mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

🐟SARDALYA TAVA TARİFİ

Tavada sardalya nasıl pişirilir? Sardalya nasıl yapılır? İster kolayca çıkarılan kılçığıyla ister fileto halde tavada nar gibi kızarmış sardalya nefis bir lezzettir.  İşte nefis mısır unlu sardalya tava tarifi...

SARDALYE TAVA TARİFİ

Mısır Unlu Sardalya Tava tarifi Malzemeleri

Bir kg sardalya balığı

Bir çay bardağı mısır unu

Yarım çay bardağı sıvı yağ

İki çay kaşığı tuz

İstenirse 1 çay kaşığı karabiber, 1 çay kaşığı pul biber ve yarım şişe maden suyu

SARDALYE TAVA TARİFİ

Mısır Unlu Sardalya Tava Nasıl Yapılır Tarifi - Sodalı Balık kızartması Nasıl Yapılır?

 1. Sardalya balıklarının başları elle veya bıçakla atılır. Sol elle sıkıca tutup sağ elle boynuna bastırıp çekerek solungaçları ve iç organları çıkartılır. İç kısmı parmak yardımıyla sıyrılarak temizlenir. Üzerlerindeki pullar su içinde ovularak iyice temizlenir. Balıklar iriyse ve istenirse kılçıkları ayrılır. Sardalyalar tek tek akar su altında yıkanır ve süzülmesi için süzgece bırakılır.
 2. Sardalya tava sosu nasıl yapılır? Mısır unu ve tuz bir tabakta veya geniş bir kasede karıştırılır. Bu karışıma istenirse karabiber, pul biber ve yarım şişe maden suyu da ilave edilebilir. Bu sosa yumurta kırarak balık kızartmak için bulamaç haline getirmek de mümkündür.
 3. İyice süzdürülen balıklar hazırlanan mısır ununda hafifçe karıştırılır.
 4. Sardalya Nasıl Kızartılır? Kızdırılan tavaya çok az sıvı yağı konulur, azaldıkça eklenir. Unlanan balıklar tavaya birbirine değecek, kuyrukları ve başları aynı yönde olacak şekilde ve çiçek biçiminde dizilir. Orta ateşte pişirilir.
 5. Bir tarafı pişen balıklar tava kapağı yardımıyla çevrilir ve diğer tarafında pişmesi sağlanır.
 6. İkinci tarafı pişirirken tavada yağ kalmamışsa yağ ilave edilmelidir.
 7. Her iki tarafta iyice kızarınca ateşten alınır.
 8. Sardalya Tava bol salata, limon, yeşillik veya kuru soğanla servis edilir.

Sardalya Tava Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Sardalya Tarifi Püf Noktaları

 1. Sardalya balığı nasıl pişirilmeli? Sardalya balığı en iyi nasıl pişirilir? Sardalya Tava mi ızgara mi? Sardalya bu şekilde tava olarak, fırında, mangalda, ızgarada, şişte pişirilebilir. Sardalya fırında pişer mi? Fırında tepside veya yağlı kağıtta sardalya hazırlanabilir. "Sardalya balığı nasıl pişirilir?" mevzusu balığın yağlanma seviyesi ile de alakalıdır. İyice yağlandıysa sardalya ızgarada, mangalda pişirilebilir. Sardalya balığı yemekleri tarifleri arasında asma yaprağında, makarnalı hazırlama gibi usulleri vardır. "Yağsız tavada sardalya nasıl pişirilir?" deniyorsa hiç yağ kullanmadan değil çok az bir yağ kullanarak pişirme usulü kastedilir ki bir kilo sardalya için yarım çay bardağı sıvı yağ kullanılan tarifi de yukarıdadır.
 2. Sardalya nasıl marine edilir? Farklı soslarla marine edilebilir. Mesela Kapaklı bir kaba bir adet beyaz soğan, bir diş sarımsak, birer tutam maydanoz ve dereotu kıyılır. Yarım limonun suyu, bir yemek kaşığı zeytinyağı, bir yemek kaşığı kaşığı elma sirkesi ve tuzu da eklenerek bütün malzeme karıştırılır. Kap hava almayacak biçimde kapatıp buzdolabında en az beş saat bekletilir.
 3. Sardalya balığının büyüğüne ne denir? Tirsi diye bilinir. Aslında değildir. İlmi tasnife göre her ikisi de Animalia (Hayvanlar) aleminde Chordata (Kordalılar) şubesinde ve Actinopterygii (Işınsal yüzgeçliler) sınıfındadır. Sınıftan sonra işler değişir. Sardalya Perciformes takımı, Scombridae familyası, Sardina cinsi, S. scombrus türündedir. Tirsi ise Clupeiformes takımı, Clupeidae familyası, Alosinae cinsi, Alosa türündedir. Iri sardalya nasıl pişirilir? 🐟MANGALDA TİRSİ IZGARA
 4. Fırında Sardalya Tarifi, Sardalya Izgara Sardalya nasıl pişirilir fırında? 🐟FIRINDA SARDALYA IZGARA (Gelibolu, Çanakkale) yazısında "Sardalya balığı fırında nasıl yapılır?" açıklanmaktadır.
 5. Sardalya Buğulama Nasıl Yapılır
 6. Soslu sardalya kızartması nasıl yapılır? Tempura Soslu Sardalya Tempura deniz mahsulleriyle sebzeleri hamura batırıp kızartmayı ihtiva eden bir teknik... Asya ve bilhassa Japon mutfağında yaygın kullanılan tempura sos sardalyaya farklı bir lezzet verir. Tempura hamuru un, yumurta ve su karıştırılarak yapılıyor. Hamurda kullanılacak su, un ve yumurta buz gibi soğuk olmalıdır. Un ve su buzluğa konup bir süre bekletilir. Buzdolabından yeni çıkan yumurta dahil malzeme soğuk bir kasede karıştırılıp soğuk bir hamur elde edilir. Tempuranın buz gibi olması iki sebeple gerekiyor: Çok sıcak yağla buz gibi soğuk hamurun birleşmesi durumunda hamur yağı çekmez. İkinci olarak kızgın yağla kaplı hamurdaki buzlu su ani bir buharlaşmaya maruz kalınca hamuru şişirip, kızartmanın puf puf bir manzara almasını sağlar. Bu sebeple hamur ya küçük miktarlarda hazırlanıyor ve gerektikçe yapılır veya hamur kâsesi buzlu bir tepside bekletilir. Ayrıca tempura hamurunun fazla karıştırılıp çırpılmaz, küçük un topakları olduğu gibi bırakılır. Bir çatalla un-su-yumurta karışımın hamur olması sağlanıp bırakılır, topaklar çözülmez. Aslında bu husus sodalı tekniklerin gayesi ile aynıdır. Hamur hazırlanmadan önce malzemeler hazırlanıp kurutulmuş olmalı. Soğuk hamur beklememelidir. Ölçüler: Bir bardak buz gibi soğuk su; bir bardak soğuk un; bir soğuk yumurta; yarım çay kaşığı karbonat. Eğer tempura hamuru fazla sulu ise biraz daha unlu karışımdan eklenebilir, yoğun bir kıvamdaysa ise soda ile seyreltilebilir. İstenirse toz kırmızı biber eklenerek lezzeti arttırılabilir. Ana tariften esaslı farklarından biri bol yağ gerektirmesidir. En az beş santim yüksekliğinde yağ doldurmak gerekiyor. Yağ 180 dereceye kızdırılır. Eğer hamur yağın yarısına kadar batıp yüze çıkarsa 180 derecedir. Balıklar önce una sonra hamura batırılıp hemen yağa atılır. Altın sarısı renk alıp çıtır olunca kâğıt havlu üzerine çıkarılıp tuz serpilir. Varsa önce sebzeler sonra balıklar kızartılır. Çıtır olmaları için tavayı doldurmadan azar azar kızartılır. Temizlenip kılçığı çıkarılmış sardalyaların suyu süzülür ve biraz tuzlanır. Sos hazırlanır, on dakika kadar buzlukta veya buzdolabında bekletilip balıklar bu karışıma bulanarak kızgın yağda kızartılır.
 7. Asma Yaprağında Sardalya: Ayıklanmış sardalyalar bir yemek kaşığı yağ, tuz ve biber ile marine edilip dört - beş saat bekletilir. Yapraklar salamuraysa tuzlu olduğu için suda bekletilir. Sardalyalar asma yapraklarına teker teker sarılır. Telleri yağlanmış bir mangalda veya bir yemek kaşığı sıvıyağ dökülmüş yapışmaz tavada iki taraflı pişirilir. Limonla ve salatayla sunulur.
 8. Karbonatlı Sardalya ve Sardalya Tava Sodalı Karbonatlı balık kızartma için derin bir kaba iki adet yumurta, iki çay kaşığı karbonatı, üç yemek kaşığı un, tuzu ve karabiber koyup karıştırılır. Karbonat yerine yarım şişe maden suyu ilave edilebilir. Yavaş yavaş su ekleyerek akıcı ama yoğun bir kıvam elde edilir. Ayıklanıp yıkanmış balıklar bu sosa batırılıp iki taraflı kızartılır.
 9. Balık tavasında Sardalya Nasıl pişirilir? Balık tavası iki taraflı kızartma ve fırın tesiri vererek pişirme sağlayan çift taraflı tavadır. İki tarafı da çevirme işini kolaylaştırarak pişirme dışında tarif aynıdır.
 10. Sardalya tavada kaç dakikada pişer? Kapağı kapalı olarak on dakika bir tarafı pişirilir, kapakla ters çevrilerek ve diğer tarafta kızartılırak sunulur.
 11. Sardalya Kuşu Tarifi Kılçıkları çıkarılıp filetoların arasına maydanoz, zeytin, kapari, domates, kuş üzümü gibi bazı dolgu maddeleri yerleştirilip ızgara edildiğinde hamsi kuşu gibi bir lezzet ortaya çıkar. Sardalya kuşunda sumak maydanoz ve taze soğanla da bir harç yapılabilir. Sardalya kuşu peynirli tarifi: Peynirli bir harç için 200 gram lor peyniri, çeyrek demet kıyılmış maydanoz ve az bir miktar taze biberiye karıştırılır. İki balık arasına bir çay kaşığı iç konarak sandviç şeklinde kapatılır. Sardalyeler şişlere açılmayacak şekilde geçirilir ve fırın kağıdı serili tepsiye dizilir. Üzerine sıvıyağ sürülüp az limon sıkılarak tuzlanır. 180 derecede ısınmış fırının ızgarasında on - on beş dakika kadar pişirip salatayla servis edilir. Bu, Ordu usulü hamsi kuşudur ki 🐟FIRINDA HAMSİ DOLMASIna benzer. Lakin Trabzon usulü hamsi kuşu hamsili köftedir. Bakınız: HAMSİ KUŞU TARİFİ🐦 (HAMSİLİ KÖFTE) (Trabzon, Karadeniz)
 12. Sardalya dolma Fıstıklı, üzümlü bir içle rulo sarılarak yapılan sardalya dolması sardalya ile yapılan farklı yemeklerden biridir.
 13. Sardalya balığı kılçıklımı? Sardalya fileto nasıl çıkarılır? Sardalya kılçıklı mı? Sardalya kılçığı nasıl temizlenir? Sardalyanın pek çok balıktan daha zayıf kılçığı bulunur. Ana iskeleti dışındaki kılçıklar çok gözükse de ekseriyetle incedir. Sardalya fileto nasıl yapılır? Sardalyaların önce kafası kopartılır, içi temizlenip kılçığı çekilip alınırsa sadece kılçıksız fileto şeklinde et kalacaktır. Sardalya ve hamsinin kılçığını alırken önce sağ başparmak kılçığın bir yanında tutarak baş taraftan kuyruğa doğru parmak ilerletilerek kılçık etten ayrılır. Bir tarafı açtıktan sonra parmakla kılçığın ete yapışık diğer taraftan kılçığın alt tarafından tutup çekince kılçık gelecektir. Balık çok tazeyse bu biraz zor olacaktır. Bir gün sonra daha kolay olur. Sardalya pulu yenir mi? Olabildiği kadar temizlenir. Küçük sardalyalara papalina denir. Papalina, yenirken kılçık ayıklanmaz. Normal boyda olan sardalya 20 cm civarındadır. Okyanuslarda ise 30 cm kadar büyüklerine rastlanır.
 14. Izgara sardalya nasıl yapılır? Sardalya Izgara Tarifleri Izgarada pişmiş çıtır çıtır sardalya balıklarının lezzeti farklıdır. Mangal ızgarası, elektrikli ızgara veya kapağı açık fırında sade, asma yapraklı veya unlu olarak ızgara edilebilir. Balıklarla ızgarada domates ve biber pişirilebilir. Balıklar güzelce ayıklanıp yıkanır. Zeytinyağı ve taze çekilmiş tane karabiber bir kasede karıştırılıp bir fırçayla balıkların üzerine hafifçe sürülür veya sadece üzerlerine sıvı yağ gezdirilerek altüst edilir. Sade olacaksa sardalyalar ızgaraya dizilerek üç dakikada bir diğer tarafı çevrilerek kızartılır. Asma yapraklı olarak: Her bir asma yaprağı içine bir – iki sardalya konulur, üstüne hafifçe sıvı yağ sürülüp tuz serpilir ve sarma sarar gibi sarılıp kapatılır. Izgaraya bu şekilde yerleştirilip iki taraflı pişirilir. Sardalyalar hararete bağlı olarak asma yaprağı içinde on dakika içinde pişer. Yapraklı olarak ve yapraklardan çıkarılarak sıcak olarak servis tabağına alınır. Diğer bir usulde kapaklı tel ızgarayı açıp alt tellere asma yaprakları bir sıra dizilip üzerine sardalyalar yerleştirilir. Tuz serpilip kalan asma yaprakları sardalyaların üzerine dizilip tel ızgaranın kapağı kapatılır. Kor halindeki mangal kömürü üzerinde önce iki taraflı kızartılır. Unlu olacaksa: Sardalyalar genişçe bir tabakta yağlanıp tuz serpilir. Bir başka tabağa un yayılır. Yağlayıp tuzlanmış sardalyalar una bulanıp hafifçe silkelenerek fazla unu giderilir. Balıklar kızgın ızgaraya konulup, her iki tarafı beşer dakika pişirilir. Izgaradan alınıp yeşillikler, soğan ve limon dilimleri yanında servis tabaklarında sunulur. Servis etmeden önce istenirse balıkların üzerine ince kıyılmış maydanoz, rende sarımsak, biraz limon suyu ve sıvı yağla yapılan bir sos da gezdirilebilir.
 15. Sardalya mı sardalye mi? Kelime Rumca kökenli olup TDK'ya göre "sardalya" şeklinde yazılır. TDK'da "Hamsigillerden, konservesi ve tuzlaması yapılan, gümüş renginde, pullu ve 10-15 santimetre boyunda, küçük bir balık, ateş balığı (Clupea pilchardus)" şeklinde tarifi yapılıyor.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok