mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

TAVADA KURU YUFKA BÖREĞİ (Trabzon, Ordu, Giresun)

Tavada kuru yufka böreği nasıl yapılır? Tavada kuru yufka böreği̇ farklı malzemelerle yapılabilir: Peynirli, peynir ve maydanoz karışımlı, kıymalı, patatesli, ıspanaklı, kuru yufka böreği tavada yapılabilir. Doğu Karadeniz'de iftar ve sahur yemekleri arasında önde gelen bir lezzettir. İşte tavada kuru yufka böreği tarifi resimli olarak...

TAVADA KURU YUFKA BREGI 1

Tavada Kuru Yufka Böreği Tarifi Malzemeleri

Yedi - sekiz adet kuru yufka

Bir kase beyaz peynir

Kızartmak için sıvı yağ

Yufkaları ıslatmak için su

TAVADA KURU YUFKA BREGI 3

Tavada Kuru Yufka Böreği Tarifi

  1. Tavaya bir - iki yemek kaşığı sıvı yağ konulur.
  2. Geniş bir kabın içerisine su konularak yufkalar iki taraflı ıslatılır. Yufkalar suyun içerisine bırakılmaz, elle ıslatılır.
  3. Yufka tavadan büyükse iki parçaya ayrılabilir. Tavaya yerleştirilir.
  4. Diğer iki - üç yufkaya da aynı muamele tatbik edilir. Araya peynir konulur. Üzerine diğer yufkalar aynı şekilde yerleştirilir.
  5. Çok harlı olmayan ateşte pişirilen böreğin alt kısmı kızarınca diğer tarafı çevrilir. Tavada Kuru Yufka Böreği’nin diğer tarafı da pişince dilimlenerek sıcak olarak servis edilir.

Tavada Kuru Yufka Böreği Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Püf Noktaları

  1. Kuru yufka Nasıl değerlendirilir? Bazı yörelerde yuka, yuke veya yoka olarak adlandırılan malzeme ile yapılan börekler çok çeşitlidir. Kuru Yufkadan Ispanaklı Börek (ıspanak ayıklanıp yıkanır, suyunu süzülüp kurutulup kıyılır, içine bir adet doğranmış kuru soğan, lor peyniri, karabiber, kırmızıbiber ve tuz karıştırılıp börek harcı yapılır.), Kuru Yufkadan Patatesli Börek (patatesler soyulup haşlanıp ezilir, baharatları içine atılıp karıştırılarak börek harcı elde edilir.), Kuru Yufkadan Soğanlı börek (Soğanlar soyulup, iri doğranır, sıvı yağ konulmuş tavaya alınarak ağzı kapalı vaziyette pişirilir, bir süre sonra kapak açılıp pul biber ve tuz ilave edilip karıştırılır, birkaç dakika sonra kapatılarak iç harç elde edilir.) yapılabilir. Pırasalı, patlıcanlı ve balkabaklı içle bile yapılır. Kuru Yufkadan Gözleme yapılır mı? Evet kuru yufkadan tavada gözleme yapılabilir. Çeşmede ıslatılan yufkalar temiz bir beze sarıp beş - on dakika bekletilir ve gözleme yapılabilir: HAZIR YUFKADAN GÖZLEME
  2. Trabzon, Ordu ve Giresun civarında Ramazan ayı geleneği olup iftar ve sahur yemekleri için pişirilir. Manisa Kırkağaç civarında "yuka basmak" ifadesi ile kastedilen yemek "kırma" tabir edilen bakır tepsiye kat kat yerleştirilen yufka tabakalarının et veya tavuk suyu ile ıslatılması, üzerine küçük et parçaları yerleştirilmesi, akabinde karabiber, tuz ve isteğe göre limon suyu eklenmesiyle elde edilir.
  3. Katlamalı Kuru Yufka Böreği Kuru yufkalar biraz suya tutup ıslatılıp bir bezin üstüne alınır. Yumuşayan yufka ortadan ikiye katlanıp arasına beyaz peynir konulur. Önce bir yüzü bilahare diğer yüzü üçgen vaziyette kapatılır. Bir tavaya gerektikçe arttırmak üzere biraz sıvı yağ konur ve Katlamalı Kuru Yufka Börekleri kızartılıp sıcak olarak servis edilir.
  4. Yoğurtlu Kuru Yufka Böreği Bir su bardağı yoğurt, üç adet yumurta ve bir çay bardağı sıvı yağ çırpılır. Altı adet kuru yufkadan biri suyla ıslatılır ve sosa bulanır ve yağlanmış tepsiye iki adet yufka daha bu şekilde serilir. Üzerine karıştırılan peynir ve maydanoz koyulur, diğer üç yufka da yoğurtlu sosla soslanarak dizilir. Kalan karışım üzerine serilir. Susam ve çörek otu serpilir.

TAVADA KURU YUFKA BREGI 5TAVADA KURU YUFKA BREGI 2TAVADA KURU YUFKA BREGI 6TAVADA KURU YUFKA BREGI 4

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

  • Halise