mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Tavuk Şinitzel Tarifi, Nasıl Yapılır?🍗 (Schnitzel, Avusturya)

Dışı çıtır içi lezzetli tavuk şinitzel evde nasıl yapılır? Tavuk şinitzelin yapılışı oldukça kolay ve pratik bir tariftir. Fileto halinde dilimlenip inceltilen tavuk etleri tuz ve karabiber ile lezzetlendirilir. Sırasıyla; un, çırpılmış yumurta ve galeta ununa bulanıp kızgın yağda kısa bir müddet kızartılır. Kaplama harçları isteğe göre değiştirilebilir. "Pane tavuk nasıl yapılır? Evde Şinitzel nasıl yapılır?" diyenlere işte tavuk şinitzel tarifi...

TAVUK-ŞİNİTZEL-YAPIMI-(Schnitzel)

Tavuk Şinitzel Tarifi Malzemeleri - Tavuk Snitzel

Beş - altı parça inceltilmiş tavuk biftek veya fileto tavuk göğsü

İki adet yumurta

Bir kase un

Bir kase galeta unu

Tuz, taze çekilmiş tane karabiber

Kızartmak için sıvı yağ

TAVUK-ŞİNİTZEL-YAPIMI-(Schnitzel)

Pratik Şinitzel Tarifi - Tavuk Şinitzel Tavada Nasıl Yapılır? - Tavuk Şinitzel Tarifi - Tavuk Şinitzel Nasil Yapılır?

 1. Tavuk biftekler yıkanır, süzdürülür ve kurutulur, tuz ve karabiberle tatlandırılır.
 2. Kasaptan inceltilmeden alınmış fileto tavuk göğüsleri kullanılacaksa boylamasına ortadan ikiye kesilir. Yırtılmasına mani olmak üzere streç film ile kaplanarak fileto parçaları bir ağırlık veya et döveceği ile inceltilir. Tavuk göğsünün çabuk pişmesi ve çıtır çıtır olması için ince doğranması gerekir.
 3. Tavuk şinitzel marine edilir mi? Şinitzel nasıl marine edilir? İstenirse tavuk şinitzel terbiyesi yapılabilir: Tavuk etleri pişirme önceden tavukları süt, kekik, karabiber ve köri ile hazırlanan tavuk şinitzel sosunda bir kaç saat kadar marine edilebilir.
 4. Galeta unu ve un ayrı ayrı tabaklara alınır.
 5. Yumurtalar çırpılır. Tavuk şinitzel sodalı yapılmak istenirse çırpılmış yumurta karışımına isteğe göre soğuk süt veya maden suyu ilave edilebilir.
 6. Baharatların daha belirgin olması istenirse un, galeta unu ve yumurta kaplarının içine karabiber, istenen diğer baharatlar (kırmızı biber, kekik, köri, vs) ve tuz ilave edilerek karıştırılır.
 7. Tavuk biftekler önce iki taraflı olarak una batırılır. Fazla unlar hafifçe silkelenir.
 8. Tavuk şinitzel nasıl pişirilir? Sonra çırpılmış yumurtaya ardından galeta ununa batırılarak sıvı yağ konulmuş kızgın tavada iki taraflı pişirilir. Yağı iyi kızdırılırsa fazla yağ çekmeyecektir.
 9. Kolay Tavuk Snitzel fazla yağını vermesi için kağıt havlu serili bir servis tabağına konularak, bir kaç dakika kadar bekletilebilir.

Tavuk Şinitzelin Yapılışı, Viyana Usulü Şinitzel Nasıl Yapılır? ile Alakalı Diğer Hususlar ve Tavuk Şinitzel Tarifi Püf Noktaları

 1. Tavuk Şinitzel Çeşitleri Kullanılan ete, pişirme usulüne ve panelemede kullanılan malzemeye göre çeşitler düşünülebilir. Lezzet bakımından, kaplamada galeta unu yerine farklı malzemeler kullanılması dikkate alınır: Farklı damaklar ve bütçeler için beyaz ekmekten galeta unu, hazır galeta unu, siyez ekmeğinden galeta unu, öğütülmüş fındık, yer fıstığı ve diğer kuruyemişler, kavrulmuş kadayıf, tarhana, güllaç, mısır gevreği, kepekli bisküvi, yulaf ezmesi gibi malzemelerin fırında ve ocakta tecrübe edilebilir.
 2. Fırında Şinitzel Tarifi Nasıl Yapılır? Fırında Tavuk Şinitzel Yağ konmadan fırının orta rafında alt ve üst beraber çalıştırılır. Kurumamaları için fan çalıştırılmaz. 220 derecede on beş dakika civarında pişer. İstenirse arada üstlerine yağ püskürtülebilir.
 3. Tavuk şinitzel nasıl yapılır sütte bekletilir Farklı olarak tavukların üzerlerine bir şişe soda dökülür. Sonra bir küçük çay bardağı süt, biraz tuz, isteğe göre kimyon, köri ve kekik ilave edilip elle harmanlanır. Tavuk etleri bu suretle en az üç - dört saat buzdolabında tutulur.
 4. Viyana usulü şinitzel nasıl yapılır?
 5. Tavuk şinitzel yanına ne gider? SALÇALI BULGUR PİLAVI🍚 veya Sade Pirinç Pilavı🍚, YOĞURT SOSLU KIYMALI MAKARNA🍝veya Fırında Yoğurt Soslu Peynirli Makarna🍝, patates kızartması veya püresi, SALATA🥗yanında sıcak veya ılık olarak servis yapılır.
 6. Hazır Şinitzel Kızartması Taze Schnitzel ısıtılarak tüketilmeye hazır, pişmiş ürünlerdir. Taze Schnitzel’i önceden ısıtılmış 200 derece fırında beş dakika, önceden ısıtılıp yağlanmış tavada her iki tarafını ikişer dakika veya 180 derece derin yağda bir buçuk dakika ısıtarak tüketilebilir. Dondurulmuş Schnitzel içinse fırında ısıtma müddeti dokuz dakika, tavada ısıtma süresi dörder dakika, derin yağda ısıtma süresi iki buçuk dakikadır.
 7. Şinitzel Nasıl Yazılır? TDK'nın sitesinde bir bilgi bulunmuyor. Bununla beraber aslı gibi yazılacaksa "schnitzel", Türkçe yazılacaksa "şinitzel" olabilir.

TAVUK-ŞİNİTZEL-YAPIMI-(Schnitzel)

YukarıYukarı