mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

🥣ENGİNAR ÇORBASI🍲

Enginar Çorbası nasıl yapılır?

ENGİNAR-ÇORBASI

Enginar Çorbası Tarifi Malzemeleri

İki – üç adet enginar çanağı

İki yemek kaşığı un

İki yemek kaşığı kadar tereyağı

Bir su bardağı süt

Bir çay kaşığı tuz

Bir tutam kıyılmış dereotu

Enginarları haşlamak için:

Bir tatlı kaşığı tuz

Bir yemek kaşığı sıvı yağı

Su

ENGİNAR-ÇORBASI

Enginar Çorbası Tarifi

 1. Enginar çanakları bol suda iyice yıkandıktan sonra kararmalarına fırsat verilmeden hemen bir tencerede üzerini geçecek kadar su, tuz ve bir yemek kaşığı sıvı yağ konularak yumuşayıncaya kadar haşlanır. Bıçak veya çatal batırılarak enginarların pişip pişmediği anlaşılabilir.
 2. Pişen enginarlar suyun içinden alınarak çok küçük küpler halinde doğranır. Enginar parçalarının üzerine kaşığın tersiyle bastırılarak bir miktar ezilmeleri sağlanır. Çorbayı taneli sevmeyenler, bu aşamada enginarları üzerilerine bir çay bardağı kadar haşlama suyundan koyarak blendırdan geçirebilir.
 3. Tencereye iki yemek kaşığı tereyağı konulur. Üzerine un ilave edilerek unun kokusu çıkana kadar kavrulur.
 4. Tencereye bir bardak süt ve iki bardak kadar enginarların haşlama suyundan konularak karıştırılır. Kaynamaya başlayınca hafifçe ezilmiş olan enginar parçaları ve tuz ilave edilir. Karıştırılarak on dakika daha kısık ateşte pişirilir.
 5. Çorbanın kıvamı katı olursa kaynamış su ilave edilerek istenilen kıvama getirilebilir.
 6. Ocaktan alınan Enginar Çorbası’nın üzerine kıyılmış dereotu konularak sıcak olarak servis edilir.

Enginar Çorbası Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Püf Noktaları

 1. Enginar Yemeği Enginar ve yemekleri için teferruatlı tafsilat: LEZZET VE SAĞLIK KAYNAĞI ENGİNARIN MEVSİMİ GELDİ Bu yazıda enginar faydaları, enginar çorbası faydaları olarak incelenebilir.
 2. Kremalı Enginar Çorbası Kremalı Enginar Çorbası bir su bardağı süt yerine bir kutu krema kullanmak suretiyle hazırlanabilir. Tencere ocaktan alınıp üzerine krema ilave edilip karıştırılır.
 3. Diyet Enginar Çorbası Unsuz Patates, havuç ve üç adet enginar temizlenip küçük doğranır. Bir adet soğan ince ince doğranıp üç kaşık sıvı yağda hafif ateşte kavrulur. Bütün sebzeler içerisine atılır ve kavurmaya devam edilir. Su ilave edilir. Bir yumurtanın sarısı limon suyu ilr ayrı bir kapta karıştırılıp tencereye dökülür. Tuzu ayarlanan çorba on -on beş dakika hafif ateşte pişer.
 4. Enginar Çorbaları Farklı malzemelerle pek çok enginar çorbası mümkündür: Mercimekli Enginar Çorbası, Sebzeli Enginar Çorbası, Yoğurtlu Enginar Çorbası gibi. Enginarın azınlıkta kaldığı enginarli sebze corbasi tarifi de vardır. Enginarın sapının kullanıldığı enginar sapi corbasi da yapılır.
 5. Bebek icin enginar corbasi nasil yapılır? Enginar corbasi bebekler icin enginar corbasi olacaksa nesi farklı yapılır? Farklı yerlerde verilen tariflere göre enginar corbasi bebek enginar corbasi olacaksa da çok farklı değildir. Enginar Çorbası Bebek beslenmesinde yer alabilir. Lakin bebeklere çorba hazırlarken hekimin tavsiyeleri ve bebeğin muhtemel alerji durumları dikkate alınmalıdır. Bebeklere enginar corbasi yapilisi benzese de çorba bebeklere yedirilmeden evvel tekrar tekrar süzgeçten geçirmek gerekir. Çünkü lif ihtiva ettiği için boğazına takılabilir.
 6. Gaziantep Çorbası 🥣ŞIVEYDİZ ÇORBASI🍲 (Sarımsak Aşı🧄, Gaziantep), 🥣MAŞ ÇORBASI🍲 (Gaziantep), 🥣PİRPİRİM (SEMİZOTU) ÇORBASI (Gaziantep)🍲, 🥣KÖFTELİ LEBENİYE ÇORBASI (Gaziantep)🍲

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok