mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

PATLICANLI KÖPOĞLU SALATASI (Köpeoğlu, Papaz Mancası)🍆🥗🐶🐕

Talihsiz bir isim, nefis bir lezzet! Köpoğlu nedir? Köpoğlu ne demektir? Köpoğlu salatası nasıl yapılır?

Köpoğlu iki yönde de kullanılabilen bir kelimedir: Kaba lisanda düzenbaz, hain, aşağılık manalarına gelen bir kötüleme kelimesi iken senlibenli konuşmalarda kurnaz, zeki, becerikli, işini bilir kimseleri kastederek sevgiyle ifade edilir.

Manca ne demektir? Köpoğlu mancası ne demektir? Trakya’da salatayı anlatırken, Adana civarında kıymalı veya etli patates yemeğine verilen isim iken Rize yöresinde kazan yemekleri veya çorbaya denmektedir. Faklı yörelerde kabak veya lahana yemeği, ıspanak, sulu yemek, çoban salatası, yiyecek, kedi – köpek yiyeceği manalarına gelebilmektedir. Mevzumuz patlıcan mancası, bağ mancası olarak da bilinen köpoğlu salatasının nasıl yapıldığı hususudur. Muhacir (göçmen), Trakya mutfaklarında sayılan bir sebze salatasıdır. Köpoğlu Mancası Tarifi nedir? Köpeoğlu nasıl yapılır? Köpoğlu mancası, patlıcanlı köpoğlu tarifi resimli olarak huzurlarınızdadır...

PATLICANLI-KÖPOĞLU-(KÖPEOĞLU)

Patlıcan Köpoğlu Salatası Tarifi Malzemeleri - Köpoğlu Salatası Tarifi İçindekiler

Üç adet patlıcan

Dört adet çarliston biber

İki adet orta boy domates

Bir kase çok sulu olmayan yoğurt

Üç diş sarımsak

Pul biber

Kızartmak için sıvı yağ

PATLICANLI-KÖPOĞLU-(KÖPEOĞLU)

Orjinal Köpoğlu Mancası Nasıl Yapılır? - Yoğurtlu Köpoğlu (Köpeoğlu) Salatası Tarifi - Köpoğlu nasıl yapılır? - Köpoğlu Tarifi - Köpoğlu nasıl pişirilir?

 1. Patlıcanlar alaca soyulur, acısı çıkması için yirmi dakika tuzlu suda bekletilir, yıkanır, kurulanır. Bir patlıcan önce uzunlamasına dörde bölünür, bu parçalarda üç - dört santim uzunluğunda kesilir.
 2. Kızgın yağda patlıcanlar kızartılır. Havlu peçetenin üzerine alınarak fazla yağdan arındırılır. Biberler de aynı şekilde kızartılır.
 3. Domateslerin kabukları soyularak irice doğranır.
 4. Bir yemek kaşığı sıvı yağ konulan tavada domatesler ezilmeden altı - yedi dakika kadar pişirilir. Domates, patlıcan ve biberler karıştırılarak servis tabağına alınır.
 5. İnce kıyılan sarımsaklar yoğurda eklenir. Karıştırılarak patlıcanlı malzemenin üzerine dökülür. Yoğurdu servis sırasında eklenir ve bekletilmezse sulanmayacaktır.
 6. Küçük bir cezvede alınan pul biber bir yemek kaşığı sıvı yağda kızdırılarak yoğurdun üzerine gezdirilir. Yoğurtlu Patlıcanlı Köpoğlu servise hazırdır. Sade olarak veya köfte ve et yemeklerinin yanında sunulabilir.

"Orjinal Köpoğlu Mancası Nasıl Yapılır?" - Köpoğlu Yemek Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve "Köpoğlu Yemeği nasıl yapılır?" Püf Noktaları

 1. Bu patlıcan köpoğlu salatasına Rumeli mutfağında Köpoğlu Mancası adı verilir. Manca İtalyanca mangiare (yemek) kelimesinden gelir.
 2. Köpoğlu Mancası - Papaz Mancası (herse) Yukarıdaki tarif, sebzelerin kızartılması usulü ile esasen "Papaz mancası" olarak da isimlendirilir. Orjinal Köpoğlu Mancasında sadece közlenmiş patlıcan ile en fazla közlenmiş yeşil biber olur. İstenirse az yağda kokuları çıkana kadar kavrulur. Üzerine tereyağı ile salça veya domates sosu yer alır. Üzerine sarımsaklı sirke gezdirilir veya ince doğranmış soğan konulur veya sarımsaklı yoğurt dökülür. Yaygın bilinirlik ve pratiklik dikkate alınarak zamanla isimler karışmıştır. Sosunda sirke ve toz şeker kullananlar, sebzesine patates, dolma biberi ve havuç ilave edenler de vardır.
 3. Mütebbel nasıl yapılır? PATLICANLI🍆 MÜTEBBEL (Mutabbal; Hatay, Antakya, Halep, Suriye, Lübnan)🥗
 4. Köpoğlu hangi yörenin? Köpoğlu hangi yöreye ait? Trakya ve Rumeli mutfağına ait bir salatadır. Batı Anadolu'da daha çok bilinir.
 5. Köpoğlu Mancası tarihçesi Yemek alacak parasını müskirata yatıran köpoğlu; evine dönüp, mangalını ateşler. Bahçesinden domates, biber, patlıcan toplar; mangalda sebzelerini közlerken bol sarımsaklı yoğurdunu yapar; közlenmiş sebzeleri harmanlayıp üzerine yoğurdu boca eder. Yoğurt bulamazsa sadece sarımsak ekler.
 6. Köpoğlu Kalorisi Köpoğlunun 100 gramlık bir porsiyonu, yaklaşık 60 kaloridir.
 7. Köpoğlu Şakşuka Farkı Kızartılmış patlıcan ve biber parçacıklarının üzerine domates salçası dökülürse “şakşuka”; sarımsaklı yoğurt dökülürse de “köpoğlu” mu oluyor? YOĞURTLU ŞAKŞUKA TARİFİ, DOMATES SOSLU ŞAKŞUKA TARİFİ🍅
 8. Haydari tarifi NANELİ KOLAY HAYDARİ🥗