mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

KOLAY ARNAVUT CİĞERİ NASIL YAPILIR?

Lokum gibi Arnavut Ciğeri nasıl yapılır? Dana ciğeri nasıl yapılır? Suyunu kaybetmeyen ağızda dağılan yumuşacık bir ciğer yapımı zor değil. İşte resimli Kolay Arnavut Ciğeri Tarifi...

KOLAY ARNAVUT CIGERI 4

Lokanta Usulü Arnavut Ciğeri Malzemeleri - Arnavut Ciğeri Neden Yapılır?

Yarım kilo taze dana ciğeri (zarı, siniri alınmış; küçük doğranmış)

Bir yemek kaşığı un

Silme bir tatlı kaşığı tuz

Silme bir çay kaşığı toz kırmızıbiber

Kızartmak için sıvı yağ

Kimyon veya sumak

Servis için: Maydanoz ve bir adet kuru soğan

KOLAY ARNAVUT CIGERI 2KOLAY ARNAVUT CIGERI 3

Lokum Gibi Dana Ciğer Tarifi - Kolay Arnavut Ciğeri Yapılışı Tarifi - Dana Ciğeri ile Arnavut Ciğeri Nasıl Yapılır? - Arnavut Ciğeri Tarifi

 1. Ciğerde sinirleri ve zarı temizleme: Kasaplar temizlemediyse çiğnerken rahatsız etmeyen lezzetli bir ciğer pişirmek için sinirleri temizlemek ve zarı soymak gerekir. Sinirin bulunduğu bakılınca anlaşılmıyorsa elle bastırarak sert gelen kısımların sinir olacağından yeri keşfedilebilir.
 2. Ciğer yıkanır mı? Karaciğer yıkanır mı? Dana ciğer çok zedelenmeden suyun altına tutulur ve yıkanır. Suda bekletilmez. Yıkarken az bir sudan geçirilir. Maksat ciğerin lezzetini kaybedip sert olmasına yol açmadan temizlemektir. Bir süzgece konularak iyice kuruması sağlanır. Varsa fazla suyu kağıt havlu ile alınır. Kuruyan dana ciğerler çok küçük olmayacak şekilde doğranır. Daha kolay doğranabilmesini sağlamak için buzdolabında bir - iki saat bekletilir. Sertleşen ciğerler çok daha kolay kesilebilir. Doğrama sonrası kanın süzülmesi için beklenir.
 3. Ciğeri sütte bekletmek "Dana ciğeri nasıl yumuşatılır?" hususunda bir püf noktası da ciğeri marine etmektir. Arnavut ciğeri sütte bekletilir mi? Ağızda dağılan bir ciğer için sütle terbiye usulü faydalı olacaktır. Bu kıvama ulaşmak üzere bir veya iki saat sütte bekletmek kafi gelecektir.
 4. Unlu ciğer nasıl yapılır? Lezzetli Arnavut ciğeri için bir kasede un, toz kırmızıbiber ve tuz karıştırılarak ciğerler bu karışıma bulanır. İstenirse baharatlara kekik ilave edilebilir. Tavaya sıvı yağ konularak kızdırılır. Varsa ciğerlerdeki fazla unlar silkelenerek kızgın yağa atılır.
 5. Tavaya atılan ciğer parçaları yağın yüzüne çıkmaya başlayınca kevgirle (delikli kepçe ile) alınmalıdır; pişmiş demektir. Bu süre küp doğranan ciğerin büyüklüğüne göre bir - iki dakika sürebilir. Fazla kurutulmaması mühimdir. Pişme süresi uzadıkça ciğerler sertleşecektir; temel püf nokta budur. Delikli bir kepçe veya kevgirle yağın içinden alınan ciğerler içine kağıt havlu konulmuş bir tabağa konulurlar. Bu esnada yumuşaklık sağlamak ve sıcaklığı korumak maksadıyla üzerleri bir kapakla kapatılabilir.
 6. Bir soğan yarım halka şeklinde piyazlık doğranır. Çok az tuz eklenmiş kimyon veya sumakla ovulur. Maydanozlar yıkanır, kurutulur ve doğranır.
 7. Arnavut Ciğeri Sunumu Servis tabağına alınan güzel Arnavut Ciğerinin yanına soğan ve maydanoz konularak sıcak olarak servis edilir. Ciğerin kızartıldığı yağdan bir miktar alınıp içinde pul biber kavrularak kızarmış ciğerlerin üzerine gezdirilebilir. Ayrıca yanına turşu, EVDE NANELİ AYRAN🥛 NASIL YAPILIR? ve kızarmış patates de yakışabilir.

Pratik Arnavut Ciğeri Yapılışı Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Arnavut Ciğer Nasıl Yapılır Püf Noktaları

 1. Dana ciğeri nasıl yumuşatılır? Bu tarif yumuşak, gevrek bir ciğer yemeği için yeterlidir. Ancak bazıları ciğerin sertleşmesini önlemek için tazeliğine itina gösterilmesi ve marinasyon dışında una bir miktar karbonat ilave etmeyi tercih ederler. Kimileri de lokum gibi ciğer tarifi olması için ciğeri pişirmeden önce beş - on dakika kadar haşlayıp suyunu süzüp daha sonra yağ ile kavurup tarifi tatbik eder.
 2. Lezzetli ciğer pişirmeyi ve sunmayı sağlayacak Arnavut ciğeri püf noktaları: Ciğer, tazeliğinden emin olunacak bir kasaptan veya bilinen bir ciğerciden alınmalı, fazla yıkanmamalı, zarı ve sinirleri temizlenmeli, küp küp kesilmeli, kızgın bol yağa atılmalı, yağda kalışı iki dakikayı geçmemeli, pişince servise kadar kapaklı bir kapta tutulmalı, bekleyip soğudukça sertleşeceğinden sıcak servis edilmeli... Sunumda sumaklı soğanı, kızarmış patatesler mühim katkı sağlar.
 3. Arnavut ciğeri hangi ciğerden yapılır? Leziz ve yumuşak bir Arnavut ciğeri için ciğerin kalitesi ve çeşidi mühimdir. Kuzu ciğeri kullanılarak hazırlanan Arnavut ciğerinin ufalanıp dağılma ve kıvamında yapılamazsa sert kalma ihtimali yüksektir. Bu sebeple Arnavut ciğeri yapımınında ekseriyetle dana ciğeri kullanılır. Arnavut ciğer kavurma değildir. Kuzu ciğer kavurma için daha uygun olabilir.
 4. Patatesli Arnavut Ciğeri Nasıl Yapılır? Patatesli Arnavut Ciğeri için yıkanıp, kabukları soyulmuş ve çok küçük olmayacak şekilde küp küp doğranan üç adet orta boy patatesi ve doğranan bir adet kuru soğan da kızgın yağda kızartılarak kağıt havlu serili bir tabağa alınır. Daha sonra servise ilave edilir. Patatesli Arnavut ciğeri - nefis yemek tariflerinden olsa da kalorisi daha fazla olabilir.
 5. Arnavut ciğeri tarifi kaç kalori? 100 gramında 260 civarında kalori bulunan Arnavut ciğeri protein, folik asit, A ve B12 vitamini, potasyum, fosfor, bakır ve demir bakımından zenginse de yağ, kolesterol ve tuz nispeti de yüksektir. Kansızlığa ve demir eksikliğine iyi geldiğine inanılır.
 6. Arnavut Ciğeri (Tavuk), Patatesli Ciğer Yemeği Sulu Şekilde - Tavuk ciğeri nasıl yapılır? İki adet orta boy patates soyulup küp doğranır. Tencereye yarım çay bardağı sıvıyağı alınıp kızdırılır. Üzerine patatesleri ilave edilip patatesler biraz yumuşayana kadar pişirilir. Üzerine doğranmış yarım kilo tavuk ciğeri ilave edilip karıştıralım. Bir adet kuru soğan, bir adet kırmızıbiber ve iki adet yeşil biber ince doğranıp yemeğimize eklenir. Birkaç dakika sotelenir. Kabukları soyulan iki adet domates soyulup küçük doğranır ve yemeğe ilave edilir. Karabiber, pul biber, kekik ve tuzu eklenerek pişirilmeye devam edilir.
 7. Sade Ciğer Kavurma Nasıl Yapılır? Soğanlı ciğer kavurma için zarı ve sinirinden temizlenip kuşbaşı doğranan yarım kilo dana ciğer yıkanıp süzülür. Yapışmaz bir tavaya alınan yarım çay bardağı sıvı yağa doğranmış iki adet kuru soğan ve ciğerler ilave edilip devamlı karıştırarak kavrulur. Bir çay kaşığı tuz, bir çay kaşığı kekik, bir çay kaşığı kimyon ve yarım çay kaşığı karabiber ve ezilmiş sarımsak ilave edilip karıştırılır ve altı kapatılır. Kolay ciğer kavurması ince kıyılmış bir tutam maydanoz serpilerek sıcak olarak sunulur.
 8. Dana ciğer kavurma nasıl yapılır? Dana ciğeri sote yapımı için üç yemek kaşığı zeytinyağı ve bir yemek kaşığı tereyağını geniş bir tavaya alınır. Bir adet kuru soğan ve üç diş sarımsak ince doğranıp pembeleştirilir. Kuşbaşı doğranan yarım kilo ciğeri eklenir, karıştırılıp kapağını kapatılarak on dakika kadar pişirilir. Ciğeri kuyruk yağıyla pişirmek farklı bir lezzete ulaşmasını sağlayacaktır. Kuyruk yağı ciğer için lezzetin mühim bir unsurudur. İnce doğranan dört adet yeşilbiber ve küp doğranan iki adet domates ilave edilir. Bir tatlı kaşığı domates salçası sıcak bir çay bardağı suda sulandırılıp tavaya alınır. Birer çay kaşığı karabiber, kimyon, kekik, toz biber ve tuz ilave edilip karıştırılır. Kapağı kapatılarak on beş dakika kadar daha kısık ateşte pişirilir. Tavuk ciğer kavurma da benzer usulle yapılabilir.
 9. Ciğer Kavurma Antep Usulü Çekilmiş bir adet akciğeri (paf) ve 250 gram kuyruk yağı ocakta suyunu çekinceye kadar pişirilir. Pişince 5 adet kuru soğan ince doğrayıp ilave edilip kavrulur. Üçer adet yeşil ve kapya biber doğranıp eklenir. Kırmızı pul biber, karabiber, kimyon, tuz ve bir tatlı kaşığı biner salçası ilave edilip karıştırılır, bir süre daha ocakta tutulur. Pişince altı kapatılıp ince doğranan maydanozlar eklenerek servis edilir.
 10. Dana ciğer kokusu nasıl giderilir? Ciğer pişirirken un kullanımı kokuyu bir derecede giderir. Ciğeri bulandığı unun içine ilave edilecek bir tutam kişniş kokuyu tamamen giderecektir.
 11. Arnavut Ciğeri Menüsü - Arnavut Ciğeri yanına ne gider? 🥣ŞEHRİYELİ KIRMIZI MERCİMEK ÇORBASI🍲, soğan salatası, patates kızartması, SADE PİRİNÇ PİLAVI🍚, EVDE NANELİ AYRAN🥛, TEL KADAYIF TATLISI bir menü oluşturabilir.
 12. Arnavut ciğeri tarihi Arnavutluk'a ait milli bir yemek olmaktan çok Osmanlı zamanında İstanbul'a çalışmaya gelen Arnavut işçilerin daha çok ucuz olduğu için ciğer tercih etmesi sebebiyle bu adı almış olduğu iddia edilir.
 13. Dana Ciğer Tava Nasıl Yapılır? Dana ciğer kızartma tarifi için YAPRAK CİĞER TAVA (Edirne)
 14. LEZZETLİ 🐏KURBAN🐄 KAVURMASI NASIL YAPILIR? makalesinde kurban bayram kavurması yapımındaki püf noktaları anlatılmaktadır.
 15. 🥣İŞKEMBE ÇORBASI (TUZLAMA)🍲 ve 🥣PAÇA ÇORBASI🍲 (YOĞURT TERBİYELİ) tarifleri de ilginizi çekebilir.
 16. KOLAY ARNAVUT CIGERI 1

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Dana cigeri toptancısı
 • Arda
 • Özlem
 • lezzetliyemeklerperisi
YukarıYukarı