mikrofon

Kullanıcı Oyu: 4 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin değil
 

EVDE KETÇAP NASIL YAPILIR?

Ketçap evde nasıl yapılır? Evde ketçap yapımı tarifi nasıldır? Mevsiminde bol domatesi değerlendirmek için KIŞLIK DOMATES🍅 SOSU KONSERVESİ, KIŞLIK MENEMENLİK NASIL YAPILIR?, 🥣EV🏠 YAPIMI SADE DOMATES🍅 ÇORBASI, DOMATES🍅 CİVESİ (Antalya, Mersin) dışında harika bir yol... İşte "Ev Usulü ketçap nasıl yapılır?" resimli tarifi...

EVDE-KETÇAP-NASIL-YAPILIR

Ketçap Tarifi Malzemeleri - Ketçap İçinde Ne Var?

Bir buçuk – iki kilogram kadar olgun domates

İki orta boy kuru soğan

İki – üç adet salçalık kırmızıbiber

Dört – beş diş sarımsak

Bir tatlı kaşığı tuz

İki tatlı kaşığı toz şeker

İki yemek kaşığı üzüm sirke

İki yemek kaşığı sıvı yağ

Bir tatlı kaşığı tane karabiber

Bir tatlı kaşığı kişniş tohumu

Üç – dört adet karanfil

Bir tatlı kaşığı biberiye

Bir çay kaşığı toz muskat silme

Bir çay kaşığı toz kimyon silme

EVDE-KETÇAP-NASIL-YAPILIREVDE-KETÇAP-NASIL-YAPILIREVDE-KETÇAP-NASIL-YAPILIREVDE-KETÇAP-NASIL-YAPILIRNEVDE-KETÇAP-NASIL-YAPILIR

Evde Ketçap Yapımı Tarifi - Ketçap Nasıl Yapılır?

  1. Domatesler ve biberler yıkanır. Biberlerin çekirdekleri çıkarılır. İri parçalar halinde doğranarak tencereye konulur. Aynı şekilde soğanın kabukları soyularak iri parçalar halinde doğranıp sarımsaklarla birlikte tencereye ilave edilir. Bu şekilde ocağa konulur. Domatesler kaynamaya başlayınca altı kısılarak pişmeye bırakılır.
  2. Domates ve soğanlar yumuşayınca ocaktan alınır. Bir blendırda çekilir. Daha sonra tel süzgeçten geçirilerek domates çekirdeklerinden arındırılır ve kalan kısım tekrar tencereye konulur.
  3. Kişniş, karabiber, karanfil ve biberiye havanda çok iyi dövülür. Bu baharatlarla birlikte kimyon, muskat, tuz, şeker, sirke ile sıvı yağ eklenerek bütün malzeme karıştırılır ve kısık ateşte sos katılaşıncaya kadar ara sıra karıştırmak suretiyle pişirilir.
  4. Hazır ketçapların kıvamına yakın bir kıvama gelince ocaktan alınıp soğumaya bırakılır. İstenilen yerde hususiyetle patates kızartmalarının yanında katkısız olduğuna emin olarak kullanılır. Eğer yapılan Ev Yapımı Ketçap miktarı fazla ise sıcakken temiz kuru cam kavanozlara konulur. Ağzı sıcakken kapatılır. Ters çevrilerek vakumlanır. Böylece kullanılacağı zamana kadar buzdolabında bozulmadan saklanır. Ağzı açılınca da kısa süre içinde (bir hafta - on gün) tüketilmelidir.

Ev Yapımı Ketçap Tarifi İle Alakalı Diğer Hususlar ve "Ketçap Sosu Nasıl Yapılır?" Püf Noktaları

  1. Şekersiz Ketçap Tarifi Rafine şeker kullanmak yerine bir yemek kaşığı üzüm pekmezi ilave edilebilir. Kırmızı pancarın tatlı haşlama suyu da faydalı olabilir.
  2. Evde domates salçasından Ketçap Nasıl Yapılır? Tat ketçap nasıl yapılır? Bir su bardağı varsa ev yapımı salça yoksa hazır domates salçası, bir tatlı kaşığı toz şeker, iki yemek kaşığı sirke, bir yemek kaşığı nar ekşisi, küçük bir soğanın yarısının ince rendesi, birer çay kaşığı karabiber, tuz, toz ve pul kırmızıbiber, kimyon, sarımsak tozu veya püresi, çay kaşığının ucu ile toz karanfil ve kimyon bir kapta çırpma teli ile karıştırılır. Bir çay bardağı zeytinyağı, iki zeytinyağı yavaş yavaş eklenerek kıvamın sulanması sıvılaşması temin edilir. İcap ederse su da ilave edilebilir. İstenen tattan geride kaldığı düşünülen baharat eklenir. Cam bir kavanozda hava almayacak biçimde, buzdolabında saklanır.

EVDE-KETÇAP-NASIL-YAPILIR

YukarıYukarı