mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

🐟SEBZELİ ÇİNEKOP (SARIKANAT) BUĞULAMA

Çinekop buğulama nasıl yapılır? Buğulama esasen yemeklerin su buharı yardımıyla pişirilmesidir. Çinekop buğulama farklı sebzelerle yapılabilir. En lezzetli balıklardan biri olan çinekopla nefis bir yemek hazırlamanın vakti geldi. İşte Çinekop Buğulama Tarifi...

SEBZELİ-ÇİNAKOP-BUĞULUMA

Sebzeli Çinekop (Sarıkanat) Buğulama Tarifi için Malzemeler - Sarıkanat Buğulama İçindekiler

Bir kg çinekop balığı

Dört adet orta boy domates

Bir küçük demet maydanoz

Bir silme tatlı kaşığı tuz

Bir - iki yemek kaşığı sıvı yağ

SEBZELİ-ÇİNAKOP-BUĞULUMA

Sebzeli Çinekop (Sarıkanat) Buğulama Tarifi - Tavada Çinekop Buğulama

 1. Çinekoplar ayıklanır, yıkanıp temizlenir ve süzdürülür.
 2. Domateslerin kabukları soyulur ve rendelenir. Yıkanan maydanozlar ince ince kıyılır, domateslerin içine karıştırılır. Tuzun yarısı balıklara yarısı sebzelere ilave edilir.
 3. Karışımın yarısı kapaklı bir tepsiye veya yayvan bir tencereye dökülür ve yayılır. Üzerine çinekoplar yerleştirilir.
 4. Balıkların üzerine kalan domates sosu düzgün bir şekilde dökülür. İstenirse üzerine ince limon dilimleri de yerleştirilebilir. Ancak bu durumda buğulama yerine "ekşili" adını alır.
 5. Sebzeli Çinekop (Sarıkanat) Buğulama sıvı yağ ve yarım çay bardağı kadar su konularak balıklar ağzı kapalı olarak kısık ateşte on - on beş dakika kadar pişirilir. Servis tabağına alınarak sıcak olarak sunulur.

Çinekop Buğulama Nasıl Yapılır, Cinekop Bugulama Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Fırında, Tavada Çinekop Buğulama Püf Noktaları

 1. Tencerede çinekop Buğulama Yukarıdaki tarifi yapmak için uygun en uygun vasıta olan tava bulunamazsa tencerede de yapılabilir.
 2. Fırında Çinekop Buğulama Nasıl Yapılır? Fırında Sebzeli Çinekop Bir kilo kadar çinekop yıkanıp süzülür. Fırın kabına yağlı kağıt serilir. Üzerine halka olarak doğranmış iki adet orta boy soğan yerleştirilir. İki adet havuç rendelenerek soğanların üzerine serpilir. Birer tatlı kaşığı tuz, kekik, karabiber, toz kırmızıbiber, rendelenmiş iki diş sarımsak ve iki yemek kaşığı zeytinyağı bir kapta karıştırılır. Çinekoplar bu sosa bulanarak tepsiye dizilir. Artan sos balıkların üzerine gezdirilir. Bir adet limon dilimlenerek balıkların aralarına yerleştirilir. Üstü başka bir tepsi ile kapatılır. 180 derece ısıtılmış fırında yirmi dakika pişirilir. Üzerinin kızarması istenirse kapak alınıp birkaç dakika daha pişirilebilir. Üç adet orta boy patatesleri kalın kızartmalık şekilde doğranıp balıkların üzerine yerleştirilerek Patatesli Çinekop Buğulama elde edilebilir.
 3. Sarıkanat çinekop ile lüfer arasında bir büyüklüktedir. Lüfer (Pomatomus saltatrix) cinsi balıklar küçükten büyüğe doğru sıralanırsa defneyaprağı, çinekop, kaba çinekop, sarıkanat, lüfer, kofana, sırtıkara olarak adlara sahiptir. Uzunlukları on santime kadar olanlar defneyaprağı, on beş – on sekiz santim arası olanlar çinakop veya çinekop, on sekiz – yirmi beş santim arası olanlar sarıkanat, yirmi sekiz – otuz beş santim arası olanlar lüfer, otuz beş santimden büyük olanlar kofana şeklinde adlandırılırlar.
 4. Sarıkanat buğulama, karabiber gibi baharatlarla tatlandırılmış ince dilimlenen kuru soğan, patates, sarımsak, sivri biber, kırmızı biber, maydanoz gibi malzemeler kullanılarak da yapılabilir. Limon dilimleri ilavesi balık yemeğini "ekşili" vasfına ulaştırır. Değişik yapım teknikleri arasında pazı yaprakları veya havuç dilimleri üzerine yerleştirme, asma yapraklarına sarmak gibi usuller de bulunmaktadır.
 5. Çinekop Izgara Nasıl Yapılır? Çinekoplar ayıklanıp yıkandıktan sonra suyu iyice süzülür. Balıklar tam ortalarından bıçağın ucuyla iki tarafından dört santim uzunluğunda hafif yarılır. Tuzlanıp yarım çay bardağı sıvı yağla istenirse pul biber kekik sürün. Daha sonra yağlanmış ızgaraya dizilir. Kömür ateşinde veya elektrikli ızgarada ateşin durumuna göre sekiz - on dakika iki taraflı pişirilir. Dağılmaması için bir tarafı pişmeden diğer tarafı çevrilmez. Haşlanmış patates, Kırmızı soğan, limonla, roka ve kıvırcık salatasıyla servis edilir.
 6. Sade olarak Fırında Sarıkanat yapılmak istenirse 🐟ÇİNEKOP (SARIKANAT) FIRINDA NASIL YAPILIR? tarifi ilginizi çekebilir.
 7. Ayıklama usulü hakkında bilgi almak ve Çinekop Tava yapmak isterseniz: 🐟ÇİNEKOP (SARIKANAT) TAVA
 8. Sarıkanatın mısır unlusu nasıldır? 🐟FIRINDA MISIR🌽 UNLU ÇİNEKOP (SARIKANAT)

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok