mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

🥣PİRPİRİM (SEMİZOTU) ÇORBASI (Gaziantep)🍲

Pirpirim çorbası nasıl yapılır? Diğer bir deyişle, semizotu çorbası nasıl yapılır? Pirpirim aşı çorbası bazen “mercimekli semizotu çorbası” bazen de “nohutlu semizotu çorbası” olarak bilinir. Çorbada semizotunun kendi lezzeti ötesinde sumak ekşisi de kullanıldığından “ekşili semizotu çorbası” tabiri de kullanılır. Gaziantep dışında Malatya yöresinde de sevilen semizotlu mercimek çorbası oldukça kolay bir yemektir. İşte “Semizotu çorbası nasıl yapılıyor?” diyenlere resimli semizotu çorbası tarifi…

PİRPİRİM-(SEMİZOTU)-ÇORBASI-(GAZİANTEP)

Pirpirim (Semizotu, Semizebe) Çorbası (Gaziantep) Tarifi Malzemeleri

Yarım su bardağı nohut

Yarım su bardağı kuru fasulye

Yarım su bardağı yeşil mercimek

Yarım demet semizotu

İki - üç yemek kaşığı sıvı yağ

Bir adet orta boy soğan

Bir yemek kaşığı salça (Mevsimi ise bir büyük domates)

Tuz, pul biber

İstenirse karabiber, nane, sumak ekşisi

PİRPİRİM-(SEMİZOTU)-ÇORBASI-(GAZİANTEP)

Pirpirim (Semizotu, Semizebe) Çorbası (Gaziantep) Tarifi

  1. Nohut, mercimek ve fasulye ayrı ayrı haşlanarak süzdürülür.
  2. Yemeklik doğranan soğanlar tencereye konularak sıvı yağda pembeleştirilir. Mevsimi ise bir büyük domatesin kabukları soyularak rendelenir ve soğanların üzerine ilave edilir. Yoksa salça konulur ve kavrulur.
  3. Haşlanıp süzdürülen fasulye ve mercimek ilave edilir. Bir - iki çevrildikten sonra üzerlerini geçecek kadar kaynamış su konulur. Sekiz - on dakika kadar kaynatılır. Fazla su konulmaması ve uzun süre pişirilmemesi semizotlarının aşırı yumuşayıp ezilmesini engelleyecektir.
  4. İyice temizlenip ince ince kıyılan semizotları ilave edilir. Tuz ve pul biber (karabiber) eklenir.
  5. Pirpirim (Semizotu) Çorbası beş - on dakika daha kısık ateşte pişirilip sumak ekşisi ve nane ilave edilerek altı kapatılır.

Pirpirim (Semizotu, Semizebe) Çorbası (Gaziantep) Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Püf Noktaları:

  1. “Semizotu çorbası nasıl olur” sualinin cevabı değişik olabilir. Kuru fasulye yerine loğlaz (kuru börülce) konulabilir. İstenirse bir yemek kaşığı pirinç veya bulgur da eklenebilir. Semizotu çorbası tarifleri arasında semizotlu soğuk çorba, semizotlu portakal çorbası, semizotlu ayran çorbası, bebekler için semizotu çorbası, semizotu sapı çorbası, yoğurtlu semizotu çorbası tarifi gibi tarifler de yer alır. Yukardaki semizotlu çorba tarifi Gaziantep pirpirim çorbası tarifidir.
  2. Semizotu omega 3 içeriği ile kalp damar sağlığına karşı faydalı yüz gramında yirmi gram C vitamini bulunan bir sebzedir. Baş ağrılarına, gut hastalığına, böbrek kumlarını dökülmesinde faydalı olduğuna inanılan semizotunun soğuk algınlığına karşı koruma sağladığı sinirleri yatıştırarak uyku düzenine yardımcı olduğu düşünülür. Düşük kalorisi sebebiyle diyette bulunanlarca da tercih edilebilir.

Ayrıca YOĞURTLU SEMİZOTU SALATASI🥗 veya PATATESLİ🥔 SEMİZOTU SALATASI🥗'nı da deneyebilirsiniz.

Semizotu ile ETSİZ SEMİZOTU YEMEĞİ, SEMİZOTU ÇİPOHORTA ve 🥣PİRPİRİM (SEMİZOTU) ÇORBASI (Gaziantep)🍲 da nefis olur.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
  • Henüz hiç yorum yok