mikrofon

Kullanıcı Oyu: 1 / 5

Yıldız etkinYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Kolay Zerde Tatlısı Tarifi, Nasıl Yapılır?

Zerde nedir nasıl yapılır? Malzemeleri nelerdir? Kolay zerde tarifi nasıldır? Hafif, zarif ve lezzetli zerde tatlısı nasıl yapılır? Zerde evlilik ve sünnet düğünlerinde, nişan ve hac yemeklerinde, mevlitlerde, şenliklerde, ziyafetlerde, Ramazan iftarlarında, Ramazan aylarındaki mukabelelerin tamamlanması ikramlarında, kandil akşamlarında, Cuma ve bayram günlerinde, bebeklerin dünyaya gelişi kutlamalarında ve bazı yörelerde Muharrem ayının ilk on gününde ikram edilen ananevî bir tatlıdır. Etli nohutlu düğün pilavlarına eşlik eder. Anadolu ve Türk mutfağının nefis zerde tatlısı nerenin, zerde hangi yörenin tatlısı diye sual edilirse bir çok il karşımıza çıkmaktadır. Bazı yapılış usulü farklılıkları ile "Zerde tatlısı hangi yöreye aittir?" sualinin cevabı Gaziantep, Konya, Manisa, Balıkesir, İstanbul, Mardin, Şanlıurfa, Tekirdağ, Edirne olabilir. Asıl malzemesi dolayısıyla bu listeye Safranbolu'yu da katmak gerekir.
"Hazır zerde tatlısı nerede satılır?" diye aramanıza hiç gerek yok!.. Misafirlerinize ve sevdiklerinize ikram edilebilecek bu lezzetli tatlı evde kolaylıkla yapılabilir. "Sade pirinç zerde olmaz, bal gerektir kazana; baba malı tez tükenir evlat gerek kazana" atasözünde belirtildiği gibi Osmanlı saray mutfağı zerde tatlısı balla tatlandırılır. Zerdeye rengini veren nedir? Osmanlı usulü zerde tarifi olan safranlı zerde tatlısına ince bir şekilde kıyılıp gül suyunda ezilip demlendirilen safran ile renk ve aroma verilir. Lakin zerde tatlısı yapımı için safran kullanımı da zorunlu değil... Baharatçılardan temin edebileceğiniz zerdeçal veya haspir (aspir, Carthamus tinctorius L. çiçeği taç yaprakları) de aynı işi görecektir. Lezzetli zerde nasıl yapılır? Öyleyse mutfakları renklendirecek zerde tatlısı neden yapılır, zerdenin içinde ne var, püf noktaları nelerdir merak ediyorsanız işte resimli zerde tatlısı tarifi:

KOLAY ZERDE TATLISI 1

Tam Ölçülü Safransız Zerde Tarifi İçindekiler - Zerdenin İçine Ne Konur? Safransız Zerde Tatlısı Malzemeleri - Zerdeye Ne Katılır? Zerde Tatlısı Neyle Yapılır? Zerde Yapımında Ne Kullanılır? Zerde Tatlısının İçinde Ne Var? Zerde Malzemeleri Nelerdir?

Bir büyük çay bardağı (tercihen baldo) pirinç

Bir su bardağı toz şeker

Sekiz su bardağı su

Bir yemek kaşığı nişasta ve yarım su bardağı su

Bir çay kaşığı zerdeçal ve bir yemek kaşığı haspir ve yarım su bardağı su

İstenirse bir yemek kaşığı gül suyu

Süslemek için:

Kuşüzümü, Toz Antep Fıstığı, çam fıstığı, istenirse badem, fındık, ceviz, Hindistan cevizi, nar taneleri ve taze nane

Cam kâseler

KOLAY ZERDE TATLISI 4KOLAY ZERDE TATLISI 5

Kolay Zerde Tarifi: Evde Zerde Tatlısı Nasıl Yapılır? - Sade Zerde Tarifi Kolay- Urfa Gaziantep Zerdesi nasıl yapılır? Safransız Zerdeçallı Zerde Tarifi - Zerde Nasıl Yapılır Ev Yapımı?

 1. Pirinçler iyice yıkanır, sekiz su bardağı su ile yumuşayıncaya kadar kısık ateşte ağzı kapalı olarak karıştırılmadan pişirilir. Ara sıra üzerine çıkan beyaz köpük bir kevgirle alınır. Pirinçler diriliğini tamamen kaybetmemeli ve ezilmemelidir.
 2. Bir bardak toz şeker pirinçlere ilave edilip orta ateşte ara sıra karıştırarak kaynamaya bırakılır. Karıştırma daima aynı yönde yapılmalıdır.
 3. Yarım su bardağı suyla sulandırılan nişasta zerdenin içine akıtılırken sürekli karıştırılır. Haspir yine yarım su bardağı ılık suyun içinde rengi çıkıncaya kadar bekletilir, süzülerek zerdeçalla birlikte tencereye ilave edilir.
 4. Zerde kıvamı nasıl olmalı? Malzemenin bütünleşmesi için karıştırarak kaynatılan zerde katılaşınca son aşamada gül suyu ilave edilip bir kez karıştırılarak ocaktan indirilir. Zerde kıvamının aşureden daha sulu olması gerektiğine dikkat edilmelidir. Tencerenin kapağı kapatılarak on - on beş dakika beklenirken gülsuyu rayihasının zerdeye nüfuzu sağlanır. Tatlı henüz sıcakken rengini göstermesini sağlayacak cam kâselere kepçe yardımıyla doldurulur. Kaseler öncelikle tencere buharına tutularak ısıtılırsa çatlamaları önlenebilir.
 5. İlk sıcaklığı çıktıktan sonra kaldırıldığı buzdolabında soğutulan Zerde Tatlısı soğuduktan sonra üzerine varsa çöpleri ayıklanmış ve yıkanmış kuşüzümü, dolmalık fıstık (istenirse yapışmaz bir tavada hafifçe kızartılır), toz Antep fıstığı gibi süsler konularak servis edilir. Arzu edilirse sunum öncesi birkaç damla gül suyu serpilebilir.

KOLAY ZERDE TATLISI 6

"Evde Sade Zerde Nasıl Yapılır ve Malzemeleri? Zerde Hangi Yöreye Ait?" ile Alakalı Diğer Hususlar ve "En Kolay zerde nasıl yapılır?" Püf Noktaları:

 1. Ananevi Zerde Tatlısı Usulü: Bir çeşit şekerli pirinç peltesi (nişasta, şeker ve su karışımının pişirilerek soğutulmasıyla yapılan bir tatlı türü) olan zerde geleneğe uygun olarak haşlanan pirinçlere kızamık şekeri (loğusa şekeri) ve karanfil ilave edilip safranla renk ve koku verilerek de hazırlanır.
 2. Farklı Zerde Yapılış Tarzları, Safranlı zerde nasıl yapılır? Zerdenin içine normalde üzeri için süsleme gayesiyle kullanılan ilave malzeme konularak tadının zenginleşmesini ve daha farklı lezzetlere ulaşmayı hedefleyen zerde tatlısı tarifleri de vardır: Pirinçler haşlanırken bir tatlı kaşığı kuşüzümü, bir kaç dakika sonra birer tatlı kaşığı kadar ceviz, badem, dolmalık fıstık, toz tarçın eklenip kaynatılıp şekeri ilave edilir. Renk verici safran veya benzeri madde eklenip malzemeyi bütünleştirecek olan nişasta suyla inceltilerek yavaş yavaş kaynayan zerdeye katılır. Çay kaşığının ucuyla tuz ilave edilebilir. Bazıları içine haşlanmış nohut ilave ederler. Lakin bu durumda tatlının vasfı aşureye yaklaşmış olur. Kimisi de parlak olması için tereyağı ilave eder. Az şekerli zerdenin yapılışı nasıl yapılır? Şeker miktarı azaltılarak süzme bal da ilave edilebilir.
 3. Zerde ve Saydamlık: Haşlama öncesi pirinci iyi yıkamak gerekir. Bu, sonradan nişasta ilave edileceği için nişastanın zerdeye aşırı koyu kıvam vermesini ve baskın tadını önlemek gayesiyle olduğu kadar daha berrak ve şeffaf bir zerde elde etmek için yapılır. Kasenin içinin tam görüleceği çapta bir saflık tercih edilir. Berraklık için nişasta yerine bulunabilirse ararot kullanılır. Dikkat edilecek husus şudur ki zerdeye ararot eklendikten sonra fazla kaynatılırsa zerde sulanır. Arrowroot kelimesinden gelen bu madde maranta bitkisi köküdür. Dondurmalarda buz parçacıkları oluşmasını önlemek için de kullanılır. Patates nişastası ikinci tercihtir. Nişasta topaklanmaması için su ile açılarak ilave edilir.
 4. Zerde ve Güzel Koku: Cezbedecek nefasetteki koku zerde tatlısının önemli bir özelliğidir. Bunu temin için en çok kullanılan malzeme gülsuyudur. Gülsuyu olarak satılan bir kısım ürünlerin cilt bakım için olduğuna (gülsuyu yüze faydaları olduğuna inanılan bir malzemedir) , gıdaya uygun olanların bu vasıflarını ambalaj üzerinde belirttiklerine dikkat edilmelidir. Gülsuyu olmadan zerde tatlısı yapılabilir veya gülsuyu yanında bir tatlı kaşığı kadar toz tarçın, vanilya, limon kabuğu rendesi, damla sakızı, ıtır yaprağı, karanfil ilave edenler, pirincin haşlama suyuna çubuk tarçın koyanlar da vardır. Gaziantep zerde tarifinde olduğu gibi portakallı zerde tabiri ile pirinç piştikten sonra bir bardak portakal suyu ve portakal kabuğu rendesi ilavesi ile elde edilen zerde kast edilir. Aydın Muğla zerde tarifinde yapımında dövülmüş karanfil ilavesi vardır. Bazıları ise gülsuyu olmadan zerde yerse "Bu zerde değil." diyebilir.
 5. Zerde Tatlısı Hazırlamada Kolaylezzet: Pirinci haşlama öncesi ılık su içinde bekletmeyi tercih etmedik. Aynı şekilde kuşüzümü veya fıstığın suda bekletilerek yumuşayıp şişmelerini de uygun görmedik.
 6. Zerde Tatlısı, Serinlik ve İşkembeciler: Balık yemeği arkasından helva nasıl uygun bir tatlı ise umumiyetle işkembecilerde zerde ferahlatıcı serinliği ve nefis kokusu ile menülerden eksik edilmez. Zerde tatlısı ilk sıcaklığının çıkması sonrasında buzdolabına kaldırılır ve soğuk servis edilir. 🥣İŞKEMBE ÇORBASI (TUZLAMA)🍲, 🥣NOHUTLU İŞKEMBE ÇORBASI NASIL YAPILIR?🍲
 7. Zerde ve Safran, Zerde nedir Safran? Zerde tatlısı yapılışında kullanılan Safran (Crocus sativus), sonbaharda çiçek açan, 20–30 cm boyunda, şeritimsi yapraklı, mor çiçekli soğanlı bir kültür bitkisi ve bu bitkiden elde edilen baharat olup çiçeği kurutularak özellikle gıda boyası ve tat verici olarak kullanılır. Daha çok İspanya, Fransa, İtalya ve İran'da yetiştirilen safran Türkiye’de Safranbolu’da üretilmektedir. Yarım kilogram safran seksen bin çiçekten çıkarılabilir. Kendi ağırlığının yüz bin katı suyu sarı renge boyar. Ağırlığına göre dünyanın en pahalı baharatıdır. Safran kelimesi Arapça sarı renk manasındaki asfar kelimesinden türetilen safran baharatı manasındaki za’feran kelimesinden kaynaklanarak Latinceye safranum, İtalyancaya zafferano, İspanyolcaya azafrán, Fransızcaya safran ve oradan da İngilizceye saffron olarak intikal etmiştir. En güzel zerde tarifi için mutlaka safran kullanmak gerekmez. Zerdeçalla birlikte veya yalnız kullanılabilir.
 8. Zerde Kelimesinin Manası- Zerde anlamı ne? "Zer” Farsça kaynaklı olup “altın” manasına gelmektedir. Safranın kattığı sarı renk nedeniyle tatlının zerde adını aldığı farz edilir. Kürtçe zerde ne demek? Zerde Paluze ne demek? Nişasta ve şekerle yapılan ve üzerine dövülmüş ceviz serpilerek yenilen pelte. Paluze nerenin tatlısı? Kıbrıs, Trakya. Pelte nasıl yapılır? Yarım litre süt, yarım su bardağı toz şeker ve bir buçuk yemek kaşığı nişasta tencerede devamlı karıştırılarak göz göz kaynamaya başlayana kadar pişirilir. Katılaşınca ocaktan alınır ve kaselere dökülür. Buzdolabında soğuyunca üzerleri cevizle süslenerek sunulur.
 9. Zerdeçal ve safran aynı şey mi? Zerdeye zerdeçal konur mu? Değildir. Zerdeçal, zencefilgiller familyasından büyük yapraklı, sarı çiçekli, çok yıllık ot benzeri bir nebat cinsidir. Anavatanı Güney Asya olup zerde bitkisi, hint safranı, zerdeçöp, zerdeçav, safran kökü, sarıboya olarak da bilinir. Zerde yapımında safran yerine zerdeçal da kullanılır. Zerde bazen "Zerdeçal tatlısı nasıl yapılır?" diye de aranır.
 10. Aspir (Carthamus tinctorius): Papatyagiller (Asteraceae) ailesinden 50–100 santim boyunda, Haziran sonuna temmuz başlarında beyaz, kırmızı, sarı, krem veya turuncu çiçekler açan bir bitki çeşididir. Papağan yemi, kır safranı, boyacı aspiri, haspir gibi isimlerle de bilinir. Anavatanı Arabistan Yarımadası olup, İran, Hindistan, Pakistan topraklarına yayılmıştır. Anadolu'da yabani olarak rastlanmakta ve ziraatı da yapılmaktadır. Ticarette safran bitkisiyle karıştırılması sebebiyle "yalancı safran" denilmektedir.
 11. Zerde Tarifi Konya Usulü, Zerde Tatlısı Tarifi Konya zerde tatlısı nasıl yapılır? Düğün zerdesi nasıl yapılır? Konya Usulü Zerde Tarifi Beyaz Düğün pilavlarında irmik helvası tatlısı dışında Konya zerdesi yapılır. Zerde nasıl yapılır Konya? Esasen aynı usulde yapılır. Lakin zerde tatlısı Konya usulünde safran ve zerdecal kullanılmadığından rengi şeffaf beyaz olur. Yörede zerdeyi pilavla karıştırarak yenmesi usulü de vardır. Haremlik selamlık olarak kurulan davetli sofralarında sabahtan öğleye kadar “pilav dökmek” tabiri ile ikramda bulunulurken aynı kaptan yemek yenir. Düğün yemekleri menüsünde bamya çorbası, yoğurt çorbası, zerde, pilav, kavurmalı pilav, irmik helvası ve hoşaf yer alır. Kütahya kız kınası eğlencelerde ikram edilen zerde de nohutlu pilav ile sunulur. Konya zerdesi Ağustos 2021 itibariyle henüz cooğrafi tescil belgesi alamamıştır.
 12. Zerde Tatlısı Kaç Kalori? Orta büyüklükte bir porsiyon zerde tatlısı kalorisi takriben 280 kaloriye denk gelir.
 13. Pekmezli Zerde Tarifi Rafine şeker kullanmak yerine şeker eklemeden elde edilen pekmez kullanılarak zerde tarifi renk farkıyla yapılabilir.

Zerde Tatlısının Hikayesi

Kanuni Sultan Süleyman'ın Şehzadeleri Cihangir ve Bayezid'in 1539'daki sünnet düğününde ikram edilen yemeklerin kaydedildiği defterden alınan bilgilere göre on üç gün süren bu sünnet kutlamaları sırasında zerde sadece vezirlerin sofralarında değil, ahalinin değişik kısımlarına verilen bütün ziyafetlerde yer almıştır. Başta matem yemeklerinin menüsünde yer alırken bilahare güneşi ve altını hatırlatan muhteşem rengi, hafifliği ve lezzeti ile mukaddes günler ve şenliklerde hazırlanagelen bir tatlı olmuştur. Zerdenin tarihi gelişimi ile alakalı ilave bilgilere ulaşabilenler bildirirse yayımlayabiliriz.

Aspir ile Zerde Yapımı, Sade Zerde Nasıl Yapılır?

Yukarıda yer alan zerde tarifi zerdeçallı veya aspir ile zerde yapımı tarifidir. Aspir (Carthamus tinctorius): Papatyagiller (Asteraceae) ailesinden 50–100 santim boyunda, Haziran sonuna temmuz başlarında beyaz, kırmızı, sarı, krem veya turuncu çiçekler açan bir bitki çeşididir. Papağan yemi, kır safranı, boyacı aspiri, haspir gibi isimlerle de bilinir. Anavatanı Arabistan Yarımadası olup, İran, Hindistan, Pakistan topraklarına yayılmıştır. Anadolu'da yabani olarak rastlanmakta ve ziraatı da yapılmaktadır. Ticarette safran bitkisiyle karıştırılması sebebiyle "yalancı safran" denilmektedir. "Evde zerde nasıl yapılır?" derken aspir rahatlıkla kullanılabilir.

Osmanli Usulü Zerde Tarifi Zerde Tatlısı

Safranlı zerde tarifidir. Osmanli Usulu Zerde Tarifi yukarıda ifade edilen tariften safran, karanfil ve bal kullanımı ile farklıdır. Osmanlı usulu zerde tarifinde bazı yazarların ifade ettiği kuru üzüm ve küçük doğranmış kuru kayısının kaynatılıp yumuşayınca zerdeye eklendiği bilgisini teyit edemedik. Osmanlı usulü zerde tarifi Urfa tarifi değildir. Osmanlıda zerde pilavın üzerinde bir sos gibi servis edilmekteydi.

Zerde porsiyon sayısı: 10 kişilik zerde tarifi

Zerde porsiyon sayısı kullanılacak kase büyüklüğüne göre değişecekse de bu tarif 8 - 10 kişilik zerde tarifidir.

Urfa Zerde Tatlısı Tarifi

Urfa Usulü Zerde Tarifi, Urfa usulü zerde nasıl yapılır? Urfa Zerde Tatlısı Urfa Zerdesi (Şanlıurfa Zerdesi) 27.12.2017 itibariyle coğrafi işaret belgesi almıştır. Bilhassa düğün, nişan, sünnet, hac yemeği vb. hususi günlerde ve bayramlarda sunulan mahalli bir tatlı çeşididir. Pirinç ve şekerden yapımı ustalık ve maharet gerektiren Urfa zerde tatlısı imalinde benzer tatlılardan farklı olarak renk, lezzet ve aroma verici madde olarak safran veya zerdeçal yerine yöre mahsülü haspir (aspir, Carthamus tinctorius L.) çiçeği (çiçek taç yaprakları) kullanılır. Urfa Şer’iyye sicillerindeki vakıflarla alakalı kayıtlardan Şer’iyye sicillerinde 1845-1899 yılları arasında Urfa’da kurulan vakıflar anlatılırken, Urfa Zerdesinin sunulan ikramların içinde bulunduğu anlaşılmaktadır. Urfa zerde tatlısı bölgede tanınmış bir ikramdır. Zerde tarifi Urfa usulü şu şekildedir: Kullanılacak bir su bardağı pirincin vasfına göre dört – beş su bardağı tencereye konulup kaynatılır. Sonra ardından ayıklanarak yıkanmış bir su bardağı pirinç eklenerek pişirilir. İki – iki buçuk su bardağı toz şeker ilave edilip ocağın düşük ayarında takriben on dakika daha tutulur. Başka bir kap içindeki bir su bardağı sıcak suda bir tutam haspir çiçeği kaynatılır veya eritilir. Haspir rengini suya verince süzülerek elde edilen su zerde tenceresine ilave edilir. Zerde piştiğinde kıvamının ne çok sulu ne de çok katı olmaması gerekir. Urfa zerde tatlısı orta katılıkta kıvam aldığında arzu edilirse bir damla gülyağı veya bir kahve fincanı gülsuyu eklenerek cam kaselere aktarılır. Soğumasından sonra ikram edilir. Zerde Pilav Urfa: Urfa zerde pilavı da safranlı pilav kastedilir. Urfa'da zerde Ramazan bayramı sabahı kuzu eti ve (y)üzlemeli pilavla ikram edilir.

Urfa (Şanlıurfa) Üzlemeli Pilavı: Urfa yöresinde; kuzu eti, yarılmış nohut ve kuru üzümün, pekmezle birleştirilerek beyaz pilav üzerine serilmesi ile yapılan pilavdır. “Üzleme”, pilavın üzerine konulan karışımın adıdır. Urfa (Şanlıurfa) Üzlemeli Pilavı, uzun zaman alan, zahmetli ve hususiyetli üretim usulü, ustalık gerektirmesi ve lezzetiyle tanınmıştır. Farklı lezzeti ve sunumu ile son derece özel bir davet yemeği olan Urfa (Şanlıurfa) Üzlemeli Pilavı, Şanlıurfa’da; bayram, süpha ve hac yemeği (hac vazifesini yerine getirerek dönen kişinin kendisini ziyarete gelenlere ikramı) olarak zerde (mahalli tatlı) ile birlikte sunulur. “Süpha”; Şanlıurfa düğünlerinde verilen yemeklerin genel adıdır. Kalabalık misafirlere sunulan yemeğin amacı akrabaları ağırlamanın yanında ihtiyaç sahiplerine de ikram etmektir. Kuzu içi kaburga, üzlemeli pilav; tatlı olarak da zerde verilir.
Malzemelerin özellikleri: Sadeyağ: Şanlıurfa’da sadeyağ bu yörede yetiştirilen İvesi cinsi koyunun sütünden yapılmaktadır. Sadeyağ, su ve yağsız kuru madde unsurlarının tamamına yakın bölümü uzaklaştırılmış, ağırlıkça en az %99 süt yağı ihtiva eden tereyağıdır. Et: Şanlıurfa yöresinde yetiştirilen İvesi cinsi koyunun erkek kuzusunun eti kullanılır. Üzüm: Çekirdeksiz ve sarı renkteki kuru üzüm kullanılır. Pirinç: Karacadağ Pirinci veya baldo pirinç kullanılır.
6 kişilik Urfa (Şanlıurfa) Üzlemeli Pilavı Malzemeleri: 1 litre su Pilav için: 500 gr. pirinç, 150 g sadeyağ, 3 g tuz, 1,2 litre kaynamış su. Üzleme için: 500 g çekirdeksiz sarı kuru üzüm, 220 g nohut, 300 g orta yağlı kuşbaşı doğranmış et, 340 g üzüm pekmezi, 40 g sadeyağ
Üzlemenin Yapılışı: 12 saat önceden ıslatılan nohutların kabukları soyulur, diğer bir ifadeyle “mükaşşer edilir” ve ortadan ikiye ayrılır. Et ise fındık büyüklüğünde doğranarak kendi yağında kavrulur. Kabukları ayıklanan ve ikiye ayrılan nohutla birlikte bir tencerede su ilavesiyle iyice pişirilir, 30 dakika pişen, suyu çektirilen etli nohut karışımına; sap vb. yabancı maddeler temizlenerek yıkanıp bir saat suda bekletilmiş ve suyu süzülmüş kuru üzüm, pekmez ve sadeyağ da eklenerek kaynatılıp ateşten alınır. Bu karışıma 20 g toz şeker de eklenebilir. Hazırlanan bu karışım “üzleme” adını alır. Pilavın Yapılışı: Pirinçler ayıklanıp yıkanır. Sadeyağ tencereye koyulup kızdırılır. Pirinç eklenip kısık ateşte tahta kaşıkla şeffaflaşana kadar karıştırılarak kavrulur. Tuz ve kaynamış sıcak su eklenir. Piştikten sonra 1-2 saat demlenmeye bırakılır. Urfa(Şanlıurfa) Üzlemeli Pilavın Sunumu: Dinlendikten sonra yavaşça karıştırılan pilav servis tabaklarına alınır. Hazırlanan “üzleme”, pilavın üzerini örtecek şekilde serilir, yöresel tatlı olan zerde ile birlikte ikram edilir.

Zerde Tatlısı Faydaları

Zerde Tatlısı Faydaları Zerdeçal Faydaları ise Zerdeçal uzun süredir sindirim sistemi desteği, iltihap giderici ve antioksidan faydaları için kullanılmaktadır. Zerdeçal deri, prostat, meme ve kalın bağırsak kanseri dahil değişik kanser çeşitlerine karşı korunmada tedavide destek olarak kullanılmaktadır. Muhtevasındaki tabii antioksidanların antikanser tesirli olduğu düşünülmektedir. İkinci olarak, zerdeçal beyinde amiloid plaklarının oluşumunu engellerken iltihap önleyici vasfı ile beyin hasarını azaltabilir. Üçüncü olarak, zerdeçal tek başına veya beraberinde karabiber ile birlikte alındığında kan şekeri ve kan yağlarının düşürülmesine katkı sağlayabilir. Dördüncü olarak, zerdeçal sindirime yardımcı olan safra üretimini arttırır. Hazımsızlık ve mide ekşimesini azaltır. İltihabi bağırsak hastalıklarından ülseratif kolit ve mide ülserlerinin tedavisinde de yardımcı olabilir. Lakin aşırı tüketimin ters etki yapıp mideyi daha da rahatsız edebileceğinden tüketime dikkat edilmelidir. Beşinci olarak, zerdeçal içerdiği kurkumin bileşiği ile iltihabi süreci önlemede eklem ağrılarının azaltılmasında yardımcı olabilir. Eklem kireçlenmesi veya eklem romatizmasında tedaviye destek olur. Altıncı olarak, zerdeçalın damar kireçlenmesinin durdurulmasına, atardamarlarda plak oluşumunun azaltılmasına ve kan pıhtısı oluşumunun engellenmesinde yardımcı olabileceğini düşünülmektedir. Bu vasıfları ile kalp hastalığı, kalp krizi ve inmeyi önlemeye yardımcı olabilir. Damar kireçlenmesine neden olan kötü kolesterol olan LDL’nin düşürülmesine destek olur.

Sütlü Zerde Tatlısı, Sütlü Zerde Nasıl Yapılır? Tarifi

Sütlü Zerde Tatlısı, Zerdeli sütlaç nasıl yapılır? Sütlaç Zerde Tarifi, Sütlü Zerde Tarifi adıyla zerde ve sütlacın lezzet katlarını oluşturduğu astarlı sütlaç kastedilmiyorsa çeltik havzası olan Edirne'nin mutfağına ait hususi bir tatlı ifade edilir. Bir litre kadar süt ocağa konulup iki su bardağı toz şeker ilave edilir. Zerdeçal veya safran az bir suda eritilip rengini suya verdikten sonra süzdürülüp süte eklenir. Bir başka yerde bir çay bardağı kadar pirinç sıcak suda bir miktar haşlanır. Ayrı bir yerdeki az bir suda yarım su bardağı buğday unu, bir su bardağı patates veya mısır nişastası ve bir yumurtanın sarısı çırpılarak açılır. Açılan bu karışım devamlı karıştırılarak kaynayan süte ağır ağır eklenir. İki yemek kaşığı kuş üzümü bir yemek kaşığı çam fıstığı kaynayan süte ilave edilir. Bir iki taşım kaynatılıp kıvam aldığında ocak kapatılmadan önce yarım yemek kaşığı tereyağı katılıp karıştırılır. Sütlü Zerde Tatlısı kaselere aktarılır, üzeri de fıstık ve kuş üzümleri ile süslenir.

Muğla Usulü Zerde Tarifi, Muğla Usulü Zerde Nasıl Yapılıyor Tarifi?

Aydın usulü zerde, Muğla usulü zerde hazırlanırken bir çay bardağı pirinç soğuk suda yıkanıp ıslak haldeyken dövülür veya blenderdan geçirildikten sonra sekiz bardak soğuk suya konulur ve karıştırılarak pişmeye bırakılır. Yeterli katılıktaki kıvama gelince bir su bardağı toz şeker eklenir. Pirincin kokusu olmayacak derecede pişirilir. Ocağı kapatmadan önce birkaç damla gül suyu eklenip son olarak bir taşım daha kaynatılıp kaselere aktarılır. Islatılmış servis kasesinin içine dövülmüş karanfil serpilir ve üzerine zerde dökülür. Soğutulup ikram edilir.

Mardin Usulü Zerde Tarifi, Mardin Zerde Tarifi

Zerde Tarifi Mardin usulü "Sade zerde nasil yapılır?" cevabının verildiği yukarıdaki tarif gibi yapıldığı gibi imtabbaka - ASTARLI SÜTLAÇ şekliyle de yapılır. Haspir çiçeği bir çay bardağı su ile pişirilir. Bir çay bardağı pirinç ayıklanarak yıkanır ve bir tencereye alınır. İçine üç su bardağı su konularak yirmi dakika kısık ateşte karıştırılarak pişirilir. Tencereye bir su bardağı şeker eklenerek bir iki taşım kaynatılır. Kaynamış süzülmüş haspir suyu ve bir damla gül yağı pirince katılarak bir iki taşım kaynatılıp ocaktan indirilir. Sıcak veya soğuk olarak sunulur.

Zerdeye Karanfil Konur mu? Karanfilli Zerde Tarifi

Muğla Usulü Zerde de bir bakıma karanfilli zerde tarifidir. Lakin Osmanlı usulu zerde tarifinde de karanfil ilavesi sözkonusudur. Yukarıdaki tariften farklı olarak Kaynayan pirinçlere önce safran veya zerdeçalın eritildiği su eklenir. Bir cezveye konulan az miktar suda karanfiller aromasını verecek derecede kaynatılır. Süzdürülen su zerdeye eklenir. Sonra şeker ve az suda çözdürülmüş nişasta azar azar katılır. Pirinçler ezilmeden devamlı karıştırılarak kısık ateşte kıvam alması sağlanır. Son aşamada gül suyu ilavesi ile ocak kapatılır. Kimi karanfilli zerde tarifi dövülmüş karanfillerin doğrudan zerdeye ilavesi ile yapılır.

Zerde Nasıl Yapılır Gaziantep - Antep Usulü Zerde Nasıl Yapılır? Zerde Tarifi Antep Usulü

Antep Zerdesi nasıl yapılır? Türkiye'nin lezzet başkenti Gaziantep mutfağı diğer yemeklerin yanında tatlıları ile de meşhurdur. Zerde ve sütlaç Gaziantep'de bayramlarda çok yapılan bir tatlıdır. İki lezzetin bir arada bulunduğu muhallebili zerde tarifi veya sütlaçlı zerde tarifi olan astarlı sütlaç yanında Gaziantep zerde tarifi sade olarak da gayet nefistir. Gaziantep Sütlü Zerdesi/Gaziantep Astarlı Sütlacı 26.11.2020 Coğrafi mahreç işareti belgesi almıştır. Gaziantep Usulü Zerde Tarifinde gül suyunda bir gece beklemiş safrandan çok haspir kullanılır. Haspir biraz su içinde kaynatılır ve süzerek kaynayan zerdeye eklenir. Zerde renksiz beyaz olarak da yapılır. Pişmeye yakın, isteğe göre, çiçek suyu, gül suyu veya ıtır yaprağı eklenir. Zerde piştikten sonra ıtır yaprakları içinden çıkarılır. Rendelenmiş portakal veya limon kabuğu kullanıldığı da olur. Limonlu zerde tarifinde farklı olarak gülsuyu olmadan zerde yemek için gülsuyu, safran veya zerde tozu yerine hem aroma hem de renk için limon kabuğu rendesi kullanılır. Nişastası gidene kadar yıkanan pirinç su ve şekerle birlikte bir tencereye konulur. Aşırı pişerek lapalaşmamasına dikkat edilerek pirinçler pişirilir. bir fincan suda açılan nişasta ilave edilip karıştırılır. Haspir suyu eklenir. Rayiha verici malzeme ilave edilir. Bir kaç dakika kısık ateşte pişirilip kaselere aktarılır. Antep usulu zerde soğuduktan sonra fıstık ve kuş üzümü ile süslenir.

Zerde Tatlısı Nerede Satılır? Zerde Tatlısı Sipariş, Zerde Tatlısı Nerede Yenir?

İstanbul’da Hafız Mustafa 1864 Sirkeci gibi yerler meşhur olsa da pek çok lokanta ve pastanenin tatlı listesinde yer almaktadır. Zerde Tatlısı Nerede Satılır? araştırırken tercihlerin bolluğu nedeniyle fazla bir isim ifade etmeye gerek yoktur. Zerde tatlısı siparişi kabul edecek pek çok pastane ve tatlı dükkanı kolaylıkla bulunabilir.

Dr Oetker Zerde Almak, Zerde Tatlısı Dr. Oetker

2010 yılında piyasa çıkan Dr. Oetker Zerde’yi hazırlamak oldukça kolay. Dr. Oetker Zerde 167 gr Hazır Tatlı 2020 Ocak ayında marketlerde 4TL civarında bir fiyatla satılmaktadır. 3,5 su bardağı su ilave edilerek pişirilen Dr. Oetker Zerde’nin içerisinde ön pişirilmiş pirinç, çam fıstığı ve kuş üzümü yer alıyor. Dr Oetker Zerde Alanlar bu zerdeyi tarçın, fıstık, nar, ceviz veya badem gibi malzemelerle süsleyerek ikramları için hazırlayabilirler.

Zerdeçal hangi yemeklere katılıyor? Zerdeçal pilavda nasıl kullanılır? Zerdeçal ile neler yapılabilir?

ZERDEÇALLI TAVUK SOTE TARİFİ, NASIL YAPILIR?🍗, Zerdeçallı pilav tarifi: ETLİ KEPSE PİLAVI🍚 (Hatay, Suriye), Zerdeçallı pirinç pilavı tarifi: İSTANBUL PİLAVI🍚 TARİFİ, PİTİ KEBABI🍖 (Bozbaş Aşı; Kars, Iğdır, İran, Azerbaycan), TENCEREDE TAVADA BAHARATLI TAVUK🍗 KIZARTMASI TARİFİ, 🥣BORÇ ÇORBASI (Borş, Borscht; Kiev, Ukrayna)🍲, zerdeçallı mercimek çorbası tarifi: 🥣SÜZME MERCİMEK ÇORBASI TARİFİ🍲, 🥣DÜDÜKLÜDE KIRMIZI MERCİMEK ÇORBASI🍲

DEMİRHİNDİ ŞERBETİ TARİFİ 🍹 Tamarind, Hint Hurması, Temr-i Hindi🥤

YukarıYukarı