mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

🐟NORVEÇ SOMON IZGARA TARİFİ

Izgara Somon Tarifi nasıldır? Suyunu kaybetmeden lezzetli bir Norveç somon balığı ızgarası nasıl yapılır? Bilhassa Omega-3 yağları ve A vitamini gibi vitamin ve mineraller açısından zengindir. Somon balığı kılçıksız, etli ve yağlı yapısıyla hem doyurucu hem de besleyici bir deniz mahsulüdür. İşte döküm tavada somon ızgara tarifi...

NORVEÇ-SOMON-IZGARA

Norveç Somon Izgara Tarifi için Malzemeler

Bir dilim Norveç somon balığı

Bir çay kaşığı tuz

NORVEÇ-SOMON-IZGARA NORVEÇ-SOMON-IZGARA

Norveç Somonu Izgara Tarifi - Izgara Somon Fileto Tarifi

 1. Balık dilimi suyun altında nazikçe yıkanır. Orta kılçığına yakın yeri temizlenir. Havlu peçete ile iki taraflı olarak kurulanır.
 2. Her iki tarafına tuz sürülerek hafifçe yayılır. Kızdırılmış yapışmaz vasıflı veya döküm tavaya somon balık dilimi konulur.
 3. Norveç somonu yağlı bir balık olduğu için tavaya yağ konmasına gerek yoktur. Bununla beraber "Tavada Tereyağlı Somon" elde etmek üzere bir miktar tereyağı kullanılabilir.
 4. Somon döküm tavada kaç dakikada pişer? Somon balığı tavada kaç dakikada pişer? Orta ateşte balığın bir tarafı üç – beş dakika kadar tamamen piştikten sonra bir spatula yardımıyla diğer tarafı çevrilir ve pişirilir.
 5. Sarıya çalan gri bir renk alması pişmesine işaret eder. Döküm Tavada Balık yaparken dikkatli olunmalıdır: Balık dilimleri umumiyetle büyük olduğu için uygun bir spatula ile çevirmekte fayda var yoksa balığın bütünlüğü bozulup dağılabilir. Norveç Somon Izgara sıcak olarak servis edilir.

Norveç Somon Izgara Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Döküm Tavada Somon Pişirme Püf Noktaları

 1. Balığın derisi ile eti arasında yer alan beyazımsı yağlı bir tabaka yerken pek lezzetli olmayıp bunun çıkarılmasında fayda var.
 2. Somon tava mı fırın mı? Somon balığı değişik şekillerde pişirmeye uygun bir balıktır. Yağlı yapısıyla tavada, ızgarada, mangalda; fırında yağlı kağıtta, folyo kağıdında, düdüklü tencerede buharda pişirilebilir.
 3. Tavada Fırında Somon Kaç Dakikada Pişer? Somon Kac Dakika Pismeli? Somon ya çok az yağda veya hiç yağ kullanmadan pişirilir. İstenirse marine edilen somon tavada her bir yüzü üç - beş dakika kızartılır. Yağını salmasıyla pişmenin yaklaştığına, kahverengileşmesiyle piştiğine hükmedilir. Mühim olan aşırı pişirip de somonu kurutmamaktır.
 4. Fırında Izgara Somon Tarifi, Fırında Karadeniz somon, Somon fırında kaç dakikada pişer? Fırında Somon balığı kaç derecede pişer? 200 derecede pişer. Somon Balığı Fırında Kaç Dakikada Pişer: Fırında kağıda sarılı, folyo kağıdında, doğrudan fırın tepsisinde veya borcamda pişirilebilir. Fırında 200 derecede 10-15 dakikada pişer. "Somon balığı kaç dakikada pişer" derken elbette balığın büyüklük ve kalınlığı da mühimdir. Misal balığın kuyruğu ince olduğundan daha kısa sürede pişer. Aşırı pişmesi halinde kuruyacaktır. Fırında somon Sebzeli yapılırsa mesela Fırında somon patates, Fırında Somon bugulama biraz daha zaman gerektirebilir. Çatal kullanılarak balığın parçalara ayrılıp ayrılmadığı kontrol edilir. Bir çatalla nazikçe somon bifteği veya filetosu tırtıklanır. Balık iyice piştiğinde kolayca parçalara ayrılabilmelidir. Balık plastik gibi yapıdaysa veya çok sıkıysa düzgün pişmedi demektir. Ayrıca somonun iyice piştiğinden emin olmak için en kalın yerinden kesilip ve rengine bakılır. Tamamen pişmiş balık mat olmalıdır. Eğer balık saydam görünümdeyse daha uzun süre pişirilmelidir.
 5. Somon pişerken beyaz köpük O beyaz şeyler albümin, yani tavuk yumurtasının beyazını yapan proteindir. Albümin, somon kanının bir parçasıdır, bu da balığın taze olduğu manasına gelir. İyi pişen somonlardaki bu probleme karşı geliştirilen teknik şudur: Somon parçaları buz gibi bir tuzlu suda ıslatılır. Ağırlıkça %10 tuzlu salamurada on dakika kadar somon filetosu bekletilir. Salamura yapmak için, her bardak buz gibi soğuk su için üç yemek kaşığı tuz çözülür ve gereği kadar bardak yapılır.
 6. Tavada somon sosu: Bu tarz balık filetosu pişirilmeden önce istenirse bir - iki kaşık sıvı yağ, tuz, ezilmiş sarımsak veya küçük doğranmış soğan, limon dilimleri ve tercih edilen baharatlar ile üzerine streç film çekilmiş bir kaba konularak buzdolabında bir - iki saat marine edilebilir. Fırında Somon sosu olarak da kullanılabilir.
 7. Döküm tavada Karadeniz somon 🐟KARADENİZ SOMON KIZARTMA
 8. Asitte somon pişirme En meşhuru seviçe olan, eti limon veya sirke gibi asitle ve tuz ile pişirme usulüdür. Karadeniz’de bazı yerlerde hamsi bir gece limon suyunda bekletilip sonra yenilmektedir. Limon, sirke, şeker veya tuz karışımıyla da asit pişirme yapılabilir.
 9. Somonun Bozulduğu Nasıl Anlaşılır? Çiğ Somonu Nasıl Kontrol Edilir? 1) Amonyağa benzer çok keskin bir balık kokusu geliyorsa büyük ihtimalle bozulmuştur. Taze somonun kokusu çok hafif olmalı 2) Yüzünde herhangi sütümsü bir mat film tabaka oluşmaya başlamışsa balık çöpe atılır. 3) Tutulunca balık elde kalıp parçalanmamalıdır. Taze somon her zaman sert olur ve bir arada durmalıdır. 5) Taze somonun gözleri parlak ve berrak, göz bebeklerinin ortası koyu renkte ve biraz şişkindir. Balık bozulunca gözleri soluk renktedir. Eğer somonun gözleri içe doğru batık ve soluk renkteyse büyük ihtimalle bozulmuştur. 6) Somonun rengi donuk, mat ve soluksa büyük ihtimalle bozulmuştur. Taze somonun rengi parlak pembe veya turuncuya dönüktür. Somonunun içinde tazeliğini gösteren belirgin beyaz çizgiler bulunmalıdır. Pişmiş Kalan Somonun Durumu: 1) Kuvvetli kötü ve ekşi bir koku varsa 2) Üzerinde herhangi bir yapışkanlık varsa çöpe atılır. 3) Pişmiş somon oda sıcaklığında iki saatten fazla bırakılmaz. 4) Piştikten sonra üç gün geçtiğinde, somonun bozuk olup olmadığına bakmaya kalmadan çöpe atılır.
 10. Somonun ömrünü uzatma Somonu derin dondurucuda muhafaza etmek raf ömrünü iki veya üç ay kadar uzatabilir. Tütsüleme ve tuzlama da somonun raf ömrünü uzatmak için güzel bir usuldür.

Somon Nasıl Pişirilir? Somon Tarifi Hususunda Diğer Tarifler

 1. Fırında somon Tarifi: 🐟FIRINDA SOMON
 2. 🐟SÜSLÜ SOMON, 🥣BALIK🐟 ÇORBASI🍲 (Norveç Somonu, Çupra, Levrek), 🐟BALIK KAVURMA (SOMON, LEVREK) tarifleri de ilginizi çekebilir.

NORVEÇ-SOMON-IZGARA

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok