mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Etsiz Semizotu Yemeği Tarifi (Semizebe, Pirpirim)

Etsiz semizotu yemeği nasıl yapılır? Semizotu mayhoş lezzeti ile diğer sebzeler arasında farklı bir yerdedir. Semizotu yemekleri ve salataları çok çeşitlidir. Bunlardan bulgurlu semizotu kavurması veya yağ tercihine göre Zeytinyağlı Semizotu Tarifi olarak da bilinen etsiz semizotu yemeği yapımı oldukça kolaydır.

ETSİZ-SEMİZOTU-YEMEĞİ

Etsiz Semizotu Yemeği Malzemeleri

Bir demet semizotu

Bir adet orta boy kuru soğan

İki yemek kaşığı salça

Yarım çay bardağı pirinç veya bulgur

İki yemek kaşığı sıvı yağ

Tuz

ETSİZ-SEMİZOTU-YEMEĞİ

Etsiz Semizotu Yemeği Tarifi - Zeytinyağlı Semizotu Tarifi - Bulgurlu Semizotu Kavurması

  1. Semizotları kök ve kalıp saplarından ayıklanır, iyice yıkanır, topraklı kısımlarından arındırılır. Semizotu parçalanırken bıçak kullanılmamalı elle bölünmelidir.
  2. Tencereye sıvı yağ konulur. Yemeklik doğranan soğanlar pembeleşinceye kadar kavrulur. Salça ilave edilir.
  3. Salça kokusu çıkıncaya kadar üç - dört dakika kadar pişirilir. Semizotlarının yarısı tencereye konulur, üzerine pirinç veya bulgur ilave edilir. Geri kalan semizotları bunların üzerine yerleştirilir.
  4. Etsiz Semizotu Yemeği bir çay bardağı kadar kaynamış su konularak kısık ateşte pirinçler uzayıncaya kadar pişirilir. Pişen semizotu yemeği sıcak olarak Yanına yoğurt konularak servis edilir.

Etsiz Semizotu (Semizebe, Pirpirim) Yemeği Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Bulgurlu Semizotu Kavurması Püf Noktaları

  1. Hem C vitamini kaybına sebep olmamak hem de rengini kaybetmesine izin vermemek için kısa süre içinde pişirilmelidir. Pişme süresi uzun tutulursa besin değerini ve güzel görünüşünü kaybedecek şekilde aşırı yumuşayıp ezilecektir. Bu durumu önlemek için çok az sıcak su katılarak pişirilmeli, yemek kaynarken çok fazla karıştırmaktan kaçınmalıdır. Değerli pişme suyu ise asla dökülmemelidir.
  2. Bu yemek bulgur veya pirinç ilave edilmeden sade olarak da yapılabilir. Yemeklik doğranan soğanlar sıvı yağda kavrulup salça eklenir. En son semizotu ilave edilip suyunu salıp çekene kadar kısık ateşte pişirilir. Semizotu Kavurması üzerine yoğurt konulup pul biber serpilerek sunulur. Yumurtalı Semizotu Yemeğinde kavrulan semizotuna yumurta kırılarak servis edilir. Sebzeli semizotu yemeğinde bir bağ semizotu ayıklanır yıkanır ve süzülür. Tavaya zeytinyağı, doğranmış iki orta boy soğan ve iki yeşilbiber koyulup kavrulur. Doğranmış iki büyük domates eklenip domatesler yumuşayana kadar pişirilir. Semizotu, karabiber, pul biber ve tuz eklenip bir kaç dakika daha pişirilir. Kıymalı Semizotu Yemeğinde ise yağda kavrulan soğanlar pembeleşince 150 gram kadar kıyma eklenir. İki adet rendelenmiş domates ilavesi arkasından doğranmış semizotları, su, tuz, pirinç eklenerek yarım saat kadar pişirilir.
  3. Semizotu faydaları: Muhtevasındaki omega 3 yağ asidi ile kalp ve damar sağlığına en faydalı sebzelerden biri olan semizotunun uyku düzenine katkı sağladığına, kanı temizlediğine, böbrek kumlarının dökülmesinde, sindirim sistemi hastalıklarında ve baş ağrısı dahil vücuttaki değişik ağrılara karşı faydalı olduğuna inanılmaktadır. A, B1, B2, B3, B6, C ve E vitaminleri ve kalsiyum, potasyum, demir, magnezyum ihtiva eder.
  4. Semizotu Yemeği Kalori: Semizotu yemeği nefis yemek tariflerinden olup 100 gramı 83 kcal civarındadır. Takriben 200 gram gelen bir porsiyonluk semizotu kavurması 165 kcaldir. Diyette olanlara uygundur.

Ayrıca YOĞURTLU SEMİZOTU SALATASI🥗 veya PATATESLİ🥔 SEMİZOTU SALATASI🥗'nı da deneyebilirsiniz.

Semizotu ile SEMİZOTU ÇİPOHORTA ve 🥣PİRPİRİM (SEMİZOTU) ÇORBASI (Gaziantep)🍲 da nefis olur.

Semizotu Yemekleri ve Salataları

YukarıYukarı