mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

İNEGÖL KÖFTE (Bursa)

İnegöl Köftesi nasıl yapılır? Bursa’nın nefis lezzetlerinden olan İnegöl köftenin hususiyeti pişmemiş köfte harcının kalıplarla biçimlendirildikten sonra soğutulması veya dondurulmasıdır. İşte resimli inegöl köfte tarifi...

İNEGÖL KÖFTE

İnegöl Köfte Malzemeleri

Bir kg dana ile 250 gr kuzu gerdan ve döş (kaburga) eti ile karışıp iki kere çekilen kıyma

İki adet orta boy kırmızı soğan

Bir buçuk silme tatlı kaşığı tuz

Domates, sivri biber

İNEGÖL KÖFTE

İnegöl Köftesi Tarifi

  1. Kıyma kapaklı bir saklama kabı içinde buzdolabında bir gün bekletilir.
  2. Soğan suyu çıkmayacak kadar mutfak robotunda ince kıyılır. Suyu çıkarsa acı tat ve koku olmasın diye soğan süzgeçte yıkanır ve sıkılır. Rendelemek veya robottan geçirmek yerine bıçakla doğranırsa parça parça kalmaması için soğan ince kıyılmalıdır.
  3. Kıyma, tuz ve soğan ile özleşinceye kadar tekrar kıyma makinesinden veya robottan geçirilir veya elle iyice yoğrulur.
  4. Yassı uzun köfteler hazırlanır. Kıyma yumuşak olduğundan şekil verilirken eller sıvı yağla yağlanabilir. Köfteler bir tepsiye dizilerek buzdolabında bir gün, hiç olmazsa iki saat beklenir. Diğer bir teknikte köfte harç halinde dolapta tutulur. Buzdolabından çıkınca köfte hamuru tezgaha alınır. Üzerine bir yağlı kağıt serilip merdaneyle dikdörtgen biçiminde açılır. Bilahare bir bıçakla uzun yassı dikdörtgen köfteler kesilir.
  5. Bu arada ideal şartlar oluşturulmak istenirse harlı olmayan odun kömürü mangalı hazırlanır. Ateşi parlayıp köfteyi yakmayan, ise de bulaştırmayan ateş temin edilirse mangalda çok lezzetli köfteler elde edilebilir. Ancak kolaylık için elektrikli ızgara da tercih edilebilir. Izgaranın lezzetli olması ve suyunun içinde kalması gayesiyle köftelerin pişeceği ızgara iyice kızmış olmalıdır. Aksi durumda etlerin kuruma, yapışma ve suyunu dışarı verme ihtimali yüksek olacaktır. Köfteler pişmeden on - on beş dakika önce buzdolabından çıkarılır.
  6. Dışında kalın kabuk oluşmaması için devamlı alt üst edilerek çevrilen köfteler on dakika kadar pişirilir. Köfteler biterken domates ve biberler ızgara edilir.
  7. Domates ve biberle süslenen İnegöl Köftesi yanında KURU FASULYE SALATASI (PİYAZ)🥗, SADE PİRİNÇ PİLAVI🍚 ve AYRAN🥛🧊la beraber servis edilebilir. Sade olması gereken ızgara köfte sunum tabağında bir - iki kaşık pilav, birkaç biber turşusu, bir - iki dilim ızgara domates ve biber ile köfte sosu kafidir.

İnegöl Köftesi Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Püf Noktaları

İnegöl köftesi içinde baharat ve ekmek olmaması ile ünlü olup hususiyeti etin karışımı ve pişirme öncesinde yapılan işlerdir. İçine ayrıca karbonat, maden suyu, kaşar peyniri, süt tozu, limon suyu, yumurta, galeta unu konmaz. Doğru şekilde yapılırsa esnek olması için akciğer veya böbrek yağı katmaya gerek olmayacaktır. Gerdan veya döş eti gerekli yağ ve et nispetlerine sahiptir. Aslı elde edilemediğinde orijinal İnegöl köftesi lezzetine yaklaşmak için karbonat kullanımı çok yaygındır. Ayrıca, et tadını bastırmaması için baharat kullanılacaksa da miktarı çok azdır.

İnegöl köftesi kıyması: Dana ve kuzu karışımı dörde birdir. Evvela beş veya üç numaralı ayna ile çekilen kıyma dinlenmeye bırakılır. Bilahare aynı kıyma bu kez de bir numaralı aynadan geçirilip, yoğurulur. Izgara edilmeden önce en az üç saat daha bekletilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
  • Henüz hiç yorum yok