mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

YUMURTALI ÇİRİŞ (GULİK) KAVURMASI

Yumurtalı Çiriş Kavurması (Güllük, golik, gullik, gulik, hıdrellez çiçeği, kirkiş otu, kirgiç, dağ pırasası, sarızambak, körmen, bulumbuşuk kavurması) nasıl yapılır? Teferruatlı bilgiyi YOĞURTLU ÇİRİŞ OTU SALATASI🥗 tarifi ile sunduğumuz bu enfes lezzetle tanışıp çiriş ile başka neler yapılabilir diye merak edenler… Nefis çiriş lezzetini yumurtayla hazırlamak çok kolay… Çiriş otu kavurması sade ve kıymalı olarak da yapılabilir. İşte çiriş otu kavurmasının resimli tarifi…

YUMURTALI CIRIS OTU KAVURMASI 1

Yumurtalı Çiriş Otu Kavurması Malzemeleri

Yarım kilo körpe çiriş otu

Üç adet orta boy kuru soğan

Üç – dört adet yumurta

İki yemek kaşığı sıvı yağ

Bir tepeleme yemek kaşığı tereyağı

Bir çay kaşığı tuz

Bir çay kaşığı karabiber

Bir çay kaşığı pul biber

YUMURTALI CIRIS OTU KAVURMASI 2

YUMURTALI CIRIS OTU KAVURMASI 3YUMURTALI CIRIS OTU KAVURMASI 4

Yumurtalı Çiriş (Gulik) Kavurması Tarifi - Çiriş Otu Kavurması Nasıl Yapılır?

 1. Kök kısımları kesilip şeffaf zarları sıyrılan çiriş otları ayıklanır, yaprakları tek tek ayrılır, kumlarının giderilmesi için bol suda üç – dört defa yıkanarak temizlenir. Pırasanın doğrandığı gibi ufak ufak doğranır.
 2. Kuru soğanlar ince ince doğranır. Sıvı yağ tavaya eklenir. Soğanlar pembeleşince hazırlanan çiriş otları ilave edilir.
 3. Çirişler yumuşayıncaya kadar tavanın ağzı kapalı halde on dakika kadar kavrulur.
 4. Tuz ve baharatlar eklenerek karıştırılır.
 5. Yumurtanın kırılacağı yerler açılır ve yumurtalar bu bölgelere kırılır. Başka bir tavada tereyağı eritilerek yumurtanın üzerine gezdirilir.
 6. Yumurtalı Çiriş Otu Nasıl Pişirilir? İstenirse ağzı kapalı olarak ocak üzerinde veya açık olarak fırında pişirilir.

Yumurtalı Çiriş Otu Yapımı ile Alakalı Diğer Hususlar ve "Gulik otu nasıl pişirilir?" Püf Noktaları

 1. Bazıları yumurtalı çiriş otu yemeği için kavurma öncesi çiriş otlarını haşlamayı tercih eder. Bu arada haşlama suyunu da dökmeyip şifa diye içerler.
 2. Bazıları da soğan yanında sarımsak da ilave ederken bazıları taze soğan kullanırlar. Kimileri de kavurmaya taze biberler ve arpa şehriye katarak farklı lezzetler elde ederler.
 3. Çiriş otu kavurması çiriş yapraklarının mısır unuyla karıştırılıp MISIR🌽 UNLU PATLICAN🍆 KIZARTMASI (Patlıcan Balığı Tavası Trabzon) gibi de yapılabilir.
 4. Soğanı ve çirişleri bir miktar kavurup porsiyonluk güveç kaplarında bölüştürüp her birine yumurta kırılarak bir kapta su konmuş olan Fırında Yumurtalı Çiriş Otu kavurması da yapılabilir.
 5. Sütlü çiriş Yemeği Nasıl Yapılır Yarım kilo çiriş temizlenip yıkanır, ufak ufak doğranır. Bir taşım kaynar suda haşlanıp süzülür. 1 litre suda bir çay bardağı pilavlık bulgur kaynatılır. Çirişleri içine eklenir. Bir kahve fincanı un soğuk suda ezilip tencereye alınır. Ardından bir litre sütü eklenerek biraz kaynatılır. Tuz ve karabiber ilave edin. İki yemek kaşığı zeytinyağını da ekledikten sonra altı kapatılır.
 6. Çiriş otu tadı nasıl Çiğ de yenebilen çiriş otu lezzetli yemeklere malzeme olmuştur.
 7. Çiriş Otunun Zararları Nelerdir? Bilinen bir zararı olmasa da bir rahatsızlığı veya alerjik hassasiyeti olanlar, hamileler, ilaç kullananlar hekime danışarak menülerine alabilirler. Bazı yörelerde emziren anneler süt arttırıcı olarak kullanır.
 8. Yumurtaların tazeliği hususunda üzerlerindeki tarihe itimat etmek yerine onları suyla test edebilirsiniz. Bir bardak suya konulan yumurta bayatsa yüzecek, tazeyse batacaktır.
 9. Isırgan otu nasıl pişirilir? ISIRGAN OTU KAVURMASI, ISIRGAN OTLU GÖZLEME

Çiriş otu Salatası, Çiriş Otu Çorba Tarifi, Gulik yemeği Çiriş hakkında çok daha teferruatlı malumat için YOĞURTLU ÇİRİŞ OTU SALATASI🥗 tarifi yazısına bakılabilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok