mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Yoğurtlu Ispanak Salatası Tarifi, Nasıl Yapılır?🥗

Yoğurtlu ıspanak salatası nasıl yapılır? Ispanak yemeği nefis bir lezzet sunar. Ancak lezzet yanında sağlık faydaları da hedeflenirse çiğ veya nispeten az pişmiş salatasını yapmak daha uygun görünüyor. "Ispanaklı Zırh Salatası Nasıl Yapılır?" diyenlere işte yoğurtlu ıspanak salatası tarifi...

YOĞURTLU-ISPANAK-SALATASI

Yoğurtlu Ispanak Salatası Malzemeleri - Yoğurtlu Ispanak Salatası Tarifi İçindekiler

250 gr ıspanak

Bir çorba kâsesi katı yoğurt

İki diş sarımsak

İki yemek kaşığı sıvı yağ

Tuz, Karabiber, Pul biber

Üzerine: Bir çay bardağı iri kıyılmış ceviz

YOĞURTLU-ISPANAK-SALATASI

Yoğurtlu Ispanak Salatası Tarifi - Ispanak Yoğurtlaması Nasıl yapılır? - Yogurtlu Ispanak Kavurması

 1. Ispanaklar bol suda kumlarından iyice arınıncaya kadar yıkanır. Bir süzgece alınarak sularının süzülüp kuruması beklenir.
 2. Varsa ıspanakların kök kısımları atılarak yaprakları elle küçük parçalara ayrılır.
 3. İki yemek kaşığı sıvı yağ tencereye konulur. İyice kuruyan ıspanaklar ilave edilir. Üzerine tuz ve karabiber serpiştirilir.
 4. Ispanaklar diriliğini kaybedince ocaktan alınır.
 5. Yoğurdun içerisine ezilen sarımsaklar ilave edilir ve karıştırılır. İyice ılınan ıspanaklar servis tabağına alınır ve üzerine yoğurt dökülür.
 6. Yoğurtlu Ispanak Salatası üzerine cevizler serpiştirilerek sunulur.

YOĞURTLU-ISPANAK-SALATASI

Yoğurtlu Ispanak Salatası Tarifi İle Alakalı Diğer Hususlar ve "Ispanak Yoğurtlaması, Yogurtlu Taze İspanak Salatasi" Püf Noktaları

 1. Ispanak yoğurtlu yenir mi? "Ispanak nasıl yapılır yoğurtlu?" derken sağlığa aykırı bir durum kaygısı yaşanabilir. Ispanak, pazı, pancar yaprağı gibi sebzelerden yapılan yemekler yoğurtla birlikte yenir. Bunun sıhhat bakımından bir sakıncası bulunmaz. Ispanağın yoğurtla beraber yenmemesine medar olarak yoğurttaki kalsiyumun faydasının azaltması söylenir. Ispanakta yer alan, "okzalat" maddesi ince barsaklarda kalsiyuma bağlanarak, faydasını azaltır. Lakin, ıspanak okzalat ihtiva ettiği kadar kalsiyumdan da zengindir. Ispanaktaki okzalat kalsiyumun tamamını bağlayamaz. Yalnız ıspanak yense bile bir miktar kalsiyum kana geçer. Okzalat, ıspanaktaki kalsiyumun çoğu ile bağlanmış olacağından yoğurttaki kalsiyumun fayda seviyesine fazlaca tesir etmez.
 2. Ispanak kökü nasıl yapılır? Ispanak Kavurması ISPANAK KÖKÜ KAVURMASI
 3. Yoğurtlu Ispanak yemeği kaç kalori? Yoğurtlu Ispanağın 100 gramında 42 kcal kalori, ayrıca 300 gramlık bir orta porsiyonunda 126 kalori bulunmaktadır.
 4. Ispanakla ne yemek yapabilirim? BOŞNAK BÖREĞİ NASIL YAPILIR? (Pita, Kıymalı: Burek, Ispanaklı: Zeljanica, Saraybosna), ISPANAKLI ÇITIR BÖREK, NARLI CEVİZLİ ISPANAK SALATASI🥗, ISPANAK BORANİ TARİFİ, ARMUTLU🍐 KURU ÜZÜMLÜ ISPANAK SALATASI, ISPANAKLI PATATESLİ🥔 ÜÇGEN🔺 (MUSKA) BÖREK, PEYNİRLİ🧀 ISPANAKLI PİZZA🍕, 🥣ISPANAK ÇORBASI🍲 (Çanakkale), MİLFÖYLÜ ISPANAKLI SİGARA (KALEM)🖊️ BÖREĞİ, ISPANAKLI KIYMALI SU BÖREĞİ, ISPANAKLI YUMURTA🍳, ISPANAK YEMEĞİ, ISPANAKLI TEPSİ BÖREĞİ, ISPANAKLI PATATESLİ🥔 GÜL🌹 BÖREĞİ, ISPANAKLI GÜL🌹 BÖREĞİ, EL AÇMASI ISPANAKLI BÖREK
 5. Ispanak tarator nasıl yapılır? Yarım kilo ıspanak iyice yıkanır ve suyu süzülür. İnce doğrandıktan sonra üç yemek kaşığı sıvı yağda hafif kavrulur. Dört dakika kavrulduktan sonra ocaktan alınır, soğumaya bırakılır. Ayrı bir yerde bir kâse yoğurt sulandırılarak yoğun kıvamda karıştırılır. Tuz, rendelenmiş üç diş sarımsak ve soğuyan ıspanaklar ilave edilerek harmanlanır. Ispanak Tarator servis tabağına aktarılarak üzerine kırmızı toz biber serpilir ve sunulur. İstenirse bir küçük kuru soğan kavurup ıspanakları da ilave edip pişirilir. Sonra sarımsaklı yoğurtla servis edilir.
 6. Ispanaklı Zırh Salatası Nasıl Yapılır? Ispanak, zeytinyağı ve kişniş ile hazırlanan zırh salata, bilhassa Adana mutfağında rağbet görür. Yemeklerin yanında sunulan bu salata, sarımsaklı yoğurtla birlikte sunulur. Yarım demet ıspanak ve dört dal taze soğan yıkanır, ince ince doğranır. İki yemek kaşığı zeytinyağı tavaya alınır ve önce soğanlar kavrulur. Ardından ıspanak ilave edilir kavrulmaya devam edilir. Tuz ile tatlandırılır. Ocaktan alınır ve ılımaya bırakılır. İki diş sarımsak ezilir, süzme yoğurt, bir çay kaşığı toz kişniş ile karıştırılır. Ispanakların üzerine konulur. Pul biber bir yemek kaşığı tereyağı kızdırılıp üzerine dökülerek sunulur.