mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

 

Etli İslim Kebabı Tarifi Nasıl Yapılır? (Etli Kürdan Kebabı-Etli Patlıcan Bohçası🍆)

İslim Kebabı (Patlıcanlı Kürdan Kebabı) Nasıl Yapılır? Orjinal islim kebabı tarifi püf noktaları nelerdir? Mutfağımızın şöhretli lezzetlerinden islim kebabı esnaf lokantası menülerinde de yer alır. İslim kebabı patlıcan ve etin en nefis beraberliklerinden biri... İslim kebabı etli mi köfteli midir? Kolaylık gayesiyle köfteyle de yapılabilir. Köfte islim kebabı için: KÖFTELİ İSLİM KEBABI (KÖFTELİ PATLICAN🍆 BOHÇASI) Lakin orijinal islim kebabı tarifi parça kuzu etiyle hazırlanır. İftar ve sahur sofralarına da yakışan tadanların hayran kalıp ikinci tabağı isteyeceği tam bir davet yemeği... Denenmiş islim kebabı tarifi arayanlar! "Islim kebabı etli nasıl yapılır? Lokanta usulü islim kebabı nedir?" diyenler! Ustasından İSLİM KEBABI/ etli patlıcan bohçası resimli tarifi burada!

ISLIM KEBABI KURDAN KEBABI ETLI PATLICAN BOHCASI 3

Kuzu Etli İslim Kebabı Tarifi (Kuşbaşı Etli Kürdan Kebabı Tarifi, Etli Patlıcan Bohçası) Malzemeleri

Bir kg uzun ve ince patlıcan

Yarım kg kuşbaşı et (tercihen kuzu)

İki orta boy kuru soğan

İki yemek kaşığı salça

İki - üç yemek kaşığı sıvı yağ

İki - üç sivri biber

Bir - iki adet domates

Tuz, karabiber

Patlıcanları kızartmak için sıvı yağ

Kürdan

ISLIM KEBABI KURDAN KEBABI ETLI PATLICAN BOHCASI 1

Kuşbaşı Etli İslim Kebabı Tarifi (Kurdan Kebabı Nasıl Yapılır?, Etli Patlıcan Bohçası Tarifi) - Orjinal İslim Kebabı Nasıl Yapılır? - Kuşbaşılı İslim Kebabı Nasıl Yapılır? Kuşbaşı Etli Kürdan Kebabı Nasıl Olur? Lokanta Usulü İslim Kebabı Tarifi

 1. Patlıcanlar alaca soyulur ve uzunlamasına yarım santim kalınlığında kesilir. On beş dakika kadar acısı çıksın diye tuzlu suda bekletilir ve süzdürülür. Patlıcanlar iyice kuruduktan sonra kızgın yağda kızartılır. Kızartılmış patlıcanlar kağıt havlu veya peçeteye konularak fazla yağı alınabilir.
 2. Etler yıkanır, ocağa konulur ve yumuşayıncaya kadar pişirilir. Pişen ve suyunu çeken etlere sıvı yağ ve yemeklik doğranan soğanlar eklenir. Soğanlar kavrulunca bir yemek kaşığı salça, tuz ve karabiber ilave edilerek beş - altı dakika daha pişirilir.
 3. Patlıcanlardan iki tanesi alınarak çaprazlamasına birbiri üzerine konulur. Patlıcanların ortasına etli karışımdan konularak, patlıcan dilimleri birbirleri üzerine kapatılır.
 4. Daha önce yıkanıp temizlenen domatesler ve biberler çok küçük olmayan parçalara ayrılır. Bir domates ve bir biber parçası kürdan yardımıyla etlerle doldurulup kapatılan patlıcanların ortasına yerleştirilir.
 5. Bütün patlıcanlara aynı muamele uygulanıp fırına dayanıklı bir kaba dizilirler. Islim kebabı sosu nasıl yapılır? Diğer taraftan ocakta bir yemek kaşığı salça iki - üç bardak su ile kaynatılarak patlıcanların üzerine dökülür. Etlerin piştiği tencerede kalan salçalı su da bu gaye ile kullanılabilir.
 6. Önceden ısıtılmış 170 - 180 derecedeki fırında biberler ve domatesler kızarıncaya kadar üzeri kapalı olarak yirmi beş dakika kadar pişirilir. İslim Kebabı (Kürdan Kebabı, Etli Patlıcan Bohçası) yanında pilavla sunulabilir.

Lokanta Usulü İslim Kebabı Yapımı, Etli İslim Kebabı Nasıl Yapılır?, Etli Patlıcan Bohçası, Etli Kurdan Kebab Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Kuşbaşılı Kürdan Kebabı Püf Noktaları

 1. Orjinal islim kebabı nasıl yapılır? Islim kebabı etli mi köfteli mi? Islim kebabı hangi etle yapılır? "Gerçek islim kebabı nasıl yapılır?" deniyorsa orijinal islim kebabi etli hazırlanır ve parça kuzu etiyle hazırlanır. Etli kurdan kebab tarifleri: Bununla beraber parça etli islim kebabında dana, tavuk, hindi etleri, sucuk kullanılarak da leziz bohçalar yapılabilir. Aslında "Parça etle ne yemek yapılır?" sualine karşılık elde de patlıcan varsa islim kebabı akla ilk gelen yemeklerden biridir. Köfteli islim kebabı da nefis bir lezzettedir. Dana etli islim kebabı nasil yapilir? Yukarıdaki tarifte olduğu gibi hazırlanabilir.
 2. Kase tekniği Eti patlıcanlarla bohçalama işinin daha kolay olabilmesi, patlıcanların ve etin dağılmasına mani olunması için bir kase içinde yapılmasıdır. Bohçanın tepsiye aktarılması da kase kullanımı ile daha kolay olabilir.
 3. Ocakta islim Kebabı İslim kebabı fırında yapılır. Bununla beraber ocakta islim kebabı elde etmek de mümkündür. Bohçalanan et veya köftelerin üzerine bir dilim domates ve bir parça biber koyulup tencereye dizilir. Sosu da karıştırılıp üzerine gezdirilir. Orta hararette pişirilir.
 4. Kızartmadan İslim Kebabı Nasıl Yapılır? Patlıcanlar, etler veya köfte yağda kızartılmak yerine önceden fırında kızartılır, şekli verilip tekrar fırınlanarak fazla yağ çekmesi önlenerek daha hafif bir islim kebabı hedeflenir. Patlıcanlar ince uzun olacak şekilde dilimlenir. Dilimleri on beş dakika tuzlu suda bekletilir. Her iki yüzünü de fırçayla yağlanır ve yağlı kağıt serili fırın tepsisine dizilir. 180 derecede yirmi dakika kadar fırınlanır. Patlıcanlarla beraber aynı anda köfteler de başka bir tepside fırında pişirilir. Ancak şekillendirebilmek için patlıcanların kurumaması gerekir. Çok ince olur ve fırında faza kalırsa kurur. Havlu kağıt serili bir tabağa çıkarılarak fazla yağ süzdürülür.
 5. Etli İslim Kebabı Kalori: İslim Kebabı nefis yemek tarifleri arasında yer alsa da 100 gramı 210 kalori civarıdır.
 6. İslim Kebabı Menüsü, İslim kebabının yanına ne yakışır, İslim Kebabıyla birlikte ne yenir? İslim kebabı yanına ne gider? Öncesinde 🥣SÜZME MERCİMEK ÇORBASI🍲 gibi bir çorba, yanında ARPA ŞEHRİYELİ PİRİNÇ PİLAVI🍚 veya SADE PİRİNÇ PİLAVI🍚 ve NANELİ AYRAN🥛 veya CACIK ile nefis bir ziyafet menüsü olabilir. "İslim kebabının yanına ne gider?" dendiğinde pek çok menü hazırlanabilir.
 7. Kiymali islim Kebabı Tavada yemeklik doğranmış bir adet kuru soğan birer yemek kaşığı sıvı yağ ve tereyağında biraz kavrulur. 300 gram kıyma ilave edilir ve kıyma kavrulur. Üç adet ufak doğranmış yeşil biber, bir adet domates rendesi, bir tatlı kaşığı salça ekleyip karıştırılır. Beş dakika kavrulur. Bir çay kaşığı tuz, ince kıyılmış çeyrek demet maydanoz, karabiber, pul biber, kekik serpilir. Karıştırılıp ocak kapatılır. Yukarıdaki tarif usulünde hazırlanan bir kilo patlıcanın uzun dilimleri bir kaseye konulur. Kıymalı harçtan bir yemek kaşığı alın içine yerleştirilir, ters çevirerek fırın kabına konur. Domates ve yeşil biberi kürdanla tam ortasına takılır. Salçalı su yanlarından dökülür. Üzerlerine parça parça tereyağı serpilir. Fırında 170 derecede yarım saat pişirilir.
 8. İslim Kebabı nerenin? Islim kebabı hangi yöreye ait? Orjinal islim kebabı tarifinin Gaziantep yöresine ait olduğu ifade edilmektedir. Lakin her bölgede sevilerek hazırlanan ve sunulan bir yemektir. İslim Kebabı adı nereden gelir? İslim kelimesi buhar, istim (İngilizcede steam buhar, buğu, su buharı demektir) İslim kebabı tarihçesini bilenler yorumlarda paylaşabilir.
 9. Patatesli Kürdan Kebabı, Patatesli İslim Kebabı/ Patlıcan yerine patates kullanımı ile hazırlanan islim kebabıdır. Patatesler soyulup yuvarlak doğranıp kızartılır. Biberler kalın şeritler halinde, domatesleri yuvarlak doğranır. Patatesin üzerine et veya köfte sonra tekrar sırayla patates, biber ve domates konulup kürdan batırılır. Bir tavada tereyağında kavrulan salçalara su ekleyip tepsiye dizilen patateslerin üzerine dökülür. Patatesli islim kebabi/Patatesli Kürdan Kebabı fırında üzeri kızarana kadar pişirilir.
 10. Köfteli Kürdan kebabı köftesi nasıl yapılır? KÖFTELİ İSLİM KEBABI TARİFİ (KÖFTELİ PATLICAN🍆 BOHÇASI)
 11. Tas kebabı KOLAY TAS KEBABI
 12. Mislin Kebabı Tarifi İslim kebab tarifidir.
 13. Eggplant islim kebab, Toothpick Kebab Mutton coated with eggplant slices, lamb stew with vegetables.

ISLIM KEBABI KURDAN KEBABI ETLI PATLICAN BOHCASI 2

KÖFTELİ İSLİM KEBABI (KÖFTELİ PATLICAN🍆 BOHÇASI) tarifi de ilginizi çekebilir.

YukarıYukarı