mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Şeftali Reçeli Yapımı Tarifi🍑

Ev yapımı şeftali reçeli nasıl yapılır? Reçel çeşitleri içinde mis kokusu ve enfes görünüşü ile şeftali reçeli kahvaltı sofralarını renklendiren nefis bir lezzettir. Lokum kıvamında dağılmayan bir şeftali reçeli yapımı hiç de zor değil..."Sert Şeftali reçeli nasıl yapılır kaç dakika kaynatılır? 1 kg şeftali reçeli nasıl yapılır? Bir kilo şeftaliye ne kadar şeker girer? Kışlık şeftali reçeli nasıl yapılır? Şeftali reçelinin tarifini istiyorum. Şeftali reçeli nasıl oluyor?" diyenlere işte tam kıvamında şeftali reçeli tarifi...

ŞEFTALİ-REÇELİ-YAPIMI

Ev Yapımı Şeftali Reçeli Malzemeleri - Şeftali Reçel Tarifi İçindekiler

Dört tane orta boy hafif sert şeftali

İki buçuk su bardağı toz şeker

İki su bardağı su

Yarım limon suyu veya yarım tatlı kaşığı limon tuzu

İstenirse üç adet karanfil veya bir çubuk tarçın

Bir çay kaşığı tereyağı

ŞEFTALİ-REÇELİ-YAPIMI

Evde Şeftali Reçeli Yapımı Tarifi - Tane Tane Şeftali Reçeli Nasil Yapılır? - Denenmiş Şeftali Reçeli Tarifi - Küp veya Dilim Şeftali Reçeli Nasıl Yapılır? Şeftali Reçelinin Yapılışı - Sert Şeftaliden Reçel Olur mu? Şeftali Reçeli Nasıl Yapılır Tarifi?

 1. Şeftalileri yıkanır ve süzgeçte süzülür. İyice kuruyunca kabukları soyulur. Ortadan ikiye kesilip çekirdekleri ve çekirdekleri etrafındaki koyu kısımları çıkartılır. Şeftaliler küçük küpler halinde doğranır. İstenirse dilimler halinde kullanılarak dilim şeftali reçeli yapılır. Böylece eklenecek şeker, şeftaliye daha iyi nüfuz eder.
 2. Şeftali reçeline su konur mu? Şeftalileri sert tercih ettiğimiz için şu ilave edilir. Meyveler sulu ise su eklemeye gerek kalmaz. Şeker ve su tencereye konulur, şeker eriyene kadar karıştırılır.
 3. On dakika kadar orta ateşte pişirilen reçelin balına şeftaliler eklenir. İstenirse köpüklenmeyi azaltmak, parlak bir renk vermek üzere tereyağı ilave edilir.
 4. Şeftali reçeli kaç dakika kaynatılır? Şeftali reçeli kaç dakikada olur? Kısık ateşte 35 - 40 dakika arasında pişirilen reçelin üzerinde oluşan köpükler kevgirle alınır. Şeftali reçelinin daha pembemsi olması için kaynatırken birkaç çekirdeği de tencereye ilave edilebilir. Aynı zamanda bir kaşık tereyağı da reçelin daha parlak görünmesini sağlayacak püf noktalarından biridir. Dağılmaması için reçel kaynarken karıştırılamaz, gerekiyorsa tahta kaşık ile hep aynı yöne doğru çevirerek veya tencere bütün halde sallanarak karıştırılabilir.
 5. Şeftali reçelinin olduğu nasıl anlaşılır? Şeftali reçeli ne kadar kaynatılmalı? Şeftali reçeli kıvamı nasıl olmalı? Şeftali reçeli nasıl koyulaştırılır? Reçel kaynayıp kıvam almaya başlayınca soğuk bir tabağa bir yemek kaşığı kadar reçelden konulup soğutulur. Sonra kaşıkla alıp tabağa akıtarak akışkanlığına bakılır. Sulu veya katı değil orta bir yoğunluk olmalıdır. Diğer bir usulde soğuk bir suya bir kaç damla reçelden damlatılır. Dağılmadan duruyorsa olmuştur.
 6. Şeftaliler saydamlaşınca limon suyu eklenir. Bir - iki taşım daha kaynadıktan sonra altı kapatılır.
 7. Şeftali Reçeli soğuduktan sonra temiz kuru kavanozlara konularak güneş almayan serin bir yerde saklanabilir. Şeftali reçeli kışlık olacaksa uzun süreli saklama için kavanozlar sıcak iken doldurulup ters çevrilerek vakumlanır. Soğuyunca kavanozlar düzeltilir. Reçel kavanozları ışık görmeyen serin ve havadar bir yerde saklanır.

Kolay Şeftali Reçelinin Yapımı Tarifi, Şeftali Reçeli Yapılışı ve Tane Tane Şeftali Reçeli Nasıl Yapılır Püf Noktası Nelerdir?

 1. 1 kg şeftali kaç adettir? 1 kilo şeftali kaç tane? Elbette şeftalinin büyüklüğüne göre değişir. Ortalama olarak dört veya beş adet olabilir.
 2. Şeftali reçeli için şeftali nasıl olmalı? hafif sert şeftali idealdir. Çok fazla yumuşak veya çok sert şeftali edilmez. Bununla beraber bu tür şeftalilerle de yapılabilir. Lakin, daha iyi bir reçel için orta sertlikte veya yumuşaklıkta şeftaliler tercih edilebilir.
 3. Dağılmayan şeftali reçeli Pişme sırasında şeftalilerin dağılmaması için yumuşak veya hamlık sertliğinde olmayan hafif sert şeftaliler tercih edilir. Ayrıca çok fazla ezilmemesi için reçeli olabildiğince karıştırılmadan pişirilir. Dağılma mevzusunun olmayacağı şeftali marmelat yapımı için yumuşak şeftali kullanılır.
 4. Reçele eklenen limon suyu veya limon tuzu reçellerin şekerlenmesine mani olur ve daha uzun ömürlü olmasını temin eder.
 5. Aromalı Şeftali Reçeli Nasıl Yapılıyor? Kendi esansı yeterli olsa da istenirse ateşe koymadan çubuk tarçın, ıtır yaprağı, kakule, fesleğen veya karanfil eklenebilir. Farklı bir aroma ve lezzet elde edilebilmesi için reçele pişerken badem ilave edilerek bademli şeftali reçeli yapılabilir.
 6. Farklı bir aroma ve lezzet elde edilebilmesi için reçele pişerken şeftaliler kaynamaya başladıktan bir süre sonra kabukları soyulan bademler ilave edilerek bademli şeftali reçeli yapılabilir. Diğer bir usulde seftali reçeli kavrulmuş badem ile servis edilir. Bir su bardağı bütün badem sıcak suda on beş dakika kadar bekletip suyu süzülerek kabukları soyulur. Yağsız tavaya alınıp orta ateşte karıştırılarak hafif pembeleşinceye kadar kavrulur. Ocaktan alınıp soğutulur. Servis esnasında hazırlanan bademlerden şeftali reçeline ilave edip karıştırılır.
 7. Köpüğe karşı çok az bir tereyağı ilavesi faydalı olabilir.
 8. Alternatif bir usul olarak su eklemek yerine kaynatma öncesi şeftaliler suyunu salana kadar şekerde bırakmak (katlama usulü) da tercih edilebilir. Ancak burada dağılma ihtimali daha fazladır.
 9. Güneşte şeftali reçeli nasıl yapılır? En güzel şeftali reçeli tarifi olması için ilave olarak kısa tutulan kaynatma sonrası üstünü tülbentle kapatarak birkaç gün güneşte bekletip reçelin olgunlaşması usulü de tatbik edilebilir.
