mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

BANDUMA (ISLAMA) NASIL YAPILIR? (Kastamonu)

Banduma Nedir? Yufkadan banduma (Islama) nasıl yapılır? Banduma yemeği nereye aittir? Banduma nerenin yemeğidir? Banduma, Kastamonu'ya has bir yemektir. Mahalli olarak hususi günlerde tavuk veya hindi suyuna dilimlenmiş sermenin bandırılması ile yapılır. Serme ekmek köy kadınlarının kendi yaptıkları yufka ekmeğidir. Kastamonu banduma yemeği ismini de bu bandırma muamelesinden alır. Bandırılan serme yufkaları tepsiye dizilir. Her katına bol eritilmiş tereyağ konup ceviz serpilir. Ortasına da hindi veya tavuk eti yerleştirilir. Farklı yapılış tarzları arasından bir tanesinde, bu yufka ekmeğinin yuvarlanarak bir boru haline getirilmesi ve on - onbeş santim aralıklarla kesilip, daha evvelden hazır edilmiş hindi suyuna batırılıp tepsiye dik bir vaziyette dizilmesiyle hazırlanır. Daha ziyade kış mevsiminde yapılır. Kolay banduma tarifi arayanlara işte Kastamonu usulü banduma yemeği tarifi resimli olarak...

BANDUMA ISLAMA KASTAMONU 2

Banduma (Gasdamonu): Küre, Devrekâni, İnebolu, Daday

Islama: Azdavay, Şenpazar, Pınarbaşı

Kastamonu Usulü Banduma Malzemeleri - Hindi Banduma Tarifi veya Tavuklu Banduma Tarifi İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir? - Islama Tarifi İçindekiler

Dört adet yufka (varsa kuru yufka, serme, banduma yufkası)

Dört adet tavuk but veya denk miktarda hindi (mahalli ifade "ibi") eti

Bir su bardağı öğütülmüş ceviz içi

Üç – dört yemek kaşığı tereyağı

Bir tatlı kaşığı tuz

Bir çay kaşığı pul biber

Bir çay kaşığı karabiber

BANDUMA ISLAMA KASTAMONU 3BANDUMA ISLAMA KASTAMONU 4BANDUMA ISLAMA KASTAMONU 5BANDUMA ISLAMA KASTAMONU 1

Kolay Banduma, Islama (Kastamonu) Yemeği Yapılışı Tarifi - Kastamonu Yemekleri Banduma Tarifi - Banduma Nasıl Yapılır? - Tavuklu Islama nasıl yapılır? - Islama Banduma Recipe

 1. Kastamonu Banduma yufkası nasıl kesilir? Kuru yufka (serme) yoksa hazır yufkanın fırında bir miktar kurutulması gerekir. Yufka farklı şekillerde hazırlanabilir. Banduma yufkası nasıl yapılır? Hazır böreklik yufka sekiz eşit üçgen parçaya ayrılır. Bu üçgen parçalarının her biri katlanarak daha küçük üçgenler haline getirilir. Üçgen yufkalar fırın tepsisine konularak 200 derecede yedi – sekiz dakika kadar hafifçe kurutulur. Islama yufkası için diğer bir şekil olarak; yufkanın 2 - 3 parmak genişliğinde kalın şerit halde dürülüp 3 - 4 parmak uzunluğunda kesilerek kullanılması veya daha uzun kesilerek ikiye katlanması da mümkündür. Banduma yufkası tarifinde biz bu ikinci usulü seçtik.
 2. Tavuk butları yıkanır ve temizlenir. Üzerini geçecek kadar su konularak tuz ve pul biber eklenip pişinceye kadar haşlanır. Haşlanan tavuklar kemiklerinden sıyrılarak iri parçalar halinde didiklenir. Didiklenen tavuk parçalarına bir çay kaşığı karabiber eklenerek harmanlanır.
 3. Tereyağı tavada eritilip kızdırılır. Tereyağı ve tavuk suyu sıcak halde iken diğer işlemlere geçilir.
 4. Katlanan yufkalar tavuk suyuna batırılarak (yufka ıslaması) yayvan bir kaba ortası boş kalacak şekilde çember şeklinde bir sıra dizilir. Yufkaların üzerine kızgın tereyağı gezdirilir. Ceviz serpiştirilir ve tavuk parçaları yerleştirilir. Yine yufkalar sıcak haldeki tavuk suyuna batırılarak aynı şekilde dizilir. Üzerine tereyağı ve ceviz gezdirilip tavuk parçaları yerleştirilir. En son sıra yufkalar tekrar tavuk suyu ile ıslatılarak dizilir. Üzerine erimiş tereyağı ve ceviz serpiştirilir.
 5. Yufkaların ortasında kalan boş yere tavuk parçaları konulur. Pratik Banduma, Islama sıcak olarak sunulur.

