mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

KOLAY ARNAVUT CİĞERİ NASIL YAPILIR?

Lokum gibi Arnavut Ciğeri nasıl yapılır? Dana ciğeri nasıl yapılır? Suyunu kaybetmeyen ağızda dağılan yumuşacık bir ciğer yapımı zor değil. Arnavut ciğerinin yapılışı hem kolay hem de zevkli bir çalışma... "Arnavut ciğer nasıl yapılır?" diyenlere işte resimli Kolay Arnavut Ciğeri Tarifi...

KOLAY ARNAVUT CIGERI 4

Lokanta Usulü Arnavut Ciğeri Malzemeleri - Arnavut Ciğeri Neden Yapılır?

Yarım kilo taze dana ciğeri (zarı, siniri alınmış; küçük doğranmış)

Bir yemek kaşığı un

Silme bir tatlı kaşığı tuz

Silme bir çay kaşığı toz kırmızıbiber veya pul biber

Kızartmak için sıvı yağ

Kimyon veya sumak

İstenirse bir çay kaşığı karbonat

Servis için: Maydanoz ve bir adet kuru soğan

KOLAY ARNAVUT CIGERI 2KOLAY ARNAVUT CIGERI 3

Lokum Gibi Dana Ciğer Tarifi - Kolay Arnavut Ciğeri Yapılışı Tarifi - Dana Ciğeri Arnavut Ciğeri Nasıl Yapılır? - Arnavut Ciğeri Tarifi

 1. Ciğerde sinirleri ve zarı temizleme: Kasaplar temizlemediyse çiğnerken rahatsız etmeyen lezzetli bir ciğer pişirmek için sinirleri temizlemek ve zarı soymak gerekir. Sinirin bulunduğu bakılınca anlaşılmıyorsa elle bastırarak sert gelen kısımların sinir olacağından yeri keşfedilebilir.
 2. Ciğer pişirmeden önce yıkanır mı? Ciğer yıkanır mı? Karaciğer yıkanır mı? Dana ciğer çok zedelenmeden suyun altına tutulur ve yıkanır. Suda bekletilmez. Yıkarken az bir sudan geçirilir. Maksat ciğerin lezzetini kaybedip sert olmasına yol açmadan temizlemektir. Ciğer uzun süre suda bekletilmez. Bir süzgece konularak iyice kuruması sağlanır. Varsa fazla suyu kağıt havlu ile alınır. Kuruyan dana ciğerler çok küçük olmayacak şekilde doğranır. Daha kolay doğranabilmesini sağlamak için buzdolabında bir - iki saat bekletilir. Sertleşen ciğerler çok daha kolay kesilebilir. Doğrama sonrası kanın süzülmesi için beklenir.
 3. Ciğer Marinesi nasıl yapılır? Ciğer Sütte Bekletilir mi? Ciğeri sütte bekletmek "Dana ciğeri nasıl yumuşatılır?" hususunda bir püf noktası da ciğeri marine etmektir. Arnavut ciğeri sütte bekletilir mi? Ciğer sütte nasıl marine edilir? Ağızda dağılan bir ciğer için sütle terbiye usulü faydalı olacaktır. Bu kıvama ulaşmak üzere iki saat sütte bekletmek kafi gelecektir. Sade süt yerine farklı marinasyonlarda yapılabilir. Küp küp doğranmış ciğerlere baharat, zeytinyağı ve süt de ekleyip ağzı kapatılır. Marine halinde iki - üç saat dolapta bekletilebilir.
 4. Sütle marine edilmiş ciğer nasıl pişirilir? Unlu ciğer nasıl yapılır? Marine edildiyse önce bir süzgece alınıp süzülür. Süzülen küp ciğerler bir kaba boşaltılır. Lezzetli Arnavut ciğeri için bir kasede un, toz kırmızıbiber ve tuz karıştırılarak küp ciğerlerin her tarafı bu karışıma bulanacak şekilde harmanlanır. Bu unlanma ciğerlerin birbirine yapışmasına mani olurken lezzetli ve çıtır olmalarını sağlayacaktır. İstenirse baharatlara bir çay kaşığı karbonat, kekik ve karabiber de ilave edilebilir. Unun içinde olması gereken tuz, ciğeri sertleştireceğinden tek başına doğrudan ciğerin üzerine atılmaz. Sonra varsa kuru bir elek veya süzgeçte yoksa elle ciğerlerin üzerindeki fazla un elenip başka bir kaba alınır. Unlama süzgeçte yapıldıysa süzgeç sallanarak fazla unlar giderilir. Tavaya sıvı yağ konularak kızdırılır. Ciğerlerdeki fazla unlar giderildikten sonra kızgın yağa atılır. Kızgın yağa ciğerlerin hepsi bir seferde atılmaz. Kısım kısım kızartılır. Hepsi bir kerede konulursa yağı soğur; bu da ciğerin yağ çekmesine sebep olur.
 5. Arnavut ciğeri kaç dakika pişirilir? Tavaya atılan ciğer parçaları yağın yüzüne çıkmaya başlayınca kevgirle (delikli kepçe ile) alınmalıdır; pişmiş demektir. Bu süre küp doğranan ciğerin büyüklüğüne göre bir - iki dakika sürebilir. Fazla kurutulmaması mühimdir. Pişme süresi uzadıkça ciğerler sertleşecektir; temel püf nokta budur. Delikli bir kepçe veya kevgirle yağın içinden alınan ciğerler içine kağıt havlu serili bir tabağa konulurlar. Bir miktar tuz, acı veya tatlı kırmızı biber serpilir. Bu esnada yumuşaklık sağlamak ve sıcaklığı korumak maksadıyla üzerleri bir kapakla kapatılabilir.
 6. Sade bir soğan salatası yapılır: Bir soğan yarım halka şeklinde piyazlık doğranır. Çok az tuz eklenmiş kimyon veya sumakla ovulur. İstenirse limon suyu ilave edilir. Maydanozlar yıkanır, kurutulur ve doğranır.
 7. Arnavut Ciğeri Sunumu Servis tabağına alınan güzel Arnavut Ciğerinin yanına soğan ve maydanoz konularak sıcak olarak servis edilir. Ciğerin kızartıldığı yağdan bir miktar alınıp içinde pul biber kavrularak kızarmış ciğerlerin üzerine gezdirilebilir. Ayrıca yanına turşu, EVDE NANELİ AYRAN🥛 NASIL YAPILIR? ve kızarmış patates de yakışabilir.

