mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

🐟SEBZELİ ÇİNEKOP (SARIKANAT) BUĞULAMA

Çinekop buğulama nasıl yapılır? Buğulama esasen yemeklerin su buharı yardımıyla pişirilmesidir. Çinekop buğulama farklı sebzelerle yapılabilir.

SEBZELİ-ÇİNAKOP-BUĞULUMA

Sebzeli Çinekop (Sarıkanat) Buğulama Tarifi için Malzemeler

Bir kg çinekop balığı

Dört adet orta boy domates

Bir küçük demet maydanoz

Bir silme tatlı kaşığı tuz

Bir - iki yemek kaşığı sıvı yağ

SEBZELİ-ÇİNAKOP-BUĞULUMA

Sebzeli Çinekop (Sarıkanat) Buğulama Tarifi

  1. Çinekoplar ayıklanır, yıkanıp temizlenir ve süzdürülür.
  2. Domateslerin kabukları soyulur ve rendelenir. Yıkanan maydanozlar ince ince kıyılır, domateslerin içine karıştırılır. Tuzun yarısı balıklara yarısı sebzelere ilave edilir.
  3. Karışımın yarısı kapaklı bir tepsiye veya yayvan bir tencereye dökülür ve yayılır. Üzerine çinekoplar yerleştirilir. Balıkların üzerine kalan domates sosu düzgün bir şekilde dökülür. İstenirse üzerine ince limon dilimleri de yerleştirilebilir. Ancak bu durumda buğulama yerine "ekşili" adını alır.
  4. Sebzeli Çinekop (Sarıkanat) Buğulama sıvı yağ ve yarım çay bardağı kadar su konularak balıklar ağzı kapalı olarak kısık ateşte on - on beş dakika kadar pişirilir. Servis tabağına alınarak sıcak olarak sunulur.

Not:

Sarıkanat çinekop ile lüfer arasında bir büyüklüktedir. Lüfer (Pomatomus saltatrix) cinsi balıklar küçükten büyüğe doğru sıralanırsa defneyaprağı, çinekop, kaba çinekop, sarıkanat, lüfer, kofana, sırtıkara olarak adlara sahiptir. Uzunlukları on santime kadar olanlar defneyaprağı, on beş – on sekiz santim arası olanlar çinakop veya çinekop, on sekiz – yirmi beş santim arası olanlar sarıkanat, yirmi sekiz – otuz beş santim arası olanlar lüfer, otuz beş santimden büyük olanlar kofana şeklinde adlandırılırlar.

Sarıkanat buğulama, karabiber gibi baharatlarla tatlandırılmış ince dilimlenen kuru soğan, patates, sarımsak, sivri biber, kırmızı biber, maydanoz gibi malzemeler kullanılarak da yapılabilir. Limon dilimleri ilavesi balık yemeğini "ekşili" vasfına ulaştırır. Değişik yapım teknikleri arasında pazı yaprakları veya havuç dilimleri üzerine yerleştirme, asma yapraklarına sarmak gibi usuller de bulunmaktadır.

Sade olarak yapılmak istenirse ÇİNEKOP (SARIKANAT) FIRINDA NASIL YAPILIR? tarifi ilginizi çekebilir.

Ayıklama usulü hakkında bilgi almak ve tavada yapmak isterseniz: ÇİNEKOP (SARIKANAT) TAVA

Mısır unlusu nasıldır? FIRINDA MISIR UNLU ÇİNEKOP (SARIKANAT)

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
  • Henüz hiç yorum yok