mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

🐟ÇİNEKOP (SARIKANAT) TAVA

Çinekop tavada NASIL PİŞİRİLİR? Sarıkanat tavada nasıl pişirilir? En lezzetli ve en hafif balıklardan biri olan çinekop tava mı fırın mı yapılmalıdır? Çinekop tava mı ızgara mı daha lezzetli olur? Mevsimine, balığın yağlanma seviyesine, yapılış usullerine, damak tadına göre farklı cevabı olacak bir sual. Tercihini tavada çinekop balığından yana kullananlara, çinekop tava en güzel nasıl pişirilir merak edenlere rehber olmak üzere resimli kolay bir tarif sizi bekliyor. Öyleyse tavada çinekop balığı nasıl pişirilir? Çinekop kızartmayı tercih edenler lâkin hafif ve sağlıklı olsun diyenler ve mısır ununun lezzetinden vazgeçmek istemeyenler için çinekop tava tarifi….

CINEKOP-(SARIKANAT)-TAVA-1

Tavada çinekop (sarıkanat) balığı, çinekop kızartması nasıl yapılır?

Çinekop (Sarıkanat) Tava Tarifi Malzemeleri

Bir kg çinekop balığı

Bir çay bardağı mısır unu

Bir tatlı kaşığı tuz

Bir yemek kaşığı sıvı yağ

CINEKOP-(SARIKANAT)-TAVA-2CINEKOP-(SARIKANAT)-TAVA-5CINEKOP-(SARIKANAT)-TAVA-6CINEKOP-(SARIKANAT)-TAVA-7CINEKOP-(SARIKANAT)-TAVA-3

Çinekop (Sarıkanat) Tavası Tarifi - Çinekop Tava Nasıl Yapılır? - Sarıkanat Balığı Tavada Nasıl Pişirilir?

 1. Çinekop Nasıl Ayıklanır? Sarıkanat Çinekop nasıl TEMİZLENİR? Pulsuz bir balık olduğundan çinekop ayıklama nispeten kolaydır. Bir adet çinekop avuç içine alınır. Başı solungaçlarına yakın yerinden kesilir. İşaret parmağı yardımıyla balığın iç organlarının bulunduğu karın kısmındaki iç organları kuyruk yönünde çekilir ve atılır. Balığın içinde kalan parçalar çok az akan suyun altında başparmağın tersi ile itilerek tamamen temizlenir. Bütün balıklar tek tek bu şekilde yıkandıktan sonra tekrar bol su ile yıkanarak süzgece konulur ve sularının süzmesi sağlanır. Zamanı fazla olmayanlar kağıt havlu kullanabilir. Pişmesinin kolaylaşması için mısır ununa bulamadan önce iri sarıkanatların iki taraflarına birer çizik atılabilir. Çinekoplar için gerekmez.
 2. Kuru olduklarına emin olduktan sonra üzerlerine tuz ve mısır unu serpilir. İstenirse karabiber de ilave edilebilir. Balıkların mısır ununa iyice bulanması sağlanır. Diğer bir usül olarak; mısır unu yayvan bir tabağa konulur ve balıklar teker teker iki taraflı olarak mısır ununa bulanır. Fazlası silkelenir.
 3. Çinekop tavada nasıl pişirilir? Çinekop yağda nasıl kızartılır? Balık nasıl KIZARTILIR? Kızartma tavası kızdırılır. Bir yemek kaşığı sıvı yağ konur. Yağ ısındıktan sonra balıklar kuyrukları tavanın ortasına doğru yan yana daire olacak şekilde dizilir. Yağın sıçramasını engelleyen tava kapağını mühim bir vazife bekler. Bir tarafı arzu edilen pişme seviyesine gelen balıkların diğer yüzleri tava kapağı ile çevrilerek pişirilir. Balık tavaları veya çift taraflı tavalar hayatı kolaylaştırabilir. Burada mühim olan düz kenarlı, tavanın içine girecek boyda, ortası çukur olmayan, yuvarlak bir kapağın var olmasıdır. Diğer bu derecede dikkate alınması gereken husus fazla yağ koymadan pişirmektir. Bu durumda kapak kapatılıp tava ters çevrildiğinde çinekoplar kapağa gelirken yağ akmaz. Çinekoplar kaydırılmak suretiyle tekrar tavaya alındığında kızartmak için kâfi gelecek kadar yağ kenardan ilave edilerek diğer yüzleri de pişirilir. Çinekopları servis tabağına koyabilmek için yine aynı kapaktan istifade edilir. Yağı, kızarmalarına yetecek kadar az koymanın diğer bir faydası da kızartma sonrası fazla yağı çektirmek için kâğıt havluya ihtiyaç kalmamasıdır. Bunun yanında aynı yağı tekrar kullanma durumu olmayacağından netice olarak daha sağlıklı olacaktır. Yapışmaz vasıflı tavalar yağ gereğini azaltır.
 4. Çinekop tavada kaç dakikada pişer? Balığın iriliği, ocağın harareti, tavanın büyüklüğü, kapak kullanılıp kullanılmadığı durumu süreyi değiştirecektir. Bununla beraber "Çinekop ne kadar sürede pişer? sorusunun cevabı 15 - 25 dakika arasıdır denilebilir.
 5. Çinekop (Sarıkanat) Tava mevsim salatası, yeşillikler yanında isteğe göre kuru soğan ve limonla sıcak olarak servis yapılır.

"Çinekop Tava Nasıl Yapılır?" ile Alakalı Diğer Hususlar ve "Çinekop tavada nasıl pişirilir?" Püf Noktaları

 1. Çinekop yağlı bir balık olduğu için kızartırken çok az yağ konulmalı, balıklar çok kuru olmalı ve bir tarafı iyice piştikten sonra diğer tarafı çevrilmelidir.
 2. Balık yemekleri üzerine tatlı yenerek ağız tadını değiştirme ihtiyacı hasıl olur. Tahinli helva veya tahin pekmez karışımları bu gayeye hizmet edebilir.
 3. Çinekop nedir? Çinekop ve sarıkanat lüfer balığının daha küçük halleridir. Bilhassa Marmara ve Karadeniz'de bulunur. Çinekop kılçıklı mı acaba diye merak edenlere kılçıkları olsa da balıklar içinde en az kılçıklı olanlardan biridir denebilir.
 4. Döküm tavada çinekop, Döküm tavada balık yapılır mı? Ev içinde lezzetli ızgara tadını almak için döküm ızgara tavalar kullanılabilir. Döküm tavada balık nasıl pişirilir? Kuru olmaması için yağlı balıklar tercih edilmelidir. levrek, somon, çipura, lüfer yanında çinekop ve sarıkanat kafi seviyede yağlıdır. Bilhassa somon dokum tavada gayet güzel olur. “Döküm tavada balık nasıl yapılır?” hususunda bu yazı da faydalı olacaktır: 🐟NORVEÇ SOMON IZGARA Balıklar iyice temizlenip suyunu süzülmesi için on dakika beklenir. İstenirse kağıt havluyla da suyu alınabilir. Balık güzelce kuruduktan sonra içi ve dışı güzelce tuzlanır. Balığın iç kısmının da iyi kızarması istenirse filetosu çıkarılabilir. Balığın tadı değiştirilmek istenirse iki kaşık zeytinyağı, karabiber, kırılmış defneyaprakları, yarım limon suyu ve ezilmiş bir diş sarımsakla sos yapılır ve yarım saat bu sosta bırakılabilir. Döküm tava pişirme sıcaklığına gelebilmesi için ocakta on dakika ısıtılır. Daha erken konulursa balık suyunu bırakır ve kurur. Döküm tavaya balık yapışmaması için sıvı yağ ile hafif yağlanabilir. Tava iyice ısınınca önce istenirse içi temizlenip ortadan ikiye bölünmüş yeşil ve kırmızıbiberler, halka halka doğranmış kuru soğanlar pişirilebilir. Sonra balıklar yerleştirilip orta hararette on dakika civarında pişirilir Bir maşa veya çatal yardımı ile hafifçe kaldırmaya çalışılır. Balık yapışmadan kalkarsa pişmiştir, ters çevrilip diğer tarafı da pişirilir. Eğer balık kalkmıyor, yapışıyorsa bir süre daha beklenir. Dağılmaması için sadece bir kez çevrilir. Balığın diğer tarafı da sekiz dakika kadar pişirip kontrol edilir. İyice piştiğinde tavadan servis tabağına aktarılıp sunulur. Döküm tavada balık kokusu nasıl çıkar? Tavadan balık kokusunu gidermek için iyice yıkayıp kuruladıktan sonra her yerini kaplayacak ince bir tabaka halinde mısır ununu tavanın üzerine dökülür. Yanmayacak kadar ocakta ısıtılır. Sonra ocaktan alınıp mısır unu temizlenir. Bu usulle tavadan balık kokusu giderilir. Bazıları da balık yaptıktan sonra tavayı bir süre daha yüksek ateşte tutup tavanın üstünde kalan her şeyi kömür oluncaya kadar yakıp bulaşık teli ile yıkar.
 5. Çinekop Izgara Nasıl Yapılır? En nefis çinekop pişirme usullerinden biri de ızgarasıdır ki balığın lezzetini öne çıkarır. Elektrikli ızgara veya mangal üzerinde olsun bu tarzı beğenenler çoktur. Kendi yağı yeterli olduğundan balığa yağ sürülmese de yapışmasını azaltmak üzere ızgaraya biraz yağ sürülür. Bir tarafı pişince diğer tarafı çevrilen çinekoplar sıcak sıcak yanında limon ve yeşilliklerle sunulurlar.
 6. Çinekop Fırında Nasıl pişirilir? Fırında Sarıkanat nasıl pişirilir? Fırında Çinekop Sade olarak fırında yapılmak istenirse 🐟ÇİNEKOP (SARIKANAT) FIRINDA NASIL YAPILIR? tarifi ilginizi çekebilir. Bu sayfada cevabı verilen sorular: "Hamilelikte çinekop balığı yenir mi?", "Çinekop balığı en iyi nasıl pişirilir?", "Çinekop fırında mı güzel olur tavada mı?", "Sarıkanat tavada mı fırında mı?"
 7. Çinekop Buğulama Sebzelisi nasıl olur? 🐟SEBZELİ ÇİNEKOP (SARIKANAT) BUĞULAMA
 8. Fırında Mısır Unlu Çinekop Fırında mısır unlusu nasıldır? 🐟FIRINDA MISIR🌽 UNLU ÇİNEKOP (SARIKANAT)

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • aysel