KOLAY ARNAVUT CIGERI 1

Pratik Arnavut Ciğeri Yapılışı Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Dana Arnavut Ciğeri Nasıl Yapılır Püf Noktaları

 1. Arnavut ciğeri neden yapılır? Arnavut ciğeri hangi ciğerden yapılır? Leziz ve yumuşak bir Arnavut ciğeri için ciğerin kalitesi ve çeşidi mühimdir. Kuzu ciğeri kullanılarak hazırlanan Arnavut ciğerinin ufalanıp dağılma ve kıvamında yapılamazsa sert kalma ihtimali yüksektir. Bu sebeple Arnavut ciğeri yapımınında ekseriyetle dana ciğeri kullanılır. Arnavut ciğer kavurma değildir. Kuzu ciğer kavurma için daha uygun olabilir.
 2. Arnavut ciğeri şekli "Dana ciğer nasıl yapılır" derken Arnavut ciğerinin mühim bir hususiyeti küp küp kesilen etinin şeklidir. Enine ince dilimlenmiş ciğerler ile yapılan yemeğinin adı arnavut ciğeri değildir.
 3. Dana ciğeri nasıl yumuşatılır? Ciğere Karbonat Konur mu? Ciğerin yumuşak olması için neler yapmalıyız? Bu tarif yumuşak, gevrek bir ciğer yemeği için yeterlidir. Ancak ciğerin sertleşmesini önlemek için tazeliğine itina gösterilmesi ve marinasyon dışında istenirse una bir miktar karbonat ilave edilebilir. Doğranmış ciğerler unlamak üzere bir kaba boşaltılır. Un, tuz ve bir çay kaşığı karbonat karıştırılıp ciğerin üzerine serpilir. Arnavut ciğerine neden karbonat konur? Karbonat ciğer yapımı püf noktalarındandır, lezzetini arttırırken dışının kıtır, içinin yumuşak olmasına katkıda bulunur. Ciğer dolu tabağı sallamak suretiyle unlu karışım ciğerin tamamına yayılır. Tavadaki yağ kızarınca ciğerler elekten geçirilip fazla undan temizlenir ve yağa atılır. Kimileri de lokum gibi ciğer tarifi olması için ciğeri pişirmeden önce beş - on dakika kadar haşlayıp suyunu süzüp daha sonra yağ ile kavurup tarifi tatbik eder. Ciğer sote tariflerinde pişirme süresi yirmi beş dakikayı, ciğer kavurmada on beş dakikayı aşmamalıdır.
 4. Ciğer Suda Bekletilir mi? Eski usullerde ciğer uzun süre suda bekletilerek temizlenir. Lakin bu yanlıştır. Bu ciğerin lezzetini kaybetmesine ve pişince sertleşmesine sebep olur. Bunun yerine ciğer akar suda yıkanarak temizlenir.
 5. Ciğer dondurucuya nasıl konur? Ciğer nasıl saklanır?, Ciğeri saklamanın yöntemleri nelerdir? Ciğerler Nasıl Saklanmalı? Alınan taze ciğerler hemen kullanmayacaksa zaman kaybetmeden dondurucuya yerleştirilir. Bunun için ince dilimler halinde kesilen ciğerler temiz bir kağıt havlu üzerine konur. Ciğerlerden kan tamamen gitmelidir. Temiz bir buzdolabı poşetine konur. Tek kullanımlık porsiyonlar miktarıyla ayırmak faydalıdır. Buzdolabı poşetine düzgün bir biçimde konan ciğerlerin üzerine biraz bastırılır ve poşetteki hava iyice çıkarılır. Taze ciğerler buzdolabında en fazla iki – üç gün, derin dondurucuda iki ay boyunca sağlıklı saklanabilir. Pişmiş Ciğerler Nasıl Saklanmalı? Ciğerler piştikten sonra ciğerlerin soğuması beklenir. Ciğerler tamamen soğuyunca özel saklama kaplarına veya buzdolabı poşetine konarak dondurucuya bırakınız.
