mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

🥣Kolay Yayla Çorbası Tarifi, Nasıl Yapılır?🍲

Lezzetli yayla çorbası nasıl yapılır? Çorba tarifleri içinde en çok evde çabuk çorba yapımını mümkün kılanlar aranır. Yemek öncesi iyi bir başlangıç yapmak için pirinçli yoğurt çorbası veya yayla çorbası da bu sıfatı taşır. Yayla çorbası tarifi kolaydır. İşte "En güzel yayla çorbası nasıl yapılır? Lokanta Usulü Yayla Çorbası Nasıl Olur? Terbiyeye ne konur? Ayranlı çorba nasıl?" diyenlere kolay yayla çorbası tarifi...

YAYLA ÇORBASI

Kolay Yayla Çorbası Malzemeleri - 4 Kişilik Yayla Çorbası Tarifi - Yayla Çorbası İçine Ne Konur?

Bir çay bardağı pirinç

Bir yumurta sarısı

İki kâse kaymaksız yoğurt

İki yemek kaşığı un

Beş - altı bardak su (iki bardağı et veya tavuk suyu olabilir)

Üzeri için: İki çorba kaşığı tereyağı

İki çorba kaşığı nane

Bir çay kaşığı pul biber

Bir tatlı kaşığı tuz

YAYLA ÇORBASI

Kolay Yayla Çorbası Nasıl Yapılır Yumurtalı? - Yayla Çorbası Tarifi Nasıl Yapılır? - Tam Ölçülü Yayla Çorbası - Pirinçli-Yoğurt Çorbası Tarifi - Yoğurtlu Pirinç Çorbası Nasıl Yapılır?

 1. Pirinçler yıkanır, tencere konur ve üzerine su eklenir. Pirinçler yumuşayıncaya kadar kısık ateşte kaynatılır.
 2. Yayla çorbasına yumurta konur mu? Terbiyeye yumurta beyazı konur mu? Ayrı bir kapta yumurta sarısı yoğurtla beraber çırpılır. Yumurta tat ve kokusu olmaması için beyazı kullanılmaz.
 3. Un ilave edilerek pürüzsüz bir kıvam alıncaya kadar iyice karıştırılır.
 4. Bir miktar pirinçlerin suyundan alınır ve bu yoğurtlu karışıma katılır. Hepsi birlikte yavaş yavaş pirinçlerin olduğu tencereye aktarılır.
 5. Beş - on dakika daha pişirilir ve altı kapatılır. Çorbanın kesilmemesi için en son olarak tuzu eklenir.
 6. Nane nasıl yakılır? Bir tavada tereyağı eritilir, nane ile pul biber bu yağda yakmadan kavrulur ve karışım Kolay Yayla Çorbası'nın üzerine gezdirilip sıcak olarak servis edilir.

Yayla Çorbası Tarifi, Yumurtasız ve Yumurtalı Yayla Çorbası Nasıl Yapılır? ile Alakalı Diğer Hususlar ve "Naneli Lezzetli Yoğurt Çorbası Nasıl Yapılır? En Güzel Yoğurt Çorbası Tarifi" Püf Noktaları

 1. Yoğurt çorbası Yayla Çorbası aynı mı? Yoğurt çorbası ve yayla çorbası arasındaki fark: Ana malzeme yoğurtsa "Yoğurtlu yayla çorbası nasıl yapılır?" diye sual etmek ne kadar doğrudur? Yayla çorbası TDK’ya göre "Yoğurt, un, yumurta sarısı, yağ vb. maddelerle pişirilen çorba." iken yoğurt çorbası "yoğurt, nane, pirinç ve yağ karışımıyla hazırlanan bir çorba türü." Oysa, bu sayfada açıklandığı üzere pirinç yayla çorbasında yer almalıdır. TDK yanılıyor olabilir mi? 🐟Barbun (Tekir) Kızartma Tarifi Nasıl Yapılır? sayfasında bir hatalarından söz etmiştik. Her neyse... Doğru kabul edelim. Yani, yayla çorbasında un ve yumurta sarısı, yoğurt çorbasında pirinç ve nane mi belirleyicidir? Yoğurt çorbasıyla yayla çorbası arasındaki fark ne? Biri buğdaydan diğeri pirinçten mi yapılır? Yumurtalı yoğurt çorbası, terbiyeli yoğurt çorbası, yayla çorbası mıdır? Çok ikna edici gelmediyse Wikipedia’ya bakalım: “Yayla çorbası veya yoğurt çorbası, en önemli malzemesi yoğurt olan bir çorbadır. Türkiye'nin her bölgesinde hazırlanır ve tüketilir.” Bu çorbanın yayla ile alakası nedir? Yayla çorbası adını nerden almıştır? Yayla çorbası ismi nereden gelir? Yayla "Dağlık, yüksek yerlerde, kışları hayat şartlarının zor olduğu için ekseriyetle boş kalan, yazları havası serin ve güzel, suyu, otu bol olduğu için geçici olarak bir süre oturulan yer." manasındadır. En güzeli yaylada mı içilir? Yaylada yeşillik arasında piknik tüpü veya mangal ateşinde yapılan bir çorba mıdır? Bilenler yorumlar kısmında paylaşabilir.
 2. Tel Şehriye Çorbası 🥣TEL veya ARPA ŞEHRİYE ÇORBASI🍲
 3. Buğdaylı Yayla Çorbası Tarifi, Buğdaylı yoğurt Çorbası Tarifi 🥣SOĞUK YOĞURTLU 🌾BUĞDAY ÇORBASI🍲
 4. 6 kişilik yayla çorbası tarifi, 2 kisilik yayla corbasi tarifi Ölçüler dengeli olarak artırılıp azaltılarak elde edilir.
 5. Arpa Şehriyeli Yayla Çorbası Tarifi Yumurtasız veya Yumurtalı, Arpa Şehriyeli Yoğurt Çorbası Şehriyeli Yoğurt Çorbası Tarifi Nasıl Yapılır? Bir tencereye bir çay bardağı arpa şehriye ve dört su bardağı su eklenir. Kapak açıkken kısık ateşte, şehriyeler yumuşayana dek pişirilir. Zeytinyağda arpa şehriyeleri renkleri değişmeyecek kadar kavurup kaynamış sıcak suyu katılması diğer bir usuldür. Başka bir kapta bir kase yoğurt, bir adet yumurta ve bir yemek kaşığı un alınır. Çırpıcıyla unu topaklandırmadan iyice çırpılır. Kaynayan şehriyenin suyundan bir kepçe yoğurtlu karışıma eklenir ve hızla çırpılır. Tekrar bir kepçe ilave ederken yine yoğurdun kesilmemesi için hızla çırpılır. Suyla ılındırılan yoğurtlu terbiye, tencerede kaynayan şehriyelerin üzerine karıştırarak ağır ağır eklenir. Bir çay kaşığı tuz ilave edilir. Karıştırarak kıvam aldıktan sonra beş dakika daha pişirilir. İki yemek kaşığı tereyağında bire çay kaşığı naneli toz kırmızı biberli bir sos hazırlanıp çorbaya gezdirilir. Pirinç yerine şehriye ile yapılırsa tanesi dibe çökmez.
 6. Kalan pirinç pilavından yayla çorbası nasıl yapılır? Önceki günden kalan bir kaç kaşık pirinç pilavını veya acemi aşçıların ayarı tutturulamamış pilavlarını değerlendirmenin en kolay yoludur. Kalan pilavdan yayla çorbası nasıl yapılır?
 7. Yayla Çorbası Ekşi Olursa Ne Yapılır? Yoğurt Çorbasının Ekşiliğini Ne Alır? Yoğurt Çorbası Ekşi Olursa Ne Yapmalı? Az bir miktar süt ilavesi ile mesele hallolur.
 8. Nohutlu Yayla Çorbası 🥣YOĞURTLU TAHILLI SOĞUK ÇORBA🍲, 🥣KÖFTELİ LEBENİYE ÇORBASI (Gaziantep)🍲
 9. CNN'e Göre Dünyanın En İyi 20 Çorbasından Birisidir: 20 of the world's best soups https://edition.cnn.com/travel/article/worlds-best-wellness-soups Bu listeden bir başka çorba: 🥣BORÇ ÇORBASI (Borş, Borscht; Kiev, Ukrayna)🍲
 10. Yayla çorbasına yumurta neden konur? Bağlama ve terbiyesi için kullanılır. Yoğurt çorbasına yumurta beyazı konur mu? Yayla çorbasına yumurtanın sarısı mi konur? Yumurta tat ve kokusu olmaması gayesiyle beyazı kullanılmaz. Yumurta koymadan yoğurt çorbası olur mu? Yayla çorbası yumurtasız olur mu? Olabilir. Yayla çorbasına yumurta yoksa ne konur? Yumurta olmadan terbiye nasıl yapılır?
 11. Çorbaya yumurtasız terbiye nasıl yapılır? Terbiye için, iki su bardağı yoğurt ve bir yemek kaşığı un güzelce karıştırılır. Ilıması ve çorbanın kesilmemesi için, haşlanan pirincin suyundan yavaş yavaş ekleyip karıştırılır. Bir yandan kepçeyle karıştırıp, bir yandan terbiye eklenir. Kaynamaya başlayana dek devamlı karıştırarak pişirmeye devam edilir. Kaynadıktan sonra ocak kısılıp, birkaç dakika daha karıştırıp pişirmeye devam edilip ocaktan indirilir.
 12. Tereyağsız yayla çorbası Üzeri için tereyağı yerine sıvıyağ kullanılabilir.
 13. 2 Kişilik Yayla Çorbası Tarif yarı ölçü ile yapılabilir.
 14. Yoğurt çorbası kesilmesi ne demek? Yayla çorbasının kesilmemesi için ne yapmalı? Yoğurtlu veya yumurtalı çorba terbiyesi çorba piştikten sonra yapılır ve beş dakika içinde altı kapatılır. Eğer yapılan terbiye kaynayan çorbanın suyu yavaş yavaş eklenerek ayrı bir kapta yavaş yavaş ısıtılmaz da bir anda kaynar çorbaya dökülürse çorba kesilir.
 15. Yayla çorbasına pirinç yerine ne konur? Bulgur veya buğday kullanılabilir. Bunlar yoksa veya uzun uzun haşlamak yerine daha kolay bir çözüm için şehriyeyle yayla çorbası birkaç dakika içinde yapılabilir. Bir çay bardağı arpa şehriye tavada renkleri hafifçe dönene kadar çevrilir. Yarım kilo yoğurt, bir yemek kaşığı un ve bir adet yumurta tencerede çırpılır. Kavrulan şehriyeleri, bir su bardağı tavuk suyu veya et suyu ve dört su bardağı su da yoğurda eklenir. Devamlı karıştırarak kaynayana dek pişirilir. Kaynayınca ocaktan alıp tuz ilave edilir. Üzeri için bir yemek kaşığı tereyağı tavada eritip nane bu yağda kavrulur. Çorbanın üzerine gezdirip sunulur.
 16. Yayla Çorbası Batman Kış aylarının vazgeçilmez çorba türlerinden biri olan yayla çorbası Batman’da hem evlerde, hem de lokanta ve restoranlarda sıklıkla rastlanabilir. Hazırlanışı itibariyle kolay bir mahalli çorba olan yayla çorbası için pirinç, yoğurt, un, yumurta sarısı, tereyağı, toz nane ve tuz kullanılır.
 17. Pirincsiz yoğurt çorbası nasıl yapılır? Erişteli Yayla Çorbası Tarifi: Bir su bardağı erişte altı su bardağı suda kaynatılır. Erişteler yumuşamadan altı kapatılır. Başka bir kapta bir buçuk su bardağı yoğurt, bir yumurtanın sarısı ve bir yemek kaşığı un karıştırılır. Çorbanın suyundan yoğurtlu harca üç yemek kaşığı su ilave edilerek ılındırılır. Ardından çorbanın altı açılır, yoğurtlu karışım yavaşça çorbaya eklenir. Bu sırada çorba devamlı karıştırılır. Erişteler yumuşayıncaya dek pişirilir. Tuz ayarlanır. Başka bir tavada bir yemek kaşığı tereyağı eritilip, bir tatlı kaşığı nane ilave edilir. Naneli harç çorbaya eklenerek sunulur.
 18. Pirincsiz yoğurt çorbası nasıl yapılır? Yarmalı Yoğurt Çorbası Tarifi: Derin bir tencerede iki yemek kaşığı un, bir çay kaşığı tuz, bir çay bardağı su bardağı yoğurt ve bir adet yumurta sarısı, bir su bardağı su ile karıştırılıp, pürüzsüz hale getirilir. Ardından dört su bardağı su da üzerine eklenir ve ocak açılır. Önceden suda bekletilmiş bir çay bardağı yarma buğday ve bir çay bardağı önceden haşlanmış nohudu da ekleyip orta hararette kaynamaya bırakılır. Kaynayan ve koyulaşan çorbanın altını kısılır. Ayrı bir tavada iki yemek kaşığı tereyağı kızdırılır ve üzerine bir tatlı kaşığı kuru nane ilave edilip kokusu çıkana dek beklenir. Naneli yağ ocaktan alınıp çorbaya karıştırılır ve ocak kapatılıp sıcak olarak sunulur.
 19. Yoğurtla Hangi Çorbalar Yapılır? Yoğurtla Ne Çorbası Yapılır? Sade yoğurt çorbası nasıl yapılır? Erişteli yoğurt çorbası 🥣YOĞURTLU BARBUNYA FASULYELİ KIRIK MISIR ÇORBASI🌽🍲 (Samsun, Zonguldak, Gürcistan), 🥣Yoğurtlu Mantı Çorbası Tarifi, Nasıl Yapılır?🥟, 🥣YOĞURTLU KABAK ÇORBASI🍲, 🥣SOĞUK YOĞURTLU BUĞDAY ÇORBASI🌾🍲, 🥣KÖFTELİ LEBENİYE ÇORBASI (Gaziantep)🍲
🥣SICAK AYRAN AŞI ÇORBASI (Erzurum)🍲