Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

PATATESLİ🥔 HİNGEL🥟 (HAMBAL, HALUJ, METEZ, SİVAS - ÇERKEZ MANTISI)

Sivas Mantısı veya Çerkez Mantısı (patatesli hingel, haluj, metez, halüz, haluş) nasıl yapılır? Hingel nedir nasıl yapılır? Kayseri Mantısı dışında hem Türkiye’de ve dünyada çok sayıda mantı çeşitleri bulunmaktadır. Çerkez yemekleri arasında yer alan Sivas mantısı hingel olarak da bilinen psi haluj tarifi meşhurdur. Çerkez mantısı metez farklı içlerle yapılabilir: kıymalı hingel tarifi, bulgurlu hingel tarifi veya patatesli hingel (patatesli çerkez mantısı) dışında tavuklu çerkez mantısı yapılır. sivas mantısı cevizli olarak da yapılır. Hingel nerenindir? Sivas dışında Hingel Tarifi Erzurum Usulü, Hengel Tarifi Adana usulü, Kars Hingel Tarifi, Çerkez Mantısı Kayseri Usulü, Çorum Hingel Tarifi olarak bilinen Hingel Tarifi vardır. İşte "Hıngal mantı nedir? Çerkez mantısı nasıl yapılır?" resimli tarifi...

PATATESLİ-HİNGEL-(HAMBAL,-HALUJ,-SİVAS-MANTISI)

Patatesli Hingel (Hambal, Haluj, Metez, Sivas Mantısı, Çerkez Mantısı) Tarifi için Malzemeler

Patatesli Mantının Hamur malzemesi:

Bir adet yumurta

Bir tatlı kaşığı tuz

İki - iki buçuk su bardağı un

Yarım bardak su

Patatesli Hingel İç malzemesi:

İki büyük patates

Yarım çay kaşığı karabiber

Yarım çay kaşığı kimyon

Bir çay kaşığı kırmızı pul biber

İki yemek kaşığı sıvı yağ

Üzeri için:

İki yemek kaşığı tereyağı

Bir tatlı kaşığı silme pul biber

PATATESLİ-HİNGEL-(HAMBAL,-HALUJ,-SİVAS-MANTISI)PATATESLİ-HİNGEL-(HAMBAL,-HALUJ,-SİVAS-MANTISI)PATATESLİ-HİNGEL-(HAMBAL,-HALUJ,-SİVAS-MANTISI)PATATESLİ-HİNGEL-(HAMBAL,-HALUJ,-SİVAS-MANTISI)

Patatesli Hingel (Hambal, Haluj, Metez, Sivas Mantısı, Çerkez Mantısı) Tarifi

  1. Hengel hamuru nasıl yapılır? Bir bardak un derin bir yoğurma kabının içine alınır. Ortası havuz gibi yapılarak yumurta, tuz ve su eklenir. Geri kalan un yavaş yavaş eklenerek yoğrulur. Serte yakın bir hamur olması tercih edilir. Yumuşak olması halinde açıldığı tezgâha veya masaya yapışabilir. Hamur tezgâhta iyice özleşene kadar yoğrulur. İki bezeye ayrılır. Üzeri temiz bir bezle örtülerek 15 -20 dakika kadar dinlendirilir.
  2. Bu arada patatesler haşlanır, sıcakken kabukları soyularak ezilir. Üzerine kimyon karabiber, pul biber ve tuz eklenir. İki yemek kaşığı kadar zeytinyağı gezdirilerek bütün malzeme karıştırılır.
  3. Çerkez Mantısı nasıl kapatılır? Dinlenen hamur bir santim kalınlığında açılır. Beş – altı santim genişliğinde karelere bölünür. Her bir karenin ucuna bir tatlı kaşığı patatesli içten konulur ve üçgen şeklinde kapatılır. İstenirse iç konduktan sonra kenarları balıksırtı veya saç örgüsü şeklinde ortada birleştirilebilir. Çerkez Haluj haşlanırken patatesli için dışarı çıkmaması için kenar kısımlarının elle iyice bastırılarak kapatılması gerekir.
  4. Orta boy bir tencereye yarısından biraz daha fazla su konulur. Kaynamaya başlayınca bir tatlı kaşığı tuz ve bir yemek kaşığı sıvı yağ eklenir hazırlanan hingeller yavaşça kaynamakta olan suyun içine bırakılır. Suyun yüzüne doğru çıkmaya başlayan hingeller ocağın altı kısılarak beş – altı dakika kadar daha pişirilir. Fazla kalırsa dağılma olasılığı artar.
  5. Pişen hingeller kevgir yardımıyla bir süzgecin içine alınarak süzdürülür. Bu esnada iki yemek kaşığı tereyağı eritilir. İçerisine pul biber eklenip yakılır. Süzgeçteki hingeller tabağa alınır. İstenirse sarımsaklı yoğurtla da soslanabilir. Üzerine pul biberli tereyağı gezdirilir. Patatesli Hingel (Hambal, Haluj, Metez, Sivas Mantısı, Çerkez Mantısı) sıcak olarak servis edilir.

Patatesli Hingel (Hambal, Haluj, Metez, Sivas Mantısı, Çerkez Mantısı) Tarifi ile alakalı Diğer Hususlar ve Çerkez Mantısı Püf Noktaları

  1. Farklı İçler Aslen pisi (su) halive (ekmek) (psi haluj, psıjo halıjo) veya hampal adıyla bir Çerkes yemeği olan Hingel’in kıymalı (çırdıgış, Çeçen) ve lor peynirli (LOR PEYNİRLİ HİNGEL) şekilleri de yaygındır. Patatesli harcı kavuranlar, bu içe soğan, maydanoz ve nane, üst sosuna salça ekleyenler de vardır. Şekil olarak çay bardağı ağzıyla yapılan yuvarlak şekil de tercih edilebilir.
  2. Kayseri mantısı nasıl yapılır? Mantı Tarifi Kayseri usulü yapılacaksa: MANTI🥟 TARİFİ (Kayseri)
  3. Patatesli Hingel Kalori Patatesli Hingel - Nefis Yemek Tariflerinden olsa da 100 gramı 150 kcal civarındadır. Kıymalı hingel tarifi - nefis yemek tariflerinden olup 100 gramı 200 kcal civarındadır.
  4. Patatesli Mantı Fırında Yağlı tepsiye mantılar üst üste gelecek şekilde dizilip üzerlerine kızarması için çok az sıvı yağ sürülüp pişirmeye fırına konulur. Üzerleri pembeleşinceye kadar pişirilip fırından alınır. Pişen mantılar bir kaç dakika sonra yoğurt ve sos dökülüp servis edilir.

PATATESLİ-HİNGEL-(HAMBAL,-HALUJ,-SİVAS-MANTISI)

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

  • Semra
YukarıYukarı