mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

🥣ŞIVEYDİZ ÇORBASI🍲 (Sarımsak🧄 Aşı, Gaziantep)

Tabiî antioksidan ve antibiyotik lezzetli olabilir mi? Taze soğan ve sarımsağı seviyorsanız, bahar aylarının enfeksiyon önleyici çorbasını (Şiveydiz, Şiveldiz, Sarımsak Aşı) fırsat varken denemelisiniz. İşte resimli şiveydiz çorbası tarifi...

ŞIVEYDİZ-ÇORBASI-(Gaziantep)

Şiveydiz Çorbası (Sarımsak Aşı) Tarifi için Malzemeler

İki demet taze sarımsak

Bir demet taze kuru soğan

250 gram kuzu eti

Bir su bardağı haşlanmış nohut

İki su bardağı süzme yoğurt

Bir adet yumurta

Bir yemek kaşığı tepeleme un

Bir tatlı kaşığı tuz

Üzeri için:

Bir yemek kaşığı kuru nane

Bir yemek kaşığı tepeleme tereyağı

Bir yemek kaşığı sıvı yağ

Bir çay kaşığı karabiber

İstenirse bir çay kaşığı aspir (haspir)

ŞIVEYDİZ-ÇORBASI-(Gaziantep)ŞIVEYDİZ-ÇORBASI-(Gaziantep)ŞIVEYDİZ-ÇORBASI-(Gaziantep)ŞIVEYDİZ-ÇORBASI-(Gaziantep)ŞIVEYDİZ-ÇORBASI-(Gaziantep)ŞIVEYDİZ-ÇORBASI-(Gaziantep)-ASPİRŞIVEYDİZ-ÇORBASI-(Gaziantep)ŞIVEYDİZ-ÇORBASI-(Gaziantep)

Şiveydiz Çorbası (Sarımsak Aşı, Gaziantep) Tarifi

  1. Kuzu eti yıkanarak tencereye konulur ve pişirilir. Pişen etlerin üzerine iki bardak kadar sıcak su eklenir.
  2. Yıkanan ve üç santim kadar uzunlukta kesilen sarımsakların ve taze soğanların beyaz kısımları ile haşlanmış nohutlar etin üzerine eklenir. Ağzı kapalı olarak ve kısık ateşte çorbanın sarımsakları yumuşayınca kadar pişirilir.
  3. Bu sırada süzme yoğurt bir tencereye konulur. Üzerine yumurta kırılır, un eklenir ve çırpılır. Ocağa konulan yoğurt sürekli karıştırılarak tıkırdayana kadar pişirilir. Yoğurdun kesilmesini önlemek maksadıyla pişen çorbanın suyundan kepçeyle alınarak yoğurda eklenerek karıştırılır ve yoğurt akışkan hale getirilir. Bu karışım kepçe yardımıyla diğer tenceredeki çorbanın üzerine eklenir. Tuzu ilave edilir ve karıştırılır. Bu aşamada gerekirse sıcak su ilavesi yapılabilir.
  4. Çorba bu şekilde beş dakika daha kaynarken üzeri için bir tavaya tereyağı ve sıvı yağ konur. Tereyağı eriyince nane ve karabiber, istenirse haspir eklenir ve yakılır. Tenceredeki çorbanın üzerine gezdirilir. Şıveydiz Çorbası (Sarımsak Aşı, Gaziantep) ocaktan alınarak sıcak olarak servis edilir.

Şiveydiz Çorbası Püf Noktası: Yoğurdun kesilmemesini sağlamak için istenirse yumurta un karışımına bir tatlı kaşığı nişasta ilave edilebilir.

Ele sinen soğan ve sarımsak kokusu için parmakları ve avucu haşlanmış patates ile ovalamak faydalı olabilir.

ŞIVEYDİZ-ÇORBASI-(Gaziantep)

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
  • Henüz hiç yorum yok