mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

EV USULÜ PRATİK ŞEFTALİ🍑 MARMELATI NASIL YAPILIR?

Evde şeftali marmelatı tarifi nasıl yapılır? Kışlık hazırlıklar arasında şeftali reçeli ve marmelatı yapılışı da yer alır. Şeftali marmelatı tarifinin yapımı zevkli ve oldukça kolaydır. Mis kokulu şeftalilerin mevsimi bitmeden bu güzel marmelatı yapmakta fayda var. Nektari Marmelatı da benzer şekilde yapılabilir. "Kışlık şeftali marmelatı nasıl yapılır?" "Ev usulü şeftali marmelatı nasıl yapılıyor?" diye merak edenler için işte kokusu, kıvamı ve rengiyle nefis pratik şeftali marmelatı konservesi tarifi resimli olarak...

SEFTALI MARMELATI NASIL YAPILIR 1

Şeftali Marmelatı Tarifi İçin Malzemeler / Şeftali Marmelatı Malzemeleri

Bir kg. şeftali

Üç - dört su bardağı toz şeker

Bir adet limon suyu (iki - üç parça limon tuzu da olabilir)

SEFTALI MARMELATI NASIL YAPILIR 2SEFTALI MARMELATI NASIL YAPILIR 3

Kolay Şeftali Marmelatı Nasıl Yapılır Tarifi

 1. Marmelatlık şeftali olgun ve sağlamlardan seçilmelidir.
 2. Yıkanıp ikiye bölünen şeftalilerin çekirdekleri çıkarılır, kabukları soyulur.
 3. Süzgeç veya blendırdan geçirilir. Eldeki malzemeye göre elek veya kevgirden de geçirilebilir.
 4. Elde edilen şeftali püresi pişirilmek üzere tercihen yayvan ve geniş bir tencereye konulur.
 5. Şeftali marmelatı yapılışında şeker bir kerede konmaz. Harlı ateşteki tencereye şeker dibi tutmasın diye ağır ağır karıştırılarak eklenir. Üzerinde oluşan köpükler kaşık yardımıyla alınır.
 6. Şekerin miktarı meyvenin tat seviyesine göre arttırılabilir veya azaltılabilir.
 7. Şeftaliler sulu olmalı, kıvamı katıysa su eklenip daha fazla kaynatılabilir.
 8. şeftali marmelatı ne kadar kaynatılır? Şeftali marmelatı arzu edilen kıvama gelinceye kadar ara sıra karıştırılır.
 9. Kıvamına gelip gelmediğini anlamak için düz bir tabağa bir küçük kaşık marmelat konularak tabak eğilir. Marmelat akmıyorsa yeterince pişmiş manasına gelir.
 10. Şeftali Marmelatı ılınınca kuru, temiz cam kavanozlara aktarılır, kapakları sıkıca kapatılıp ters çevrilir.

Şeftali Marmelatı Yapımı ile Alakalı Diğer Hususlar, İlave Bilgiler ve Şeftali Marmelatı Nasıl Yapılır püf noktası

 1. Şeftali Marmelatı Yapımında Diğer Usul: Biz yukarıdaki usulü tercih etsek de pratik şeftali marmelatı tarifi arayışında olanlar şeftali marmelatı tarifleri içinde soyulup çekirdekleri çıkarılan şeftalilerin ölçülüp su ve toz şeker ilavesiyle pürüzsüz bir püre haline gelinceye kadar blendırda, doğrayıcıda veya mutfak robotunda karıştırılması yolunu tercih edebilirler. Çilek Marmelatı, Erik Marmelatı, Kiraz Marmelatı, Vişne Marmelatı benzer şekilde yapılabilir.
 2. Şeftali Marmelatında İlave Aroma: Bazıları şeftali marmelatını kaynatırken iki - dört adet karanfil ilave ederler. Lakin şeftali marmelatının rengi biraz koyulaşabilir.
 3. Şeftali Marmelatı ve Tereyağı: İstenirse bir çay kaşığı kadar tereyağı da ilave edilebilir. Şeftali Marmelatı Yapılışında tereyağı kullanımının maksadı köpük oluşumunu azaltmak ve daha sonra küflenmesini engellemektir. Şeftali marmelatı şekersiz (diyet şeftali marmelatı) veya az şekerli yapılırsa dayanma süresine katkı vermesi umulur.
 4. Şeftali Marmelatı için Şeftali Kabuklarını Kolay Soyma Tekniği: Domates kabuklarını soyma usulüne benzer. Kaynar suya hızlıca batırıp çıkarılarak kabukların soyulacak hale gelmesi sağlanabilir.
 5. Şeftali Marmelatında Renk: Sarıya yakın renkler daha cazip bir görünüş sağlar. Şeftaliler çok olgunsa, fazla kaynatmak rengi bozabilir. Bazı cins şeftalilerin marmelatı koyu renkli olur.
 6. Şeftali Marmelatı Nerelerde Kullanılır? Şeftali marmelatı kahvaltı sofralarını süslemesinin ve tereyağı sürülü bir dilim ekmeğe eşlik etmesinin ötesinde kurabiyelere dolgu olarak da kullanabilir. Şeftali marmelatından tartlarda, turtalarda, keklerde, yaş pastalarda ve muhallebi gibi sütlü tatlılarda da rahatlıkla yararlanılabilir.
 7. İleri marmelat teknikleri: İki farklı meyvenin bir arada marmelatını yapmak da mümkündür. Mesela şeftali erik marmelatı, şeftali kayısı marmelatı...
 8. Şeftali marmelatı nasıl saklanır? Uzun süre muhafaza etmek için ocak kapatıldıktan sonra sıcak haliyle kavanozlara doldurulur ve kapakları sıkıca kapatılıp, ters çevrilerek bir mutfak bezi üzerine konulur. Soğuyana kadar üzeri de bezle sarılı olarak bekletilir. Vakumlanan şeftali marmelatı konservesi serin ve güneş almayan bir yerde muhafaza edilir. Kısa sürede kullanılacaksa, marmelatı kavanoza aktardıktan sonra soğumasını bekleyip kapağı sıkıca kapatılır.
 9. Şeftali marmelatı yapımında şeker miktarı? Şeker seviyesi tercihi mevzusu kişiden kişiye değişebiliyor ve meyvenin tatlılık durumuna göre de miktarı ayarlamak gerekebilir. Şekersiz Şeftali Marmelatı yeterince su kaybedecek derece pişince şeker yoğunluğu artarak ilave şeker ihtiyacı ortadan kalkar veya az şekerli şeftali marmelatı elde etmek mümkün olur. Bununla beraber elma suyu veya şekersiz hazırlanmış pekmezlerin ilavesi ile de arzulanan tatlılık seviyesi sağlanıp rafine şeker kullanımı olmadan marmelat hazırlanabilir.
 10. Şekersiz şeftali marmeladı tarifi nasıl yapılır? Diyet şeftali marmelatı yapılmak istenirse ev usulü şeftali marmelatı şekersiz olarak yapılmalıdır. Bu durumdaki tadı az geleceği için toz şeker yerine şeker ilavesiz olarak yapılmış karadut pekmezi gibi bazı pekmezler limon suyu ile beraber ilave edilirler. Şekersiz şeftali marmelatnın dayanıklılığı şekerli şeftali marmelatları kadar olmayabilir.
 11. Kayısı Marmelatı KAYISI MARMELATI TARİFİ
 12. Şeftali Suyu Nasıl Yapılır? EVDE KAYISI SUYU🍹 YAPIMI🥤 yapımı usulü ile hazırlanabilir.
 13. Şeftali Kompostosu Nasıl Yapılır? KAYISI KOMPOSTOSU TARİFİ🥤🍹 hazırlanması tarzı ile yapılabilir.
 14. Şeftali Reçeli Nasıl Yapılır Püf Noktası ŞEFTALİ🍑 REÇELİ YAPIMI
 15. Az şekerli Çilek Reçeli EV YAPIMI ÇİLEK🍓 REÇELİ TARİFİ

Şeftalinin Faydaları:

C vitamini bakımından zengin olan şeftali kas yapımına yardımcı, bağışıklık sistemini güçlendirici bir antioksidan kaynağıdır. Bünyesinde lutein, beta-kriptoksantin ve zeaksantin adlı antioksidanlar bulunan şeftali vücudun serbest radikalleri uzaklaştırmasına yardımcı olarak yaşlanmanın hızlanmasını engellemesi umulur. Potasyum açısından zengin beslenmenin kan basıncı yükseliğine karşı faydalı olduğu kabul edilir. Ortalama bir şeftali yaklaşık üçyüz mg potasyuma sahiptir. Potasyum zengini şeftali bu açıdan hipertansiyona karşı yararlı olabilir. Solunum sistemi ve gözün çalışmasında faydalı olan A vitamini açısından da şeftali mühimdir. Çünkü içeriğindeki beta-karotenler vücutta A vitaminine dönüşür.

ŞEFTALİ REÇELİ YAPIMI da ilginizi çekebilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Kezban
 • Hülya
 • Berrin Can
 • Kezban

  Şeftali marmelatı tarifinizle şeftali marmelat yapımı gözümde kolaylaştı. şeftali marmelatı kalorisi ne olacak diye düşünmekten vazgeçip ölçülü tüketeceğime söz vererek şeftali marmelatı kışlık olarak yapmaya karar verdim.

 • Hülya

  Şeftali marmelat tarifiniz gayet güzel..Sayenizde şeftali marmelatı nasıl olur öğrenmiş olduk. Ben de bu nefis şeftali marmelatı istiyorum.

 • Berrin Can

  Merhaba
  Bu yıl 2019 için şeftali mahsulünde bolluk var. Şeftali marmelatı dahil bütün şeftalili tarifleri denemek lazım. Elinize, emeğinize sağlık şeftali marmelatınız, tam kıvamında süper gözüküyor :) Afiyetle yenmesi dileğimle, sevgiler, selamlar