Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

EVDE KETÇAP NASIL YAPILIR?

Ketçap evde nasıl yapılır? Evde ketçap yapımı tarifi nasıldır? Mevsiminde bol domatesi değerlendirmek için KIŞLIK DOMATES SOSU KONSERVESİ, KIŞLIK MENEMENLİK NASIL YAPILIR?, DOMATES ÇORBASI, DOMATES CİVESİ (Antalya, Mersin) dışında harika bir yol...

EVDE-KETÇAP-NASIL-YAPILIR

Ketçap Malzemeleri

Bir buçuk – iki kilogram kadar olgun domates

İki orta boy kuru soğan

İki – üç adet salçalık kırmızıbiber

Dört – beş diş sarımsak

Bir tatlı kaşığı tuz

İki tatlı kaşığı toz şeker

İki yemek kaşığı üzüm sirke

İki yemek kaşığı sıvı yağ

Bir tatlı kaşığı tane karabiber

Bir tatlı kaşığı kişniş tohumu

Üç – dört adet karanfil

Bir tatlı kaşığı biberiye

Bir çay kaşığı toz muskat silme

Bir çay kaşığı toz kimyon silme

EVDE-KETÇAP-NASIL-YAPILIREVDE-KETÇAP-NASIL-YAPILIREVDE-KETÇAP-NASIL-YAPILIREVDE-KETÇAP-NASIL-YAPILIREVDE-KETÇAP-NASIL-YAPILIR

Evde Ketçap Yapımı Tarifi

  1. Domatesler ve biberler yıkanır. Biberlerin çekirdekleri çıkarılır. İri parçalar halinde doğranarak tencereye konulur. Aynı şekilde soğanın kabukları soyularak iri parçalar halinde doğranıp sarımsaklarla birlikte tencereye ilave edilir. Bu şekilde ocağa konulur. Domatesler kaynamaya başlayınca altı kısılarak pişmeye bırakılır.
  2. Domates ve soğanlar yumuşayınca ocaktan alınır. Bir blendırda çekilir. Daha sonra tel süzgeçten geçirilerek domates çekirdeklerinden arındırılır ve kalan kısım tekrar tencereye konulur.
  3. Kişniş, karabiber, karanfil ve biberiye havanda çok iyi dövülür. Bu baharatlarla birlikte kimyon, muskat, tuz, şeker, sirke ile sıvı yağ eklenerek bütün malzeme karıştırılır ve kısık ateşte sos katılaşıncaya kadar ara sıra karıştırmak suretiyle pişirilir.
  4. Hazır ketçapların kıvamına yakın bir kıvama gelince ocaktan alınıp soğumaya bırakılır. İstenilen yerde hususiyetle patates kızartmalarının yanında katkısız olduğuna emin olarak kullanılır. Eğer yapılan Ev Yapımı Ketçap miktarı fazla ise sıcakken temiz kuru cam kavanozlara konulur. Ağzı sıcakken kapatılır. Ters çevrilerek vakumlanır. Böylece kullanılacağı zamana kadar buzdolabında bozulmadan saklanır. Ağzı açılınca da kısa süre içinde (bir hafta -on gün) tüketilmelidir.

EVDE-KETÇAP-NASIL-YAPILIR

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
YukarıYukarı