mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

🥣PIRTİKE ÇORBASI (Siirt)🍲

Nefis bir ıspanak çorbası nasıl yapılır? Siirt yemekleri arasında Sumaklı Ispanak Çorbası olan pırtike çorbasının yeri mühimdir. Doyuruculuğuyla sıradan bir çorbanın çok ötesinde başlı başına bir yemek seviyesinde bulunur. İşte pırtike çorbası tarifi...

PIRTİKE-ÇORBASI-(Siirt)

Pirtike Çorbası Malzemeleri

Yarım kg körpe ıspanak

Bir su bardağı haşlanmış nohut

Bir orta boy soğan

Bir yemek kaşığı salça

Üç - dört yemek kaşığı sıvı yağ

Yarım su bardağı ince bulgur

Bir yemek kaşığı tepeleme un

Bir yemek kaşığı sumak

Tuz

PIRTİKE-ÇORBASI-(Siirt)

Pırtike Çorbası (Siirt) Tarifi

 1. Bulgurun üzerini geçecek kadar sıcak su ilave edilir ve ağzı kapatılarak bulgurlar şişene kadar beklenir.
 2. Şişen bulgurların üzerine un ilave edilir. Çay kaşığının ucu ile tuz eklenerek yoğrulur.
 3. Fındık büyüklüğünde parçalar koparılarak ortası hafif yassı köfteler yapılır.
 4. Yemeklik doğranan soğan sıvı yağda pembeleştirilir. Salça konularak salçanın kokusu çıkana kadar kavrulur.
 5. Üzerine çok iyi yıkanıp ince kıyılan ıspanaklar koyulur. Beş - altı dakika kadar ıspanaklar kavrulduktan sonra üzerini geçecek şekilde sıcak su ilave edilir.
 6. Yemek kaynamaya başlayınca hazırlanan köfteler ve nohutlar içine atılır. Çorbanın tuzu eklenir. Yarım su bardağı ılık suyun içersinde bekletilen sumaklar süzdürülerek elde edilen sumak suyu yemeğe ilave edilir.
 7. Bulgurlu köfteler pişince çorbanın altı kapatılır. Pırtike Çorbası’nın suyu çok fazla olmamalıdır, yemekle çorba arası kıvam yeterlidir.

Siirt Pırtike Çorbası Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Püf Noktaları

 1. Sade ıspanakla yapılan bir yemeği 🥣ISPANAK ÇORBASI🍲 (Çanakkale)sevmeyenler için bu Siirt çorbası mükemmel bir tercih olabilir.
 2. Pırtike ne demektir? Parçacık.
 3. KİTEL (SİİRT İÇLİ KÖFTESİ) Pırtike Çorbası ekseriyetle yalnız başına değil de kitel denilen mahalli bir yemekle birlikte yenmektedir.
 4. Siirt Mihr Çorbası Nefis Siirt çorbalarının bir diğeridir. İki su bardağı buğday akşamdan ıslatılır ve haşlanır. Bir su bardağı nohut da haşlanıp on iki su bardağı su ile buğdaylara ilave edilerek kaynatılır. Dört su bardağı yoğurt çorbanın suyu ile iyice çırpılıp ayran kıvamına getirilip çorbaya katılır. Tuzu ayarlanır. Bir çay bardağı sıvı yağ tavada ısıtılır, pul biberle kavrulup çorbanın üzerine gezdirilir. İnce doğranan taze nane ile sunulur.
 5. Yuvalama çorbası 🥣ETSİZ YUVALAMA ÇORBASI🍲
 6. Diğer Bazı Siirt Yemekleri PERDE PİLAVI TARİFİ (Siirt)🍚, PATLICANLI MAKLUBE TARİFİ🍆 (Makluba; Mardin, Siirt), MENENGİÇ KAHVESİ NASIL YAPILIR?☕ (Çitlenbik, Çedene, Bıttım, Çıtlık, Çitemik, Çıtımık) (Gaziantep, Elazığ)
 7. Diyarbakır Usulü Ispanak Çorbası (Musul Aşı) Yarım kilo ıspanak yıkanıp temizlenir ve irice doğranır. Üç adet orta boy soğan ince doğranıp tencerede kavrulur. 2 yemek kaşığı domates biber karışık salça ilave edilip karıştırılır. Sonra yarım su bardağı pirinç veya dövme yıkanıp ilave edilir. Bir çay bardağı tane sumak iki su bardağı suyla ayrı bir tencere kaynatılır veya sıcak suda bekletilir. Suyu süzülür ve ıspanaklarla beraber pirinçlerin üzerine eklenir. Tuz ve bir tatlı kaşığı isot ilave edilip pirinçler pişene kadar takriben on beş dakika kısık ateşte pişmeye bırakılır.

PIRTİKE-ÇORBASI-(Siirt)

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok