mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Keşkek Tarifi Etli, Düğün Keşkeği Nasıl Yapılır?

Etli keşkek evde nasıl yapılır? Anadolu'da birçok yörede bayram ve düğünlerin ortak lezzeti olan keşkek (keşkef) yemeği nasıl yapılır? "Keşkek neden olur? Keşkek nedir nasıl yapılır? Keskege hangi et konur?" diyenlere işte sakız gibi keşkek tarifi

KEŞKEK-NASIL-YAPILIR?

Kırmızı Etli Keşkek Tarifi Malzemeleri - Soğanlı Etli Keşkek

Bir su bardağı aşurelik buğday veya dövme (keşkef)

Yarım kg et (tercihen kemikli haşlamalık et)

Bir tepeleme yemek kaşığı tereyağı

Birer çay kaşığı karabiber ve kimyon

Bir yemek kaşığı salça

Bir yemek kaşığı sıvı yağ

Bir adet orta boy soğan

Bir çay kaşığı kırmızı toz biber

Bir tatlı kaşığı tuz

KEŞKEK-NASIL-YAPILIR?KEŞKEK-NASIL-YAPILIR?KEŞKEK-NASIL-YAPILIR?

Evde Keşkek Nasıl Yapılır? Salçalı Etli Keşkek Tarifi - Evde Etli Keşkek Nasıl Yapılır? - Tam Ölçülü Keşkek Tarifi - Evde Normal Tencerede Keşkek Yemeği Nasıl Yapılır?

  1. Buğday bir gece önceden yıkanır. Tencereye üzerini geçecek kadar su konulur. Bir taşım kaynatılarak ağzı kapatılır.
  2. Ertesi gün etler yıkanarak üzerini geçecek kadar su konularak haşlanır. Varsa kemiklerinden ayrılır. Buğdayın üzerine haşlanan etin suyundan konularak yumuşayıncaya kadar pişirilir. Düdüklü tencere de kullanılabilir.
  3. Keşkeğe yağ konur mu? Bu sırada tereyağının yarısı ve bir yemek kaşığı sıvı yağ bir tencereye konulur. Üzerine yemeklik şekilde ince doğranan soğanlar eklenir. Pembeleşen soğanlara pişen etler ilave edilir. Karabiber ve kimyon konularak karıştırılır.
  4. Keşkek nasıl pişirilir? Beş - altı dakika pişirilen etler, yumuşayan buğdayların üzerine eklenir. Tuz ilave edilir. Bütün malzeme karıştırılarak kısık ateşte tahta kaşığın tersiyle ezile ezile pişirilir. Keşkek dövmek denilen malzemenin erimesini sağlama muamelesi hususi bir alet olan tokaçla da yapılabilir. Blender da kullanılabilir. Buğdaylar bembeyaz ezilip kıvama gelinceye etler lif lif olup buğdayla tamamen birleşinceye kadar bu muameleye devam edilir.
  5. Keşkek Sosu Tarifi: Tereyağının geri kalan kısmı tavaya alınır. Tereyağı eriyince salça, kırmızı toz biber ilave edilir ve yakılır. Servis tabağına konulan Etli Keşkeğin üzerine tereyağlı salçalı sos gezdirilir ve sıcak olarak yanında etli SADE PİRİNÇ PİLAVI🍚, DOMATESLİ🍅 BULGUR PİLAVI🍚 ve ayran, zerde ile servis edilir.

Soğanlı Keşkek Tarifi, Keşkek Yemeği, Salçalı Keşkek Çorbası, Orjinal Keşkek Tarifi, Koy Usulü Keşkek Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Kolay Keşkek Tarifi Evde Yapımı Püf Noktaları

  1. Keşkek hangi ilimizde meşhurdur? Etli keşkek hangi yöreye ait? Keşkek hangi şehirde meşhur? Sadesi ve tavuk, ördek etli şekilleri de bulunan bu yemek Trakya illeri yanında Amasya, Merzifon, Çankırı, Çorum, Çanakkale, Balıkesir, Muğla, Aydın, Denizli, Isparta, Uşak, Burdur, Kırşehir, Karabük, Sakarya, Afyon, Karaman, Samsun, Ordu, Tokat, Elazığ, Erzincan, Muş, Tunceli, Kilis, Hatay, Diyarbakır gibi çok geniş bir coğrafyada bazı küçük usul ve adlandırma farklılıkları ile yapılmaktadır. Geleneksel keşkek tarifinde bazı yörelerde az bir miktar nohut da ilave edilebilir.
  2. 28 Kasım 2011’de Endonezya'nın Bali kentinde düzenlenen toplantılarda Türkiye’de bayram, düğün, sünnet, mevlit, hacı ve asker uğurlama ve cenaze gibi toplumsal olaylarda gelenek olarak ikram edilen Geleneksel Tören Keşkeği resmen UNESCO “Müşahhas Olmayan Kültürel Miras” listesine girerek UNESCO korumasına alındı. Keşkek “hazırlanışından sunuluşuna ve tüketilişine kadar kadın - erkek eşitliği ve paylaşımı açısından ehemmiyetli bulunduğu” gerekçesiyle bu listeye kabul edildi.
  3. Orjinal keşkek nasıl yapılır? Neşe, gurur ve üzüntünün paylaşımında yapılan keşkeği hazırlamak için buğday meydanda yer alan ve dibek taşı denilen içi oyuk taşa konulur. Buğdayı ezmek maksadıyla dibek taşının içine küçük taş parçaları konulur. Mahalle veya köyün gençleri dibek taşındaki buğdayı ezmek için soku denilen tahta aletlerle sırayla vururlar. Dibek taşında ezilen buğdaylar keşkek yapılacak alana götürülür ve suyla temizlendikten sonra kazanlarda kaynayan sularda beklemeye bırakılır. Kaynamaya başlayan keşkeğe değişik baharatlar ile tereyağı konulur. Erkeklerin “soku” muamelesinde işbölümü ve işbirliği ruhuyla buğday dövmeleri, kadınların diğer yemek hazırlıklarını yapmaları, toplumun bir araya gelerek tören ihtiyaçlarını işbölümü çerçevesinde sağlamaları korunmaya layık değerler olarak düşünülmüştür. Bazı yörelerde “Düğünün yapıldı mı?” sorusu “Keşkeğin yendi mi?” şeklinde sorulur.
  4. Keşkek Nasıl Yapılır Tavuklu? Düdüklüde Tavuklu Keşkek Çömlekte ve fırında çok uzun sürede pişen gibi olmasa da düdüklüde de pişirilebilir. İki su bardağı keşkeklik buğdayla (aşurelik buğdaydan daha sarı) bir çay bardağı nohut bir kaba alınıp üzerine ılık su ilave edilerek akşamdan ıslatılır. Sonra buğday yıkanarak sarı suyu giderilir. Yıkanan buğday ve nohut düdüklü tencereye alınır. Üzerine bir adet tavuk budu, bir tatlı kaşığı tuz ve yedi su bardağı kadar sıcak su ilave edilerek düdüklünün kapağı kapatılır, kaynadıktan sonra dibi yanmaması ve daha lezzetli olması için kısık ateşte kırk dakika pişirilir. Buğday ve nohut bir gece öncesinden haşlanmamışsa bir saat kadar pişirilir. Süre bitince düdüklünün havası çıkartılır ve kapağı açılarak tavuk budu bir tabağa alınır. Tavuğun derisini ve kemikleri ayrılıp etleri tekrar düdüklüye konulur. Keşkek suyunu çektiğinden tekrar iki su bardağı kadar daha su eklenir. Büyükçe bir tahta kaşığın arkası ile keşkek ezilir. Keşkek yeterince ezilince salçalı sosu için tavaya ikişer yemek kaşığı tereyağı ve sıvı yağı alınır. Tereyağı eriyince iki yemek kaşığı salça eklenir ve kokusu çıkana kadar devamlı karıştırarak kavrulur. Sos hazır olunca keşkek bir tabağa alınıp yayılır. Üzerine salçalı sostan gezdirilerek sunulur. Bir porsiyon tavuklu keşkeğin takriben 340 kalori olması beklenebilir.
