mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

🐟TAVADA PALAMUT BALIĞI KIZARTMASI TARİFİ

Tavada palamut balığı kızartması nasıl yapılır, nasıl pişer? Palamut tarifi tavada nasıldır? En güzel palamut nasıl yapılır? Daha doğrusu palamut balığı nasıl pişirilirse lezzetli olur? Palamutla yapılan yemeklerden en güzeli fırında sebzeli palamut tarifleri mi tavada sebzeli palamut mu ekşili palamut mu, palamut bomba💣 mı yoksa bu Tavada Palamut Balığı Kızartması mı? En güzel palamut tarifi elbette en lezzetli palamut tarifidir. Hepsi de ayrı ayrı harika olan bu palamut pişirme çeşitleri, tarifleri ve usulleri arasından “palamut en güzel nasıl pişirilir” tercihini okuyucuya bırakalım… Halka dilimlemeye bazı yerlerde takoz deniyor. "Takoz palamut nasıl pişirilir? Palamut kızartma püf noktaları nelerdir? Palamut balığı tavada nasıl kızartılır? Tavada palamut nasıl pişirilir?" diyenlere işte "tavada palamut nasıl kızartılır" tarifi resimli olarak…

TAVADA-PALAMUT-BALIGI-KIZARTMASI-7

Palamut Kızartması Tarifi için Malzemeler

Bir adet büyük boy temizlenip dilimlenmiş palamut

Yarım su bardağı mısır unu

Bir yemek kaşığı sıvı yağ

Bir tatlı kaşığı tuz

TAVADA-PALAMUT-BALIGI-KIZARTMASI-2PALAMUT-BALIGI-NASIL-KIZARTILIRTAVADA-PALAMUT-BALIGI-KIZARTMASI-3PALAMUT-KIZARTMASI-NASIL-YAPILIR-5PALAMUT-KIZARTMA-TARIFI-6TAVADA-PALAMUT-BALIGI-NASIL-PISIRILIR-8

Palamut Kızartması Nasıl Yapılır? Yerli Palamut Yağda Nasıl Pişirilir? Tavada Palamut Kızartması Tarifi

 1. Palamut dilimleri yıkanarak kanı çıkartılır ve süzdürülür. Mısır unu ile balık kızartmada balıkların una iyice bulanabilmeleri için kuruduklarından emin olunur.
 2. Mısır unu yayvan bir tabağa dökülür, içine bir silme tatlı kaşığı tuz konulur ve karıştırılır.
 3. Tercihen seramik veya teflon balık tavası kızdırılır ve bir yemek kaşığı sıvı yağ dökülür.
 4. Balık dilimleri iki taraflı olarak mısır ununa bulanır, fazla unlar silkelenir ve tavaya dizilir. İki tarafı kızarana kadar pişirilir. Bir tarafı tam manasıyla kızarmadan diğer tarafın çevrilmesi palamudun dağılmasına yol açabilir. Palamut balığı tavada kaç dakikada pişer? Ocağın hararetine de bağlı olarak üç - dört dakika yetebilir. "Palamut tavada kaç dakikada pişer" mevzusunda balığın, tavanın büyüklüğü de tesir eder.
 5. Tavada Palamut Kızartması kalın yuvarlaklar halinde doğranmış soğan, limon dilimleri ve yeşilliklerle süslenen bir servis tabağında sunulabileceği gibi yeşil yapraklılardan oluşan salata ile de ikram edilebilir. Palamut kızartmasında yağı sınırlı bir miktarda kullandığımız için kızartma sonrası fazla yağı almak üzere kağıt havlu serili tabağa çıkarma ihtiyacı hissetmedik.

Tavada Palamut Kızartması İle Alakalı Diğer Hususlar ve Palamut Kızartma Püf Noktaları

Tavada Palamut Balığı Kızartması Tarifi Tavada Nasıl Yapılır, Pişirilir, Nasıl Kızartılır, Palamut Pişirmenin Püf Noktaları

 1. Palamut Balığı Nasıl Temizlenir? Balık temizlemek ekseriyetle zaman alan bir iş olsa da palamut en kolaylarından biridir. Palamut pulsuz derisi ve yumuşak eti ile temizlemesi diğer balıklara göre çok daha kolay olup dilimlenmesi de oldukça rahattır. Palamut bütünlüğü bozulmadan temizlenebildiği gibi, karnı açılarak da temizlenir. Palamut balığının pulu olmadığından bıçakla her iki tarafındaki derisinin üzeri hafifçe tıraşlanır ve kaygan yapı temizlenir. Palamut balığı iyice yıkandıktan sonra kesme tahtasına sırt üstü konulur ve boşaltım organı üzerinden kesik atılır. İstenirse kuyruk yüzgeci kesilip atılır. Yüzgeçleri ayrılır ve baş tarafı kesilir. Karnı yarılmadan temizlenebilir. Göğüs boşluğundan iç organlar çıkartılınca kan pıhtıları ile diğer kalıntıları bıçakla sıyrılır ve bol su ile içi dışı yıkanır. Bu iyi yapılmazsa içi acı tat verir. Yemeğin vasfına göre takoz veya fileto biçiminde dilimlenir. Takoz kesimde halka halka başparmak kalınlığında kesilir. Fileto için palamut kesme tahtasına yan yatırılır ve boydan boya büyük kılçık takip edilerek ufkî şekilde kesilir. Aynı muamele balığın diğer tarafına da tatbik edilir. Fileto kesimde balık etinin kılçıkları giderilmiş olur. Palamut temizlenip parçalara ayrıldıktan sonra, mutfak süzgeci veya kevgire konularak suyu süzdürülür.
 2. Palamut kizartma püf noktalarından biri: Palamutun renginin parlak, lezzetinin bir miktar farklı olmasını isteyenler kızartma yağına bir miktar kırmızıbiber serpebilirler.
 3. Evdeki kızartma kokusunu gidermek için püf noktaları: Balık kokusunun eve yayılmaması için farklı usuller var. Bunlardan biri aynı zamanda biber kızartmak, diğeri ocakta limon veya portakal kabuğu yakmaktır. Boş bir tavaya konacak bir paket vanilyayı veya şekerli tarçını bir kaç dakika kısık ateşte kavurmak da etkili olabilir. Bir cezveye konulan su, limon suyu ve bir - iki kaşık sirkeyi veya çubuk tarçın ile bir kaç karanfil konulmuş bir suyu veya içine bir kaç defne yaprağı konulmuş suyu kaynatmak da işe yarayabilir. Bazı kızartmalarda kızartma yağına bir kaç dal maydanoz ilave edilmesi de meseleyi halledebilir.
 4. Tavada Palamut Izgara: Sıvı yağ veya tereyağı kullanmadan yapılan palamut tava (Tavada ızgara palamut, Yağsız tavada palamut): Tavada yağsız balık nasıl pişirilir? Yağsız tavada balık pişirmek için balığın kendi yağının yeterli olması gerekir. Palamutun kendisinin yağlandığı mevsimde bu tavayı yaparken un ve yağ kullanılmayabilir. Tava iyi bir kalitede yapışmayan cinsten olursa ızgara lezzetine ulaşılabilir. Önce tava kızdırılır, ince dilimlenmiş palamut tavaya yerleştirilir. Palamut dilimleri iki taraflı kızartılır. Bu şekilde unsuz palamut kızartma elde edilebilir.
 5. Palamut Terbiyesi Nasıl Yapılır? Soslu Palamut Tarifi Nasıl? Palamut Tava Sosu Nasıl Yapılır? Palamut mısır unu ile balık kızartma öncesinde soslamak istenirse palamut balığı sosu hazırlamak gerekir. Palamut için sos hazırlanırken herhangi bir balık kızartmak için sos yapımındaki balık kızartma sosu tarifinden istifade edebiliriz. Palamut kızartması sosu için bir iki diş ezilmiş sarımsak, iki tatlı kaşığı salça, yarım limon suyu, tuz, pul biber ve karabiber, beraberce karıştırılıp palamutlara bu harcı iyice bulanarak buzdolabında bir buçuk iki saat bekletilir. Daha sonra palamutlar unlanır ve kızartılır.
 6. Palamut Kızartması Kaç Kalori? Palamut Tava Kaç Kalori? Palamut kızartması kalorisi veya palamut tava kalorisi için yüz gram kadarı yaklaşık olarak 250 kaloridir denebilir.
 7. Balığa limon sıkılır mı sıkılmaz mı? Bir uzman "Balığın üstüne limon sıkılmaz. Limon, omega-3 ile etkileşime girdiğinde onu bozar, etkisini yitirmesine neden olur.” ifadesini medya ile paylaşmış... Bir başka uzman "Balığın üzerine sıktığınız limondaki C vitamini ve antoksidanlar, balığın içindeki omega-3 kullanımını arttırıyor. Aynı zamanda balığın zehirleyici etkisi varsa azaltır." demiş. Bu neticelerin hangi ilmi araştırmalara dayandığı hususunu ise hiçbir medya mensubu merak edip soramadığı için bilgi kaynaklarına ulaşma şansımız olmadı.
 8. Tavada balık kızartma nasıl yapılır? Balık kızarma esasları: Tavaya sıvı yağ konup hafif ısıtılır. Temizlenen balıklar iki taraflı olarak un tuz karışımına bulanır. Palamutsa dilimlenip veya dörde bölünüp una bulanır. Yağda iki taraflı olarak kızartılır.
 9. Donmuş palamut nasıl pişirilir? Balıkları çözdürmede tavsiye edilen husus hızlı bir şekilde çözülmesidir. Böylece bakteri gelişmesi en düşük seviyede kalabilir. Dondurulmuş balığın çözdürülmesinde kullanılan usul balığın fazla ısınmasını, su kaybını ve bakteri oluşmasına mani olacak biçimde tercih edilmelidir. Çözdürme esnasında bulunduğu yerin sıcaklığı 20 ºC’yi geçmemelidir. Diğer bir teknik balığın buzdolabının normal kısmında çözülmesidir. Eğer su içinde çözülecekse mutlaka soğuk su kullanmalı ve balık eti suya temas etmemelidir. Dondurulan balık çözdürülünce mutlaka kullanılmalıdır, tekrar dondurulmaz. Çözdürüldükten sonra yukarıdaki veya aşağıdaki linklerde yer alan bir pişirme tarifi tatbik edilebilir.
 10. Tavada Soğanlı Palamut, Tavada Palamut Buğulama, Tavada Sebzeli Palamut Nasıl Yapılır? 🐟SOĞAN🧅 YATAĞINDA SEBZELİ PALAMUT, 🐟EKŞİLİ PALAMUT
 11. Palamut Fırında Palamut Tarifi Fırında istenirse: 🐟İKİ TARZDA FIRINDA SEBZELİ PALAMUT
 12. Lüfer balığı tavada nasıl pişirilir? 🐟ÇİNEKOP (SARIKANAT) TAVA
 13. Torik balığı nasıl kızartılır? Lezzetli ve pembeye yakın bir eti olan torik balığını pişirmek palamut pişirmeye benzer. Balıkçı halletmediyse temizlemek için karnı biraz açılan torik balığının iç organları bıçağın ucu ile dışarı çıkarılır. Dilimlenerek veya fileto çıkarılmak sureti ile elde edilen pişirilmeye hazır torik farklı şekillerde pişirilebilir. Torik için Ekim – Aralık arası torik için uygun zamandır. Tavada torik tarifini aynı yukarıdaki palamut tarifi halinde mısır unlu olarak yapmak mümkündür. Mısır unsuz torik kızartması için halka halka (takoz) dilimlenen balık tuzlanıp yarım saat dinlendirilir. Bilahare yapışmaz bir tavada iki taraflı kızartılır.
 14. Tombik balığı tavada nasıl pişirilir? Antalya mutfağı tombik balığı yemekleri bakımından zengindir. Tombik, Akdeniz'e has, orkinos akrabası, beyaz etli bir balıktır. Tavada kızartması yapılacaksa yukarıdaki palamut kızartma tarifi takip edilebilir. Tavada tombik buğulama ise palamut buğulama usulü ile yapılabilir.

TAVADA-PALAMUT-NASIL-KIZARTILIR-1

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Ayten
 • Ayten

  Palamut tarifi nasıldır, palamut nasıl pişirilir diye sorulsa fırında pişirilir diyen de çok çıkar. Ama tavası daha güzel olur bence...Tavada mısır unlu palamut kızartması tarifi, nasıl yapılır? Resimli olarak arıyordum. Bu derya kuzularını nasıl lezzetli yapılacağını güzel anlatmışsınız. Teşekkürler. Sunumda bol soğanlı turplu roka salatası ve patates kızartmasını tercih ederim.