mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

TAVUK ŞİNİTZEL TARİFİ🍗 (Schnitzel, Avusturya)

Tavuk şinitzel evde nasıl yapılır? Tavuk şinitzelin yapılışı oldukça kolay ve pratik bir tariftir. "Pane tavuk nasıl yapılır? Evde Şinitzel nasıl yapılır?" diyenlere işte tavuk şinitzel tarifi...

TAVUK-ŞİNİTZEL-YAPIMI-(Schnitzel)

Tavuk Şinitzel Tarifi Malzemeleri - Tavuk Snitzel

Beş - altı parça inceltilmiş tavuk biftek veya fileto tavuk göğsü

İki adet yumurta

Bir kase un

Bir kase galeta unu

Tuz, taze çekilmiş tane karabiber

Kızartmak için sıvı yağ

TAVUK-ŞİNİTZEL-YAPIMI-(Schnitzel)

Pratik Şinitzel Tarifi - Tavuk Şinitzelin Yapılışı - Tavuk Şinitzel Tarifi - Şinitzel Nasıl Yapılır?

 1. Tavuk biftekler yıkanır, süzdürülür ve kurutulur, tuz ve karabiberle tatlandırılır.
 2. Kasaptan inceltilemeden alınmış fileto tavuk göğüsleri kullanılacaksa boylamasına ortadan ikiye kesilir. Yırtılmasına mani olmak üzere streç film ile kaplanarak fileto parçaları bir ağırlık veya et döveceği ile inceltilir. Tavuk göğsünün çabuk pişmesi ve çıtır çıtır olması için ince doğranması gerekir.
 3. İstenirse: Tavuk şinitzel terbiyesi: Tavuk etleri pişirme önceden tavukları süt, kekik, karabiber ve köri ile hazırlanan tavuk şinitzel sosunda bir kaç saat kadar marine edilebilir.
 4. Galeta unu ve un ayrı ayrı tabaklara alınır.
 5. Yumurtalar çırpılır. Tavuk şinitzel sodalı yapılmak istenirse çırpılmış yumurta karışımına isteğe göre soğuk süt veya maden suyu ilave edilebilir.
 6. Baharatların daha belirgin olması istenirse un, galeta unu ve yumurta kaplarının içine karabiber, istenen diğer baharatlar (kırmızı biber, kekik, köri, vs) ve tuz ilave edilerek karıştırılır.
 7. Tavuk biftekler önce iki taraflı olarak una batırılır. Fazla unlar hafifçe silkelenir.
 8. Tavuk şinitzel nasıl pişirilir? Sonra çırpılmış yumurtaya ardından galeta ununa batırılarak sıvı yağ konulmuş kızgın tavada iki taraflı pişirilir. Yağı iyi kızdırılırsa fazla yağ çekmeyecektir.
 9. Kolay Tavuk Snitzel fazla yağını vermesi için kağıt havlu serili bir servis tabağına konularak, bir kaç dakika kadar bekletilebilir.

Tavuk Şinitzelin Yapılışı ile Alakalı Diğer Hususlar ve Tavuk Şinitzel Tarifi Püf Noktaları

 1. Tavuk şinitzel yanına ne gider? bulgur veya pirinç pilavı, soslu veya fırın makarna, patates kızartması veya püresi, salata yanında sıcak veya ılık olarak servis yapılır.
 2. Hazır Şinitzel Kızartması Taze Schnitzel ısıtılarak tüketilmeye hazır, pişmiş ürünlerdir. Taze Schnitzel’i önceden ısıtılmış 200 derece fırında beş dakikak, önceden ısıtılıp yağlanmış tavada her iki tarafını ikişer dakika veya 180 derece derin yağda bir buçuk dakika ısıtarak tüketilebilir. Dondurulmuş Schnitzel içinse fırında ısıtma müddeti dokuz dakika, tavada ısıtma süresi dörder dakika, derin yağda ısıtma süresi iki buçuk dakikadır.
 3. Şinitzel Nasıl Yazılır? TDK'nın sitesinde bir bilgi bulunmuyor. Bununla beraber aslı gibi yazılacaksa "schnitzel", Türkçe yazılacaksa "şinitzel" olabilir.

TAVUK-ŞİNİTZEL-YAPIMI-(Schnitzel)

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok