mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Baharatlı Zeytinyağlı Biber Dolması Tarifi, Nasıl Yapılır?

Türk mutfağının sembol lezzetlerinden zeytinyağlı biber dolması, baharatlı tarzıyla da enfestir. Soğuk, ılık ve sıcak yenebilen bu eşsiz lezzet sofraları ve beş çaylarını şenlendirir. Vejetaryen beslenenler için lezzetli bir öğün, pilav çeşitlerine de bir alternatif olan bu yemek nasıl yapılır? İşte Baharatlı Zeytinyağlı Biber Dolması Tarifi...

BAHARATLI-ZEYTİNYAĞLI-BİBER-DOLMASI

İstanbul Usulü Baharatlı Zeytinyağlı Biber Dolması Tarifi için Malzemeler

Bir kg taze yeşil küçük düzgün eşit boyda dolmalık biber

Zeytinyağlı Dolmanın İçine Ne Konur? Zeytinyağlı Dolma Harcı

İki su bardağı pirinç

Üç adet kuru soğan

Altı - yedi yemek kaşığı sıvı yağ

İki - üç yemek kaşığı zeytinyağı

Birer çay kaşığı karabiber, tarçın, yenibahar

Yarım çay bardağı kuş üzümü

Yarım çay bardağı dolmalık fıstık

Bir tatlı kaşığı tuz

İki - üç yemek kaşığı nane

Biberlerin ağzını kapatmak için bir büyük boy domates

BAHARATLI-ZEYTİNYAĞLI-BİBER-DOLMASI

Baharatlı Zeytinyağlı Biber Dolması Tarifi - Zeytinyagli Dolma Nasıl Yapılır? Zeytinyağlı Biber-Dolması - Ege Usulü Zeytinyağlı Biber Dolması

 1. Dolmalık biberlerin kapakları elle içine bastırılıp çıkarılır ve içi temizlenir (kapak kesilirse ağzı çok açık kalacağı için). Bol suda yıkanarak süzdürülür.
 2. Zeytinyağlı Dolma İçi Tarifi, Zeytinyağlı Dolma İçi Nasıl Hazırlanır? En Güzel Zeytinyağlı Dolma İçi Hazırlama Soğanlar küçük küçük doğranarak altı - yedi yemek kaşığı sıvı yağda pembeleşinceye kadar kavrulur. Dolmalık fıstıklar ilave edilir. Bir - iki dakika sonra yıkanıp süzdürülen pirinçler tencereye eklenir.
 3. Pirinçler karıştırılarak beş - altı dakika kavrulur. Kuş üzümleri yıkanarak süzdürülür. Kavrulan pirinçlerin üzerine kuş üzümleri ilave edilir. Bir - iki defa çevrilir. Tuz, tarçın, yenibahar, karabiber ve nane eklenerek ocağın altı kapatılır ve tenceredeki bütün malzemeler karıştırılır.
 4. Hazırlanan dolma içi soğumaya bırakılır.
 5. Bir tatlı kaşığı yardımıyla çok sıkı olmayacak şekilde pirinçli harç biberlerin içine doldurulur. Dolmalık biberleri ağzına kadar ve tıka basa doldurulursa biberlerin içi lapa olurken dışarı taşarak görünümü kötüleşecektir. Bu sebeple biberler bastırılmadan ve ağzında biraz boşluk bırakılacak biçimde doldurulmalıdır. Domatesler biberlerin ağzına uygun olarak kesilerek kapak şeklinde dolmaların üzerine kapatılır.
 6. Dolmalar yayvan bir tencereye aralarında boşluk kalmayacak şekilde dizilir.
 7. Bütün biberler doldurulduktan sonra bir su bardağı kaynamış su ilave edilir. İki - üç yemek kaşığı zeytinyağı gezdirilerek kısık ateşte pişirilir.
 8. Gerektiğinde suyu azalmışsa tekrar kaynamış su ilave edilir. Biberlerin rengi dönüp pirinçler uzadığı zaman ocaktan alınır. Tencere kapağı hafif aralık bırakılarak soğutulur. Baharatlı Zeytinyağlı Biber Dolması ılındıktan sonra tencereden boşaltılır. Ilık veya soğuk olarak limon dilimleri ile süslenmiş bir servis tabağında istenirse zeytinyağı gezdirilerek sunulur.

"Baharatlı Zeytinyağlı Biber Dolması Tarifi, Zeytinyağlı Dolma Sarma, Dolmalık Biber Nasıl Yapılır?" İle Alakalı Diğer Hususlar ve "Zeytinyagli Dolma Nasıl Yapılır?" Püf Noktaları

 1. Diğer tariften farkı baharatlı olup salçanın yer almamasıdır. Kaliteli bir zeytinyağı kullanmak ve harca az da olsa şeker ilave etmek lezzeti daha iyileştirebilir.
 2. İç hazırlamada diğer bir usul kızmış tencereye ilave edilen yağda fıstıkları renk alıp kokusu çıkıncaya dek kısık ateşte kavurup sonra soğanları ilave etmektir. Orta ateşe getirilen tencerede soğanlar suyunu salıp çekinceye ve yumuşayıncaya dek kavrulur.
 3. Kapak: Biberlerin kendi kapakları da kullanılabilirse de domates kapağı tercih edilir. Neden? Renk ve süs olsun diye mi? Hayır. Domatesten kesilen etli, çekirdeksiz parçalar, pişerken iç pilavı daha da lezzetlendirir. Etli dolmalarda da biberlerin ağzına konulan domates etin kefini alır.
 4. Dolmaların dağılmaması için üzerleri bir tabakla veya dolma taşı (dolma pişirmek için özel hazırlanmış toprak ağırlık) ile kapatılabilir. Tencereye dizerken ağız kısımları karşılıklı gelecek tarzda yerleştirmek de diğer bir usuldür.
 5. Zeytinyağlı Dolma Kalori Değeri, 1 Zeytinyağlı Dolma Kaç Kalori? Zeytinyağlı Biber Dolmasının 100 gramında 176 kcal kalori, ayrıca 155 gramlık bir orta porsiyonunda 273 kalori bulunur. 75 gramlık bir orta boy bir zeytinyağlı biber dolması 132 kcal seviyesindedir.
 6. Zeytinyağlı Yaprak Dolma Yalancı Dolma Tarifi, Nasıl Yapılır? (Zeytinyağlı Yaprak Sarma), Baharatlı Zeytinyağlı Yaprak Sarma Tarifi, Nasıl Yapılır?, VİŞNELİ ZEYTİNYAĞLI YAPRAK SARMA
 7. Zeytinyağlı Kuru Dolma, Zeytinyağlı Patlıcan Dolma, Zeytinyağlı Karışık Dolma, Zeytinyağlı kırmızı biber dolması nasıl yapılır? Karışık Zeytinyağlı Dolma ZEYTİNYAĞLI KURU PATLICAN🍆 ve BİBER DOLMASI, ZEYTİNYAĞLI KARIŞIK DOLMA VE SARMA
 8. Zeytinyagli-Biber-Dolmasi Fırında Zeytinyağlı Dolma: Tepsiye dizilen dolmaların önce ocakta sonra da fırında pişirilmesidir. İç malzeme için küp doğranan bir adet kuru soğan sıvı yağda kavrulur. Pembeleşince iki su bardağı pirinci ilave edilerek kavurmaya devam edilir. Sonra bir yemek kaşığı salça ilave edilir. Tuz, karabiber, nane, pul biber eklenir. Bir çay bardağı su dökülerek suyunu çekene dek pişirilir. Dolmalık biberlere hazırlanan harçtan doldurulur. Domates dilimleri ile biberlerin üzeri kapatılır. Fırın tepsisine sıkıca yerleştirilip üzerlerine biraz limonlu zeytinyağı gezdirilip tuz serpilir. Tepsiye biberlerin yarısına kadar sıcak su eklenir. Evvela ocak üzerinde hafif kaynatılır. Sonra önceden ısıtılmış 200 derece fırında kırk dakika pişirilirken üstü kızarınca fırından çıkarılıp ters çevrilerek alt tarafı da kızartılır.
 9. Zeytinyağlı Dolma Recipe The recipe of stuffed vegetables with olive oil
 10. Çiğden Zeytinyağlı Biber-Dolması: Kavrulma usulünde soğanları pişince dirilikleri giderken o nefis şekerli lezzet ortaya çıkar, pirinçler de çok hafif pişer ki dolmanın içinde çok diri veya çok pişmiş kalmazlar. Bununla beraber pişmiş içle dolma yapıldığı gibi çiğden zeytinyağlı biber dolması da yapılabilir. Lezzet ve pişme süresi farkıyla aynı usulle hazırlanabilir. Eğer su yeterli gelmezse sıcak su eklenir. Kıymalı biber dolması için daha uygundur, gaye etin yağını tavada bırakmamaktır. Kıymalı Biber Dolması Çiğden hazırlanan harçlarda pirinci önden yıkamak veya bir süre suda bekletmek pişerken sert kalmasına mani olur.
 11. Kinoalı Zeytinyağlı Dolma Yıkanıp süzülen bir su bardağı kinoa yoğurma kabına alınır. İçine ince doğranan birer adet soğan ve domates, 150 gram kıyma, bir yemek kaşığı domates salçası, birer çay kaşığı karabiber, pul biber ve iki çay kaşığı tuz ilave edip elle iyice yoğrulur. En son kuş üzümü katılır. Kapakları kesilip yıkanmış on adet dolmalık bibere üzerinde çok az boşluk kalacak şekilde harç doldurulur. Harcı çok fazla bastırılmaz. Doldurulan biberler tencereye dizilir. Bir yerde bir yemek kaşığı salça, iki su bardağı sıcak su ve bir çay kaşığı tuz iyice karıştırılır. Bu sos biberlerin üzerini geçmeyecek şekilde dökülür. Tohumları giderilmiş biber sapları ile veya domateslerle biberlerin üzerine kapatılır. Kapağı örtülen tencere ocağa konulur. Su kaynayana kadar orta hararette, sonra kısık ayarda biberler yumuşayıncaya dek pişirilir.
 12. Biber dolmalarının alt taraflarında dört çıkıntı olanların çiğ, üç çıkıntılıların pişirilerek yendiği düşüncesinde misiniz? Yorumlarda belirtebilirsiniz.
 13. Rüyada Zeytinyağlı Dolma Görmek Rüyada Dolma Görmek: Rüya sahibi çok yakın bir zamanda müjdeli bir haber alabilir. Bu güzel haber ile birlikte üzerinden büyük bir yük kalkarak çok mutlu olabilir. Rüyada Dolma Yemek: Rüya sahibi iş yaşamında başarılı adımlar atacağına işaret olabilir. Bu suretle iyi bir kazanç elde ederken ailesini mutlu edeceğine yorulur. Aile içi huzur, borçlardan kurtulmak ve maddi açıdan zorluk çekilmeyeceği manalarına yorulabilir. Rüya ve yorumlarla ilgili umumi bilgi için şu yazıya bakılabilir: Ev Yapımı Vişne Suyu Tarifi, Nasıl yapılır?🥤🍹

BAHARATLI-ZEYTİNYAĞLI-BİBER-DOLMASI

YukarıYukarı