"Islama Banduma Yemegi Yapılışı Tarifi", "Kuru Yufka ekmeği nasıl islanir?" İle Alakalı Diğer Hususlar ve "Kastamonu Banduma Yemeği Tarifi", "Banduma Nasıl Yapılır?" Püf Noktaları

 1. Banduma yemeği yufkaların arasına tavuk sarılarak elle yenilir. Bandırma veya banak olarak da adlandırılan bu yemeğin hindi eti ile yapılması tercih edilir. Hindili banduma tarifi aynı şekildedir. Tavuk eti kullanılacaksa ıslama tavukta tavukgöğsü yerine but etini tercih etmekte yarar var. Ortasına pilav da konulabilir. Esası ceviz olsa da fındık içi de kullanılabilir.
 2. Hafif Banduma Nasil Yapılır? Banduma yapılışında tereyağının miktarı damak tadına göre azaltılıp arttırılabilir. Kastamonu yöresine ait banduma tarifi tarifleri içinde tavuk suyuna da tereyağı ilave edenler olduğu gibi sadece en üst tabakada tereyağı gezdirmeyi tercih edenler de olabilir. Bizce, banduma yemeklerinin ağır olmaması için ikinci tarz daha uygundur.
 3. Hazır yufkadan siron nasıl yapılır? Banduma yemeği tarifi için rulo haldeki yufka parçaları ile yapılması yemeği Siron’a HAZIR YUFKADAN SİRON (Ziron Silor Sırın Gümüşhane Bayburt) yaklaştırır. Ramazan sofralarını da süsleyen ve Osmanlı mutfağında da yeri olan bandumanın yanına yoğurt ve pilav da yakışır.
 4. Banduma yapımında hususi olarak hafif pişirilmiş köy yufkaları kullanılacaksa banduma nasıl hazırlanır? Yufkalar evveliyatla tabanı yağlanmış ısıya dayanıklı bir kaba (meselâ güveç kabına) yerleştirilir. Diğer işlemler aynı yapılır. Orta kısma tavuk etleri konulmadan kısık ateşte yufkaların kızarması sağlanır. Yine ortasına tavuk veya hindi etleri konularak servis edilir.
 5. Kastamonu banduma hakkında bilgi arayanlar “Banduma hangi yöreye ait?” veya "Islama hangi yöreye aittir?" sualiyle karşılaşırlar. Banduma Kastamonu yemeği diye bilinirken “Banduma nereye ait?” meselesi başka yörelerde de banduma yapılmasından kaynaklanır. Mesela banduma Safranbolu’da da yapılır. Safranbolu banduma yemeği nasıl yapılır? Banduma yemeği Safranbolu ve Karabük civarında da yapılır. Buradaki ıslama tarifinde hindi, ördek, kaz veya tavuk eti ile yapılan yemekte Kastamonu banduma tarifinden farklı olarak ceviz kullanılmaz. Islama tarifi Sinop Usulünün yukarıda yer alan Kastamonu Banduması Tarifinden farklı olduğunu düşünenler yorumlarda paylaşabilir.
 6. Hazır Yufkadan Banduma Tarifi için Banduma yufkası nerede satılır? Yufkacılarda bilhassa Kastamonulu yufkacılarda rahatlıkla bulunabilir.
 7. Banduma Ne Demektir? Türk Dil Kurumu'nda Derleme Sözlüğü (Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü) “Banduma” kelimesinin anlamını, “Tavuk veya hindi suyuna parmak kalınlığında durulmuş yufkaları batırıp, tepsiye dizdikten sonra üzerine hindi veya tavuğun etleri konularak yapılan yemek.” olarak vermektedir. “Bandumak” ise Derleme Sözlüğü’nde “banmak, batırmak” manalarına geldiği yazılıdır. Aynı sözlük “ıslama” kelimesinin Safranbolu (Zonguldak) civarında “Sigara böreği biçiminde kesilmiş hamurları hindi suyunda pişirerek yapılan bir çeşit yemek.”, Tokat – Eskişehir, Safranbolu – Zonguldak, Kurşunlu – Çankırı, Şiran – Gümüşhane yörelerinde “Doğranmış ekmeği yağ ile sıcak su ya da et suyuyla sahanda pişirerek yapılan bir çeşit yemek.” manalarına geldiğini ifade ediyor.
 8. Banduma yufkası tarifi olarak un, su, tuzu yoğurup bir hamur elde edilip, hamurdan bezeler koparıp oklavayla açarak yufka haline getirilebilir.
 9. Banduma kalori 100 gramı 86 kalori, 150 gramlık bir porsiyonu ise 129 kalori ihtiva eder.
 10. Kastamonu Banduma Nerede Yenir? Münire Sultan Sofrası, Cem Sultan Bedesteni Restaurant, Eflanili Konagi, Memis Etli Ekmek Daday, Kurşunluhan Restoran çok sayıda bu yemeği sunabilen mekanlardan birkaçıdır. İstanbulda Banduma Nerede Yenir? Bakırköy Abdülkadir Restaurant'ı tecrübe edenler değerlendirmelerini yorumlarda paylaşabilir.
 11. Kastamonu tiriti nasıl yapılır? SİMİT🥯 TİRİDİ (Kastamonu)
 12. Yufka hamuruna ne konulur? Yufka hamuru ile alakalı birçok tarif bulunmaktadır: EL AÇMASI PEYNİRLİ🧀 BÖREK, FIRINDA EL AÇMASI KIYMALI BOHÇA BÖREĞİ (✉️Mektup Böreği, Zarf Börek), EL AÇMASI ISPANAKLI BÖREK, EL AÇMASI KIYMALI NİŞASTALI BÖREK
 13. Evde köy yufkası nasıl yapılır? Köy yufkası hamuru nasıl yapılır? islamalik Yufka Yapimi, Küçük Yufka Tarifi, Kışlık yufka nasıl hazırlanır? Katlanmis kuru Yufka Dört su bardağı un, su ve bir tatlı kaşığı tuzla poğaça hamurundan biraz daha sert kıvamda bir hamur yoğurulur. Yufkayı yaparken yağ gerekmez. Tavanın büyüklüğüne göre ceviz veya mandalina büyüklüğünde bezeler ayrılır. Bezeler yirmi dakika dinlendirip un kullanarak oklava ile hazır yufka kalığında tek tek açılırlar. Yufkalar mümkünse sacda yoksa tavada iki taraflı çevirerek pişirilir. Katlanmis kuru yufka istenirse hafif kabarınca katlanmak suretiyle pişirilir. Pişenler bir örtü üstünde iyice kuruyana kadar bekletilir, kuruyunca kaldırılır. Islatılıp, yumurtalı sütlü soslarla börekler yapılabilir. Rutubetli yörelerde iki - üç hafta nemsiz bölgede iki – üç ay dayanabilir.
 14. Kuru Yufka fiyatları 2020 A101'de 10 adedi 10.00TL civarında fiyatla bulunabilir.

Kastamonu Mutfağının diğer nefis örnekleri:

ETLİ EKMEK (Kastamonu)

HALUÇKA🥟 (Kastamonu Mantısı)

KAŞIK🥄 HELVASI (KASTAMONU)

KASTAMONU KIR PİDESİ

KIYMALI YUMURTA (MIKLAMA, Kastamonu, Erzurum)🍳

🥣KIZILCIK TARHANASI ÇORBASI🍲 (Bolu, Kastamonu)

SİMİT🥯 TİRİDİ (Kastamonu)

TATAR DİBLESİ (Karabük, Kastamonu)

YUMURTALI TATAR KAVURMASI🍳 (Karabük, Safranbolu, Kastamonu)

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Ayşe
 • semra
 • Ayşe

  Kastamonu geleneksel mutfak lezzetlerini sunduğunuz için teşekkürler. Tavuk yemekleri içinde kastamonu yemekleri banduma çok güzel. Yufka tavuk islama tarifi harika. Artık Kastamonu ne yenir, Kastamonu banduma nerede yenir diye sorulsa evde diyebilirim. Kastamonu mutfak lezzetlerini lütfen sunmaya devam edin.

 • semra

  Evet banduma yı tesadüf olarak hindi yemek çeşitlerini araştırırken buldum vede çok memnun oldum yılbaşı hindisinin büyük bir parçasını çoktan haşlamaya koymustum bile....ve fakat yöreye ait yufka sorunumu bir türlü aydınlatıcı tariflerde bulamadım..sorun şu ki işlem yapıldıktan sonra servis ediliyor tüm tariflerde hazır yufka kullanılacaksa nasıl yanii??pişirme yada firınlamaya dair ..öyle ya hazır yufka pişmeden etin suyun buladıık tüm işlemleri yaptık..sonuc scak servis iyi detarifler verilirken fırınlayın demiyor...bende mutfak tecrübeni kullanarak rulo haline getirdiğin yufkaları önce fırınladım gevrettim sonrasında..işlemleri gerçekleştirdim çok ta iyi oldu..