 6. Lezzetli ciğer pişirmeyi ve sunmayı sağlayacak Arnavut ciğeri püf noktaları: Ciğer, tazeliğinden emin olunacak bir kasaptan veya bilinen bir ciğerciden alınmalı, fazla yıkanmamalı, zarı ve sinirleri temizlenmeli, küp küp kesilmeli, kızgın bol yağa atılmalı, yağda kalışı iki dakikayı geçmemeli, pişince servise kadar kapaklı bir kapta tutulmalı, bekleyip soğudukça sertleşeceğinden sıcak servis edilmeli... Sunumda sumaklı soğanı, kızarmış patatesler mühim katkı sağlar.
 7. Ciğere baharat ne atılır? Kekik, nane, tuz, kimyon, kırmızı toz biber.
 8. Şarmula soslu Arnavut ciğeri tarifi Ciğerin lezzetini daha da arttıran sirkeli ve baharatlı şarmula sosunun yapılışı çok kolaydır. Kuşbaşı doğranan ciğer bir kapta una bulanıp tava da kızdırılan sıvı yağda kavrulur. Süzülen yağ başka bir tavaya alınır. İçine dört diş sarımsak, bir yemek kaşığı sirke ve kırmızı pul biber ilave edilip bir taşım kaynatılır. Servis tabağına alınan ciğerlerin üzerine hazırlanan bu şarmula sosu gezdirilir. İnce doğranmış dört dal maydanoz ve tuzla ovulmuş bir adet kuru soğanla servis edilir.
 9. Patatesli Arnavut Ciğeri Nasıl Yapılır? Ciğerin yanında verilecek patatesler, ayrı bir tavada, ciğerleri kızartmaya başlamadan bir kaç dakika önce kızartılmaya başlanır. Çünkü patatesler ciğerlere göre daha geç kızarır. Bu sebeple patatesleri tavaya daha önce atmak birlikte servis için faydalı olacaktır. Pazardan ve tercihen bilinen bir satıcıdan kızarınca çıtır olması için beklememiş patatesler satın alınır. Güvenilen bir manavdan da alınabilir. Patatesli Arnavut Ciğeri için üç adet orta boy patates yıkanır, kabukları soyulur, çok küçük olmayacak şekilde ve ciğere denk olacak biçimde küp küp doğranır. Kesilen patatesler bir kağıt havlu üzerine alınıp suları alınır. Daha sonra patatesler bir kapta bir çay kaşığı tuz ile iyice karıştırılır. Tavanın şekline göre bir veya iki çay bardağı sıvı yağ tavaya dökülür. Yağın iyice kızması beklenir. Lezzetli bir kızarmış patatesin püf noktası yüksek derecede kızmış yağdır. Ayrıca iki sebeple tavaya çok fazla patates doldurulmaz. Bir; kızmış yağın sıcaklık derecesini fazla düşürmemek, iki; patateslerin yağın içinde serbestçe hareket edebilmesine imkan vermek… Patatesler tavada fazla karıştırılırsa da yağın sıcaklığı düşecektir. Altın sarısı rengine gelince yağını süzülüp, kağıt havlu serili bir tabağa alınır. İstenirse bir adet kuru soğan ve ikiye bölünmüş kırmızı biberler de patateslerden sonra fazla yakmadan kızgın yağda kızartılarak kağıt havlu serili bir tabağa alınır. Daha sonra servise ilave edilir. Patatesli Arnavut ciğeri - nefis yemek tariflerinden olsa da kalorisi daha fazla olabilir.
 10. Arnavut ciğeri tarifi kaç kalori? 100 gramında 260 civarında kalori bulunan Arnavut ciğeri protein, folik asit, A ve B12 vitamini, potasyum, fosfor, bakır ve demir bakımından zenginse de yağ, kolesterol ve tuz nispeti de yüksektir. Kansızlığa ve demir eksikliğine iyi geldiğine inanılır.
 11. Arnavut Ciğeri (Tavuk), Patatesli Ciğer Yemeği Sulu Şekilde - Tavuk ciğeri nasıl yapılır? İki adet orta boy patates soyulup küp doğranır. Tencereye yarım çay bardağı sıvıyağı alınıp kızdırılır. Üzerine patatesleri ilave edilip patatesler biraz yumuşayana kadar pişirilir. Üzerine doğranmış yarım kilo tavuk ciğeri ilave edilip karıştıralım. Bir adet kuru soğan, bir adet kırmızıbiber ve iki adet yeşil biber ince doğranıp yemeğimize eklenir. Birkaç dakika sotelenir. Kabukları soyulan iki adet domates soyulup küçük doğranır ve yemeğe ilave edilir. Karabiber, pul biber, kekik ve tuzu eklenerek pişirilmeye devam edilir.
 12. Sade Ciğer Kavurma Nasıl Yapılır? Soğanlı ciğer kavurması nasıl yapılır? Soğanlı ciğer kavurma için zarı ve sinirinden temizlenip kuşbaşı doğranan yarım kilo dana ciğer yıkanıp süzülür. Yapışmaz bir tavaya alınan yarım çay bardağı sıvı yağa doğranmış iki adet kuru soğan ve ciğerler ilave edilip devamlı karıştırarak kavrulur. Bir çay kaşığı tuz, bir çay kaşığı kekik, bir çay kaşığı kimyon ve yarım çay kaşığı karabiber ve ezilmiş sarımsak ilave edilip karıştırılır ve altı kapatılır. Kolay ciğer kavurması ince kıyılmış bir tutam maydanoz serpilerek sıcak olarak sunulur.
 13. Dana ciğer kavurma nasıl yapılır? Dana ciğeri sote yapımı için üç yemek kaşığı zeytinyağı ve bir yemek kaşığı tereyağını geniş bir tavaya alınır. Bir adet kuru soğan ve üç diş sarımsak ince doğranıp pembeleştirilir. Kuşbaşı doğranan yarım kilo ciğeri eklenir, karıştırılıp kapağını kapatılarak on dakika kadar pişirilir. Ciğeri kuyruk yağıyla pişirmek farklı bir lezzete ulaşmasını sağlayacaktır. Kuyruk yağı ciğer için lezzetin mühim bir unsurudur. İnce doğranan dört adet yeşilbiber ve küp doğranan iki adet domates ilave edilir. Bir tatlı kaşığı domates salçası sıcak bir çay bardağı suda sulandırılıp tavaya alınır. Birer çay kaşığı karabiber, kimyon, kekik, toz biber ve tuz ilave edilip karıştırılır. Kapağı kapatılarak on beş dakika kadar daha kısık ateşte pişirilir. Tavuk ciğer kavurma da benzer usulle yapılabilir.
 14. Antep usulü ciğer kavurma nasil yapilir? Ciğer Kavurma Antep Usulü için çekilmiş bir adet akciğeri (paf) ve 250 gram kuyruk yağı ocakta suyunu çekinceye kadar pişirilir. Pişince 5 adet kuru soğan ince doğrayıp ilave edilip kavrulur. Üçer adet yeşil ve kapya biber doğranıp eklenir. Kırmızı pul biber, karabiber, kimyon, tuz ve bir tatlı kaşığı biner salçası ilave edilip karıştırılır, bir süre daha ocakta tutulur. Pişince altı kapatılıp ince doğranan maydanozlar eklenerek servis edilir.
 15. Kokusuz ciğer nasıl yapılır? Dana ciğer kokusu nasıl giderilir? Ciğer pişirirken un kullanımı kokuyu bir derecede giderir. Ciğeri bulandığı unun içine ilave edilecek bir tutam kişniş kokuyu tamamen giderecektir.
 16. Kuzu ciğer nasıl pişirilir? Kuzu Ciğer Kavurması, Lokum Kıvamında Ciğer Sote Tarifi: Yarım kilo kuzu ciğeri kasaptan alırken zarı soydurulup, kuşbaşı doğratılır. Bu olmazsa dışındaki ince zarı bıçakla sıyrılıp soyulur. Dana ciğerine nazaran daha narin bir olduğundan yıkarken fazla zedelenecekse bırakılır, doğranırken ortaya çıkanlar soyulabilir. Sudan hırpalamadan geçirip doğrama tahtasında küçük küpler şekline getirip tavaya aktarılır. Üzerine bir su bardağı soğuk su ilave ederek suyunu çekene değin ara ara karıştırılır. Kapağı yarı kapalı tutulur. Suyunu tamamen çekince, yarım çay bardağı sıvı yağ, iki adet iri doğranmış kuru soğan, yine iri doğranmış bir adet kırmızıbiber, iki adet yeşilbiber ilave edilip kavrulur. Ocaktan almaya yakın kimyon, karabiber, pul biber, tuz eklenir. Kavrulma bitince yarım demet kıyılmış maydanoz ilave edilip karıştırılır, ateşten alınır. Sıcak olarak sunulur. Kuzu ciğeri zaten yumuşak olduğundan çok kolay sertleşmez. İyice suyunu çekince soğan ve biberleri atıp çabucak pişirebilir. Kuzu ciğeri ile yapılan yemeklerlerden iç pilavı çok nefis bir yemektir. Tarifi için: CİĞERLİ VEYA ETLİ İÇ PİLAV TARİFİ🍚
 17. Takım ciğer nasıl yapılır? Takım Kavurma Tarifi: Üç yüzer gram karaciğer, kalp, böbrek, akciğer ince ince doğranır ocakta en az bir saat haşlanıp suyu süzülür. Ocağa alınan tavaya ince ince doğranmış 200 gram kuyruk yağı eriyene kadar kavrulup üzerine haşlanan sakatat ilave edilir. Yanmamaları için yarım çay bardağı su ekleyerek yirmi dakika kavrulur. Kuru soğan doğranır ve kavurmaya ilave edilir. Soğanlar kavrulunca küçük doğranmış iki kırmızı kapya ve iki yeşilbiber eklenir. Pişme tamamlanmaya yakın birer tatlı kaşığı toz biber, pul biber, bir yemek kaşığı kimyon ve tuzunu ilave edilip güzelce karıştırılır. Baharatların dengeli dağılması için gerekirse yarım çay bardağı su ilave edilebilir. Yanında soğan salatası ile sunulur.
 18. Arnavut Ciğeri Menüsü - Arnavut Ciğeri yanına ne gider? 🥣ŞEHRİYELİ KIRMIZI MERCİMEK ÇORBASI🍲, soğan salatası, patates kızartması, SADE PİRİNÇ PİLAVI🍚, EVDE NANELİ AYRAN🥛, TEL KADAYIF TATLISI bir menü oluşturabilir.
 19. Arnavut ciğeri tarihi Arnavutluk'a ait milli bir yemek olmaktan çok Osmanlı zamanında İstanbul'a çalışmaya gelen Arnavut işçilerin daha çok ucuz olduğu için ciğer tercih etmesi sebebiyle bu adı almış olduğu iddia edilir.
 20. Yaprak ciğer nasıl yapılır? Dana Ciğer Tava Nasıl Yapılır? Tava ciğer nasıl yapılır? Dana ciğer kızartma tarifi için YAPRAK CİĞER TAVA (Edirne)
 21. LEZZETLİ 🐏KURBAN🐄 KAVURMASI NASIL YAPILIR? makalesinde kurban bayram kavurması yapımındaki püf noktaları anlatılmaktadır.
 22. 🥣İŞKEMBE ÇORBASI (TUZLAMA)🍲 ve 🥣PAÇA ÇORBASI🍲 (YOĞURT TERBİYELİ) tarifleri de ilginizi çekebilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Kolaylezzet
 • Aynur
 • Belgin Yavuz
 • Dana cigeri toptancısı
 • Arda
 • Özlem
 • lezzetliyemeklerperisi
YukarıYukarı