mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

MANTI TARİFİ (Kayseri)🥟

Kayseri mantısı nasıl yapılır? Klasik mantı tarifi nasıldır? Ev Mantısı Nasıl Yapılır? Mantı tarifi bir kaşığa kırk tane sığdırma çabasına girilmezse o kadar da zor değildir. Anadolu mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan mantıyı evde kolaylıkla yapabilmek için işte evde mantı yapımı tarifi resimli olarak...

🥟MANTI TARİFİ (Kayseri)

Kayseri Mantısı Tarifi Malzemeleri - Kıymalı Mantı İçindekiler - Hazır Mantı Tarifi Malzemeleri

Tam Ölçülü Mantı Hamuru için: İki su bardağı un, su, tuz, bir adet yumurta

Mantının kıymasına ne konur? 150 gr kıyma, tuz, karabiber, bir adet orta boy kuru soğan, kuru reyhan da olabilir.

Üzeri için: Yoğurt, salça, sarımsak, pul biber, istenirse kuru reyhan

MANTI

Ev Yapımı Kolay Mantı Tarifi - Kıymalı Mantı Nasıl yapılır? - Evde Klasik Mantı Tarifi - Mantı Kolay Nasıl Yapılır?

 1. Kayseri mantısı hamuru nasıl yoğrulur? Kayseri mantı hamuru tarifi, Kayseri Mantı hamuru nasıl yapılır? İki su bardağı un, tuz, yumurta ve alabildiği kadar su yardımıyla yumuşak olmayan sert bir hamur elde edilir. Mantı hamuruna kaç yumurta konur? Bu ölçüler için bir adet yumurta yeterlidir. Hamurun kıvamı çok yumuşak olursa, yavaş yavaş un katılabilir. Mantı hamuru bekler mi? Mantı hamuru açmanın püf noktalarından biri hamurun dinlendirilmesidir. Üzeri örtülerek yarım saat bekletilir.
 2. Hamur dinlendirilirken çiğ kıymanın içine soğan rendelenir. Tuz ve karabiberle karıştırılır. İstenirse pul biber ve farklı baharatlar da eklenebilir. Kıymalı harcın sulu olmaması lazımdır. Bu sebeple harcı hazırlandıktan sonra buzdolabında dinlendirilebilir.
 3. Mantı yufkasi Hazırlanan hamur parçalara ayrılır. Her bir parça oklava yardımıyla açılır. Hamuru açılırken yapışmaması için tezgaha un serpilir. Küçük karelere bölünür. Her bir kareye nohut büyüklüğünde kıymalı harçtan konularak kapatılır. Mantı hamuru açılırken seri olmak icap eder. Hamurun kurumaması için, harç doldurulduktan sonra vakit geçirmeden kapatılmalıdır. Kayseri mantısı nasıl bükülür? Bohça, üçgen ve benzeri şekillerde kapatılabilir.
 4. Mantı pişirme: Kayseri mantısı nasıl pişirilir? Taze mantı nasıl pişirilir? Diğer tarafta geniş bir tencereye su ve bir tatlı kaşığı tuz konularak kaynatılır. Lezzetini arttırmak için haşlarken sade su yerine et suyu, tavuk suyu veya et suyu-su karışımı kullanılabilir. Ev mantısı nasıl pişirilir? Mantılar suya atılmadan evvel su kaynamalıdır. Hazırlanan mantılar kaynayan suyun içine sıçratmadan, bir kaşık kullanarak dökülür. Mantılar bol suda, birbirine temas etmeden haşlanmalıdır. Tencerenin dibine yapışmaması için ara sıra aynı yöne doğru, mantıların şeklinin bozulmamasına itina göstererek hafifçe karıştırılır. Mantılar haşlanırken tencerenin kapağı kapatılmaz. Mantının piştiğini nasıl anlaşılır? Mantı taneleri daha çok suyun üzerine doğru hareketlenip suyun yüzüne çıkana kadar pişirilir. Mantı ne kadar sürede pişer? Ev mantısı yeni hazırlanmasıyla taze olması ve hamurunun inceliğinden dolayı yedi - sekiz dakika gibi kısa bir sürede pişer. Kevgirle veya delikli kepçeyle alınarak süzdürülür. Servis tabağına alınır.
 5. Mantı için sarımsaklı yoğurt nasıl yapılır? Katıca olan yoğurda sarımsak rendelenir. Güzelce karıştırılır.
 6. Kayseri Mantısı Sosu, Mantı sosuna salça konur mu? Tereyağı veya sıvı yağ ısıtılır. Yağ kızınca salça ilave edilip iyice ezilir. Akışkan olması için gerekirse yağ eklenebilir. Salça pişince biraz acı kırmızı pul biber ilave edilir. İstenirse en son olarak nane ve kekik ilave edilir.
 7. Mantı Yoğurtlama: Önce sarımsaklı yoğurt mantının üzerine dökülür. Onun üzerine de mantı sosu gezdirilir. En üste kuru nane, sumak serpilebilir. Kayseri Mantısı sıcak olarak servis edilir.

"Ev Yapımı Kayseri Mantı Tarifi", "Yoğurtlu Mantı Nasıl Pişirilir?" ile Alakalı Diğer Hususlar ve Evde Hızlı Mantı Nasıl Yapılır Püf Noktaları

 1. Kayseri Bardak Mantısı bu mantı tarifinin Kayseri mantısı tarifinden tek farkı açılan hamurun küçük ağızlı bir çay bardağıyla yuvarlak yuvarlak kesilerek şekil verilmesidir.
 2. Haşlama suyu Hamur ve içte zaten tuz bulunduğundan haşlama suyuna tuz atarken ölçülü olunmalıdır.
 3. Su yerine salçalı suda haşlama Bazılarına daha pratik ve daha lezzetli gelen bir Kayseri usulüdür. Bir yemek kaşığı tereyağını tencereye alıp erittikten sonra bir yemek kaşığı domates salçası ilave edip iyice kavrulur. Kavurduktan sonra su eklenir, kaynayınca tuz ve bir tatlı kaşığı şeker ekleyip yarım kilo el açması mantı içine atılır. Karıştırıp pişmeye bırakılır. Pişince kepçe kullanarak salçalı suyu ile beraber kâseye alınıp üzerine sarımsaklı yoğurt konulur, tereyağı gezdirilir.
 4. Kışlık mantı nasıl yapılır? Uzun süre dayanıklı mantı hazırlama tekniği: Bu mantı tarifi de esas olarak hamuruna yumurta katılmayacak bir Kayseri mantısı tarifi ile aynı olup iç harcı doldurulup kapatılan mantılar yağlı kağıt serili bir fırın tepsisine alınır, yapışmamaları için üzerine nişasta serpilir, bir gün süresince nemini kaybetmesi için beklenir veya 200° ısınmış fırında beş - on dakika kadar pişirilir. Pişirildiyse soğuduktan sonra poşetlenerek buzlukta saklanır. Sadece kış hazırlığı olarak değil boş zaman varken gerektiğinde kullanmak üzere hazırlanabilir. Başka çeşit mantıları da bu usulle saklamak mümkün lakin dayanma sürelerinin uzun olması için yumurta, yoğurt, süt katılmaz. Maya da kullanmıyoruz, çünkü kabarmasını ve bozulmalara karşı hamurda maya da kullanılmaz. Mantı hamurunda sadece un, su ve tuz yer alır. Ayrıca çiğden konulacak iç harçta kokmaması için soğan ya hiç konmaz veya rendelenip suyu sıkıldıktan sonra harca katılır. Fırında kurutma yöntemi olduğu gibi buzlukta kurutma usulü de tatbik edilebilir. Tepsiye dizilip nişasta serpilen mantılar buzlukta nişastaları üzerlerine yapışıp kuruyuncaya kadar takriben yarım saat tutulur. Dolaptan çıkarılıp poşetlenir ve tekrar buzluğa konulur.
 5. Mantı Kaç Kalori? Kayseri mantısı tarifi nefis yemeklerden biri olsa da 100 gram mantı 170 kcal, 150 gramlık yarım tabak mantı 255 kcal, 300 gramlık bir tam yemek tabağı dolusu mantı 510 kcal civarındadır. Lakin tereyağlı sos işi değiştirir ve bu rakamlar 205 kcal, 308 ve 615 kcal civarına yükselir.
 6. Sade mantı nasıl yapılır? Boş Mantı Tarifi, Yaprak Mantı Bu ifade ile iç harç olmadan yapılan mantı kastedilir. Boş mantı hamuru nasıl yapılır? Boş mantının hamurunu yapmak için derin bir kaba un, yumurta, tuz su ile kulak memesinden bir miktar sert olacak tarzda hamur yoğurulur. Yoğurulan hamurun üzeri kapatılıp on dakika dinlendirilir. Hamur oklava ile güzelce açılıp içine bir şey konmadan kapatılan küçük kareler hazırlanır. Aslında çok farklı kıymasız Mantı çeşitleri, boş mantı şekilleri yapılabilmektedir. Sade Mantı nasıl pişirilir? Derin bir tencereye on su bardağı suyu ve tuzu konup kaynatılır. Hazırladığınız mantıları kaynayan suya atıp altı - yedi dakika kadar haşlanır. Boş mantı sosu olarak üzerine sarımsaklı yoğurt dökülüp ve tereyağlı sos gezdirilir.
 7. Mantı sıcak suda bekletilir mi? Kısa bir süre dinlendirilip ılınması için bekletilebilir.
 8. Hazır kuru mantı nasıl pişirilir? Hazır mantı yapımı, Yarım kilo mantıya ne kadar su konulur? Açık yarım kilo mantı için tencereye on su bardağı veya iki litre haşlama suyu alınıp, bir tatlı kaşığı tuz ve bir yemek kaşığı sıvı yağı ilavesiyle kaynayıncaya kadar ısıtılır. Bir paket hazır mantı suya atılıp hafif diri seviyede kalmalarının sağlayacak kadar takriben on beş dakika kadar haşlanır. Kevgirle süzdürülüp geniş bir kaba alınır. Üç dört diş ezilmiş sarımsak ve yarım kg yoğurtla sarımsaklı yoğurt hazırlanıp mantıların üzerine yayılır. Erimiş üç – dört yemek kaşığı tere yağında ikişer yemek kaşığı biber ve domates salçası ve pul biber karıştırılıp kavrulur ve mantıların üzerine gezdirilir.
 9. Tavuklu mantı hangi yöreye aittir? Tavuklu mantı, Balıkesir yöresi mutfağında bulunan bir yemektir. Lakin bilinen mantılardan değişik olarak bu yemekte hamurların içleri doldurulmaz. Tavuk etleri hamurların üzerine serpilir. İstenirse tavuklu mantının hamuru evvelden hazırlanıp kurutularak saklanabilir.
 10. Hengel hamuru nasıl yapılır? PATATESLİ HİNGEL TARİFİ🥔🥟 (HAMBAL, HALUJ, METEZ, SİVAS MANTISI, ÇERKEZ MANTISI), LOR PEYNİRLİ HİNGEL TARİFİ
 11. Derin dondurucudan çıkan mantı nasıl pişirilir? Buzluktan çıkan Kayseri Mantı nasıl pişirilir? Tencerede su kaynatılır. Dört – beş diş sarımsak soyulup rendelenir. Bir kase yoğurda sarımsaklar karıştırılır. İsteğe göre sarımsak kullanılmayabilir. Bir tencerenin yarısını geçecek seviyede kaynayan suya mantılar dökülüp ocak biraz kısılır. Kaynadıktan sonra içine 1 tatlı kaşığı kadar tuz atılır. İstenirse et veya tavuk suyu ilave edilebilir. Dondurulmuş mantı kaç dakikada pişer? Mantı ne kadar sürede pişer? Dondurulmuş mantının pişmesi bir kaç dakika daha fazla sürer. Mantılar arada karıştırılarak on - on beş dakika kadar pişince tencereden alınıp süzülür. Sıvı yağ veya tereyağı küçük bir tavada ısıtılıp pul biber ve naneyi atılıp kızdırılıp üzerine dökülür. İstenirse sos tavasında eritilen tereyağına salça eklenip iyice kavurulur. Mantı servis tabağına alınıp buharı çıktıktan sonra üzerine sırasıyla yoğurt ve hazırlanmış sos dökülür. Son olarak mantının üzerine nane serpilebilerek servis edilebilir.
 12. Manti ile ne iyi gider? Mantının yanına ne iyi gider? 🥣ŞEHRİYELİ KIRMIZI MERCİMEK ÇORBASI🍲, ZEYTİNYAĞLI BARBUNYA, PEYNİRLİ🧀 SU BÖREĞİ, ÖCCE MÜCVERİ (Hatay, Antakya, Gaziantep, Kilis), DOMATES🍅 SOSLU ŞAKŞUKA, KISIR, MERCİMEK KÖFTESİ, 9 KAŞIKLI🥄 TATLI (HAFİF REVANİ), ÇİKOLATA SOSLU YALANCI TAVUKGÖĞSÜ Mantının yanına hangi salata yapılır? GAVURDAĞI⛰️ SALATASI🥗 TARİFİ (Gaziantep)
 13. Mantı hangi yöreye aittir? Tatarlar Kayseri yöresine yerleştiğinde, bölge mantısıyla meşhur olmuştur. Dünyanın bir çok ülkesinin mutfağında çok farklı mantılar yapılmaktadır. Kore mutfağındaki mandu yemeğinin de 14. asırda Moğollar tarafından Kore'ye getirildiği düşünülmektedir. Bazıları mantının Orta Doğu'da ortaya çıktığını ve İpek Yolu ile birlikte Çin ve Kore'ye yayıldığını düşünürler.
 14. Mantı hamuru buzlukta saklanır mı? Geniş bir tepsiye un serpilir, hazırlanan mantılar içine atılır. Bütün hamur için aynı iş yapılıp bitirdikten sonra buzdolabının dondurucusunda bir müddet bekletilir. Takriben yarım saat sonra buzdolabı poşetine alınarak derin dondurucuda uzun zaman saklanabilir.
 15. Adana usulü mantı çorbası nasıl yapılır? Sulu mantı yemeği nasıl yapılır? Yüksük çorbası nasıl yapılır? 🥣YÜKSÜK ÇORBASI (MANTI🥟 ÇORBASI) (Adana) yazısında "Ekşili mantı çorbası nasıl yapılır?, Salçalı mantı çorbası nasıl yapılır?" ve "Yüksük çorbası hamuru nasıl yapılır?" hususları izah edilmektedir. Kısaca: sıvı yağ, tereyağı, salça kavrulur. Pul biber, karabiber, tuz, nane veya tarhun konulur. Çok az daha kavrulur. Beş su bardağı kaynar su dökülür ve yarım kilo mantı da eklenip karıştırılır. Ara sıra karıştırılıp on dakika kadar pişirilir.
 16. Hazır mantı fırında nasıl pişirilir? Mantı kaç derecede fırınlanır? Yapışmamaları için üzerlerine biraz un serpilir. Hazırlanan taze veya donmuş mantılar (çözünmesi beklenmeden) az bir miktar yağlanan fırın tepsisine tek kat olarak yayılır. Fırın 180 derecede ısıtılır. Mantılar on beş dakika, üzeri kızarana kadar pişirilir. Bir sos tenceresinde zeytinyağı ile salça pişirilir. Tuz ve karabiber ilave edilebilir. Fırında pişmiş mantı üzerine yoğurt ve sos dökülerek servis edilir.
 17. Kayseri mantısının kilosu kaç lira? Ocak 2021 itibariyle Başyazıcı 500 gr Kayseri'den Mantı 25.20TL, Şahin 500 gr Kayseri Mantısı 25.95TL, Hala Yeğen Gayseri Mantı Kayseri Mantısı 1 kg 59.99TL, Elmacıoğlu Kayseri Mantısı Etli 500 Gr 74.90TL
 18. Kayseri mantısı nasıl yazılır TDK? Mantısı sözcüğü kalıplaştığı için Mantı'sı diye ayrılamaz. Kayseri Mantısı, Kayseri Mantı diye ifade edilmez.

MANTIMANTIMANTIMANTI

Mantı mevzusunda farklı tarifler ve çorbalar da ilginizi çekebilir.

PATATESLİ🥔 HİNGEL🥟 (HAMBAL, HALUJ, METEZ, SİVAS MANTISI, ÇERKEZ MANTISI)

🥣YOĞURTLU MANTI 🥟ÇORBASI

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Beyhan