mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

MANTI🥟 TARİFİ (Kayseri)

Kayseri mantısı nasıl yapılır? Klasik mantı tarifi nasıldır? Ev Mantısı Nasıl Yapılır? Mantı tarifi bir kaşığa kırk tane sığdırma çabasına girilmezse o kadar da zor değildir. Anadolu mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan mantıyı evde kolaylıkla yapabilmek için işte evde mantı tarifi resimli olarak...

🥟MANTI TARİFİ (Kayseri)

Kayseri Mantısı Tarifi Malzemeleri

Hamuru için: İki su bardağı un, su, tuz, bir adet yumurta

İçi için: 150 gr kıyma, tuz, karabiber, bir adet orta boy kuru soğan

Üzeri için: Yoğurt, salça, sarımsak, pul biber, istenirse kuru reyhan

MANTI

Ev Yapımı Kolay Mantı Tarifi - Evde Klasik Mantı Tarifi

 1. Kayseri mantı hamuru tarifi: İki su bardağı un, tuz, yumurta ve alabildiği kadar su yardımıyla yumuşak olmayan sert bir hamur elde edilir. Mantı hamuru açmanın püf noktalarından biri hamurun dinlendirilmesidir.
 2. Hamur dinlendirilirken çiğ kıymanın içine soğan rendelenir. Tuz ve karabiberle karıştırılır.
 3. Hazırlanan hamur parçalara ayrılır. Her bir parça oklava yardımıyla açılır. Hamuru açılırken yapışmaması için tezgaha un serpilir. Küçük karelere bölünür. Her bir kareye nohut büyüklüğünde kıymalı harçtan konularak kapatılır. Kayseri mantısı nasıl bükülür? Bohça, üçgen ve benzeri şekillerde kapatılabilir.
 4. Kayseri mantısı nasıl pişirilir? Diğer tarafta geniş bir tencereye su ve tuz konularak kaynatılır. Ev mantısı nasıl pişirilir? Kaynayan suya hazırlanan mantılar atılır. Mantılar pişip suyun yüzüne çıkana kadar pişirilir. Kevgirle alınarak süzdürülür.
 5. Servis tabağına alınır. Katıca olan yoğurda sarımsak rendelenir.
 6. Kayseri Mantısı Sosu: Tereyağı veya sıvı yağda salça ve pul biber kızdırılır.
 7. Önce sarımsaklı yoğurt mantının üzerine dökülür. Onun üzerine de kızdırılmış yağ ve pul biber gezdirilir. Kayseri Mantısı sıcak olarak servis edilir.

Ev Yapımı Kayseri Mantı Tarifi ile alakalı Diğer Hususlar ve Evde Hızlı Mantı Nasıl Yapılır Püf Noktaları

 1. Kayseri Bardak Mantısı bu mantı tarifinin Kayseri mantısı tarifinden tek farkı açılan hamurun küçük ağızlı bir çay bardağıyla yuvarlak yuvarlak kesilerek şekil verilmesidir. elim, içini doldurup sıkıca kapatalım
 2. Kışlık mantı nasıl yapılır? Uzun süre dayanıklı mantı hazırlama tekniği: Bu mantı tarifi de esas olarak hamuruna yumurta katılmayacak bir Kayseri mantısı tarifi ile aynı olup iç harcı doldurulup kapatılan mantılar yağlı kağıt serili bir fırın tepsisine alınır, yapışmamaları için üzerine nişasta serpilir, bir gün süresince nemini kaybetmesi için beklenir veya 200° ısınmış fırında beş - on dakika kadar pişirilir. Pişirildiyse soğuduktan sonra poşetlenerek buzlukta saklanır. Sadece kış hazırlığı olarak değil boş zaman varken gerektiğinde kullanmak üzere hazırlanabilir. Başka çeşit mantıları da bu usulle saklamak mümkün lakin dayanma sürelerinin uzun olması için yumurta, yoğurt, süt katılmaz. Maya da kullanmıyoruz, çünkü kabarmasını ve bozulmalara karşı hamurda maya da kullanılmaz. Mantı hamurunda sadece un, su ve tuz yer alır. Ayrıca çiğden konulacak iç harçta kokmaması için soğan ya hiç konmaz veya rendelenip suyu sıkıldıktan sonra harca katılır. Fırında kurutma yöntemi olduğu gibi buzlukta kurutma usulü de tatbik edilebilir. Tepsiye dizilip nişasta serpilen mantılar buzlukta nişastaları üzerlerine yapışıp kuruyuncaya kadar takriben yarım saat tutulur. Dolaptan çıkarılıp poşetlenir ve tekrar buzluğa konulur.
 3. Mantı Kaç Kalori? Kayseri mantısı tarifi nefis yemeklerden biri olsa da 100 gram mantı 170 kcal, 150 gramlık yarım tabak mantı 255 kcal, 300 gramlık bir tam yemek tabağı dolusu mantı 510 kcal civarındadır. Lakin tereyağlı sos işi değiştirir ve bu rakamlar 205 kcal, 308 ve 615 kcal civarına yükselir.
 4. Sade mantı nasıl yapılır? Boş Mantı Tarifi Bu ifade ile iç harç olmadan yapılan mantı kastedilir. Hamur açılıp içine bir şey konmadan kapatılan küçük kareler hazırlanır. Boş mantı sosu olarak üzerine sarımsaklı yoğurt dökülüp ve tereyağlı sos gezdirilir.
 5. Hazır mantı yapımı: Tencereye iki litre haşlama suyu alınıp, bir tatlı kaşığı tuz ve bir yemek kaşığı sıvı yağı ilavesiyle kaynayıncaya kadar ısıtılır. Bir paket hazır mantı suya atılıp hafif diri seviyede kalmalarının sağlayacak kadar takriben on beş dakika kadar haşlanır. Kevgirle süzdürülüp geniş bir kaba alınır. Üç dört diş ezilmiş sarımsak ve yarım kg yoğurtla sarımsaklı yoğurt hazırlanıp mantıların üzerine yayılır. Erimiş üç – dört yemek kaşığı tere yağında ikişer yemek kaşığı biber ve domates salçası ve pul biber karıştırılıp kavrulur ve mantıların üzerine gezdirilir.

MANTIMANTIMANTIMANTI

Mantı mevzusunda farklı tarifler ve çorbalar da ilginizi çekebilir.

HALUÇKA🥟 (Kastamonu Mantısı)

PATATESLİ🥔 HİNGEL🥟 (HAMBAL, HALUJ, METEZ, SİVAS MANTISI, ÇERKEZ MANTISI)

🥣YOĞURTLU MANTI 🥟ÇORBASI

🥣YÜKSÜK ÇORBASI (MANTI🥟 ÇORBASI) (Adana)

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Beyhan
YukarıYukarı