mikrofon

Kullanıcı Oyu: 4 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin değil
 

Dilber Dudağı Tatlısı Tarifi, Nasıl Yapılır? (Gümüşhane, Elazığ, Bursa, Edirne)

Dilber Dudağı tatlısı nasıl yapılır? Tatlı tariflerinden bazıları şekilleri ve isimleri ile dikkat çeker. Şerbetli tatlılardan Edirne, Elazığ ve Bursa'da da yapılan dilberdudağı baklavası Osmanlı saray mutfağında en sevilen ramazan iftar sofrası lezzetlerindendir. Bugün de Türkiye’de klasik tatlıların en beğenilenlerinden biri olan bu tatlının farkı şerbetinin soğuk dökülmesidir. Hususi gün ve bayramlarda ev halkına ve misafirlere yapılabilecek pratik, lezzetli ve gösterişli bir tatlı olan dilber dudağı tatlısının yapılışı da baklavaya göre çok daha kolaydır. İşte "Dilber dudağı baklava evde nasıl yapılır?" diyenlere hanım dudağı tatlısı tarifi...

DİLBER-DUDAĞI

El Açması Dilber Dudağı Tatlısı Malzemeleri - Denenmiş Dilber Dudağı Tarifi İçindekiler

Bir adet yumurta

Bir su bardağı süt veya tatlı yoğurt

Yarım su bardağı sıvı yağ

Çay kaşığının ucuyla tuz

Bir tatlı kaşığı kabartma tozu

Bir yemek kaşığı limon suyu

Dört su bardağı un

Açmak için:

Bir – bir buçuk su bardağı buğday nişastası

Üzerine dökmek için:

150 gr tereyağı

Yarım çay bardağı sıvı yağ

İçi için:

Bir su bardağı ceviz (parçalanmadan; bir bütünün yarısı şeklinde ayıklanmış, kelebek ceviz)

Dilber Dudağı Şerbeti:

İki buçuk bardak su

İki buçuk bardak toz şeker

Bir – iki damla limon suyu

DİLBER-DUDAĞIDİLBER-DUDAĞIDİLBER-DUDAĞIDİLBER-DUDAĞIDİLBER-DUDAĞI

El Açması Dilber Dudağı Tatlısı Tarifi (Gümüşhane, Elazığ, Bursa, Edirne) - Kolay Dilber Dudağı Tatlısı Yapımı

 1. Dilber Dudağı hamuru nasıl yapılır? Önce sıvı malzemeler (süt, sıvı yağ, limon suyu ve yumurta) tuz ile beraber hafifçe karıştırılır. Sıvı malzemelerin üzerine bir miktar un konulur. Üzerine kabartma tozu serpiştirilir. Kalan un yavaş yavaş eklenerek hamur yoğrulur.
 2. Yoğurma kabında kendisini toparlayan hamur hafif unlanmış tezgâh üzerine alınarak kulak memesinden biraz daha sert bir hamur elde edene kadar yoğrulur. Limon büyüklüğünde bezelere ayrılır. Bezeler unlanmış bir tepsiye aralıklı olarak dizilerek üzeri bir bezle örtülür ve bir saat kadar dinlendirilir.
 3. Bezeler nişasta yardımıyla yemek tabağı büyüklüğünde açılır. Aralarına nişasta serpiştirilerek on beze üst üste konulur. Tek yufka halinde açılabildiği kadar açılır. Daha sonraki kapama muamelesinin başarılı olabilmesi için yufkanın üzerinde biriken nişastalar hafifçe silkelenerek giderilmelidir.
 4. Büyük bir su bardağının ağzıyla yuvarlaklar kesilir. Hamurların uç kısmına yarım ceviz parçası konulur. Diğer kısım cevizin üzerine kapatılırken yan kısımlar hafifçe bastırılır. Ön kısım cevizler görünecek şekilde hafif açık bırakılır. Yağlanmış fırın tepsisine birbirlerine değecek şekilde yerleştirilirler. Üzerlerine eritilmiş tereyağı sıvı yağ karışımı gezdirilir. Dilber dudakları önceden ısıtılmış 170 derecedeki fırında pişirilir. Dilber dudağı kaç dakikada pişer? 15-20 dakika sürebilir.
 5. Dilber Dudağı şerbeti nasıl olur? Dilber dudağı tatlısı nasıl haşlanır? Dilber dudağı tatlısının şerbeti için su ve şeker karıştırılıp kaynatılır. Beş dakika daha kaynadıktan sonra limon suyu eklenerek 20 dakika daha kaynatıp ocaktan alınıp şerbet hazırlanır, soğumaya bırakılır. Fırından çıkan tatlılar tamamen soğuduktan sonra üzerlerine ılık şerbet dökülür. Dilberdudağı Tatlıları şerbetlerini çekip soğuyunca servis edilir.

Dilber Dudağı Tatlısı Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Dilber Dudağı Tatlısı Püf Noktaları

 1. Dilber dudağı tatlısı hangi yöreye ait? Gümüşhane, Elazığ, Bursa, Edirne mutfaklarında ve Osmanlı saray mutfağında yapıldığı ifade ediliyor. Bursa Dilber Dudağı da yukarıdaki tariften farklı değildir.
 2. Tatlının hamurunda sirkesi kullanılırsa lezzeti daha farklı, yemesi daha hışırtılı şekilde olabilir.
 3. Neden Dilber Dudağı? Dilber dudağı tatlısı ismi nereden gelir? Dilber dudağı ne demek? Evet, tatlının resmine bakılarak bu sualin cevabının verilememesi zor. Hadi "dilber" kelimesi bilinmiyor varsayalım, "dudak" da mı bilinmiyor? Dilber, "kalpleri kendine çeken, güzel, alımlı, beğenilen genç kız veya kadın" manasında bir kelime olup halk edebiyatında bilhassa saz şairi sevdalı olduğu kişinin güzelliğini vurgulamak üzere bazen dilber sıfatını kullanırlar. "Dilber dudağı", baklava hamurundan açılan 20 - 30 - 40 kat yufkanın üst üste konup daire şeklinde kesilerek ikiye katlanıp dudak şekli verildiği için bu isimli ifade edilen bir hamur tatlısıdır. Baklava gibi 40 kat dilber dudağı da yapılabilir.
 4. Dilber Dudağı Tarihçesi Dilber Dudağı, Osmanlı saray mutfağının tesiriyle hamurlu ve şerbetli tatlılardan olup düğünlerde, hususi günlerde ve bayramlarda yapılır.
 5. İrmikli Dilber Dudağı Tarifi Eğer tatlının içi, ŞÖBİYET TATLISI tarifindeki Şöbiyet Kaymağı (iç kreması, muhallebisi) gibi irmikli yapılırsa irmikli dilber dudağı tatlısı elde edilebilir.
 6. Hazır yufkadan dilber dudağı nasıl yapılır? Yufkayı açmak yerine güvenililr ve kaliteli bir yerden hazır almak işleri daha kolaylaştırabilir. Lakin "Kolay Dilber Dudağı nasıl?" diye sual edilirse dahası da var:
 7. Yalancı Dilber Dudağı Tarifi: Milföy Hamurundan Dilber Dudağı Yalancı dilber dudağı tatlısı için önce yukarıdaki şekilde hazırlanan şerbet soğumaya bırakılır. Buzdolabından çıkarılıp bir süre bekletilen bir paket milföy hamuru uçlarından birleştirilip merdaneyle biraz açılarak inceltilir. Bir bardak ile bastırıp yuvarlak hamurlar yapılır. Bu hamurların bir yarı tarafına iri kıyılmış ceviz yerleştirilip ortadan ikiye kapatılır, lakin hamur tamamen kapatılmaz, yalnızca kenar uçlarından bastırılır. Hamurun ağzı bir miktar açık kalır. Hamurlar yağlı fırın kabına aktarılıp üzerlerine eritilmiş 100 gram tereyağı sürülerek 180 derecede ısıtılmış fırında pişirilir. Soğutulan şerbeti fırından çıkarılan sıcak tatlının üzerine dökülür. En kolay dilber dudağı tatlısı olan bu tatlı soğuyunca sunulabilir.
 8. Dilber Dudağı nasıl yazılır? Ekseriyetle “Dilber dudağı” şeklinde yazılan bu kelimenin doğru yazılışı Türk Dil Kurumuna (TDK)'ya göre “dilberdudağı” şeklindedir. Bu sayfadaki durum, arayanların bulabilmesi içindir. Bitişik yazılan diğer yiyecek adları: Enteresan isimli diğer bazı tatlılar hanımgöbeği tatlısı ve vezirparmağı tatlısı; kadınbudu (köfte), kedidili (bisküvi), tavukgöğsü (tatlı), bülbülyuvası (tatlı), kuşlokumu (kurabiye), alinazik (kebap) vb.
 9. Dilber dudağı çiçeğinin diğer adı nedir? Akdeniz çiçeği ismindeki çiçek olduğu ifade ediliyor. Begonvil sarmaşığına (Bougainvillea Alexandra) da denilebilmekte ise de Mercan Ağacı Dilber Dudağı denilen "Erythrina Crista Galli" bazı yörelerde yetişebilmektedir. Bu temada asıl çiçek bizde olmayıp Orta ve Güney Amerika'da yetişen "Psychotria elata"dır.
 10. Hanım Göbeği tatlısı, Vezir Parmağı tatlısı.

Gümüşhane mutfağında yer alan diğer lezzetler de ilginizi çekebilir:

🥣GENDİME ÇORBASI🍲 (Gümüşhane, Kelkit, Erzincan)

HAZIR YUFKADAN SİRON (Ziron Silor Sırın Gümüşhane Bayburt)

PAZI BORANİ (Gümüşhane)

PAZILI LEMİZ (Lemis, Gümüşhane Gözlemesi)

TRABZON USULÜ KUYMAK MIHLAMA TARİFİ (Muhlama, Yağlaş)

YukarıYukarı