapılır? Kabaklar soyulup bir tepsi veya borcama dizilir, şeker dökülür, borcamın üzeri kapatılır. Önceden ısıtılmış 200 derecedeki fırında bir yarım saat dakika pişirilir. kabak tatlısının suyunun giderilmesi için kapak açılıp dilimler alt üst edilir bir yarım saat daha fırında tutulur. Tencereye dizilip bir çay bardağı su ilavesi ile kısık ateşte pişirilebilir. Fırın poşetinde pişirme usulünü benimsemiyoruz.
 14. 1 kg Kabak Tatlısına Ne Kadar Şeker Konur?
 15. Bu miktar damak tadına göre değişecektir. Bu tarifte bir buçuk kg soyulmuş balkabağı için yarım kg şeker dengeli bir lezzet vermektedir. Bununla beraber, arzu edilirse miktar daha arttırılabileceği gibi aşağıda izah edildiği üzere şekersiz halde de yapılabilir.
 16. Tahinli Kabak Tatlısı Kalori Tahinli Kabak Tatlısı nefis yemek tariflerinden biri olsa da 100 gramı 216, 118 gramlık porsiyonu 255 kalori olarak ifade ediliyor. 100 gram tahinsiz kabak tatlısı 164 kalori olarak hesaplanmış. Bu nedenle aşağıdaki bölümü de okumak faydalı olabilir.
 17. Şekersiz Tahinli Kabak Tatlısı - Fit Kabak Tatlısı - Şeker Hastaları İçin Kabak Tatlısı Tarifi
 18. Fırında şekersiz tahinli kabak tatlısı hazırlamak için kabaklar soyulup orta kalınlıkta dilimlenir ve fırın tepsisine yerleştirilir. Önceden ısıtılmış 200 derecedeki fırında yumuşayıncaya kadar takriben bir saat kadar pişirilir. İstenirse tencerede kısık ateşte pişirilir. Balkabakları soğuduktan sonra üzerine şekersiz pekmez, tahin veya bal gezdirilip ceviz, fındıkla süslenerek sunulur. Diğer bir usulde ince kabak dilimleri, elma ve portakal dilimleri bir fırın kabına konulur. Tarçın ilavesi de gayeye uygundur. Üzerlerine tereyağı parçaları konularak kapağı kapalı olarak fırında pişirilir. Kabak tatlısı diyetisyenleri ve şeker hassasiyeti olanları da memnun edecek tarzda yapılacaksa bu usuller işe yarayabilir. Kendisi zaten bir miktar tatlı olan balkabağının aşağıda sayılı faydalarından tam istifade edebilmek üzere bu tarz bir hazırlama ile elde edilen lezzet seviyesi yeterli gelebilir veya rafine şeker kullanmadan hazırlanan pekmezli kabak tatlısı olarak, stevia kullanarak veya tat nispeti yüksek bir kısım meyvelerle birlikte pişirilerek yenilebilir. Misal: Çekirdekleri çıkarılmış hurmalar kabak dilimlerinin üzerine yerleştirilerek hurmalı kabak tatlısı elde edilir. Kuru üzüm de kullanılabilir.

Balkabağının Yararları - Tahinli Kabak Tatlısı Faydaları

Balkabağının faydaları tahinli kabak tatlısı faydaları ile aynı ise: Nişasta, şeker, yağ, çinko, magnezyum, demir, potasyum, kalsiyum, fosfor, beta karoten, A, B ve C vitaminleri, aminoasitler içeren balkabağının iltihapları iyileştirmesi, yüksek miktarda lifleri ile sindirimi kolaylaştırması beklenir. Havucun iki katı kadar alfa karoten içerir. Serotonin salgılatarak mutluluk hissi verebilir. Bünyesindeki beta karoten kötü kolesterolün düşmesine katkı sağlayıp kalp hastalıklarında faydalı olabilirken, bağışıklığı güçlendirir ve antioksidan olarak kansere karşı vücudun direncini güçlendirir. Kemik gelişimine destek sağlayan mineraller içeren balkabağının kansızlığa karşı da faydalı olduğuna inanılır. Çinko saçların güçlenmesinde, A ve E vitaminleri ise göz sağlığında faydalıdır.

Balkabağının besin değerleri incelendiğinde 100 gramında 91.6 gr su, 6.5 gr karbonhidrat, 1 gram protein, 0.5 gr lif olduğu, 26 kaloriye sahip olduğu ifade ediliyor. Provitamin A beta-karoten (günlük değerin %20 veya daha fazlası) ve A vitamini (günlük değerin % 53’ü) için mükemmel bir kaynaktır olup C vitamini orta derecede bulunur (günlük değerin %11’i). Kaynak

BALKABAKLI ÇİKOLATALI KURABİYE, BALKABAKLI KEK, BALKABAKLI KURABİYE, BALKABAKLI PUDİNGLİ TATLI da ilginizi çekebilir.

TAHİNLİ-KABAK-TATLISITAHİNLİ-KABAK-TATLISI

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Asiye L.