mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

🥣SICAK AYRAN AŞI ÇORBASI (Erzurum)🍲

Ayran çorbası, Erzurum'un soğuğunda hususi bir değeri olan sıcak ayran aşı çorbası nasıl yapılır? Soğuk tarzına aşina olanlar "Ayran aşı çorbası sıcak olur mu?" diye şaşırabilirler. İşte çorba tarifleri içinde hususi bir yeri olan Ayran Aşı Çorbası Tarifi ( Erzurum)

sicak-ayran-asi-corbasi-(erzurum)

Sıcak Ayran Aşı Çorbası Malzemeleri - Ayran Aşı Tarifi Malzemeleri

İki su bardağı haşlanmış buğday

Yarım su bardağı haşlanmış kabukları çıkartılmış nohut

Bir adet yumurta

İki yemek kaşığı un

İki su bardağı yoğurt

İki - üç su bardağı su

Bir tatlı kaşığı tuz

Bir tutam ince kıyılmış maydanoz (varsa aş otu)

Bir adet küçük soğan

Bir yemek kaşığı sıvı yağ

Bir yemek kaşığı tereyağı

Bir tatlı kaşığı tatlı pul biber

sicak-ayran-asi-corbasi-(erzurum)2

Sıcak Ayran Aşı Çorbası Tarifi - Pirinçsiz Yoğurt Çorbası Tarifi

 1. Buğday ve nohut bir gece önceden yıkanır ve üzerini geçecek kadar suda ıslatılır. Buğday ve nohutlar yumuşayıncaya kadar ayrı ayrı haşlanır.
 2. Çorba tenceresine iki su bardağı yoğurt, bir yumurta ve iki kaşık un konulur. Karışım pürüzsüz hale gelinceye kadar çırpılır.
 3. Haşlanan buğday ve nohutlar eklenerek karıştırılır. İki - üç su bardağı su ilave edilir. Çorbanın katılığına göre su ayarlanmalıdır.
 4. Tencere ocağa konulur, çorba kaynayana kadar sürekli karıştırılır. Bu arada soğan çok ince doğranarak bir kaşık sıvı yağda pembeleştirilir. Maydanozla birlikte kaynamakta olan çorbaya eklenir. En son olarak tuz ilave edilir. Bir - iki taşım kaynadıktan sonra çorbanın altı kapatılır.
 5. Servisten önce tereyağı pul biberle kızdırılarak Sıcak Ayran Aşı Çorbası’nın üzerinde gezdirilir. Bu güzel çorba Erzurum'da ramazan aylarında iftar sofralarını süsler.

Sıcak Ayran Aşı Çorbası Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Ayran Çorbası Püf Noktaları

 1. Ayran aşı nerenin? Yapılış ve isimlendirmede küçük farklar ile bir çok yörede benzer çorbaların yapımı yaygındır. Örneğin Çorum Nohutlu Ayran Çorbası, Yarmalı Nohutlu Yoğurt Çorbası da bu gruptadır. Ayran Aşı (Van) Van Yöresinin ( Ayran Aşı) Gırar Tarifi Yapılışı da hemen hemen aynıdır.
 2. Mahallî olarak aş otu diye adlandırılan bitki kişniştir.
 3. Pirinçli Ayran Çorbası Tarifi - Pirinçli Yoğurt Çorbası 🥣KOLAY YAYLA ÇORBASI🍲
 4. Ayran Aşı Çorbası Diyeti biraz farklı bir ayran aşı ile yapılan bir diyet tarzıdır. Ayran aşı diyeti (ayran detoksu) nasıl yapılır? Besin değeri oldukça yüksek olan ayran aşı çorbası, uzun süre tok tutarak kilo vermeye yardım etmesi beklentisi ile düşünülen bir diyettir. İki gün boyunca sadece bu çorba tüketilir. İki günde en az iki- üç kilo verdirdiği iddia edilen ayran aşı diyetinde kahvaltıda bir dilim beyaz peynir, bir haşlanmış yumurta, domates, salatalık ve yeşillik yenir. Kahvaltıdan sonra gün içinde ikişer saat ara ayran aşı çorbası içilir. Diyeti yaparken akşam saat 8.00'den sonra bir şey yenilmez. Diyetin yanı sıra her gün en az yarım saat yürüyüş yaparak bol su içilmesi önerilir. Ayran aşı çorbası tarifi: Beşer yemek kaşığı nohut, yeşil mercimek ve buğdayı haşlanıp bir kilo yoğurt, bir litre su, nane, zeytinyağı karıştırılır. Çorbayı içmeden önce içine biraz ceviz de eklenebilir. Çorbada ve diyet boyunca tuz kullanılmaz. Bu tarz tek tip beslenme tarzı riskli olup sağlıklı kilo verme uzman yardımını gerektirebilir.
 5. Ayran Aşı Çorbası KAlori Ayran aşı çorbası - nefis yemek tariflerinden olup 240 gramlık bir kasesi 150 kalori, 100 gramı 63 kaloridir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Melek