mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

KEŞKEK NASIL YAPILIR?

Anadolu'da birçok yörede bayram ve düğünlerin ortak lezzeti olan keşkek (keşkef) yemeği nasıl yapılır?

KEŞKEK-NASIL-YAPILIR?

Etli Keşkek Malzemeleri

Bir su bardağı aşurelik buğday veya dövme (keşkef)

Yarım kg et (tercihen kemikli haşlamalık et)

Bir tepeleme yemek kaşığı tereyağı

Birer çay kaşığı karabiber ve kimyon

Bir yemek kaşığı salça

Bir yemek kaşığı sıvı yağ

Bir adet orta boy soğan

Bir çay kaşığı kırmızı toz biber

Bir tatlı kaşığı tuz

KEŞKEK-NASIL-YAPILIR?KEŞKEK-NASIL-YAPILIR?KEŞKEK-NASIL-YAPILIR?

Etli Keşkek Yemeği Tarifi

  1. Buğday bir gece önceden yıkanır. Tencereye üzerini geçecek kadar su konulur. Bir taşım kaynatılarak ağzı kapatılır.
  2. Ertesi gün etler yıkanarak üzerini geçecek kadar su konularak haşlanır. Varsa kemiklerinden ayrılır. Buğdayın üzerine haşlanan etin suyundan konularak yumuşayıncaya kadar pişirilir. Düdüklü tencere de kullanılabilir.
  3. Bu sırada tereyağının yarısı ve bir yemek kaşığı sıvı yağ bir tencereye konulur. Üzerine yemeklik şekilde ince doğranan soğanlar eklenir. Pembeleşen soğanlara pişen etler ilave edilir. Karabiber ve kimyon konularak karıştırılır.
  4. Keşkek nasıl pişirilir? Beş - altı dakika pişirilen etler, yumuşayan buğdayların üzerine eklenir. Tuz ilave edilir. Bütün malzeme karıştırılarak kısık ateşte tahta kaşığın tersiyle ezile ezile pişirilir. Keşkek dövmek denilen malzemenin erimesini sağlama muamelesi hususi bir alet olan tokaçla da yapılabilir. Blender da kullanılabilir. Buğdaylar bembeyaz ezilip kıvama gelinceye etler lif lif olup buğdayla tamamen birleşinceye kadar bu muameleye devam edilir.
  5. Tereyağının geri kalan kısmı tavaya alınır. Tereyağı eriyince salça, kırmızı toz biber ilave edilir ve yakılır. Servis tabağına konulan Etli Keşkeğin üzerine tereyağlı salçalı sos gezdirilir ve sıcak olarak yanında etli SADE PİRİNÇ PİLAVI🍚, DOMATESLİ🍅 BULGUR PİLAVI🍚 ve ayran, zerde ile servis edilir.

Keşkek Yemeği ile Alakalı Diğer Hususlar:

  1. Sadesi ve tavuk, ördek etli şekilleri de bulunan bu yemek Trakya illeri yanında Amasya, Merzifon, Çankırı, Çorum, Çanakkale, Balıkesir, Muğla, Aydın, Denizli, Isparta, Uşak, Burdur, Kırşehir, Karabük, Sakarya, Afyon, Karaman, Samsun, Ordu, Tokat, Elazığ, Erzincan, Muş, Tunceli, Kilis, Hatay, Diyarbakır gibi çok geniş bir coğrafyada bazı küçük usül ve adlandırma farklılıkları ile yapılmaktadır. Bazı yörelerde az bir miktar nohut da ilave edilebilir.
  2. 28 Kasım 2011’de Endonezya'nın Bali kentinde düzenlenen toplantılarda Türkiye’de bayram, düğün, sünnet, mevlit, hacı ve asker uğurlama ve cenaze gibi toplumsal olaylarda gelenek olarak ikram edilen Geleneksel Tören Keşkeği resmen UNESCO “Müşahhas Olmayan Kültürel Miras” listesine girerek UNESCO korumasına alındı. Keşkek “hazırlanışından sunuluşuna ve tüketilişine kadar kadın - erkek eşitliği ve paylaşımı açısından ehemmiyetli bulunduğu” gerekçesiyle bu listeye kabul edildi.
  3. Neşe, gurur ve üzüntünün paylaşımında yapılan keşkeği hazırlamak için buğday meydanda yer alan ve dibek taşı denilen içi oyuk taşa konulur. Buğdayı ezmek maksadıyla dibek taşının içine küçük taş parçaları konulur. Mahalle veya köyün gençleri dibek taşındaki buğdayı ezmek için soku denilen tahta aletlerle sırayla vururlar. Dibek taşında ezilen buğdaylar keşkek yapılacak alana götürülür ve suyla temizlendikten sonra kazanlarda kaynayan sularda beklemeye bırakılır. Kaynamaya başlayan keşkeğe değişik baharatlar ile tereyağı konulur. Erkeklerin “soku” muamelesinde işbölümü ve işbirliği ruhuyla buğday dövmeleri, kadınların diğer yemek hazırlıklarını yapmaları, toplumun bir araya gelerek tören ihtiyaçlarını işbölümü çerçevesinde sağlamaları korunmaya layık değerler olarak düşünülmüştür. Bazı yörelerde “Düğünün yapıldı mı?” sorusu “Keşkeğin yendi mi?” şeklinde sorulur.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
  • Henüz hiç yorum yok