mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Kolay Fasulye Turşusu Nasıl Kurulur? (Karadeniz Usulü)

Fasulye Turşusu Tarifi Karadeniz'de farklıdır. Karadeniz usulü taze fasulye turşusu nasıl yapılır? Mahalli (yöresel) turşu tariflerinden kavurmalık turşu yapımı nasıldır? Sirkesiz kışlık Trabzon kavurmalık fasulye turşusu nasıl yapılır, nasıl kurulur? Giresun ve Trabzon’da yaygın olarak kurulan fasulye turşusu tarifi kolaylıkla yapılabilir. Kıtır kıtır Fasulye Turşusu, turşu olarak yenildiği gibi değişik tarzlarda hazırlanıp sofraları şenlendirir: Turşu kavurması, turşu diblesi, turşu yağlaması bunlar arasındadır. Öyleyse en güzel kavurmalık Karadeniz fasulye turşusu Giresun usulü nasıl olur, yapılışı tarifi nasıldır, nasıl konulur? Sirkesiz fasulye turşusu nasıl yapılır? Püf noktaları nelerdir? Karadenizlilerin kavurmalık taze fasulye turşusu yapımı nasıl olur evde nasıl yapılır tarifi resimli olarak burada!

kolay-fasulye-tursusu-nasıl-kurulur-(karadeniz-usulu)-1

Kavurmalık Kolay Taze Fasulye Turşusu Yapılışı Tarifi Malzemeleri - Giresun Usulü Fasulye Turşusu Nasıl Oluyor? Yeşil Fasulye Turşusu Tarifi İçindekiler

Bir kg kılçıksız geniş taze turşuluk fasulye (enli uzun sırık güz fasulyesi)

İki - üç yemek kaşığı turşuluk kaya tuzu (salamuralık iri turşu tuzu)

Beş - altı diş sarımsak

Kaynamış soğutulmuş su

Cam turşu kavanozu

kolay-fasulye-tursusu-nasıl-kurulur-(karadeniz-usulu)2

Kavurmalık Karadeniz Usulü Taze Yeşil Fasulye Turşusu Nasıl Kurulur? Sirkesiz Fasulye Turşusu Nasıl Yapılıyor? Kolay Taze Fasulye Turşusu Kurulması Tarifi - Erimeyen Fasulye Turşusu - Kavurmalık-Fasulye Turşusu Nasıl Yapılır? Kıtır Kıtır Fasulye Turşusu Nasıl Yapılır?

 1. Fasulyelerin baş kısımları alınıp yıkanır ve bütün olarak (kırmadan) kaynamakta olan geniş bir tenceredeki bol suyun içine atılır. Diriliklerini kaybetmeden beş - altı dakika renkleri soluncaya kadar haşlanıp kevgirle alınarak süzdürülür. Fazla haşlanırsa turşu erken olgunlaşıp eriyebilir, hiç haşlanmazsa fasulye turşusunun olması için daha uzun süre beklemek gerekir. Ayrıca fasulye turşusu haşlamadan yapılması fasulyenin çiğ olarak yenilmesi durumuna yol açacağından bazı uzmanlarca sakıncalı görülmektedir. Yani, "Haşlamadan fasulye turşusu nasıl yapılır? Fasulye Turşusu haşlamadan olur mu?" sualinin cevabı "Olmaz ama olacağı varsa da tercih edilmemelidir." Üzerine soğuk su dökülerek soğumaya bırakılır.
 2. Fasulyelerin konacağı büyüklükteki kavanozun alacağı suyun içerisine turşuluk kaya tuzu konulur ve eriyene kadar karıştırılır. İçine kabukları soyulmuş sarımsaklar ilave edilir.
 3. Fasulye salamurası nasıl yapılır? Fasulye turşu suyu nasıl yapılır? Fasulyeler hiç boşluk kalmayacak şekilde düzgün olarak cam kavanoza yerleştirilir. Acı sevenler araya bir - iki tane kürdanla delinmiş acı biber koyabilir. Bütün fasulyeler yerleştirildikten sonra tuzlu su kavanozun içine dikkatle dökülür. Fasulyelerin tamamen suyun içinde kalmasına dikkat edilir. Üzerlerine bir ağırlık veya bir miktar maydanoz konulabilir. Daha hızlı olgunlaşma için nohut taneleri ve aroma için defne yaprağı kavanoza konulabilir.
 4. Fasulye turşusu kaç günde olur? Kavanozun ağzı sıkıca kapatılarak güneş görmeyen serin bir yerde olgunlaşana kadar bekletilir. Bu süre fasulyelerin cinsi, havanın sıcaklığı, haşlanma miktarı gibi hususlara göre değişkenlik gösterebilir. İki hafta civarında kontrol edilmelidir.
 5. Bu Fasulye Turşusu’nun özelliği Karadeniz yöresine ait olmasıdır. FASULYE TURŞUSU KAVURMASI tarifi yapımında değerlendirileceği için umumi turşu tariflerinde yer alan sirke kullanılmamaktadır.

kolay-fasulye-tursusu-nasıl-kurulur-(karadeniz-usulu)2aKOLAY FASULYE TURSUSU NASIL KURULUR KARADENIZ USULU 5

Yöresel Mahalli Turşu Tariflerinden Kavurmalık Karadeniz Usulü Taze Yeşil Fasulye Turşusu Nasıl Yapılır ile Alakalı Diğer Hususlar ve "Kolay fasulye turşusu nasıl kurulur?" Püf Noktaları

 1. Fasulye turşusuna sirke konur mu? Sirkeli fasulye turşusu nasıl yapılır? "Sirkesiz fasulye turşusu nasıl yapılır?" sualinin cevabı yukarıda verilmiştir. Sirkeli olanlara göre daha geç olgunlaşan Karadeniz usulü kavurmalık fasulye turşusu olmayacaksa, mesela börülce turşusu tarifinde olduğu gibi, turşu kurarken sirke ilave edilebilir. Sirke daha berrak bir turşu suyu elde etmek için kullanılır. Diğer taraftan daha uzun sürede olgunlaşması istenir ve Tarifin 1. maddesindeki ikaz dikkate alınmazsa haşlamadan fasulye turşusu da yapılabilir.
 2. Karadeniz Usulü Fasulye Turşusu Kavurmasi Nasıl Yapılır? Fasulye Turşusu Kızartması, Fasulye Turşusu Yemeği Yeşil taze fasulye turşusu kavurması Karadeniz yemekleri içinde hususi bir değer taşır. Taze fasulye turşu kavurması yemeği nasıl yapılır nasıl kavrulur tarifi resimli olarak şurada bulabilirsiniz: FASULYE TURŞUSU KAVURMASI (Trabzon, Giresun, Ordu, Rize)
 3. Turşu durdukça tuz yoğunluğu azalabilir. İsteğe bağlı olarak daha sonra tuz ilavesi yapılabilir.
 4. Turşunun daha güçlü sarımsak aroması olsun istenirse kabukları ile diş diş ayrılmış sarımsaklar havanda bir kere vurulup ilave edilir.
 5. Fasulye Turşusunun Yapılışında Turşu Fasulyesi, Turşuluk Fasulye Nasıl Olmalı? Daha çok sonbaharda pazara çıkan taze, eni bir parmaktan geniş, kılçıksız, dayanıklı ve lezzetli bir fasulye turşuluk fasulyedir. Bununla beraber kılçıksız tanesiz yemeklik fasulye turşusu yapımı mümkündür. Ayşe kadın fasulyeden turşu iyi olmaz.
 6. Zeytinyağlı Taze Fasulye Turşusu Nasıl Yapılır Tarifi: Zeytinyağlı Fasulye Turşusu Tarifi İçin Malzemeler: Bir kg taze fasulye, bir su bardağı sıvı yağ, iki su bardağı sirke, altı yedi diş sarımsak, iki yemek kaşığı kaya tuzu. Yağlı Fasulye Turşusu Tarifi Yapılışı: Fasulyelerin uçları temizlenir ve bütün halde kırılmadan yıkanır. Renkleri değişene kadar ancak bir miktar sert kalacak şekilde haşlanır. Diğer bir tencerede sirke, yağ ve tuz birkaç dakika kaynatılır. Haşlanan fasulyeleri bu tencerede bir beş dakika daha haşlanır. Pişirme bitince fasulyeler buradan alınır soğumaya bırakılır. Tenceredeki sirkeli yağ da soğumaya alınır. Kabukları soyulup doğranan sarımsaklarla beraber soğuyan fasulyeler kavanoza yerleştirir. Kalan yağlı sirke kavanoza dökülür ve kapağı kapatılır. İki üç gün sonra turşu hazır hale gelir.
 7. Fasulye mi fasülye mi? Türk Dil Kurumu'na göre ''fasulye'' olarak yazılmaktadır. Günümüzde çok defa hatalı olarak "fasülye" şeklinde yazılır.
 8. 4 Kilo Fasulye Turşusuna Ne Kadar Tuz Konur? 5 kg bidona fasulye turşu nasıl kurulur? 5 kg taze fasulye turşusu nasıl yapılır? Fasulye Turşusunu büyük miktarda yapmak için ölçekleri dengeli bir şekilde arttırarak büyük turşu bidonunda fasulye turşusu yapılsa da kurulmak üzere hazırlanan turşunun bir kaç cam kavanozda turşu yapımı halinde değerlendirilmesi daha uygun olabilir. Hem asitli gıdaları plastikten uzak tutmak hem de riskin dağıtılması bakımlarından... Bunun dışında "2 kilo fasulye turşusu nasıl yapılır?" denirse ölçüler iki katına çıkarılarak kurulabilir.
 9. Elma sirkesiyle turşu olur mu? Elma sirkesi ile fasulye turşusu yapılır mı? Fasulye turşusuna hangi sirke konulur? Üzüm sirkesi turşu yapımında en çok tercih edilen sirke türlerindendir. Bunun en bariz sebeplerinden biri ise üzüm sirkesinin elma sirkesine göre daha asitliği kuvvetli bir yapıda olmasıdır. Turşu yapımında tat bakımından daha ekşi ve daha sert bir tat istendiğinden elma sirkesi bu noktada daha hafif kalmaktadır. Turşu elma sirkesiyle yapılır mı? Elbette tamamen tercihe bağlı olarak elma sirkesi de turşu yapımında kullanılabilir.
 10. Karadeniz Turşu Çeşitlerinden Fasulye turşusu ne zaman yapılır? Turşu ne zaman kurulur? Turşu çeşitlerinden fasulye turşusu tarifi de diğer turşularda olduğu gibi fasulyenin bol, ucuz ve tabii olduğu yaz ve sonbahar mevsiminde yapılır. Bununla beraber turşu kurulduktan sonra turşunun üstünün beyazlamaması için serin yerde beklemelidir. Bu nedenle sonbahar ve kış tercih edilir. “Turşu ne zaman yapılır” hususunda her mevsim turşu yapımının mümkün olduğu da bilinmelidir. Lakin ticari kaygı olmadan hazırlanan ev yapımı turşu için sonbahar tercih edilmelidir.
 11. Turşu ne kadar sürede olur? Turşu ne kadar sürede olgunlaşır? Bu sualin tek bir cevabı yoktur. Neden? Her sebze turşusu farklı sürede olgunlaşır. Turşu kurarken kullanılan tuz ve sirke gibi malzemeler olsun olgunlaşmayı hızlandıran nohut gibi ilavelerin varlığı ve miktarı farklı olabilir. Sıcak suyla yapılan acele turşular hızla olgunlaşır. Turşunun bulunduğu yerin sıcaklığı da farklı olabilir. Bu ve bunun gibi hususlar değişkenlik gösterdiğinden “Turşu ne kadar sürede olur?” sualine standart bir cevap bulmak mümkün değildir. Bununla beraber bazı sebzelerin turşusu diğerlerine göre daha erken olgunlaşır. Lahana daha hızlı olgunlaşırken, salatalık için iki - üç hafta, biber için sekiz hafta gerekebilir.
 12. Çabuk Fasulye Turşusu Nasıl Yapılır, Kaynar Su İle Fasulye Turşusu Yapılır mı?, Hızlı Fasulye Turşusu, Sıcak Suyla Fasulye Turşusu Fasulyeler temizlenip yıkanıp yukarıdaki gibi haşlandıktan sonra soğumaya bırakılır. Kavanozun dibine doyulmuş dört adet sarımsak konarak fasulyeler dizilir. Üzerine dört adet sarımsak, bir çay bardağı sirke, bir tatlı kaşığı şeker, bir çay kaşığı limon tuzu, bir tatlı kaşığı kaya tuzu ilave edilir. Kaynamış su ilave edilip metal kapak sıkıca kapanır ve kavanoz ters çevrilir. Ertesi gün buzdolabına konulur.
 13. Çiğden Fasulye Turşusu Nasıl yapılır? Çiğden yapılan fasulye turşusunun olması için çok daha uzun süre durması gerekir. Sert olur. Ayrıca bazı uzmanlar çiğ fasulyede bulunan bazı maddeler dolayısıyla haşlanmamış fasulyenin büyük miktarlarda yenmesinin zararlı olabileceğini ifade ediyorlar.
 14. Karadeniz'de bazı yörelerde turşu "ekşili" kelimesi ile ifade edilmektedir.
 15. Fasulye Tursusunun Erimemesi İçin Ne Yapmalı? Fasulyeleri haşlarken çok uzun süre haşlanmaz. Turşu hazırlanırken kullanılacak iri taneli kaya tuzu turşunun daha geç erimesini sağlar. İnce yemeklik tuz, kullanılmaz. Turşu kuru ve serin yerde muhafaza edilir.
 16. Fasulye turşusu satın almak istenirse kilo fiyatı 15-30 TL arası fiyatlar bulunmaktadır.
 17. Yagli-Fasulye Turşusu, Sirkeli yağlı fasulye turşusu nasıl yapılır? 5 kg fasulye turşusu nasıl yapılır? Zeytinyağlı fasulye turşusu için beş kilo taze fasulyenin başları bıçakla kesilip ayıklanır. Altı baş sarımsak temizlenip ufak doğranır. Bir tencereye iki buçuk bardak sıvı yağ, bir litre sirke ve tuz konup kaynatılır. İçine yavaş yavaş fasulyeler ilave edilip devamlı karıştırılır. Rengi değişince çıkarılıp bir tepsiye dizip soğumaya bırakılır. Soğuduğu zaman beş kilo turşu bidonuna bir sıra fasulye bir sıra sarımsak çok sıkı şekilde dizilerek yerleştirilir. Son olarak soğuyan sirkeli yağ dökülür. İsteğe göre içine ufak doğranmış kırmızı biberler de yağlı-fasulye turşusuna dahil edilebilir.
 18. "Bu sayfada turşu yapımı ile ilgili ne kadar çok bilgi var" diyorsanız bir de salatalık turşusu tarifinin yer aldığı KORNİŞON SALATALIK🥒 TURŞUSU NASIL YAPILIR? yazısını okuyabilirsiniz.
 19. Fasulye turşusu kalori olarak yüksek değildir. Yüz gram fasulye turşusu kalorisi 25-35 kalori arasındadır.
 20. Kuru fasulye turşusu nasıl yapılır? Bir su bardağı kadar kuru fasulye akşamdan ıslatılır. Şişen fasulyeler yıkanıp tam haşlanmayacak şekilde haşlanıp süzülür. Fasulyeler kavanoza konulup bir yemek kaşığı kişnişle iki yemek kaşığı kaya tuzunu ilave edilir. İki dal biberiye ve dört diş sarımsak yerleştirip üzerini geçinceye dek sirkeyle doldurulur. İki - üç güne hazır olur.
 21. Fasulye turşusu faydaları: Turşu yüksek oranda sodyum ihtiva ettiği için; diyabeti, yüksek tansiyonu, böbrek yetmezliği ve mide hastalıkları olanların ölçülü yemeleri veya duruma göre diyetlerinden çıkarmaları gerekir. Bilhassa hazır turşular daha fazla sodyumu ile daha yüksek risk taşır. Koruyucusuz ev turşusunun faydaları şunlardır: Turşudaki sebze ve meyvelerin vitamin, mineral ve antioksidanları soğuk algınlığına karşı koruyor. Probiyotik bakteriler bağırsak florasını zenginleştirirken, K vitamini yapımına destek sağlayıp bağışıklık sistemini güçlendirir. Turşudaki lifler kan şekerinin dengelenmesini sağlar. Ancak şeker hastaları için tansiyon artışı ve nihayetinde böbreklere risk olabileceği için turşu yememek daha doğru olabilir. Turşu ve suyu sporcularda krampları azaltırken antioksidanlarla kansere karşı koruyucu olabilir. Sindirimi hızlandırıp zayıflattığı söylenir. Kabızlığa karşı tesirli olup yüksek antioksidan ve vitamin-mineral muhtevası ile kalp damar hastalıklarına karşı koruyor
 22. Sarı Fasulye Turşusu, Beyaz Fasulye Turşusu nasıl yapılır? Sari Fasulye Turşusu Nasıl Yapılır? Beyaz, sarı ince gibi farklı fasulye turları benzer şekilde sirkeli veya sirkesiz turşu yapılabilir. Dipleri koparılan bir kilo fasulye ikiye kırılır veya bütün bırakılır. Yıkanıp süzülür, kaynar suda kısa süre haşlanır, soğuk su dolu başka bir kaba aktarılır. Süzülür. On adet sarımsak soyulup doğranır. Dik şekilde kavanoza yerleştirilen fasulyelerin üzerine sarımsaklar serpilir. Bir çay bardağı sirke eklenir. Haşlama suyundan alınan kavanozu dolduracak kadar sıcak suya iki yemek kaşığı kaya tuzu ilave edilip karıştırılır. Kapağı kapatılan kavanoz güneş almayan bir yerde iki hafta kadar bekletilir.
 23. Fasulye ve Diğer Turşular: Salatalık ve fasulye Turşusu: Kornişon Salatalık Turşusu Tarifi, Nasıl Yapılır?🥒, Fasulye tursusu domatesli de yapılabilir: Evde Yeşil Domates Turşusu Tarifi, Nasıl Yapılır?

TURŞU NEDEN YUMUŞAR? TURŞUNUN SERT OLMASI İÇİN NE YAPILIR?

Turşum Yumuşak Ne Yapmalıyım? Turşu Bozulursa Nasıl Kurtarılır?

Turşu Suyu Neden Bulanık Olur? Turşu suyu bulanırsa ne yapılır? Turşu suyu bulanık olursa ne yapmalı? Turşunun suyu nasıl değiştirilir?

kolay-fasulye-tursusu-nasıl-kurulur-(karadeniz-usulu)3

AŞURE NASIL YAPILIR?, SARAY🏰 USULÜ SÜTLÜ AŞURE, TRABZON HURMALI BALLI AŞURE TARİFİ (ŞEKERSİZ DİYET AŞURE) de ilginizi çekebilir.

YukarıYukarı