mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

FIRINDA BEZELYELİ TAVUK PİRZOLA, İNCİK🍗

Fırında bezelyeli patatesli tavuk nasıl yapılır? "Tavuk pirzola ile ne yemek yapabilirim?" diyorsanız oldukça kolay ve nefis bir lezzet için hazır olun... İşte firinda-garnitürlü tavuk tarifi...

FIRINDA-BEZELYELİ-TAVUK

Fırında Bezelyeli Tavuk Pirzola Malzemeleri - Fırında Tavuk Pirzola İçindekiler

Beş - altı adet tavuk pirzola

İki su bardağı bezelye

Üç adet patates

İki yemek kaşığı salça

Bir tatlı kaşığı tuz

Bir çay kaşığı karabiber

İki adet domates

Sekiz - on tane sivri biber

FIRINDA-BEZELYELİ-TAVUK

Fırında Bezelyeli Tavuk Pirzola Tarifi - Fırında Bezelyeli Tavuk İncik Tarifi

 1. Tavuk pirzolalar derilerinden ayrılır, yıkanır ve süzdürülür. İncikse yıkanıp süzdürülür.
 2. Patatesler soyulur ve elma dilimi gibi doğranır.
 3. Tavuklar, patates ve bezelye geniş bir kabın içine alınır. Üzerine bir yemek kaşığı salça, tuz ve karabiber konularak iyice harmanlanır. Bu karışım alta tavuklar gelecek şekilde fırın kabına yerleştirilir.
 4. Bir yemek kaşığı salça iki bardak kadar sıcak su ile açılır. Ocağın üzerinde beş - altı dakika kadar kaynatılır, tavuklu malzemenin üzerinde gezdirilir.
 5. Domatesler ince halkalar halinde kesilerek tepsinin üzerine dizilir. Aralara sivri biberler konulur.
 6. Fırında Bezelyeli Tavuk önceden ısıtılmış 190 derecedeki fırında tavuklar ve patatesler pişinceye kadar tutulur. Fırının alta yakın kısımları kullanılmalıdır. Fırında patatesli tavuk pirzola kaç dakikada pişer? Fırınların vasıfları farklı olabilir. Yarım saat civarında tavukları ve patateslerin pişip pişmediği çatalla kontrol edilmelidir.
 7. Yanına SADE PİRİNÇ PİLAVI🍚 veya DOMATESLİ BULGUR PİLAVI TARİFİ🍅🍚, AYRAN🥛 🧊 ile sunulabilir. Gerekirse zaman zaman tepsinin üzeri üst kısma gelen malzemeler yanmasın diye başka bir tepsi ile örtülebilir. Fırın zeminine bir kasede su konulabilir.

"Fırında Patatesli Tavuk Pirzola Nasıl Pişirilir?" ile Alakalı Diğer Hususlar ve Firinda-Garnitürlü Tavuk Püf Noktaları

 1. Tavuk pirzola tavuğun neresidir? Tavuk pirzolası adı verilen et çeşidi aslında dana ve koyun etinden farklı olarak tavuğun kaburga kısmı değil, but kemiği kullanılmak suretiyle yapılır. Tavuk pirzola veya piliç pirzola, üst but kemiğinin üzerindeki etin ucuna kadar sıyrılmasıyla elde edilen tavuk mamulüdür.
 2. Tavuk incik tavuğun neresidir? İncik, kasaplık hayvanların bacaklarında, dizleriyle paçaları arasındaki kısma verilen isimdir. Tavuk incik derisiz ve kemikli alt kısımdan oluşan but olup kaval kemiğini içine alan etli but parçasıdır.
 3. Fırında Bezelyeli Tavuk poşette https://www.kolaylezzet.com/ olarak poşette pişirme usulünü benimsemiyoruz. Bununla beraber nasıl yapıldığını merak edenler için: Doğranmış patatesler, bezelyeyi ve doğranmış tavuk etlerine biber salçası, karabiber, tuz, kekik, sıvı yağı katılarak elle karıştırılır. Fırın poşetinin ağzını açıp bir tatlı kaşığı un dökülerek bütün poşet unlanır. Harç poşete dökülüp üzerine fincanı su ilave edilip ağzını bağlanır. Teflon tepsi veya fırın tepsisine yerleştirilip üzerine bıçakla veya kürdanla üç dört delik açılarak pişirilir.
 4. Fırında Tavuklu-Bezelye Kaşarlı Firinda-Garnitürlü Tavuk yapımında fırını kapatmaya yakın çıkarıp üzerine kaşar rendesi dökülür ve kızarana kadar biraz daha pişirilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok