mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

🥣KOLAY YAYLA ÇORBASI🍲

Lezzetli yayla çorbası nasıl yapılır? Çorba tarifleri içinde en çok evde çabuk çorba yapımını mümkün kılanlar aranır. Pirinçli yoğurt çorbası veya yayla çorbası da bu sıfatı taşır. Yayla çorbası tarifi kolaydır. İşte "En güzel yayla çorbası nasıl yapılır?" diyenlere kolay yayla çorbası tarifi...

YAYLA ÇORBASI

Kolay Yayla Çorbası Malzemeleri - 4 Kişilik Yayla Çorbası Tarifi

Bir çay bardağı pirinç

Bir yumurta sarısı

İki kâse kaymaksız yoğurt

İki yemek kaşığı un

Beş - altı bardak su (iki bardağı et veya tavuk suyu olabilir)

Üzeri için: İki çorba kaşığı tereyağı

İki çorba kaşığı nane

Bir çay kaşığı pul biber

Bir tatlı kaşığı tuz

YAYLA ÇORBASI

Kolay Yayla Çorbası Nasıl Yapılır Yumurtalı? - Yayla Çorbası Tarifi Nasıl Yapılır? - Tam Ölçülü Yayla Çorbası

 1. Pirinçler yıkanır, tencere konur ve üzerine su eklenir. Pirinçler yumuşayıncaya kadar kısık ateşte kaynatılır.
 2. Ayrı bir kapta yumurta sarısı yoğurtla beraber çırpılır. Yumurta tat ve kokusu olmaması için beyazı kullanılmaz.
 3. Un ilave edilerek pürüzsüz bir kıvam alıncaya kadar iyice karıştırılır.
 4. Bir miktar pirinçlerin suyundan alınır ve bu yoğurtlu karışıma katılır. Hepsi birlikte yavaş yavaş pirinçlerin olduğu tencereye aktarılır.
 5. Beş - on dakika daha pişirilir ve altı kapatılır. Çorbanın kesilmemesi için en son olarak tuzu eklenir.
 6. Nane nasıl yakılır? Bir tavada tereyağı eritilir, nane ile pul biber bu yağda yakmadan kavrulur ve karışım Kolay Yayla Çorbası'nın üzerine gezdirilip sıcak olarak servis edilir.

Yayla Çorbası Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve "Naneli yoğurt çorbası nasıl yapılır?" Püf Noktaları

 1. Yoğurt çorbası ve yayla çorbası arasındaki fark: Ana malzeme yoğurtsa "Yoğurtlu yayla çorbası nasıl yapılır?" diye sual etmek ne kadar doğrudur? Yayla çorbası TDK’ya göre Yoğurt, un, yumurta sarısı, yağ vb. maddelerle pişirilen çorba. İken yoğurt çorbası Yoğurt, nane, pirinç ve yağ karışımıyla hazırlanan bir çorba türü. Yani, yayla çorbasında un ve yumurta sarısı, yoğurt çorbasında pirinç ve nane mi belirleyicidir? Terbiyeli yoğurt çorbası, yayla çorbası mıdır? Çok ikna edici gelmediyse Wikipedia’ya bakalım: “Yayla çorbası veya yoğurt çorbası, en önemli malzemesi yoğurt olan bir çorbadır. Türkiye'nin her bölgesinde hazırlanır ve tüketilir.” Bu çorbanın yayla ile alakası nedir? Yayla çorbası adını nerden almıştır? Yayla "Dağlık, yüksek yerlerde, kışları hayat şartlarının zor olduğu için ekseriyetle boş kalan, yazları havası serin ve güzel, suyu, otu bol olduğu için geçici olarak bir süre oturulan yer." manasındadır. En güzeli yaylada mı içilir? Yaylada yeşillik arasında piknik tüpü veya mangal ateşinde yapılan bir çorba mıdır?
 2. Tel Şehriye Çorbası 🥣TEL veya ARPA ŞEHRİYE ÇORBASI🍲
 3. Bugdayli Yayla Çorbası Tarifi 🥣SOĞUK YOĞURTLU 🌾BUĞDAY ÇORBASI🍲
 4. 6 kişilik yayla çorbası tarifi, 2 kisilik yayla corbasi tarifi Ölçüler dengeli olarak artırılıp azaltılarak elde edilir.
 5. Şehriyeli Yayla Çorbası Tarifi Yumurtasız veya Yumurtalı Şehriyeli Yoğurt Çorbası Tarifi Nasıl Yapılır? Bir tencereye bir çay bardağı arpa şehriye ve dört su bardağı su eklenir. Kapak açıkken kısık ateşte, şehriyeler yumuşayana dek pişirilir. Zeytinyağda arpa şehriyeleri renkleri değişmeyecek kadar kavurup kaynamış sıcak suyu katılması diğer bir usuldür. Başka bir kapta bir kase yoğurt, bir adet yumurta ve bir yemek kaşığı un alınır. Çırpıcıyla unu topaklandırmadan iyice çırpılır. Kaynayan şehriyenin suyundan bir kepçe yoğurtlu karışıma eklenir ve hızla çırpılır. Tekrar bir kepçe ilave ederken yine yoğurdun kesilmemesi için hızla çırpılır. Suyla ılındırılan yoğurtlu terbiye, tencerede kaynayan şehriyelerin üzerine karıştırarak ağır ağır eklenir. Bir çay kaşığı tuz ilave edilir. Karıştırarak kıvam aldıktan sonra beş dakika daha pişirilir. İki yemek kaşığı tereyağında bire çay kaşığı naneli toz kırmızı biberli bir sos hazırlanıp çorbaya gezdirilir. Pirinç yerine şehriye ile yapılırsa tanesi dibe çökmez.
 6. Kalan pirinç pilavından yayla çorbası nasıl yapılır? Önceki günden kalan bir kaç kaşık pirinç pilavını veya acemi aşçıların ayarı tutturulamamış pilavlarını değerlendirmenin en kolay yoludur. Kalan pilavdan yayla çorbası nasıl yapılır?
 7. Yoğurt Çorbasının Ekşiliğini Ne Alır? Az bir miktar süt ilavesi ile mesele hallolur.
 8. Nohutlu Yayla Çorbası 🥣YOĞURTLU TAHILLI SOĞUK ÇORBA🍲, 🥣KÖFTELİ LEBENİYE ÇORBASI (Gaziantep)🍲
🥣SICAK AYRAN AŞI ÇORBASI (Erzurum)🍲

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok