Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

EVDE KITIR TAVUK🍗 NUGGET (PİLİÇ NAGIT)

Evde tavuk nugget nasıl yapılır? Ev yapımı nugget (nagıt) resimli tarifi:

EVDE KITIR TAVUK NUGGET PILIC NAGIT 10

Tavuk Nugget Tarifi Malzemeleri

Üç - dört parça tavuk biftek

İki tepeleme yemek kaşığı un

İki – üç diş sarımsak

Bir tatlı kaşığı tuz

Çay kaşığını ucuyla karabiber

Çay kaşığını ucuyla kimyon

Kızartmak için veya üst katmanı için: mısır unu

İkinci kızartma şekli: Beyaz un, yumurta ve galeta unu

EVDE KITIR TAVUK NUGGET PILIC NAGIT 4EVDE KITIR TAVUK NUGGET PILIC NAGIT 5EVDE KITIR TAVUK NUGGET PILIC NAGIT 3EVDE KITIR TAVUK NUGGET PILIC NAGIT 2

Tavuk Nugget Tarifi

 1. Tavuk biftekler mutfak robotuna konularak parçalanır. Üzerine sarımsak, tuz, karabiber, kimyon ve un ilave edilerek köfte hamuru haline gelinceye kadar yoğurma muamelesine devam edilir. Tavuk etleri bir araya toplandığında yoğurma muamelesi sona erdirilir.
 2. Bu köfte hamurundan cevizden biraz daha büyük parçalar koparılarak yuvarlak şekil verilir. Bu muameleye bütün köfte hamuru bitinceye kadar devam edilir. Üzeri bir streçle kapatılarak buzdolabında bir saat kadar dinlendirilir.
 3. Yumurta bir kasede çırpılır. Diğer iki kaseye de beyaz un ve galeta unu ayrı ayrı konulur.
 4. Nagıtlar önce una, sonra yumurtaya ardından galeta ununa iki taraflı bulanarak kızgın yağda iki taraflı kızartılır. Kağıt havlu üzerine alınarak fazla yağdan arındırılır. Evde Kıtır Tavuk Nugget (Piliç Nagıt) sıcak olarak yanında ketçap, salata, pilav veya makarna servis edilir.

EVDE KITIR TAVUK NUGGET PILIC NAGIT 11

Tavuk Nugget Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Püf Noktaları

 1. Yağın çok harlı olmaması gerekir. Çünkü bu durumda nagıtların içi tam pişmeyebilir. Genel nugget tariflerinde bu kızartma şekli kullanılsa da iki taraflı sadece mısır ununa bulanarak kızartılan nagıtlar da oldukça lezzetli olmaktadır. Aşağıdaki iki resim bu tarz kızartma ve sonucuna işaret eder.
 2. Hazır nugget nasıl pişirilir: Marketlerde satılan nuggetları yağsız tava veya ızgara da birkaç dakikada pişirmek mümkündür.
 3. Nugget kelimesi aşcılıkta kıtır tavuk manasına gelse de bu sararmış ve kızarmış rengi ile kelimenin İngilizcedeki diğer manaları olan “külçe altın” veya “küçük değerli şey” mefhumlarından benzetme ile türemiş olabilir. “Kızartılmış tavuk köftesi” ifadesi ise Türkçe anlatım için daha uygundur.
 4. Göynük köfte piliç eti ve yağı, dana yağı, soğan, bitkisel sıvı yağ, galeta unu, baharatlar ve tuz ile yapılır.
 5. Nugget mucidi Tavuk nugget tarafından 1950'li yıllarda, Cornell Üniversitesinde bir gıda bilimi profesörü olan Robert C. Baker tarafından icat edildi ve patentsiz akademik çalışma olarak yayınlandı. Hamurla kaplanmış ve sonra kızartılmış bu ısırık büyüklüğündeki tavuk parçasına Baker ve arkadaşları tarafından "Tavuk Çıtır" "Chicken Crispie" denir. Baker’ın icatları, herhangi bir şekilde tavuk nuggetları oluşturmayı mümkün kıldı. Kaynak

TAVUK ŞİNİTZEL YAPIMI (Schnitzel, Avusturya) da ilginizi çekebilir.

EVDE KITIR TAVUK NUGGET PILIC NAGIT 7EVDE KITIR TAVUK NUGGET PILIC NAGIT 8

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • lezzetliyemeklerperisi
 • yemek oyunu
YukarıYukarı