mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

DALYAN KÖFTE (GARNİTÜRLÜ)

Malzemeleri ve manzarası ile farklı bir köfte olan dalyan köfte davet sofralarına layık bir ana yemek tarifidir. İtinalı sofralarda esas rolü üstlenecek güzellikte bir lezzettir. Birkaç püf noktaya dikkat edilirse gayet kolay bir şekilde yapılabilir. Endişeye gerek yok! Köfte harcı ve sebzeler yumurtanın kokusunu ortadan kaldırır. Bununla beraber haşlanmış bebek patateslerle dalyan köfte yumurtasız halde de hazırlanabilir. Öyleyse "Rosto köfte nasıl yapılır?" diyenlere Sade Dalyan Köfte Tarifi...

DALYAN-KÖFTE-(GARNİTÜRLÜ)

Dalyan Köfte Malzemeleri

Köfte için:

750 gr kıyma

Bir adet büyük kuru soğan, rendelenmiş

İki adet yumurta (birinin akı köftenin üzerine sürülecek)

Dört - beş dilim bayat ekmek içi

İki yemek kaşığı sıvı yağ

Bir yemek kaşığı biber salçası

İçi için:

Üç haşlanmış yumurta

Bir su bardağı haşlanmış patates, havuç ve bezelyeden oluşan garnitür

DALYAN-KÖFTE-(GARNİTÜRLÜ)

Dalyan Köfte (Garnitürlü) Tarifi

 1. Köfte malzemeleri yoğurma kabına alınarak karıştırılır ve iyice yoğrulur. Üzeri streç ile kapatılarak bir - iki saat buzdolabında bekletilir.
 2. Bir tepsinin zeminine aliminyum folyo serilir. Üzerine dolapta bekletilen köfte harcı düzgün bir dikdörtgen olacak şekilde yayılır. Orta kısmına haşlanmış katı ve kabukları soyulmuş yumurtalar ile garnitür yerleştirilir. Geniş tarafından başlanarak rulo şeklinde sarılır.
 3. Köftenin üzerine köftenin her yerine gelecek şekilde yumurta akı sürülür. Önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında pişmeye bırakılır. Köftenin üzeri biraz kızarmaya başlayınca zaman zaman tepside biriken yağ kaşık yardımıyla köftenin üzerine gezdirilir. (Roti usulü pişirilir.) Böylece köftenin üzerinin kuruması önlenir.
 4. Köftenin piştiği anlaşılınca fırından çıkarılır. Servis yapmadan önce bir kaşık biber salçası, bir kaşık sıvı yağ ve bir buçuk su bardağı su ile birlikte kaynatılır. Katı bir sos elde edilir.
 5. İlk sıcaklığı çıktıktan sonra iki parmak genişliğinde dilimlenen Garnitürlü Dalyan Köfte’nin üzerine bu salçalı sostan dökülür ve istenirse yanında püre ile servis edilir.

Dalyan Köfte (Garnitürlü) Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Dalyan Köfte Püf Noktaları

 1. Haşlanmış yumurtaları daha kolay soyabilmek gayesiyle tencerenin içine bir parça limon veya yarım çay kaşığı kabartma tozu konulabilir.
 2. Köfte harcını iyice yoğurup zaman varsa buzdolabında üç saat dinlendirilirse köfteniz çok daha lezzetli olur. Köftenin kolay sarılabilmesi için çok kalın veya çok ince bir şekilde olmamalıdır.
 3. Hasanpaşa köfte nasıl yapılır? HASANPAŞA KÖFTESİ
 4. Fırında rulo köfte nasıl yapılır? MİLFÖYDE KAŞARLI RULO KÖFTE, KAŞARLI RULO KÖFTE, YUFKALI RULO KÖFTE
 5. Rosto nedir? Rosto İtalyanca "arrosto"dan gelen "Haşlandıktan sonra veya doğrudan doğruya kızartılarak pişirilen, dilim dilim kesilen et." manasında bir kelimedir. İngilizcede ise roast kökenli "haşlandıktan veya kızartıldıktan sonra dilim dilim kesilerek servisi yapılan yağsız sığır eti"dir. Nuar nedir? Yağsız ve sinirsiz bir et olan nuar, rosto denince akla gelen ilk et çeşididir. Usulünce pişerse ağızda dağılan, yumuşak ve lezzetli bir et elde edilebilir. Dananın diz ekleminin iç tarafından başlayıp kalça ekleminin dışına doğru uzayan ettir. Rosto köfte nedir? Dilim dilim kesilerek sunulan köfteye de "rosto köfte, rulo köfte" isimlendirilmesi yapılır.
 6. Dalyan Köftesi TDK, Dalyan Köftenin Tarihçesi, Dalyan Köfte Nerenin İçine bezelye, havuç ve haşlanmış yumurta konularak rulo biçiminde hazırlanan bir köfte türü. Bunun Rumca kökenli "Deniz, göl ve ırmakların kıyılara yakın yerlerinde ağ ve kazıklarla oluşturulan, büyük balık avlama yeri" manasındaki "dalyan" kelimesi ile ne alakası var? Hiçbir alakası yok. Dalyan köftenin asıl ismi olan "italyan köfte" zamanla "talyan köfte"ye, sonradan da "dalyan köfte" şekline dönüşmüş olma ihtimali daha yüksek... (Evliya çelebi "talyan" kelimesini "italyan" manasında kullanmış.) Dalyan köftenin tarihçesi bu olabilir. Dalyan köfte hangi yöreye ait? Ege mutfağında daha çok tercih edilen bir köfte gibi dursa da esası dünya mutfağında mühim bir yeri olan "meatloaf" olmalıdır. Kaynak
 7. Yumurta Haşlarken Kabukların Problem Olmaması İçin Yumurtaları haşlarken suyun içine bir dilim limon veya bir çay kaşığı kabartma tozu ilave edilebilir.

DALYAN-KÖFTE-(GARNİTÜRLÜ)

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • fatoş