mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

ETLİ İSLİM KEBABI TARİFİ (KÜRDAN KEBABI-ETLİ PATLICAN🍆 BOHÇASI)

İslim Kebabı (Patlıcanlı Kürdan Kebabı) Nasıl Yapılır? Orjinal islim kebabı tarifi püf noktaları nelerdir? Mutfağımızın şöhretli lezzetlerinden islim kebabı esnaf lokantası menülerinde de yer alır. İslim kebabı patlıcan ve etin en nefis beraberliklerinden biri... Kolaylık gayesiyle köfteyle de yapılabilir: KÖFTELİ İSLİM KEBABI (KÖFTELİ PATLICAN🍆 BOHÇASI) Lakin orijinal islim kebabı tarifi parça kuzu etiyle hazırlanır. İftar ve sahur sofralarına da yakışan tadanların hayran kalıp ikinci tabağı isteyeceği tam bir davet yemeği... Denenmiş islim kebabı tarifi arayanlar! Kolay ve gerçek islim kebabının (etli patlıcan bohçası) resimli tarifi burada!

ISLIM KEBABI KURDAN KEBABI ETLI PATLICAN BOHCASI 3

Etli İslim Kebabı Tarifi (Kürdan Kebabı Tarifi, Etli Patlıcan Bohçası) Malzemeleri

Bir kg uzun ve ince patlıcan

Yarım kg kuşbaşı et (tercihen kuzu)

İki orta boy kuru soğan

İki yemek kaşığı salça

İki - üç yemek kaşığı sıvı yağ

İki - üç sivri biber

Bir - iki adet domates

Tuz, karabiber

Patlıcanları kızartmak için sıvı yağ

Kürdan

ISLIM KEBABI KURDAN KEBABI ETLI PATLICAN BOHCASI 1

Etli İslim Kebabı Tarifi (Kürdan Kebabı Nasıl Yapılır, Etli Patlıcan Bohçası Tarifi) - Orjinal islim Kebabı Tarifi

 1. Patlıcanlar alaca soyulur ve uzunlamasına yarım santim kalınlığında kesilir. On beş dakika kadar acısı çıksın diye tuzlu suda bekletilir ve süzdürülür. Patlıcanlar iyice kuruduktan sonra kızgın yağda kızartılır. Kızartılmış patlıcanlar kağıt havlu veya peçeteye konularak fazla yağı alınabilir.
 2. Etler yıkanır, ocağa konulur ve yumuşayıncaya kadar pişirilir. Pişen ve suyunu çeken etlere sıvı yağ ve yemeklik doğranan soğanlar eklenir. Soğanlar kavrulunca bir yemek kaşığı salça, tuz ve karabiber ilave edilerek beş - altı dakika daha pişirilir.
 3. Patlıcanlardan iki tanesi alınarak çaprazlamasına birbiri üzerine konulur. Patlıcanların ortasına etli karışımdan konularak, patlıcan dilimleri birbirleri üzerine kapatılır.
 4. Daha önce yıkanıp temizlenen domatesler ve biberler çok küçük olmayan parçalara ayrılır. Bir domates ve bir biber parçası kürdan yardımıyla etlerle doldurulup kapatılan patlıcanların ortasına yerleştirilir.
 5. Bütün patlıcanlara aynı muamele uygulanıp fırına dayanıklı bir kaba dizilirler. Diğer taraftan ocakta bir yemek kaşığı salça iki - üç bardak su ile kaynatılarak patlıcanların üzerine dökülür. Etlerin piştiği tencerede kalan salçalı su da bu gaye ile kullanılabilir.
 6. Önceden ısıtılmış 170 - 180 derecedeki fırında biberler ve domatesler kızarıncaya kadar üzeri kapalı olarak yirmi beş dakika kadar pişirilir. İslim Kebabı (Kürdan Kebabı, Etli Patlıcan Bohçası) yanında pilavla sunulabilir.

Etli İslim Kebabı Tarifi (Etli Patlıcan Bohçası) ile Alakalı Diğer Hususlar ve Kuşbaşılı Kürdan Kebabı Püf Noktaları

 1. Kase tekniği Eti patlıcanlarla bohçalama işinin daha kolay olabilmesi, patlıcanların ve etin dağılmasına mani olunması için bir kase içinde yapılmasıdır. Bohçanın tepsiye aktarılması da kase kullanımı ile daha kolay olabilir.
 2. İslim Kebabı Kalori: İslim Kebabı nefis yemek tarifleri arasında yer alsa da 100 gramı 210 kalori civarıdır.
 3. İslim Kebabı Menüsü, İslim kebabının yanına ne yakışır, İslim Kebabıyla birlikte ne yenir? Öncesinde 🥣SÜZME MERCİMEK ÇORBASI🍲 gibi bir çorba, yanında ARPA ŞEHRİYELİ PİRİNÇ PİLAVI🍚 veya SADE PİRİNÇ PİLAVI🍚 ve NANELİ AYRAN🥛 veya CACIK ile nefis bir ziyafet menüsü olabilir.
 4. İslim Kebabı nerenin: Orjinal islim kebabı tarifinin Gaziantep yöresine ait olduğu ifade edilmektedir. Lakin her bölgede sevilerek hazırlanan ve sunulan bir yemektir. İslim Kebabı adı nereden gelir? İslim kelimesi buhar, istim (İngilizcede steam buhar, buğu, su buharı demektir) İslim kebabı tarihçesini bilenler yorumlarda paylaşabilir.
 5. Patatesli Kürdan Kebabı: Patlıcan yerine patates kullanımı ile hazırlanan islim kebabıdır. Patatesler soyulup yuvarlak doğranıp kızartılır. Biberler kalın şeritler halinde, domatesleri yuvarlak doğranır. Patatesin üzerine et veya köfte sonra tekrar sırayla patates, biber ve domates konulup kürdan batırılır. Bir tavada tereyağında kavrulan salçalara su ekleyip tepsiye dizilen patateslerin üzerine dökülür. Patatesli Kürdan Kebabı fırında üzeri kızarana kadar pişirilir.

ISLIM KEBABI KURDAN KEBABI ETLI PATLICAN BOHCASI 2

KÖFTELİ İSLİM KEBABI (KÖFTELİ PATLICAN🍆 BOHÇASI) tarifi de ilginizi çekebilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Mutfak Şefi