mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Kayseri Mantısı Tarifi, Nasıl Yapılır?🥟

Eskiden Kayseri de aileler kız beğenmede, aday kızın mantı yapabilme kabiliyetine çok dikkat edermiş. Birinin oğlunu gözüne kestiren anneler de “Benim kızım öyle bir mantı yapar ki, kimseninkine benzemez.” diye lafa başlarmış. Mantı Kayseri’de kız övme vesilesidir. Evde Kayseri mantısı nasıl yapılır? Ev Mantısı Nasıl Yapılır? Kayseri mantısı bir kaşıkta 40 tane yapılabilir mi? Mantı tarifi bir kaşığa kırk tane sığdırma çabasına girilmezse o kadar da zor değildir. Klasik manti tarifi zaten kolay mantı tarifidir. "Kolay ev mantısı hamuru nasıl yapılır? El yapımı mantı nasıl pişirilir? En güzel kayseri mantısı tarifi nedir? Lezzetli mantı nasıl yapılır?" diyenlere Anadolu mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan mantıyı evde kolaylıkla yapabilmek için işte ev yapımı mantı tarifi resimli olarak...

Kayseri Mantisi Tarifi Nasil Yapilir 1

Hakiki Kayseri Mantısı Tarifi Malzemeleri - Kıymalı Mantı İçindekiler - Kayseri Mantı Hamuruna Ne Konur? Kayseri Mantısı Malzemeleri

Tam Ölçülü Mantı Hamuru için: İki su bardağı un, su, tuz, bir adet yumurta

Mantının kıymasına ne konur? Siniri alınmış 150 gr dana kıyma, tuz, kırmızı biber, karabiber, bir adet orta boy kuru soğan, kuru reyhan

Üzeri için: Yoğurt, salça, sarımsak, pul biber, istenirse kuru reyhan

Kayseri Mantisi Tarifi Nasil Yapilir 2Kayseri Mantisi Tarifi Nasil Yapilir 3Kayseri Mantisi Tarifi Nasil Yapilir 4Kayseri Mantisi Tarifi Nasil Yapilir 5Kayseri Mantisi Tarifi Nasil Yapilir 6Kayseri Mantisi Tarifi Nasil Yapilir 7Kayseri Mantisi Tarifi Nasil Yapilir 8Kayseri Mantisi Tarifi Nasil Yapilir 9Kayseri Mantisi Tarifi Nasil Yapilir 10

Ev Yapımı Kolay Mantı Tarifi - Kıymalı Mantı Nasıl yapılır? - Evde Klasik Mantı Tarifi - El Yapımı Mantı Nasıl Yapılır? Tam Ölçülü Mantı Tarifi - Orjinal Kayseri Mantısı Nasıl Yapılır? Tam Ölçülü Mantı Hamuru Nasıl Yapılır?

 1. Has Kayseri mantısı hamuru nasıl yoğrulur? Kayseri mantı hamuru tarifi, Kayseri Mantı hamuru nasıl yapılır? Iyi bir Kayseri mantısı hamuru nasıl yapılır tarifi? Tam kıvamında mantı hamuru, Kıymalı mantı hamuru nasıl yapılır? İki su bardağı un, tuz, yumurta ve alabildiği kadar su yardımıyla yumuşak olmayan orta sert bir hamur elde edilir. Aşırı yoğrulmuş hamurda glüten yapısı bozulur, elastikiyeti az ve dayanaklığı düşük olur. Az yoğrulursa da hamur iyi açılmaz, gereken inceliğe gelemez. Mantı hamuruna kaç yumurta konur? Bu ölçüler için bir adet yumurta yeterlidir. Hamurun kıvamı çok yumuşak olursa, yavaş yavaş un katılabilir. Orjinal tarifte hamur harcı için bir kilo una altı yumurta kırılır. Mantı hamuru bekler mi? Mantı hamuru açmanın püf noktalarından biri hamurun dinlendirilmesidir. Üzeri örtülerek yirmi dakika bekletilir. Hamur kendini toplar ve inceltmeye uygun hale gelir.
 2. Mantının iç harcına ne koyulur? Kayseri mantısının harcı nasıl yapılır? Hamur dinlendirilirken çiğ kıymanın içine soğan rendelenir. Tuz, kırmızı biber, karabiber ve reyhanla karıştırılır. Tamamının aynı yapıda, yeknesak bir iç, kalite için mühimdir. Ayrıca kıymalı harcın sulu olmaması lazımdır. Bu sebeple harcı hazırlandıktan sonra buzdolabında dinlendirilebilir.
 3. İnceltme: Hamur açma, Mantı yufkasi Dinlenen hamur parçalara ayrılır. Her bir parça oklava yardımıyla 1-1,2mm olacak şekilde açılır. Hamuru açılırken yapışmaması için tezgaha un serpilir. Mahalli olarak tahta zeminde açılır.
 4. Kayseri mantısı kesimi İnceltilmiş mantı hamuru, yırtılmamasına ve kurumamasına dikkat edilerek bir santimlik küçük karelere kesilir. Birkaç hamur üst üste konularak da yapılır.
 5. Mantı doldurma Tamamen elle yapılır. Her bir kareye nohut büyüklüğünde kıymalı harçtan konularak kapatılır. Mantı hamuru açılırken seri olmak icap ettiği gibi hamurun kurumaması için, harç doldurulduktan sonra vakit geçirmeden kapatılması gerekir.
 6. Kayseri mantısı nasıl bükülür? Mantı bükmek Bohça, üçgen ve benzeri şekillerde kapatılabilir. Mantı tanelerinin ucundan et çıkmaması ve her tanenin fiyonk ağızlı bir bohça olması beklenir. Her bir kesilmiş hamur parçası tek tek alınıp içine alabildiğince iç konulur ve her iki elin baş ve işaret parmakları arasında uçları birleştirilerek hafifçe yapıştırılmak suretiyle tutturulur. Bu sırada uçların tam olarak üst üste gelmemesi biraz yanlarda kalması sağlanır. Çünkü mantı bu şekilde biraz daha uzunca doldurulabilir. Mantı doldurulurken et ve hamur parmaklar arasında ezilmemelidir. Hepsinin birbirine benzemesi gerekir. Diğer tekniklerden; çapraz kenarları birleştirmek; daha çok zaman alır ve yapıyı korumak oldukça zordur. Bunun yerine paralel köşeleri birbirine yapıştırıp o yapıştırılmış iki ucu da ortada birleştirmek daha pratiktir ve daha estetik bir görünüş temin eder.
 7. Saklama, Kurutma Doldurma sonrası hemen pişirilmeyecekse üstü üste gelip birbirine yapışmasına mâni olacak kadar geniş tepsilere yayılıp üzeri örtülür. Depolanan içi dolu mantı hamuru istenirse korunmasını kolaylaştırmak üzere fazla suyu fırında kurutulur.
 8. Mantı nasıl pisirilir? Mantı pişirme püf noktaları Kayseri mantısı nasıl pişirilir? Taze mantı nasıl pişirilir? Diğer tarafta geniş bir tencereye su ve bir tatlı kaşığı tuz konularak kaynatılır. Lezzetini arttırmak için haşlarken sade su yerine et suyu, tavuk suyu veya et suyu-su karışımı kullanılabilir. Ev mantısı nasıl pisirilir? Mantılar suya atılmadan evvel su kaynamalıdır. Hazırlanan mantılar kaynayan suyun içine sıçratmadan, bir kaşık kullanarak dökülür. Mantılar bol suda, birbirine temas etmeden haşlanmalıdır. Tencerenin dibine yapışmaması için ara sıra aynı yöne doğru, mantıların şeklinin bozulmamasına itina göstererek hafifçe karıştırılır. Mantılar haşlanırken tencerenin kapağı kapatılmaz. Mantının piştiğini nasıl anlaşılır? Mantının olduğunu nasıl anlarız? Mantı taneleri daha çok suyun üzerine doğru hareketlenip suyun yüzüne çıkana kadar pişirilir. Mantı ne kadar sürede pişer? Ev mantısı yeni hazırlanmasıyla taze olması ve hamurunun inceliğinden dolayı yedi - sekiz dakika gibi kısa bir sürede pişer. Kevgirle veya delikli kepçeyle alınarak süzdürülür. Servis tabağına alınır.
 9. Mantı için sarımsaklı yoğurt nasıl yapılır? Katıca olan yoğurda sarımsak rendelenir. Güzelce karıştırılır.
 10. Kayseri mantısı sosu, Mantı sosuna salça konur mu? Kayseri mantı sosu tarifi Kayseri mantı sosu için tereyağı veya sıvı yağ ısıtılır. Yağ kızınca salça ilave edilip iyice ezilir. Akışkan olması için gerekirse yağ eklenebilir. Salça pişince biraz acı kırmızı pul biber ilave edilir. İstenirse en son olarak nane ve kekik ilave edilir.
 11. Mantı Yoğurtlama: Önce sarımsaklı yoğurt mantının üzerine dökülür. Onun üzerine de mantı sosu gezdirilir. En üste kuru nane, sumak serpilebilir. Kayseri Mantısı sıcak olarak servis edilir.

Kayseri Mantisi Tarifi Nasil Yapilir 11Kayseri Mantisi Tarifi Nasil Yapilir 12Kayseri Mantisi Tarifi Nasil Yapilir 13Kayseri Mantisi Tarifi Nasil Yapilir 14Kayseri Mantisi Tarifi Nasil Yapilir 15Kayseri Mantisi Tarifi Nasil Yapilir 16

"Ev Yapımı Kayseri Mantı Tarifi", "Yoğurtlu Mantı Nasıl Pişirilir?" ile Alakalı Diğer Hususlar ve Evde Hızlı Mantı Nasıl Yapılır, Mantı Nasıl Yapılır Püf Noktaları?

 1. Mahalli Kayseri Mantısı Unu Çerkez ununun (Uzunyaylanın sarıbursa buğdayı) özü çok iyi olup hamur çok küçük kesilse de parmaklar arasında kolayca şekil alır.
 2. Kayseri Bardak Mantısı Kayseri mantı çeşitlerinden Kayseri bardak mantısı tarifinin klasik Kayseri mantısı tarifi yapılışından tek farkı açılan hamurun küçük ağızlı bir çay bardağıyla yuvarlak yuvarlak kesilerek şekil verilmesidir.
 3. Haşlama suyu Hamur ve içte zaten tuz bulunduğundan haşlama suyuna tuz atarken ölçülü olunmalıdır.
 4. Salçalı mantı nasıl pişirilir? Su yerine salçalı suda haşlama Bazılarına daha pratik ve daha lezzetli gelen bir Kayseri usulüdür. Bir yemek kaşığı tereyağını tencereye alıp erittikten sonra bir yemek kaşığı domates salçası ilave edip iyice kavrulur. Kavurduktan sonra su eklenir, kaynayınca tuz ve bir tatlı kaşığı şeker ekleyip yarım kilo el açması mantı içine atılır. Karıştırıp pişmeye bırakılır. Pişince kepçe kullanarak salçalı suyu ile beraber kâseye alınıp üzerine sarımsaklı yoğurt konulur, tereyağı gezdirilir.
 5. Kışlık mantı nasıl yapılır? Fırında Kayseri Mantısı Tarifi Uzun süre dayanıklı mantı hazırlama tekniği: Bu mantı tarifi de esas olarak hamuruna yumurta katılmayacak bir Kayseri mantısı tarifi ile aynı olup iç harcı doldurulup kapatılan mantılar yağlı kağıt serili bir fırın tepsisine alınır, yapışmamaları için üzerine nişasta serpilir, bir gün süresince nemini kaybetmesi için beklenir veya 200° ısınmış fırında beş - on dakika kadar pişirilir. Pişirildiyse soğuduktan sonra poşetlenerek buzlukta saklanır. Sadece kış hazırlığı olarak değil boş zaman varken gerektiğinde kullanmak üzere hazırlanabilir. Başka çeşit mantıları da bu usulle saklamak mümkün lakin dayanma sürelerinin uzun olması için yumurta, yoğurt, süt katılmaz. Maya da kullanmıyoruz, çünkü kabarmasını ve bozulmalara karşı hamurda maya da kullanılmaz. Mantı hamurunda sadece un, su ve tuz yer alır. Ayrıca çiğden konulacak iç harçta kokmaması için soğan ya hiç konmaz veya rendelenip suyu sıkıldıktan sonra harca katılır. Fırında kurutma yöntemi olduğu gibi buzlukta kurutma usulü de tatbik edilebilir. Tepsiye dizilip nişasta serpilen mantılar buzlukta nişastaları üzerlerine yapışıp kuruyuncaya kadar takriben yarım saat tutulur. Dolaptan çıkarılıp poşetlenir ve tekrar buzluğa konulur.
 6. Kayseri Mantısı Kalorisi, Mantı Kaç Kalori? Kayseri mantısı tarifi nefis yemeklerden biri olsa da 100 gram mantı 170 kcal, 150 gramlık yarım tabak mantı 255 kcal, 300 gramlık bir tam yemek tabağı dolusu mantı 510 kcal civarındadır. Lakin tereyağlı sos işi değiştirir ve bu rakamlar 205 kcal, 308 ve 615 kcal civarına yükselir.
 7. Sade mantı nasıl yapılır? Boş Mantı Tarifi, Yaprak Mantı Bu ifade ile iç harç olmadan yapılan mantı kastedilir. Boş mantı hamuru nasıl yapılır? Boş mantının hamurunu yapmak için derin bir kaba un, yumurta, tuz su ile kulak memesinden bir miktar sert olacak tarzda hamur yoğurulur. Yoğurulan hamurun üzeri kapatılıp on dakika dinlendirilir. Hamur oklava ile güzelce açılıp içine bir şey konmadan kapatılan küçük kareler hazırlanır. Aslında çok farklı kıymasız Mantı çeşitleri, boş mantı şekilleri yapılabilmektedir. Sade Mantı nasıl pişirilir? Derin bir tencereye on su bardağı suyu ve tuzu konup kaynatılır. Hazırladığınız mantıları kaynayan suya atıp altı - yedi dakika kadar haşlanır. Boş mantı sosu olarak üzerine sarımsaklı yoğurt dökülüp ve tereyağlı sos gezdirilir.
 8. Mantı sıcak suda bekletilir mi? Kısa bir süre dinlendirilip ılınması için bekletilebilir.
 9. Hazır kuru mantı nasıl pişirilir? Hazır mantı yapımı, Yarım kilo mantıya ne kadar su konulur? Açık yarım kilo mantı için tencereye on su bardağı veya iki litre haşlama suyu alınıp, bir tatlı kaşığı tuz ve bir yemek kaşığı sıvı yağı ilavesiyle kaynayıncaya kadar ısıtılır. Bir paket hazır mantı suya atılıp hafif diri seviyede kalmalarının sağlayacak kadar takriben on beş dakika kadar haşlanır. Kevgirle süzdürülüp geniş bir kaba alınır. Üç dört diş ezilmiş sarımsak ve yarım kg yoğurtla sarımsaklı yoğurt hazırlanıp mantıların üzerine yayılır. Erimiş üç – dört yemek kaşığı tere yağında ikişer yemek kaşığı biber ve domates salçası ve pul biber karıştırılıp kavrulur ve mantıların üzerine gezdirilir.
 10. Tavuklu mantı hangi yöreye aittir? Tavuklu mantı, Balıkesir yöresi mutfağında bulunan bir yemektir. Lakin bilinen mantılardan değişik olarak bu yemekte hamurların içleri doldurulmaz. Tavuk etleri hamurların üzerine serpilir. İstenirse tavuklu mantının hamuru evvelden hazırlanıp kurutularak saklanabilir.
 11. Hengel hamuru nasıl yapılır? PATATESLİ HİNGEL TARİFİ🥔🥟 (HAMBAL, HALUJ, METEZ, SİVAS MANTISI, ÇERKEZ MANTISI), LOR PEYNİRLİ HİNGEL TARİFİ
 12. Derin dondurucudan çıkan mantı nasıl pişirilir? Buzluktan çıkan Kayseri Mantı nasıl pişirilir? Dondurulmuş ev mantısı nasıl pişirilir? Tencerede su kaynatılır. Dört – beş diş sarımsak soyulup rendelenir. Bir kase yoğurda sarımsaklar karıştırılır. İsteğe göre sarımsak kullanılmayabilir. Bir tencerenin yarısını geçecek seviyede kaynayan suya mantılar dökülüp ocak biraz kısılır. Kaynadıktan sonra içine bir tatlı kaşığı kadar tuz atılır. İstenirse et veya tavuk suyu ilave edilebilir. Dondurucudan mantı nasıl pişirilir? Dondurulmuş mantı kaç dakikada pişer? Mantı ne kadar sürede pişer? Dondurulmuş mantının pişmesi bir kaç dakika daha fazla sürer. Mantılar arada karıştırılarak on - on beş dakika kadar pişince tencereden alınıp süzülür. Sıvı yağ veya tereyağı küçük bir tavada ısıtılıp pul biber ve naneyi atılıp kızdırılıp üzerine dökülür. İstenirse sos tavasında eritilen tereyağına salça eklenip iyice kavurulur. Mantı servis tabağına alınıp buharı çıktıktan sonra üzerine sırasıyla yoğurt ve hazırlanmış sos dökülür. Son olarak mantının üzerine nane serpilebilerek servis edilebilir.
 13. Manti ile ne iyi gider? Mantının yanına ne iyi gider? 🥣ŞEHRİYELİ KIRMIZI MERCİMEK ÇORBASI🍲, ZEYTİNYAĞLI BARBUNYA, PEYNİRLİ🧀 SU BÖREĞİ, ÖCCE MÜCVERİ (Hatay, Antakya, Gaziantep, Kilis), DOMATES🍅 SOSLU ŞAKŞUKA, KISIR, MERCİMEK KÖFTESİ, 9 KAŞIKLI🥄 TATLI (HAFİF REVANİ), ÇİKOLATA SOSLU YALANCI TAVUKGÖĞSÜ Mantının yanına hangi salata yapılır? GAVURDAĞI⛰️ SALATASI🥗 TARİFİ (Gaziantep)
 14. Mantı hangi yöreye aittir? Tatarlar Kayseri yöresine yerleştiğinde, bölge mantısıyla meşhur olmuştur. Dünyanın bir çok ülkesinin mutfağında çok farklı mantılar yapılmaktadır. Kore mutfağındaki mandu yemeğinin de 14. asırda Moğollar tarafından Kore'ye getirildiği düşünülmektedir. Bazıları mantının Orta Doğu'da ortaya çıktığını ve İpek Yolu ile birlikte Çin ve Kore'ye yayıldığını düşünürler.
 15. Mantı hamuru buzlukta saklanır mı? Geniş bir tepsiye un serpilir, hazırlanan mantılar içine atılır. Bütün hamur için aynı iş yapılıp bitirdikten sonra buzdolabının dondurucusunda bir müddet bekletilir. Takriben yarım saat sonra buzdolabı poşetine alınarak derin dondurucuda uzun zaman saklanabilir.
 16. Adana usulü mantı çorbası nasıl yapılır? Kayseri mantısı tarifi sulu mantı yemeği nasıl yapılır? Yüksük çorbası nasıl yapılır? Sulu içli mantı nasıl yapılır? Kayseri mantı çorbası tarifi 🥣YÜKSÜK ÇORBASI (MANTI🥟 ÇORBASI) (Adana) yazısında "Ekşili mantı çorbası nasıl yapılır?, Salçalı mantı çorbası nasıl yapılır?" ve "Yüksük çorbası hamuru nasıl yapılır?" hususları izah edilmektedir. Kısaca: sıvı yağ, tereyağı, salça kavrulur. Pul biber, karabiber, tuz, nane veya tarhun konulur. Çok az daha kavrulur. Beş su bardağı kaynar su dökülür ve yarım kilo mantı da eklenip karıştırılır. Ara sıra karıştırılıp on dakika kadar pişirilir.
 17. Hazır Mantı Tarifi, Hazır mantı pişirme: Hazır mantı fırında nasıl pişirilir? Mantı kaç derecede fırınlanır? Hazır mantı nasıl pişer? Satın mantı nasıl pişirilir? Yapışmamaları için üzerlerine biraz un serpilir. Hazırlanan taze veya donmuş mantılar (çözünmesi beklenmeden) az bir miktar yağlanan fırın tepsisine tek kat olarak yayılır. Fırın 180 derecede ısıtılır. Mantılar on beş dakika, üzeri kızarana kadar pişirilir. Hazır mantı sosu Bir sos tenceresinde zeytinyağı ile salça pişirilir. Tuz ve karabiber ilave edilebilir. Fırında pişmiş mantı üzerine yoğurt ve sos dökülerek servis edilir.
 18. Fırınlanmış Mantı Nasıl pişirilir? Fırından çıkan mantılar soğumaya bırakılır, eğer hemen yenmeyecekse buzluk poşetlerine konur ve derin dondurucuda dört ay kadar saklanabilir. Yemeğini yaparken buzlu halde, çözülünce veya aynı gün fırınlanma sonrası derin bir tencerede kaynayan mantının iki katı kadar suya atılarak yumuşayana dek pişer.
 19. 10 Kişilik mantı hamuru Miktarlar iki katına çıkarılarak yapılabilir. Yarım kilo kıyma için iki adet orta boy soğan yeterlidir. Yukarıdaki tarif 5 veya 4 kişilik Kayseri mantısı tarifidir.
 20. Yalancı Kayseri Mantısı Mantının yalancılığı etsizliğinden değil, hazır yufka ile yapılıp dolgusunun kolay olmasından gelir. İç harcı için uygun bir kap içerisinde 300 gr kıyma, rendelenmiş bir adet soğan, ince kıyılmış bir tutam maydanoz, tuz ve karabiberi elle iyice karıştırılıp yoğrulur. Bir taze yufka ortadan ikiye kesilir. Yufkalardan bir parçasını alıp kenarları içe katlanır. Düz kenarı tarafına kıymalı iç harç konulup rulo sarılıp iki parmak boyunda eşit dilimlere kesilir. Yekûn üç yufka için aynı işler yapılır. Fırın kabı yağlanıp mantı dilimlerini dik bir şekilde dizilir. Bir nevi HAZIR YUFKADAN SİRON (Ziron Silor Sırın Gümüşhane Bayburt) usulü yerleştirilir. Üzerlerine bir fırçayla sıvı yağ sürülüp 200 derece fırında yarım saat, hafifçe kızarana dek tutulur. Bir tavaya iki yemek kaşığı sıvı yağı ve bir tatlı kaşığı salça alınıp bir iki dakika kavrulur. Bir tatlı kaşığı nane de katılarak biraz pişirilir. Sonra bir su bardağı su eklenerek kaynatılır. Fırından çıkan mantıların üzerine, sosu gezdirilip tekrar on dakika fırına sürülür. Üzeri için bir kase yoğurt, rendelenmiş iki diş sarımsak ve tuzu çırpılır. Bir tavada, erimiş bir yemek kaşığı tereyağında bir tatlı kaşığı kırmızı toz biber kızdırılır. Mantıların ilk sıcağı çıktıktan sonra üzerine sarımsaklı yoğurt dökülüp kırmızı biberli tereyağını gezdirilir.
 21. Kayseri mantısının kilosu kaç lira? Kayseri mantısı kilosu ne kadar? Ağustos 2021 itibariyle ev yapımı dana etli kayseri mantısı 1 kg N11'de 62,00 TL, Başyazıcı 500 gr Kayseri'den Mantı 32.00TL, Şahin 500 gr Kayseri Mantısı 31,00 TL, Hala Yeğen Gayseri Mantı Kayseri Mantısı 1 kg 65.99TL. Ocak 2021 fiyatları şöyleydi: Başyazıcı 500 gr Kayseri'den Mantı 25.20TL, Şahin 500 gr Kayseri Mantısı 25.95TL, Hala Yeğen Gayseri Mantı Kayseri Mantısı 1 kg 59.99TL
 22. Kayseri mantı sipariş, Kayseri mantısı fiyat Ağustos 2021 itibariyle Yemeksepeti üzerinden 250 gramlık mantıya 35.00TL-45,00TL arası fiyat veren firmalardan kayseri mantısı sipariş edilebilir. Kayseri mantı restaurantı olan "Kayseri mantı evi Beşiktaş" mantı porsiyonu 35,00 TL
 23. Kayseri mantısı nerede yenir? Kayseri mantıcısı, Kayseri mantısı Kayseri'de nerede yenir? Kaşık-la, Elmacıoğlu İskender, Saray Çiftliği Kahvaltı ve Yemekevi, Konak Restaurant, Gubate Restaurant & Kahvaltı Evi, Bereket Develi Cıvıklısı, Bağdat Pöç & Tandır, Çemen’s Gurme & Mutfak, Taşmekan Et Lokantası & Kebap Evi, Kebapçı Şakir, Kemal Koçak Et Lokantası, Hacı Steak House Restoran. Eklemek isteseniz yorumlarda belirtebilirsiniz.
 24. Kayseri mantısı nasıl yazılır TDK? Mantısı sözcüğü kalıplaştığı için Mantı'sı diye ayrılamaz. Kayseri Mantısı, Kayseri Mantı diye ifade edilmez.
 25. Has Kayseri Mantisi ve Coğrafi Mahreç İşareti 10.06.2009 tarihinde tescil edilmiştir. Mantı, genel olarak un, su, yumurta, tuz gibi ana malzemeleri belirli nispetlerle karıştırılıp yoğrulmasıyla hazırlanan hamurun biraz dinlendirilip belirli büyüklükte parçalara bölünerek, her bir parçaya belirli miktarda kıyma konduktan sonra hamurun dürülmesi esasına dayalı bir usulle imal edilen unlu bir mamuldür. Şu sıra ile imalat yapılır: Hammadde karışımı, yoğurma, dinlendirme, inceltme, kesme, iç hazırlama, doldurma, depolama, kurutma, ambalajlama. Hazır Kayseri Mantısı Nasıl Yapılır? Mantının miktarına uygun bir tencerede yarım kilo hazırlanmış mantı için iki litre kadar su kaynatılır. Kaynayan suya önce tuz sonra, mantı eklenir. Mantının kaynarken köpüklenme ve taşmaya mani olmak üzere kısık ateşte pişirilir. 15 dakikalık pişirme sonrası, mantı morluğunu kaybedip ağarır. Bu sırada hamur ve un kokusu gider. Lakin aşırı kaynatılırsa hamur özünü kaybedip yumuşar ve dağılır. Pişen mantı ocaktan alınınca üzerine iki su bardağı soğuk su dökülüp karıştırılır. Suyun fazlası süzülüp mantı bir kâseye alınır. Mantı miktarına göre sos hazırlamak üzere, bir tavaya bir yemek kaşığı tereyağı konulup hafifçe duman çıkana kadar ısıtılır. Daha sonra bir yemek kaşığı da salça ve kırmızıbiber eklenerek karıştırılır. Bu sosa, süzülen mantının suyundan da katılır. Bu sos, kâseye alınıp hepsini kaplayacak biçimde yoğurt dökülen mantıya gezdirilir. Üzerine sumak da serpilebilir. Bartın Pirinçli Mantısı, Bozüyük Mercimekli Mantısı, Erzurum Mantısı /Erzurum Hıngeli, Yakakent Mantısı da tescil almış mantılardır. Bolvadin Mantısı, Kayseri Tepsi Mantısı, Kayseri Yağ Mantısı, Konya Kıtırlı Mantı, Sinop Mantısı, Çamlıdere Ebe Mantısı, Çorum Kuru Mantısı Ağustos 2021 itibariyle henüz başvuru seviyesindedir.
 26. Kayseri Mantı Makinesi Fiyatı Saatte 30kg kapasiteli Ağustos 2021'de 3500TL fiyatlı makineler ev için uygun olmayacağından, "Mantı Kalıbı Mantı Kesme Hazırlama Makinesi Mantı Hamur Kalıp 61 Bölmeli" adıyla satılan ürün aynı tarihte 17.90TL'dir.
 27. Dünyanın En Lezzetli Mantıları Arasında Türk Mantısı https://edition.cnn.com/travel/article/dumplings-worlds-best-35/index.html

Kayseri Mantisi Tarifi Nasil Yapilir 17Kayseri Mantisi Tarifi Nasil Yapilir 18Kayseri Mantisi Tarifi Nasil Yapilir 19Kayseri Mantisi Tarifi Nasil Yapilir 20Kayseri Mantisi Tarifi Nasil Yapilir 21

Mantı mevzusunda farklı tarifler ve çorbalar da ilginizi çekebilir.

PATATESLİ HİNGEL TARİFİ🥔🥟 (HAMBAL, HALUJ, METEZ, SİVAS MANTISI, ÇERKEZ MANTISI)

🥣YOĞURTLU MANTI ÇORBASI🥟

BOŞNAK MANTISI NASIL YAPILIR? (Saraybosna)

KAYSERİ YAĞLAMASI ŞEBİT MANTISI YAĞLAMA TARIFI

🥣YÜKSÜK ÇORBASI (MANTI ÇORBASI🥟) (Adana)

HALUÇKA (Kastamonu Mantısı)🥟