mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

🥣ENGİNAR ÇORBASI🍲

Enginar Çorbası nasıl yapılır?

ENGİNAR-ÇORBASI

Enginar Çorbası Tarifi Malzemeleri

İki – üç adet enginar çanağı

İki yemek kaşığı un

İki yemek kaşığı kadar tereyağı

Bir su bardağı süt

Bir çay kaşığı tuz

Bir tutam kıyılmış dereotu

Enginarları haşlamak için:

Bir tatlı kaşığı tuz

Bir yemek kaşığı sıvı yağı

Su

ENGİNAR-ÇORBASI

Enginar Çorbası Tarifi

  1. Enginar çanakları bol suda iyice yıkandıktan sonra kararmalarına fırsat verilmeden hemen bir tencerede üzerini geçecek kadar su, tuz ve bir yemek kaşığı sıvı yağ konularak yumuşayıncaya kadar haşlanır. Bıçak veya çatal batırılarak enginarların pişip pişmediği anlaşılabilir.
  2. Pişen enginarlar suyun içinden alınarak çok küçük küpler halinde doğranır. Enginar parçalarının üzerine kaşığın tersiyle bastırılarak bir miktar ezilmeleri sağlanır. Çorbayı taneli sevmeyenler, bu aşamada enginarları üzerilerine bir çay bardağı kadar haşlama suyundan koyarak blendırdan geçirebilir.
  3. Tencereye iki yemek kaşığı tereyağı konulur. Üzerine un ilave edilerek unun kokusu çıkana kadar kavrulur. Tencereye bir bardak süt ve iki bardak kadar enginarların haşlama suyundan konularak karıştırılır. Kaynamaya başlayınca hafifçe ezilmiş olan enginar parçaları ve tuz ilave edilir. Karıştırılarak on dakika daha kısık ateşte pişirilir.
  4. Çorbanın kıvamı katı olursa kaynamış su ilave edilerek istenilen kıvama getirilebilir. Ocaktan alınan Enginar Çorbası’nın üzerine kıyılmış dereotu konularak sıcak olarak servis edilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
  • Henüz hiç yorum yok