mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

🥣PAÇA ÇORBASI🍲 (YOĞURT TERBİYELİ)

Paça Çorbası (Yoğurt Terbiyeli) Nasıl Yapılır? Püf noktaları nelerdir? "Paça çorbası nasıl yapılır?" merak edenler için işte Kolay Yoğurt Terbiyeli en Güzel Paça Çorbası'nın resimli tarifi burada! Kırık için paça çorbası nasıl yapılır?

PACA CORBASI YOGURT TERBIYELI 4

Paça Çorbası Malzemeleri

Altı - yedi tane temizlenmiş koyun veya keçi paçası

(veya iki adet dana paçası; bu durumda pişirme süresi biraz uzun tutulmalı)

Bir su bardağı yoğurt

Bir tepeleme yemek kaşığı un

Bir adet küçük kuru soğan

İki yemek kaşığı sıvı yağ

Bir tatlı kaşığı tuz

Servis için iki - üç diş sarımsak ve sirke

PACA CORBASI YOGURT TERBIYELI 1PACA CORBASI YOGURT TERBIYELI 2

Paça Çorbası (Yoğurt Terbiyeli) Tarifi

 1. Paça nasıl temizlenir? Kasaptan alınan koyun paçaları temizlenmiş olmalarına rağmen üzerindeki ince tüylerin giderilmesi için ocağın üzerinde tütsülenir (ütülenir). Daha sonra bol su ile yıkanır. Tencereye konan paçalara üzerini geçecek kadar su konulur. Kaynayan paçaların bu suyu süzdürülür.
 2. Tencereden alınan paçalar düdüklü tencereye yine üzerini geçecek derecede su ile konulur ve içerisine bir soğan atılır.
 3. En az yarım saat kadar etler kemiklerinden ayrılıncaya kadar düdüklü tencerede pişirilir. Suyun içinden delikli bir kepçe ile alınan paçalar kemiklerinden ayrılır.
 4. Paça çorbası terbiyesi: Bu sırada bir tencereye iki yemek kaşığı sıvı yağ konularak un ilave edilir. Unun kokusu çıkıncaya kadar kavrulur. Ocaktan alınan tencereye bir bardak yoğurt ve haşlanmış paçaların suyundan bir bardak alınarak çırpılır ve pürüzsüz hale getirilir.
 5. Tekrar ocağa konulan tencereye kemiklerinden ayrılan ve iri kuşbaşı büyüklüğünde doğranan paçaların etleri ve kaynatma suyundan eklenerek paçanın kıvamı ayarlanır. Sürekli karıştırılarak kaynatılır. İçerisine tuzu konulur. Sıcak olarak ezilmiş sarımsak ve sirke karışımı ile servis edilir.