 10. 1 kilo şeftali reçeli nasıl yapılır? 1 kilo şeftali reçeline ne kadar şeker konur? Yukarıdaki tarif bir kilo civarındaki bir şeftalinin reçelidir. 1 kilo şeftali reçeline ne kadar şeker girer? 1 kilo şeftali reçeline kaç bardak şeker gider? şeftalili reçel tarifi 1 kilo iken şeker olarak da iki buçuk su bardağı kadar şeker kullandık. Bununla birlikte şeker miktarı meyvenin tatlılık seviyesine göre değiştirilebilir. 2 kilo şeftali reçeli nasıl yapılır? 3 kilo şeftali reçeline ne kadar şeker konur? 3 kilo şeftaliye ne kadar şeker konulur? Miktar dengeli olarak artırılır.
 11. 3 kilo şeftali reçeli yapımı Yukarıdaki ölçüleri dengeli şekilde üç katına çıkararak yapılabilir.
 12. Dondurulmuş Şeftaliden Reçel Nasıl Yapılır? Dondurulmuş Şeftali Reçeli Yazın alınıp buzluğa dondurucuya konmuş şeftalilerle de bu reçel yapılabilir.
 13. Kireç Suyunda Şeftali Reçeli Dağılmayan şeftali reçeli için kireçte şeftali reçeli usulü tatbik edilebilir. Kireç suda söndürülüp posası suyun dibine çökünce sallayıp bulandırmadan üst taraftaki duru su, kireç kaymağı başka bir kaba aktarılır. Kabukları soyulup çekirdekleri çıkarılarak doğranan şeftaliler bu suya atılıp bir gece bırakılır. Şeftaliler soğuk suda yıkanıp kestirilmiş ılık şerbete atılıp pişirilir. Şerbeti için şekerin üstüne suyu ve limonun suyu eklenir. Ocağın açılıp harlı ateşte kaynatılır. Koyulaşınca süzülüp iyice yıkanmış şeftaliler konulur. Şeftaliler şerbeti sulandırır. Tekrar koyulaşana değin kaynatıp ateşten alınır. Ilınınca kavanozlara aktarılır.
 14. Ev Yapımı Erik Reçeli Nasıl Yapılır? Mürdüm Eriği Reçeli Tarifi, Nasıl Yapılır?
 15. Şeftali Reçeli Kalori Değeri 100 gramında 270 kcal kalori, 8 gramlık yani bir tatlı kaşığı miktarında 22 kalori bulunur.
 16. Komposto Şeftali Tarifi KAYISI KOMPOSTOSU TARİFİ🥤🍹 usulünde olduğu gibi yapılabilir.
 17. Şeftali Kek Tarifi ÇİKOLATALI ŞEFTALİLİ MUFFİN🍑🧁
 18. Şeftalili Sütlü Tatlı Tarifi MANDALİNA SOSLU MUHALLEBİ🍊🍮 tarifinde olduğu gibi kullanılabilir.
 19. Şeftalili Tart Tarifi, Şeftalili Turta Tarifi PIRASALI TART TARİFİ🥧, KOLAY ELMALI🍎 TURTA🥧 NASIL YAPILIR?
 20. Kayısı Reçeli TAZE KAYISI REÇELİ TARİFİ, NASIL YAPILIR?
 21. Şekersiz Şeftali Reçeli Nasıl Yapılır? Bir kilo sert şeftali yıkanıp kabukları soyulur, çok büyük olmadan doğranır veya dilimlenir. Tencereye katı meyve sıkacağı ile elde edilecek iki su bardağı elma suyu ile birlikte şeftalileri atıp en ufak ocakta, en düşük ısı ile pişmeye bırakılır. Dibi tutmasın diye ara ara karıştırılır. Seftali reçeli kaç dk kaynar? Elma suyu zamanla ağda kıvamına gelip iyice suyu azalınca birkaç tane limon tuzu veya yarım limonun suyu atıp yarım saat daha pişirilip ocaktan indirilir. Tadı az gelirse bir kaşık şeker ilavesiz pekmez eklenebilir. Ocağın altını kapattıktan sonra reçelinizi kavanozlara doldurup soğumaya bırakılır. Reçelinizi uzun süre bekletmek istiyorsanız, sıcak halde kavanoza doldurduktan sonra kapağı sıkıca kapatılarak ters çevrilip soğumaya bırakılır.
 22. Şeftali Şeftali Marmelatı Nasıl Yapılır? Az Şekerli Şeftali Marmelatı Tarifi, Şekersiz Şeftali Marmelatı Yapımı, Rendelenmiş Şeftali Reçeli Nasıl Yapılır? fiilen şeftali marmelatı yapımıdır. Bazen farklı meyvelerin lezzetleri bir araya getirilir, şeftali erik marmelatı gibi... Şeftali marmelatı şekersiz usulü gibi şeftali marmelat tarifi mevzusundaki teferruat için şeftali marmelatı yapılışlarının anlatıldığı ŞEFTALİ🍑 MARMELATI NASIL YAPILIR? yazısı incelenebilir.
 23. Şeftali Reçeli Fiyatı Eylül 2020 itibariyle Ev Yapımı Şeftali Reçeli fiyatı 760 gramı 25.90 TL'dir. Bir başka yerde 250 gramı 16.00TL, 400 gramı 22.90TL fiyatı var. Doğbes organik şeftali reçeli 400 gramı 27.00TL, Yenigün şeker ilavesiz şeftali reçeli fiyatı 290 gramı 18.90TL (kg'si 65.17TL), Metin cam kavanoz şeftali reçeli fiyatı 360 gramı 13.41TL (kilosu 37.25TL), "Penguen Extra Geleneksel Şeftali Reçeli" fiyatı 800 gramı 21,35TL (kilosu 26.69TL) seviyesindedir. Eylül 2022'de şeftali reçeli Migros'ta Yenigün şeker ilavesiz şeftali reçeli fiyatı 290 gramı 49.90TL (kg'si 172.07TL)
 24. Nektari Reçeli Nasıl Yapılır? Ham şeftali reçeli nasıl yapılır? Bir kilo nektarini yıkanır, ikiye bölünüp çekirdekleri temizlenir, kabukları soyulmadan küp küp ya da ince dilimler halinde doğranır. Tencereye konularak üzerine bir kilo şekeri ilave edilip bir gece bekletilir. Sabaha şeker iyice sulanır. Kaynayana kadar orta ateşte pişirip sonra ocak kısılır. Nektarin reçeli kaynarken yüzünde oluşan köpükleri arada bir alınır. Bir saat kadar pişirdikten sonra üzerine yarım limon suyu ekleyerek beş dakika kadar daha kaynatılır. Kıvamını ayarlamak için pişmesine yakın kâseye bir yemek kaşığı kadar alarak soğuduktan sonra kıvamına bakılır. Nektarin reçeli sıcak olarak kavanozlara konularak Reçel kavanozunun etrafını sildikten sonra kavanozların ağzı sıkıca kapatılır ve reçel ters çevrilir. Soğuduktan sonra serin ve kuru bir ortamda, buzdolabında alarak saklanabilir.
 25. Rüyada Şeftali Reçeli Görmek Acele karar verilmemesinin çok büyük faydasının görüleceğine, üzücü durumun ortadan kalkacağına, aile hayatının çok daha mutlu bir hal alacağına, dünya malı için hiçbir zaman itibarını zedeleyecek işlere girilmeyeceğine, büyük özgüven kazanılacağına, rüya sahibinin kendisine olan güveninin artacağına işaret ettiğine delalet edebilir. Rüyalar ve yorumları için: Ev Yapımı Vişne Suyu Tarifi, Nasıl yapılır?🥤🍹
YukarıYukarı