  5. Afyon keşkeği, Şuhut Keşkeği nasıl yapılır? Kemikle Keşkek Nasıl Yapılır? Ananevi olarak, bayram, hacı uğurlama, doğum, asker uğurlama, düğün, hayır, buluşma, kutlama, adak gibi hususi günlerde hazırlanan ve günün her öğününde yenebilen mahalli bir yemektir. Diğer keşkeklerden mahalli hammaddesi, malzemenin hazırlanması, pişirme ve servis usulleri ile farklıdır. Kabuğu soyulmuş ve yıkanmış buğdaya göce denir. Şuhut keşkeği yöre mamulü göce ve nohut ile yapılır. Yöre büyükbaş havyalarının zıpkın eti kullanılır. Bu hayvanların sırt kısmının kuyruğa yakın kısmıdır ki ince ve sık yağ dokusu ile etin kalitesini yükseltir. Bunun yanında zıpkının kemiği en yoğun ilikli yer olup muhtevasındaki yağ keşkeğe kıvam verir. Güngörmez denilen dana kol ile kaburga arasında kalan yumuşak iki kilo kadar, mermersi bir yağ dokusuna sahip bir et kullanılır. Bu hayvanın koltuk altında, kaburga ile böğrünün arasında saklı olduğundan, adı üstünde ''gün görmeyen'' parçadır. Diğer tarafında da hayvanın küreği ve boşluğu yani döşü bulunur. Ek olarak aynı ölçüde kemiksiz kırmızı et de ilave edilir. Şuhut Keşkeği sırsız toprak çömlekte (keşkek çömleği) ve odun ateşinde ısınan taş fırında pişirilir. Gün boyunca çalışan mahalle fırınına akşamüzeri keşkek konulup on beş saate yakın uzunlukta pişirilir ki bu onu kolay hazmedilir ve aromalı bir yemek kılar. Şuhut Keşkeği nasıl yapılır? Köy usulü keşkek tarifi İki kilo göce ve bir su bardağı nohut ayıklanır ve yıkanır. Toprak çömleğin tabanına bir kilo zıpkın eti ve yarım kilo kemiksiz et yerleştirilir. Bir adet lola (but) kemiği de etin üzerine uygun bir şekilde konulur. Göce, nohut ve tuz eklenir. İçine tüm malzemelerin konulduğu toprak çömleğin ağzına yaklaşacak kadar dört beş litre ılık su eklenerek fırının içine konulup fırın kapağı örtülür. On beş saate yakın kontrol edilmeden pişer. Sabah toprak çömlek fırından çıkarılır ve çömleğin içindeki kemiklerle, kemikli et çıkartılır, etler kemikten sıyrılır. Kıvamına bakılarak gerekirse sıcak su eklenir. Kaymak ilavesi yapılmayabilir. İstenirse 125 gram kadar Afyon kaymağının eklenmesinin ardından yarım saat kadar tahta kepçeyle “dövme” yapılır: Şuhut Keşkeğine has dövme kepçesi ile ezilerek malzemeler lif lif oluncaya dek karıştırılır. Dövme bütün parçalar özleşip keşkek kıvama gelene kadar sürer. Toprak çömlekte sıcak duran Şuhut Keşkeği servis evvelinde yirmi dakika bekletilir. Dinlendirme sonrası istenirse tereyağı veya nebati yağla kızdırılan acı veya tatlı kırmızı toz biber, salça sos ilave edilebilir. Nohut yanında kuru fasulye de kullanılabilir. Düdüklüde Etli Keşkek Tarifi: Evde kolay olması bir gece evvel buğday ve nohudun sıcak suda bekletilip ıslatılır, etler düdüklü tencerede pişirilir, yemek blenderda ezilir. Üzerine limon sıkarak yanında turşu ile sıcak servis edilir.
YukarıYukarı