Paça Çorbası Tarifi Nasıl Yapılır ve Evde Kelle Paça Çorba Yapımı Püf Noktaları

 1. Paça Nedir? Dana, koyun, keçi ve benzeri kasaplık hayvanların bilekten kesilmiş ayağıdır.
 2. Paça Çorbası Terbiyesi Yukarıdaki terbiye de yer almasa da yumurta ve limon da terbiye de çok kullanılan bir malzemedir. Bir adet yumurtanın sarısı ve yarım limonun suyu çırpılarak elde edilir. Ilık seviyeye gelmiş bir kepçe paça suyu ile terbiye sulandırılır. Devamlı ve ağır ağır karıştırılarak çorbaya eklenir.
 3. Terbiyesiz paça çorbası, "Unsuz paça çorbası nasıl yapılır?" Terbiye yapılmazsa duru bir suyu ve daha farklı bir lezzeti olur. Tarif un ve/veya yoğurt olmadan yapılır. Uzun süreli düdüklü tencerede pişirilince kemikler kısmen suya geçerek helmelenme sağlayacaktır.
 4. Paça çorbası ve sarımsak Sirkeli ezilmiş sarımsaklı sos servisten sonra isteğe göre kaseye ilave edilir. Bununla beraber yemek pişerken suyuna soğanla birlikte üç - dört diş sarımsak da eklenebilir.
 5. 3-4 diş sarımsak
 6. Paça çorbası ve kemik suyu Lezzet gayeli olarak paça çorbasının yapımında kullanılan bir kısmı önceden hazırlanmış kemik suyu olabilir.
 7. Paça çorbası üzeri için Bir yemek kaşığı tereyağı bir tavada eritilip bir çay kaşığı toz kırmızıbiber ilave ederek biraz çevrilir. Kâseye alınan paça çorbasının üzerine gezdirilir.
 8. Beykoz Paça Çorbası
 9. Paça Çorbası, Eklem, Kanser Hastaları, Bağışıklık ve Çocuklar İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Enstitüsü Öğretim Üyesi Dr. Yavuz Dizdar bir röportajında “ Kanser hastaları nasıl beslenmeli?” mevzusunda şu ifadeleri kullanmıştı: “…hastaların kollajen tüketmeleri gerekiyor. Yani jöle... Bu, kemik suyunda var, paçada ve gerçek tavuğun suyunda var. Ama kollajenin açığa çıkması için tavuğun, paçanın uzun süreli pişirilmesi gerekiyor. Çünkü kemoterapide verilen ilaçların vücudun kollajen sentezini bozma gibi bir etkisi var. O zaman vücut bir şekilde çözülmeye başlıyor. Bu uzun vadede olan bir şey... Eğer vücut bu kollajeni yerine koyabilirse, o zaman hastanın hem tedaviyi kaldırması hem de ileride sağlığına kavuşması daha kolay oluyor. Çocukların da paça yemesinde büyük fayda var. Çünkü büyüme aşamasındalar...” Profesör Canan Karatay, içinde bulunan hayvansal yağlarla paça çorbasının iyi bir D vitamini kaynağı olduğunu ve D vitaminin bağışıklık sistemini güçlendiren en mühim hormon olduğunu ifade ediyor. Karatay paça çorbası tarifi de yukarıdaki tariften çok da farklı sayılmaz. Hususiyetle ev sirkesi, ev yoğurdu kullanmayı vurgulamıştır. Kemik erimesine (osteoproz), eklem ağrılarına karşı faydalı… Hocanın şeker ve şekere dönüşen karbonhidratların yenilmesine karşı olduğu dikkate alınmalı…
 10. Bebeklere Paça Çorbası Nasıl Yapılır? Bebeklere bu çorba, suyu veya suyu ile yapılan diğer yemekler verilir mi doktora danışmak gerekir. Lakin çocukların kemiklerini güçlendirmek için hele de kemiklerinde kırık, çıkık, zedelenme gibi problemler bulunması halinde tamir edici vasfı olduğu düşünülen ve uzun müddet kaynadıkça ortaya çıkan jölemsi kolajen maddesini ihtiva eden paça çorbasını içirmek gerektiği ifade edilir. Lakin bazen manzarası ve kokusu nedeniyle uzak durabilmektedir. Bu durumda etli kısım el blenderından geçirilebilir. İki - üç yemek kaşığı sirke ilave edilebilir. Terbiyesi yapılıp pürüzsüz beyaz renkli bir çorba elde edilebilir.

Paça Çorbasının Fayda ve Zararları:

 1. Paça Çorbası Faydaları: Kemik ve kıkırdaklarda tabiî protein (kollajen) seviyesi yüksek olup kemik erimesi, kırık, çıkık gibi iskelet sistemi rahatsızlıklarına iyi geldiği söylenmektedir. Hücre yenilenmesine ve protein tabanlı enzim ve hormonların yapımına katkısıyla kas, kemik, kıkırdak hasarlarına karşı destek sağlaması, büyüme çağındaki çocukların sağlıklı gelişmesine yardımcı olması, boy uzamasına yardımcı olması, osteoporozu önlemesi, protein içeriği ile diyette olanları tok tutarak güç kaybı olmadan sağlıklı kilo verdirmesi umulur. Sindirim ve bağışıklık sistemine faydalı olduğu ifade edilen paça çorbasının baş ağrısı, öksürük ve nezleye iyi geldiğine inanılmaktadır.
 2. Paça Çorbasının Zararları: Daha önceleri aşırı tüketimi halinde kolesterol içeriği sebebiyle dolaşım sistemi rahatsızlıklarına neden olabileceği söylenen paça çorbasında kolesterol bulunmadığı açıklanmıştır.

PACA CORBASI YOGURT TERBIYELI 3

KOLAY ARNAVUT CİĞERİ NASIL YAPILIR?, LEZZETLİ 🐏KURBAN🐄 KAVURMASI NASIL YAPILIR?,

🥣İŞKEMBE ÇORBASI (TUZLAMA)🍲, 🥣YALANCI PAÇA ÇORBASI🍲 ve 🥣TAVUKLU YALANCI PAÇA ÇORBASI da ilginizi çekebilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok