mikrofon

Kullanıcı Oyu: 4 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin değil
 

Çöp Şiş Köfte Tarifi, Nasıl Yapılır?🍢 Fırında, Izgarada

Şişte köfte nasıl olur? Baharatlarla nefaseti artan kıymadan hazırlanan yassı veya misket köfteler tahta şişlere geçirilip kendi yağında pişer. Yanında fırın patatesle davet sofralarına layık harika bir ikili oluşturur. Tavada, mangalda, ızgarada, fırında şiş köfte tarifi...

ŞİŞ KÖFTE TARİFİ

Çöp Şiş Köfte Tarifi Malzemeleri

Beş - altı orta boy domates veya yirmi adet cherry domates

Dokuz - on adet yeşilbiber

Yarım kg orta yağlı iki kez çekilmiş kıyma

Üç dilim bayat ekmek (veya dört yemek kaşığı galeta unu)

Bir adet orta boy kuru soğan

Tuz

Karabiber, kimyon

Çöp şiş

İstenirse şiş için mantar, köfte için ince kıyılmış maydanoz, nane, kekik

ŞİŞ KÖFTE TARİFİ🍢 (Fırında, Izgarada)

Fırında Sebzeli Şiş Köfte Tarifi - Pratik Şiş Köfte Tarifi

 1. Ekmek dilimleri ufalanır, soğan suyu çıkmayacak şekilde doğrayıcıda parçalanır.
 2. Kıyma, tuz ve baharat ilave edilerek köfte hamuru iyice yoğrulur. Blendırda da çekilebilir.
 3. Son aşamada istenirse ince kıyılmış bir tutam maydanoz eklenip köfte harcına eşit dağılıncaya kadar yoğrulur. Harcın kıvamı köftenin şişte durabilmesi için diğer köftelere göre daha kuru olmalıdır.
 4. Ağzı kapalı bir kapta buzdolabında yarım saat dinlendirilen köfte hamurundan bir parça alınır elimizle cevizden küçük yuvarlak köfteler elde edilir.
 5. Domates ve biberler çok ince olmayacak şekilde dilimlenip doğranır. Misket domates de kullanılabilir. Çöp şişle köfte, domates ve biber şeklinde dizilir. Üzerlerine az bir miktar yağ gezdirilebilir.
 6. Şiş Köfte elektrikli ızgarada veya önceden ısıtılmış pişirme kağıdı serili tepside fırının ızgara bölümünde 190 derecede pişirilir. Yuvarlak köftelerin pişmesi için çevirmek gerekir. Beraber pişirilebilen baharatlı fırın patatesle birlikte sıcak olarak sunulur.

Fırında Sebzeli Şiş Köfte Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Fırında Çöp Şişte Köfte Tarifi Püf Noktaları

 1. Şiş köfte pişirilmesindeki en mühim problem, dışının aşırı pişerken içinin çiğ kalabilme ihtimalidir. Bu sebeple bu köfteyi yuvarlak köfteler olarak yapmaktansa Adana kebap tarzında hazırlamak tercih edilebilir. Harçtan mandalina büyüklüğünde parçalar koparıp, çöp şişlere çok ince olmayacak tarzda uzun şekilde geçirilir.
 2. Köftede Kuyruk Yağı İstenirse Bir kabın içine kuyruk yağı ince bir şekilde kıyılır. Üzerine kıymalar ilave edilip yoğurmaya başlanır. Rendelenen soğan eklenir. Bütün malzemeler bir mutfak robotundan geçirilir. Köfte hamuru streçlenerek bir gün buzdolabında dinlendirilir. Bu tarz bir tercih için kıyma olarak kuzu dana karışık kıyma kullanılabilir.
 3. Tavada Şiş Köfte Nasıl Yapılır Tavada? Kıymayı geniş bir kaba alınır. Üzerine soğan ve sarımsak ince rendelenir. Tuz, ufalanmış ekmek veya galeta unu ve baharat ilavesiyle köfte hamuru üç dakika yoğrulur. Harçtan yumurta büyüklüğünde parçalar alınarak uzun rulo şekli verilip içinden çöp şiş geçirilir. Avuçta sıkılıp iyice şişe yapıştırılır. Tavayı ocağa alıp sıvı yağ dökülür. Şişler tavaya yerleştirilip orta hararette kızartılıp sıcak servis edilir.
 4. Isparta Şiş Köfte Nasıl Yapılır? Dananın but ve kaburga kısımlarından alınan bir kilo et, bir kez kıyma makinesinde çekilir. İçerisine 300 gram kadar iç yağı ve kavram yağı ile tuz katıldıktan sonra iyice yoğrulur. Yine kıyma makinesinde çekilir. İnce şişlere dizilmek suretiyle meşe ateşi üzerindeki ızgarada on dakika kadar pişirilir. Isparta şiş köfte istenirse sumak ekilerek, yanında yine ızgarada pişirilmiş soğan ve domatesle beraber sunulur.
 5. Izgara Şiş Köfte Tarifi, İzgara Şiş Köfte Nasıl Yapılır? Hazırlanıp dinlendirilen köfte hamurundan alınan kıyma avuçta sıkılarak hususi şişlere geçirilir. Etlerin dağılmaması için el karbonatlı bir suda ıslatılarak köfte yassılaştırılır, yanları da düzgün şekle getirilir. Şişe domates, biber, soğan ve köfteler geçirilip mangal veya ızgara üzerinde pişirilir. Bu esnada ekmek dilimleri, lavaş ekmeği veya pide şişlerin üzerine kapatılarak ısıtılır. İki pide arasına yerleştirilen şiş çekilerek pişen köfteler çıkarılır. Karabiber serpilerek közlenmiş domates, biber, soğanla beraber sıcak halde sunulur.
 6. Burdur Şiş Köfte Tarifi Burdur Şiş Köfte hususi bir et ızgara yemeğidir. Burdur şiş köftesinin diğer köftelerden ayrılan en mühim vasfı tek malzeme ile yapılmasından dolayı lezzetli ve hazmı kolay bir yemek olmasıdır. İlk ortaya çıktığı 19. asrın başlarında, keçi eti kıymasından, günümüzde ise sığır etinden çekilen normal yağlı günlük taze kıymadan yapılır. Burdur Şiş Köfte’nin en lezzetlisi, kaburga etinin kıymasından imal edilenidir. Kıyma but etindense, bir miktar iç yağı eklenmesi icap eder. İçerisine soğan, salça, biber, ekmek kurusu gibi sebze ve baharat cinsinden hiçbir katkı maddesi ilave edilmez. Sadece çok az tuz konulur. Bir kilo keçi veya dana kaburga döş eti kıyma makinesinden orta kalınlıkta ve tek sefer çekilir. Ustalar çift bıçak ile bıçak arası usulünce de 25 gram tuzla hazırlayabilir. Elde edilen kıyma bir saat kadar dolapta bekletilir. Hususi şişlere 12 santim uzunluğunda, bir parmak kalınlığında yirmi gramlık köfteler şeklinde sıvanır. Bundan sonra on dakikadan fazla bekletilmez. Odun kömürü ateşinde kurutulmadan pişirilir. Burdur şiş köftesi kendine has hazırlanan pide dışında hiçbir ekmek mamulüyle sunulmaz. Sıcak pide üzerinde, üzeri pişen şişlerle temas ettirilip yağlanmış pide ile kapatılarak sunulur. Ananevi olarak yekunu 120 gram olan altı adet şiş bir porsiyon yapar. Tercihen porselen tabaklara yerleştirilen ve servise hazır olan şiş köftelerin yanına yine aynı ocakta közlenmiş yeşil biberler eklenerek sunulur. Bu yemekle ikram edilen ve bu yemeğin bir parçası olan salata limonla beraber konularak ücretsiz verilir. Mevsimine göre taze soğan, yeşillik, doğranmış kuru soğan, domates salatası ve limon köfteye eşlik edebilir. Burdur Şiş Köfte’den sonra tatlı olarak kaymaklı TEL KADAYIF TATLISI yenilir.
 7. Adana Şiş Köfte Tarifi, Adana Şiş Köfte Nasıl Yapılır? EVDE ADANA KEBAP YAPIMI (KIYMA KEBABI) Yukarıdaki köfteler yuvarlak yapılmak yerine Adana kebabında olduğu gibi bütün olarak şişe geçirilerek de yapılabilir.
 8. Mangalda Şiş Köfte Nasil Yapilir? Köfteyi yuvarlayıp şişe takılarak mangalda pişirilebileceği gibi Adana Kebapta olduğu gibi de yapılabilir. Köfte malzemesi güzelce yoğrulup asgari iki saat buzdolabında bekletilir. Eller bir kasedeki suda ıslatılır, harçtan avuç dolusu alınıp yuvarlanır. Tahta Adana şişinin ortasına konularak elle yukarı ve aşağı avuçlamak suretiyle tahta boyunca inceltilir. Çubuğun alt tarafında iki parmak eninde boşluk kalacak şekilde hazırlanır. Şiş köfteler ızgaraya verev biçimde yerleştirilerek mangal kömürü veya odun kömürü üzerinde pişirilir. Her iki tarafı da pişmiş olan şiş köfteler mangaldan alınır ve pidelerin içine konularak şişler yavaşça çekilir. Yanına pişmiş domates biber şişleri de boşaltılır. Üzerine karabiber serperek sunulur.
 9. Şişlerin kararmaması için pişme öncesinde şişler bir süre suda tutulabilir.
 10. Tire Şiş Köfte Tarifi TİRE KÖFTESİ TARİFİ (İzmir)
YukarıYukarı