mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

🐟FIRINDA MISIR🌽 UNLU ÇİNEKOP (SARIKANAT)

Çinekop fırında mı tavada mı diye karar noktasındaysanız lezzet farklılığı bir tarafa bırakılırsa çinekop için fırın daha az uğraştıran bir usuldür. Fırının temizlenmesi gerekse de koku nispeten daha az olacaktır. Yine de mısır unlu olarak tavada yapmak isterseniz: ÇİNEKOP (SARIKANAT) TAVA

Kategori: BALIK YEMEĞİ TARİFLERİ

FIRINDA MISIR UNLU CINEKOP 4

Fırında Mısır Unlu Çinekop (Sarıkanat) Malzemeleri

Bir kg çinekop (sarıkanat)

Bir su bardağı mısır unu

Bir tatlı kaşığı tuz

Pişirme kâğıdı ya da yapışmaz satıhlı fırın tepsisi

FIRINDA MISIR UNLU CINEKOP 6FIRINDA MISIR UNLU CINEKOP 10FIRINDA MISIR UNLU CINEKOP 8FIRINDA MISIR UNLU CINEKOP 9FIRINDA MISIR UNLU CINEKOP 5

Fırında Mısır Unlu Çinekop (Sarıkanat) Tarifi

  1. Çinekop balıkları yıkanır, kafaları bıçak yardımıyla kesilir ve ayıklanır.
  2. İç kısımları temizlenen balıklar teker teker yıkanır ve süzülmeleri için süzgeçte bekletilir. Balığın una daha iyi bulanması için kuruduğundan emin olmak, gerekirse kurulamakta fayda var...
  3. Bir tabağın içerine tuz ve mısır unu konulur.
  4. Balıklar mısır ununa bulanıp aralıklı olarak fırın tepsisine yerleştirilen yağlı kâğıdın üzerine dizilirler. İçi yapışmaz cinsten fırın tepsisi varsa yağlı kağıda gerek kalmazsa da emin olmak istenirse az bir miktar sıvı yağ ile yağlanabilir.
  5. Önceden ısıtılmış fırında 190 derecede pişirilir. İstenirse fırının ızgara kısmı açılabilir ve balıklar bu şekilde pişirilebilir.
  6. Gerekirse balıklar alt üst edilerek alt kısımlarının iyice pişmesi sağlanır. Pişen Fırında Mısır Unlu Çinekop (Sarıkanat) tabağa alınarak mevsim salatası, yeşillikler yanında arzuya göre limon ve kuru soğan eşliğinde sıcak olarak servis edilebilir. Tava usulüne göre yağsız ve hafif olacağından fırında pişen çinekop çok daha fazla yenilebilir.

Not:

  1. Çinekop fırında hazırlanırken mısır unu yerine buğday unu kullanılabilir mi? Mısır unu fazla yağ çekmeden balık kızartması yapabilmeyi mümkün kılmaktadır. Beyaz un çok daha fazla yağ çekecektir. Mısır unu lezzetini arttırıp çıtır çıtır yaparken kızgın tavaya yapışmasına ve dağılmasına da kısmen mani olacaktır.
  2. Çinekop nasıl yenir? Çinekop zaten fazla kılçıklı olmayan lezzetli bir balıktır. Var olan kılçıkları da kolaylıkla çıkarılabilir. Solungaçlarının kenarında bir miktar ele gelecek kılçıklar olabilir. Bu kılçıklar haricinde zevkle yenebilecek bir balık türüdür.
  3. Fırın için sos: Kendisi lezzetli bir balık olan çinekop sade veya mısır unlu olarak yeterince güzel bir yemek olacaktır. Bununla beraber farklı lezzet arayışında olanlar balıkları zeytinyağı, soğan suyu, sarımsak, kekik, tuz ve karabiberle elde edilen sos ile iç ve dışı sosladıktan sonra fırına verebilir.

Sade olarak yapılmak istenirse ÇİNEKOP (SARIKANAT) FIRINDA NASIL YAPILIR? tarifi ilginizi çekebilir.

Tavada mısır unlu olarak yapmak isterseniz: ÇİNEKOP (SARIKANAT) TAVA

Sebzelisi olur mu?: SEBZELİ ÇİNEKOP (SARIKANAT) BUĞULAMA

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
  • Henüz hiç yorum yok