mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Özbek Pilavı Tarifi, Nasıl Yapılır?🍚

Özbek pilavı nasıl yapılır? Ananevi Özbek ana yemeklerinden biri olup Özbekistan'da Özbek plov, pilav, polov ve aş gibi değişik isimler alır. İşte resimli nefis Özbek pilavı tarifi...

ÖZBEK-PİLAVI

Özbek Pilavı Tarifi için Malzemeler - Kolay Özbek Pilavı İçindekiler

Yarım kg kuzu eti

Bir orta boy kuru soğan

İki orta boy havuç

İki su bardağı baldo pirinç

Dört - beş yemek kaşığı sıvı yağ

Bir çay kaşığı kimyon

Bir çay kaşığı karabiber

Bir silme tatlı kaşığı tuz

Üç bardak kaynamış su veya et suyu (kullanılan pirincin cinsine göre)

ÖZBEK-PİLAVI

Özbek pilavı nasıl yapılır? - Etli Özbek Pilavı Tarifi

 1. Pirinç bir saat önceden içine bir tatlı kaşığı tuz konularak sıcak su ile ıslatılır. Et sotelik doğranır, yıkanır, ocağa konulur ve bir miktar su ilavesi ile yumuşayıncaya kadar pişirilir. Düdüklü kullanılırsa orta ateşte on dakika, dana eti varsa yirmi dakika gerekir. Haşlanan etin suyu pilavda kullanılır.
 2. Pilavın yapılacağı tencereye (pilav ters çevrileceği için çok yayvan olmamalıdır) sıvı yağ konulur. Orjinal Özbek Pilavında kullanılan yağ normal pilavın iki katıdır. Etler eklenir. Bir - iki defa çevrilen etlere yarım ay şeklinde doğranmış soğan ilave edilir. Soğanlar biraz yumuşayınca kabukları soyulup rendelenen havuçlar eklenir. Orjinalde karamel rengine gelince soğana havuç eklenir. Soğan ne kadar koyu renge kadar kavrulursa pilavın rengi o kadar güzel, altın sarısı olur. Havuçlar jülyen doğranır ve suyunu salana kadar uzun süre kavrulur
 3. Özbek pirinci nasıl pişirilir? Üzerine üç su bardağı su konulur. Kaynayan suya iyice yıkanıp süzdürülen pirinçler eklenir. Tuz ve karabiber atılır.
 4. Orta ateşte pişirilen pilav kaynayınca altı kısılır. Ara sıra üst kısımdaki pirinçler kaşığın tersi ile bastırmakta fayda var. Özbek pilavı yapılırken tencere kapağı açık bir şekilde içindeki suyun buharlaşması beklenir. Zaman tasarrufu için buharlaşmasını beklemeden tencerenin kapağı kapatılabilir. Ocağın altı en kısık hale getirilerek yarım saatten fazla olabildiği kadar yavaş pişirilir. Pilavın altı yanmaması için her arada bir kontrol edilir. Pilav suyunu çekince, pirinçler yumuşayınca altı kapatılır. Üzerine kimyon serpiştirilir. Dinlenmeye bırakılır.
 5. On - on beş dakika sonra tencere geniş bir servis tabağına ters çevrilir. Özbek Pilavı sıcak olarak yanında AYRAN🥛🧊, TURŞU, veya ÇOBAN SALATA🥗 ile servis edilir.

Özbek Pilavı Tarifi İle Alakalı Diğer Hususlar ve Gerçek Özbek Pilavı Püf Noktaları

 1. Orjinal Özbek Pilavı Özbekistan'da her bölgenin kendine has Özbek pilavı bulunur. Misal, gerçek Özbek pilavı havuclu Özbek pilavıdır. Lakin Taşkent pilavı yapılırken daha uzun sürede pişen sarı havuç kullanılır. Bulmak mümkün olmadığından turuncu havuç malzeme olmaktadır. Malzemeler ekseriyetle aynıdır. Yağ miktarı yüksektir. Birer kilo et, havuç, pirinç ve sıvıyağ ana malzeme dengesidir.
 2. Kuyruk Yağı ve Gerçek Özbek Pilavınde taze kuyruk yağı doğranıp eritilerek yağı alınıp kullanılır.
 3. Orjinal Özbek Pilavında Zire veya Zira Zire denilen kimyonun çekilmemiş hali kullanılır.
 4. Özbek Pilavı Kaç Kalori Özbek pilavı kalorisi 100 gramda 160 kcal civarındadır.
 5. Özbek pilavı hangi pirinçten yapılır? Baldo pirinçle Özbek pilavı kolaylıkla yapılıp gerçek Özbek pilavı elde edilebilir. Japon pirinç “Botan” ve İtalyan pirinci “Arborio”da Özbekistan'da pilav yapılırken kullanılan pirince en yakın olanlardır. Basmati pirinç Özbek pilavı yapımında gerekmez.
 6. Pirinci biraz az piştiyse Biraz su serpiştirip beş dakika daha kapağı örtülü pişmeye bırakılır.
 7. Özbek Pilavı Servisi Bir Lagan (Orta Asya'nın ananevi büyük tabağı olan bir "lagan" içinde ortasına et ve bütün pişirilmiş sarımsak konarak sunulur. Sarımsak kabuğundan temizlenir, sadece son ince kabuğu kalacak şeklinde soyulur. Pilav pişerken bütün bir baş sarımsak yıkanarak tenceredeki kavrulan pirincin ortasına birlikte pişmesi için gömülür.
 8. Özbekistan'da yemekten sonrada yeşil çay içilir.
YukarıYukarı