mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

DALYAN KÖFTE TARİFİ (GARNİTÜRLÜ)

Malzemeleri ve manzarası ile farklı bir köfte olan dalyan köfte davet sofralarına layık bir ana yemek tarifidir. İtinalı sofralarda esas rolü üstlenecek güzellikte bir lezzettir. Birkaç püf noktaya dikkat edilirse sanıldığından çok daha kolay bir şekilde yapılabilir. Endişeye gerek yok! Köfte harcı ve sebzeler yumurtanın kokusunu ortadan kaldırır. Bununla beraber haşlanmış bebek patateslerle dalyan köfte yumurtasız halde de hazırlanabilir. Öyleyse "Rosto köfte nasıl yapılır?" diyenlere Sade Dalyan Köfte Tarifi...

DALYAN-KÖFTE-(GARNİTÜRLÜ)

Dalyan Köfte Malzemeleri

Köfte için:

750 gr kıyma (tek çekilmiş)

Bir adet büyük kuru soğan, rendelenmiş suyu süzülmüş

Yarım çay kaşığı karabiber

İki çay kaşığı tuz

İki adet yumurta (birinin akı köftenin üzerine sürülecek)

Dört - beş dilim bayat ekmek içi, rondodan geçirilmiş

İki yemek kaşığı sıvı yağ

Köftenin iç dolgusu için:

Üç adet haşlanmış yumurta

Bir su bardağı haşlanmış patates, havuç ve bezelyeden oluşan garnitür

Üzerine dalyan köfte sosu için:

Bir yemek kaşığı biber salçası

Bir yemek kaşığı sıvı yağ

Bir buçuk su bardağı su

DALYAN-KÖFTE-(GARNİTÜRLÜ)

Dalyan Köfte Tarifi (Garnitürlü) - Yumurtalı Dalyan Köfte Nasıl Yapılır?

 1. Üç adet yumurta haşlanıp soğumaya bırakılır.
 2. Köfte malzemeleri yoğurma kabına alınarak karıştırılır ve iyice yoğrulur. Üzeri streç ile kapatılarak bir - iki saat buzdolabında bekletilir.
 3. Bir tepsinin zeminine uygun büyüklükte kesilmiş az yağlanmış alüminyum folyo veya pişirme kağıdı serilir. Üzerine dolapta bekletilen köfte harcı orta (bir parmak) kalınlıkta düzgün bir dikdörtgen olacak şekilde elle bastırılarak yayılır. Çok kalın olursa pişmez, ince kalırsa da dağılır. Orta kısmına haşlanmış, katı, soğumuş ve kabukları soyulmuş yumurtalar ile garnitür yerleştirilir. Biraz tuzlanıp, az bir sıvıyağ gezdirilebilir.
 4. Geniş tarafından başlanarak folyonun kenarlarından tutulup rulo sarılarak harcı kapatacak şekilde iki ucu birleştirilir. Kat yeri görünmeyecek biçimde sıvazlanarak birleştirilip düzgün bir rulo yapılır.
 5. Dalyan köftenin üstüne ne sürülür? Köftenin üzerine köftenin her yerine gelecek şekilde yumurta akı sürülür.
 6. Dalyan köfte fırında nasıl pişer? Dalyan köfte nasıl pişirilir? Önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında pişmeye bırakılır. Köftenin üzeri biraz kızarmaya başlayınca zaman zaman tepside biriken yağ kaşık yardımıyla köftenin üzerine gezdirilir. Böylece köftenin üzerinin kuruması önlenir. Köftenin piştiği anlaşılınca fırından çıkarılır. Dalyan köfte fırında kaç dakikada pişer? Bir saat civarında pişmesi beklenir.
 7. Dalyan köfte sosu: Servis yapmadan önce bir tencerede bir yemek kaşığı sıvı yağda bir kaşık biber salçası kokusu çıkana kadar 1-2 dakika kadar kavurulur. Sonra bir buçuk su bardağı su eklenir, karıştırılarak beş dakika kaynatılır ve ocaktan alınır. Katı bir sos elde edilir.
 8. İlk sıcaklığı çıktıktan sonra iki parmak genişliğinde dilimlenen Garnitürlü Dalyan Köfte’nin üzerine bu salçalı sostan dökülür ve istenirse yanında patates püresi ile servis edilir. Diğer bir usulde, sos, pişmesi yaklaşan fırından çıkarılarak folyosu veya yağlı kağıdı çıkarılan köftenin üzerine gezdirilir. Dalyan köftenin üzeri on - on beş dakikalığına 180 dereceye düşürülen fırında kızartılır.

DALYAN-KÖFTE-(GARNİTÜRLÜ)

Dalyan Köfte (Garnitürlü) Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Lokanta Usulü Dalyan Köfte Püf Noktaları

 1. Haşlanmış yumurtaları daha kolay soyabilmek gayesiyle tencerenin içine bir parça limon veya yarım çay kaşığı kabartma tozu konulabilir.
 2. Köfte harcı iyice yoğrulup zaman varsa buzdolabında üç saat dinlendirilirse köfte çok daha lezzetli olur. Köftenin kolay sarılabilmesi için çok kalın veya çok ince bir şekilde olmamalıdır.
 3. Hazır garnitür kullanılabilir veya sebzeler pişirilebilir. Küçük küpler halinde doğranmış birer adet havuç ve patates ile bir su bardağı bezelye haşlanır. Kabuğu soyulan havuçlar kaynar suda kısa bir süre haşlanır. Ayıklanan bezelyeler diriliği kaybolana dek başka bir kapta haşlanır. Renk ve besin değerini koruması için buzlu suya çıkarılıp şoklanır. Aslında garnitür sotelenerek pişirilirse haşlamaya göre daha lezzetli olur.
 4. Orta kısma konulacak yumurtalar bütün olabileceği gibi dilimlenmiş olabilir. Serili köfte harcının ortası biraz çukurlaştırılarak evvela garnitürün (haşlanmış sebzelerin) yarısı yerleştirilir. Sonra yumurtalar dizilir ve kalan sebzeler boşluklara doldurulur.
 5. Sade Dalyan Köfte Nasıl Yapılır? Yumurtasız Dalyan Köfte Dalyan köfte yumurtasız da yapılabilir. Yumurta kullanmak istemeyenler sadece garnitürleri veya haşlanmış minik patatesleri iç dolgu yapabilir.
 6. Dalyan Köfte Dağılmaması İçin, Dalyan köfte çatlamaması için ne yapılır? 1) Tek sefer çekilmiş az yağlı kıyma kullanılır. 2) Köfte harcına katılacak soğanın suyunu süzülmezse köfte sulu kalıp rulo yapılırken dağılabilir. 3) İki yemek kaşığı köftelik bulgur harca ilave edilerek köftenin bütünlüğüne destek verilebilir. 4) Harçtaki yumurtada dağılmamaya yardım eder. 5) Dalyan köftenin çatlamaması için köfte harcı dinlendirilerek iki defa yoğrulur. 6) Dağılmaması için köfte harcı tamamen özleşene kadar çok iyi yoğrulmalıdır. 7) Serilen köfte harcı çok ince olursa da dağılır. Köfte harcı merdane ile de açılabilir. Fırın tepsisi kadar iki adet yağlı kağıdın biri tezgaha açılır. Üzerine köfte harcı konulur. Diğer yağlı kağıt üzerine örtülerek merdane veya oklava ile dikdörtgen biçiminde inceltilir. Garnitürleri koymadan evvel bir sarma tecrübesi yapılabilir. 8) Rulo yaparken sıkı sarılmalıdır. 9) Ayrıca fırına vermeden evvel fırçayla sürülecek yumurta akı da köftenin pişerken çatlayıp dağılmamasını temin edecektir. 10) Çatlamaya sebep olan nem kaybına mani olacak şekilde sarıldığı pişirme kağıdı ile paketlenip kenarlarından kapatılır ve üzerine bir kat daha pişirme kağıdı veya alüminyum folyo sarılıp fırına verilir.
 7. Köfte harcında bayat ekmek içi yerine galeta unu kullanılabilir. Köfteye istenirse bir diş sarımsak, çok az kıyılmış maydanoz, pul biber, yenibahar ve kimyon da ilave edilebilir.
 8. Köfte yapımında pişirme sonrası yağ ve suyunu çekip fazla küçülmemesi için az yağlı kıyma kullanılır.
 9. İki Farklı Dalyan Köfte Sosu Daha 1) Sarımsaklı: Sos için iki yemek kaşığı sıvıyağ ve bir yemek kaşığı tereyağı bir tavaya alınıp üzerine kıyılmış iki diş sarımsak, rendelenmiş dört adet domates, tuz ve karabiber ekleyip suyunu çekene dek pişirilir. 2) Et sulu, unlu: Sosu hazırlamak için üç yemek kaşığı tereyağı bir tavaya konup eritilir. İki yemek kaşığı un ilave edilir ve hafifçe ezilip karıştırılarak kavrulur. Fokurdayınca içine bir su bardağı domates püresi eklenip tekrar karıştırılır. Bir su bardağı et suyu dökülür ve topaklanmaması için çırpma teliyle karıştırılır. Pürüzsüz hale gelince bir su bardağı daha et suyu ilave edilip sos kıvam alana dek karıştırılarak pişirilir. Tuz ve karabiber ilave edilir.
 10. Porsiyonluk Dalyan Köfte İçli köfte gibi garnitür ve küçük doğranan yumurtanın doldurulmasıyla hazırlanır. Yumurta haşlanıp ufak parçalara bölünür. Köfteyi hamuru iyice yoğrulur. El hafifçe ıslatılıp mandalinadan küçük parçalar alınır. İçli köfte tarzında ortası oyulur. İçine yumurta ve garnitür konup kapatılır. Yağlanan borcama köfteler yerleştirilir. Sosunu hazırlayın bunun için rendelenmiş domateslere ezilmiş sarımsak, baharat ve az bir su eklenip sotelenerek hazırlanan sos köftelerin üzerine gezdirilir. Köftelere biraz sıvı yağ gezdirilir veya birer çay kaşığı tereyağı konulur. Yağlı kağıt ve üzerine alüminyum folyo ile kapatılıp 200 derecedeki fırında 40 dakika pişirilir. Üzeri açılıp on dakika daha kızartılır.
 11. Yufkalı Dalyan Köfte Nasıl Yapılır? Yumurta akı rulo edilmiş köftenin üstüne sürülür. Yufkayı tezgaha yayılıp bir ucundan ortasına doğru katlanarak bir tarafı düzleştirilir. Rulo köfteyi yufkanın bu ucuna yerleştirip sarılır. Yufkanın fazla gelen yan kısımları sarma sarar gibi içe kıvrılır. Yufkanın üzerine yumurta sarısı sürülüp susam serpilir. 200 derece fırında 40 dakika pişirilir. Hazırlanan dalyan köfte sosu da fırından çıkınca köftenin üzerine dökülür.
 12. Patates Püreli Dalyan Köfte Tarifi Dalyan köfte hazırlanırken patates püresi de yapılır. Patates püresi için üç adet patates haşlanıp ezilir. İki yemek kaşığı tereyağı, tuz ve bir su bardağı süt ilave edilip karıştırılarak hazırlanır.
 13. Dalyan köftenin yanına ne gider? Dalyan köftenin yanına ne yapılır? Rosto köftenin yanına ne yakışır? Patates püresi yakışacaktır. FIRINDA YOĞURT SOSLU MAKARNA🍝, MAYONEZSİZ RUS SALATASI (Amerikan Salatası)🥣, Patates Kızartması, SADE PİRİNÇ PİLAVI🍚 da nefis olur.
 14. Hasanpaşa köfte nasıl yapılır? HASANPAŞA KÖFTESİ
 15. Fırında rulo köfte nasıl yapılır? MİLFÖYDE KAŞARLI RULO KÖFTE, KAŞARLI RULO KÖFTE, YUFKALI RULO KÖFTE
 16. Rosto nedir? Rosto köfte nedir? Rosto İtalyanca "arrosto"dan gelen "Haşlandıktan sonra veya doğrudan doğruya kızartılarak pişirilen, dilim dilim kesilen et." manasında bir kelimedir. İngilizcede ise roast kökenli "haşlandıktan veya kızartıldıktan sonra dilim dilim kesilerek servisi yapılan yağsız sığır eti"dir. Nuar nedir? Yağsız ve sinirsiz bir et olan nuar, rosto denince akla gelen ilk et çeşididir. Usulünce pişerse ağızda dağılan, yumuşak ve lezzetli bir et elde edilebilir. Dananın diz ekleminin iç tarafından başlayıp kalça ekleminin dışına doğru uzayan ettir. Rosto köfte nedir? Dilim dilim kesilerek sunulan köfteye de "rosto köfte, rulo köfte" isimlendirilmesi yapılır.
 17. Dalyan Köftesi TDK, Dalyan Köftenin Tarihçesi, Dalyan Köfte Nerenin İçine bezelye, havuç ve haşlanmış yumurta konularak rulo biçiminde hazırlanan bir köfte türü. Bunun Rumca kökenli "Deniz, göl ve ırmakların kıyılara yakın yerlerinde ağ ve kazıklarla oluşturulan, büyük balık avlama yeri" manasındaki "dalyan" kelimesi ile ne alakası var? Hiçbir alakası yok. Dalyan köftenin asıl ismi olan "italyan köfte" zamanla "talyan köfte"ye, sonradan da "dalyan köfte" şekline dönüşmüş olma ihtimali daha yüksek... (Evliya çelebi "talyan" kelimesini "italyan" manasında kullanmış.) Dalyan köftenin tarihçesi bu olabilir. Dalyan köfte hangi yöreye ait? Ege mutfağında daha çok tercih edilen bir köfte gibi dursa da esası dünya mutfağında mühim bir yeri olan "meatloaf" olmalıdır. Kaynak
 18. Yumurta Haşlarken Kabukların Problem Olmaması İçin Yumurtaları haşlarken suyun içine bir dilim limon veya bir çay kaşığı kabartma tozu ilave edilebilir.
 19. Dalyan Köfte Kalori 100 gramı 149 kcaldir. 242 gramlık bir orta porsiyonu ise 360 kcaldir.
YukarıYukarı