mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Ev Yapımı Kemalpaşa Tatlısı Tarifi (Bursa)

Evde Kemalpaşa peynir tatlısı nasıl yapılır? Taze peynir tatlısı olarak farklı yörelerin meşhur lezzetleri var: Peynir Tatlısı İzmir, Peynir Tatlısı Hayrabolu, Peynir Tatlısı Suriye (Halavat al-Cebin)... Anne tariflerinden ve şerbetli tatlılardan biri olan Kemalpaşa tatlısı Ramazanda iftar sofralarını süsler. Bayram tatlıları grubunda da yer alan bu enfes tatlıyı hazırlamak gayet kolay... "Kemalpaşa Tatlısı nasıl yapılır?" diyenlere Hakiki Kemalpaşa Tatlısı tarifi resimli olarak...

EV YAPIMI KEMALPASA TATLISI Bursa

Kolay Kemalpaşa Tatlısı Malzemeleri Nelerdir?

Kemalpaşa Tatlısı Hamuru için:

100 gr tereyağı

Bir çorba kâsesi tuzsuz lor peyniri (Mustafakemalpaşa'nın tuzsuz kelle peyniri yerine)

İki adet yumurta

Bir çay kaşığı karbonat

Alabildiği kadar un

Kemalpaşa Tatlısı Şerbeti:

İki su bardağı su

İki su bardağı toz şeker

İstenirse birkaç tane karanfil

Yedi - sekiz damla limon suyu

Süslemek için:kaymak

EV YAPIMI KEMALPASA TATLISI Bursa 3

Ev Yapımı Kemalpaşa Tatlısı Tarifi - Kolay Kemalpaşa Tatlısı Nasıl Yapılır?

 1. Evde Kemalpaşa Tatlısı Hamuru: Yumuşamış tereyağı, lor peyniri, yumurtalar ve karbonat iyice karıştırılır.
 2. Yavaş yavaş un ilavesi ile çok yumuşak olmayan bir hamur elde edilir. Hamur yarım saat kadar dinlendirilir.
 3. Hamurdan ceviz büyüklüğünde koparılan parçalar yağlanmış fırın tepsisine dizilir. Önceden ısıtılmış 170 - 180 derecelik fırında kızarana kadar pişirilir.
 4. Kemalpaşa tatlısı şerbeti nasıl yapılır? Bu sırada su, toz şeker ve limon suyu bir tencereye konulur. İstenirse bir kaç tane karanfil de şerbete atılır. Şerbet kaynamaya başladıktan beş dakika sonra içerisine Kemalpaşa tatlıları atılır.
 5. On - on beş dakika kadar birlikte kaynatılır. Tatlılar şerbeti çekip parlak bir görünüm alınca tencereden çıkarılıp servis tabağına alınır.
 6. Kalan şerbet tatlıların üzerine dökülür. Ev Yapımı Kemalpaşa Tatlısı soğuduktan sonra kaymak ile servis edilir. Dileyenler kaymağın üzerine biraz soğuk tahin ekleyerek farklı bir tat elde edebilir. Süslemede dondurma, ceviz, fındık, fıstık da kullanılabilir.

EV YAPIMI KEMALPASA TATLISI Bursa 4EV YAPIMI KEMALPASA TATLISI Bursa 2

Ev Yapımı Kemalpaşa Peynir Tatlısı Tarifi Alakalı Diğer Hususlar ve Ev Yapımı Kemalpaşa Tatlısı Tarifi Püf Noktaları

