Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

🐟ÇİNEKOP (SARIKANAT) TAVA

Çinekop tava nasıl yapılır? Tavada çinekop balığı nasıl pişirilir? En lezzetli ve en hafif balıklardan biri olan çinekop tava mı fırın mı yapılmalıdır? Çinekop tava mı ızgara mı daha lezzetli olur? Mevsimine, balığın yağlanma seviyesine, yapılış usullerine, damak tadına göre farklı cevabı olacak bir sual. Tercihini tavada çinekop balığından yana kullananlara, çinekop tava en güzel nasıl pişirilir merak edenlere rehber olmak üzere resimli kolay bir tarif sizi bekliyor. Çinekop kızartmayı tercih edenler lâkin hafif ve sağlıklı olsun diyenler ve mısır ununun lezzetinden vazgeçmek istemeyenler için çinekop tava tarifi….

CINEKOP-(SARIKANAT)-TAVA-1

Tavada çinekop (sarıkanat) balığı, çinekop kızartması nasıl yapılır?

Çinekop (Sarıkanat) Tava Tarifi Malzemeleri

Bir kg çinekop balığı

Bir çay bardağı mısır unu

Bir tatlı kaşığı tuz

Bir yemek kaşığı sıvı yağ

CINEKOP-(SARIKANAT)-TAVA-2CINEKOP-(SARIKANAT)-TAVA-5CINEKOP-(SARIKANAT)-TAVA-6CINEKOP-(SARIKANAT)-TAVA-7CINEKOP-(SARIKANAT)-TAVA-3

Çinekop (Sarıkanat) Tavası Tarifi

  1. Çinekop Nasıl Ayıklanır? Çinekop (Sarıkanat) nasıl temizlenir?: Pulsuz bir balık olduğundan çinekop ayıklama nispeten kolaydır. Bir adet çinekop avuç içine alınır. Başı solungaçlarına yakın yerinden kesilir. İşaret parmağı yardımıyla balığın iç organlarının bulunduğu karın kısmındaki iç organları kuyruk yönünde çekilir ve atılır. Balığın içinde kalan parçalar çok az akan suyun altında başparmağın tersi ile itilerek tamamen temizlenir. Bütün balıklar tek tek bu şekilde yıkandıktan sonra tekrar bol su ile yıkanarak süzgece konulur ve sularının süzmesi sağlanır. Zamanı fazla olmayanlar kağıt havlu kullanabilir. Pişmesinin kolaylaşması için mısır ununa bulamadan önce iri sarıkanatların iki taraflarına birer çizik atılabilir. Çinekoplar için gerekmez.
  2. Kuru olduklarına emin olduktan sonra üzerlerine tuz ve mısır unu serpilir. İstenirse karabiber de ilave edilebilir. Balıkların mısır ununa iyice bulanması sağlanır. Diğer bir usül olarak; mısır unu yayvan bir tabağa konulur ve balıklar teker teker iki taraflı olarak mısır ununa bulanır. Fazlası silkelenir.
  3. Çinekop tavada nasıl pişirilir? Çinekop yağda nasıl kızartılır? Kızartma tavası kızdırılır. Bir yemek kaşığı sıvı yağ konur. Yağ ısındıktan sonra balıklar kuyrukları tavanın ortasına doğru yan yana daire olacak şekilde dizilir. Yağın sıçramasını engelleyen tava kapağını mühim bir vazife bekler. Bir tarafı arzu edilen pişme seviyesine gelen balıkların diğer yüzleri tava kapağı ile çevrilerek pişirilir. Balık tavaları veya çift taraflı tavalar hayatı kolaylaştırabilir. Burada mühim olan düz kenarlı, tavanın içine girecek boyda, ortası çukur olmayan, yuvarlak bir kapağın var olmasıdır. Diğer bu derecede dikkate alınması gereken husus fazla yağ koymadan pişirmektir. Bu durumda kapak kapatılıp tava ters çevrildiğinde çinekoplar kapağa gelirken yağ akmaz. Çinekoplar kaydırılmak suretiyle tekrar tavaya alındığında kızartmak için kâfi gelecek kadar yağ kenardan ilave edilerek diğer yüzleri de pişirilir. Çinekopları servis tabağına koyabilmek için yine aynı kapaktan istifade edilir. Yağı, kızarmalarına yetecek kadar az koymanın diğer bir faydası da kızartma sonrası fazla yağı çektirmek için kâğıt havluya ihtiyaç kalmamasıdır. Bunun yanında aynı yağı tekrar kullanma durumu olmayacağından netice olarak daha sağlıklı olacaktır. Yapışmaz vasıflı tavalar yağ gereğini azaltır.
  4. Çinekop (Sarıkanat) Tava mevsim salatası, yeşillikler yanında isteğe göre kuru soğan ve limonla sıcak olarak servis yapılır.

Çinekop Tava Nasıl Yapılır Hususunda Püf Noktaları

  1. Çinekop yağlı bir balık olduğu için kızartırken çok az yağ konulmalı, balıklar çok kuru olmalı ve bir tarafı iyice piştikten sonra diğer tarafı çevrilmelidir.
  2. Balık yemekleri üzerine tatlı yenerek ağız tadını değiştirme ihtiyacı hasıl olur. Tahinli helva veya tahin pekmez karışımları bu gayeye hizmet edebilir.
  3. Çinekop nedir? Çinekop ve sarıkanat lüfer balığının daha küçük halleridir. Bilhassa Marmara ve Karadeniz'de bulunur. Çinekop kılçıklı mı acaba diye merak edenler kılçıkları olsa da balıklar içinde en az kılçıklı olanlardan biridir denebilir.
  4. Çinekop Izgara: En nefis çinekop pişirme usullerinden biri de ızgarasıdır ki balığın lezzetini öne çıkarır. Elektrikli ızgara veya mangal üzerinde olsun bu tarzı beğenenler çoktur. Kendi yağı yeterli olduğundan balığa yağ sürülmese de yapışmasını azaltmak üzere ızgaraya biraz yağ sürülür. Bir tarafı pişince diğer tarafı çevrilen çinekoplar sıcak sıcak yanında limon ve yeşilliklerle sunulurlar.

Sade olarak fırında yapılmak istenirse 🐟ÇİNEKOP (SARIKANAT) FIRINDA NASIL YAPILIR? tarifi ilginizi çekebilir.

Sebzelisi nasıl olur?: 🐟SEBZELİ ÇİNEKOP (SARIKANAT) BUĞULAMA

Fırında mısır unlusu nasıldır? 🐟FIRINDA MISIR🌽 UNLU ÇİNEKOP (SARIKANAT)

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

  • aysel
YukarıYukarı