 1. Kolay Kemalpaşa Tatlısı hazır halde marketlerde satılan kuru Kemalpaşa tatlıları ile pratik olarak yapılabilir. Kolay ve pratik olması doğru olsa da taze tatlının lezzetini bu paketlerde bulmak kolay değildir. Uzun süre dayanması için kurutulan bu tatlıların peyniri ya çok az veya hiç yoktur. Yapımında ekseriyetle irmik kullanılır. Kurutulmuş bu tatlıların pişme süresi aşılırsa dağılma aksi durumda da sert kalma ihtimali yüksektir. Kemalpaşaların pişme süresi markasına göre de değişir. Bazı markaların hazır Kemalpaşaları çok çabuk dağılırken, bazıları da şerbetini umulan sürede çekmeyebilir. Bu sebeple kaliteli bir marka tercih edilmelidir. Dağılmaması için sürekli karıştırılmaz. Gidişata göre fazla yumuşadığı farkedilirse hemen ocaktan ve şerbetin içinden alınıp ılımaya bırakılır. Sert kaldıysa da yumuşayana kadar pişirilir. Diğer taraftan taze tatlının bir hususiyeti de kesilerek içine ceviz gibi malzemelerin konularak değişik lezzetlerin elde edilebilmesidir.
 2. Hazır Kemalpaşa Tatlısı nerede satılır? Bim, A101, Şok, Migros, CarrefourSA gibi marketlerde bilhassa ramazan döneminde satılır. Hazır Kemal paşa tatlısı Bimden alınabilir. Yufka, kadayıf gibi malzemeler satan dükkanlarda bulunabilir. Öyleyse Bim Kemalpaşa tatlısı nasıl Yapılır?
 3. Hazır Kemalpaşa Peynir Tatlısı Nasıl Yapılır? Hazır peynirli Kemalpaşa Tatlısı tarifi çok kolaydır. 140 gr Kemalpaşa tatlısı nasıl yapılır? Kemal paşa tatlısı tarifi için önce şerbet hazırlanır. Hazır Peynir Tatlısı Şerbeti: Bir paket Kemalpaşa tatlısı şerbeti için üç su bardağı şeker, geniş bir tencerede birkaç damla limon sıkılmış beş su bardağı suda karıştırarak eritilir. Şeker eriyince bir paket 140 gram hazır Kemalpaşa tatlısı içine dökülür. Zedelemeden alt üst edilip karıştırılarak tatlılar şerbetini çekip şişene kadar kısık ateşte beş – on dakika kaynatılır. Şerbet tamamen çekilince ocak kapatılır. Geniş düz bir kaba alınırlar. Kaymak, tahin, çikolata sosu veya dondurma ile veya Antep fıstığı, Hindistan cevizi tozu serperek sunulur.
 4. Kemalpaşa Tatlısı Kalori Kemalpaşa Tatlısı kilo aldırır mı? Kemal Paşa Tatlısı nefis yemek tariflerinden olsa da 100 gramı 190 kcal civarındadır. 1 adet Kemalpaşa Tatlısı Kaç Kalori? 1 adet Kemalpaşa Tatlısı Kalorisi ise takriben 60 kcal olabilir. Elbette gerek adet büyüklüğünün gerekse de şerbetteki şeker miktarının ve şerbeti çekme seviyesinin değişkenliği dikkate alınmalıdır. Hazır Kemalpaşa tatlısı kalorisi peynirli olup olmamasına göre de değişebilir.
 5. Sütlü Kemalpaşa Tatlısı Nasıl Yapılır? Sütlü Kemalpaşa tatlısı yapımı da gayet kolaydır. Kemalpaşaların lezzetinin daha hafif olmasını sağlayacak şekilde ağır bir şerbet olmadan sütte yavaş yavaş pişirilir. Yumuşak yapılı tatlılar soğutulup servis edilir. Bilhassa hazır alınan kuru tatlılar için uygunsa da ev yapımı taze Kemalpaşalara da tatbik edilebilir. Süt ile Kemalpaşa için iki su bardağı toz şekeri bir litre sütte orta hararetteki tencerede eriyene kadar karıştırılır. Süt hafif ılınıp şeker eriyince hazır Kemalpaşa tatlıları süte atılır. Yüze çıkanlar ara ara hafifçe süte bastırılır. Sürekli olmasa da arada karıştırılır. Kemalpaşa tatlıları hafif yumuşayıp şerbet kıvamlanınca ocaktan alınır. Fazla yumuşamışsa ocaktan ve şerbetten hızla çıkarılır, sert kaldılarsa süt ekleyip pişirilmeye devam edilir. Kemalpaşalar şerbetini çekince servis tabağına konulur. Oda sıcaklığında ılıtılır. Buzdolabında ise üzeri kapaklı bir kapta soğutulabilir.
 6. Kemalpaşa Tatlısı Tarifleri İrmikli Kemalpaşa Tatlısı Tarifi değişik bir lezzet sunar. İrmikli Kemalpaşa Tatlısı Tarifi, Irmikli Kemalpaşa Tatlısı Nasıl Yapılır? irmiklı Kemalpaşa Tatli Tarifi, Muhallebili Kemalpaşa tatlısı nasıl yapılır? Beş yemek kaşığı irmik, dört su bardağı süt, bir paket vanilya ve bir çay bardağı Hindistan cevizi ile bir dolu yemek kaşığı nişasta tencerede devamlı karıştırılarak muhallebi oluncaya kadar pişirilir. Son olarak bir yemek kaşığı tereyağı ilave edilir. Başka bir yerde bir paket hazır Kemalpaşa için iki su bardağı şeker ve iki su bardağı su ile şerbet hazırlanır. Kaynayınca tatlılar pişirilir. Kelepçeli bir kalıba Kemalpaşalar yerleştirilir. Üzerine hazırlanan muhallebiyi dökülür. Dört saat kadar buzdolabında tutulur. Üzeri süslenerek sunulur.
 7. Tokat Hira tatlısı Bol irmikli bir tatlıdır. İrmik E, B vitaminler ve lifce zengin bir gıdadır. Ekseriyetle sert buğdaydan elde edilen, çorba, helva vb. yapmakta kullanılan, glüten yönünden zengin, iri öğütülmüş undur. Hira şerbeti için ikişer su bardağı şekerle su tencereye konulur. Ocak yakılıp şeker eriyene kadar devamlı karıştırılır. Şerbeti kaynamaya başlamadan evvel ocak kapatılıp soğumaya bırakın. Hepsi oda ısısında olan bir adet yumurta, birer çay bardağı yoğurtla sıvıyağ, birer su bardağı irmikle un, birer paket kabartma tozuyla vanilin bir karıştırma kabında yoğrularak yumuşak ve ele yapışan bir hamur kıvamı elde edilir. Un eklemeden önce irmik hamura eklenmelidir. Hamurdan ceviz çapında parçalar alınıp, elle yuvarlanır. Üzeri bulanmak için bir tabağa dökülmüş bir çay bardağı irmiğe atılıp, tamamının kaplanması gayesiyle irmikte yuvarlanır. Tamamı şekillenen hamurlar yağlı kağıt serili veya yağlanmış bir fırın tepsisine yerleştirilir. Önceden ısıtılmış 170 derecedeki fırında üstleri kızarana kadar, takriben 35 dakika tutulur. Fırından çıkarılınca hemen üstlerine soğumuş şerbet dökülür. Şerbeti tamamen çekene dek dinlendirilir. Şerbeti çekip, soğutulunca, üstleri Antep fıstığıyla, Hindistan ceviziyle, fındıkla, cevizle süslenip sunulur.
 8. İrmik Tatlısı Tarifi PEYNİRLİ İRMİK TATLISI🧀, SÜTLÜ İRMİK TATLISI, MEYVELİ İRMİK TATLISI TARİFİ, SÜTLÜ İRMİKLİ TOPLAR