mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Tavada Kuru Yufka Böreği Tarifi, Nasıl Yapılır? (Trabzon, Ordu, Giresun)

Tavada kuru yufka böreği nasıl yapılır? Kuru yufkadan börek nasıl yapılır? Tavada kuru yufka böreği̇ farklı malzemelerle yapılabilir: Peynirli, peynir ve maydanoz karışımlı, kıymalı, patatesli, ıspanaklı, kuru yufka böreği tavada yapılabilir. Doğu Karadeniz'de iftar ve sahur yemekleri arasında önde gelen bir lezzettir. "Kurutulmuş yufkadan börek nasıl yapılır? Pişmiş yufkadan börek yapımı nasıldır? Kuru yufka böreği tavada nasıl yapılır? Kurumuş yufka ile ne yapılır?" diyenlere işte tavada kuru yufka böreği tarifi resimli olarak...

TAVADA KURU YUFKA BREGI 1

Kuru Yufkadan Tava Böreği Tarifi Malzemeleri - Köy Yufkası İle Börek İçindekiler - Peynirli Kuru Yufka Böreği

Yedi - sekiz adet kuru yufka

Bir kase beyaz peynir

Kızartmak için sıvı yağ

Yufkaları ıslatmak için su

TAVADA KURU YUFKA BREGI 3

Tavada Kuru Yufka Böreği Tarifi - Köy Yufkasından Tavada Börek - Fırında Kuru Yufkadan Börek Tarifi - Kuru Yufka Tava Böreği - Pişmiş Yufkadan Börek - Pişmiş Yufkadan Börek Tarifi

 1. Hazır yufka tavada nasıl kızartılır? Tavaya bir - iki yemek kaşığı sıvı yağ konulur.
 2. Kuru yufka nasıl yumuşatılır? Kuru yufka nasıl ıslatılır? Geniş bir kabın içerisine su konularak yufkalar iki taraflı ıslatılır. Yufkalar suyun içerisine bırakılmaz, elle ıslatılır.
 3. Yufka tavadan büyükse iki parçaya ayrılabilir. Tavaya yerleştirilir.
 4. Diğer iki - üç yufkaya da aynı muamele tatbik edilir. Araya peynir konulur. Üzerine diğer yufkalar aynı şekilde yerleştirilir.
 5. Çok harlı olmayan ateşte pişirilen böreğin alt kısmı kızarınca diğer tarafı çevrilir.
 6. Tavada Kuru Yufka Böreği’nin diğer tarafı da pişince dilimlenerek sıcak olarak servis edilir.

TAVADA KURU YUFKA BREGI 5TAVADA KURU YUFKA BREGI 2

"Tavada Kuru Yufka Böreği Tarifi, Kuru Yufkadan Tavada Börek, Kuru Yufkadan Neler Yapılır?, Hazır Yufka Tavada Nasıl Kızartılır?" ile Alakalı Diğer Hususlar ve Köy Yufkasından Tariflerin Püf Noktaları

 1. Kuru Yufka Nasıl Değerlendirilir? Kuru Yufkadan Börek Yapımı ve Diğerleri Bazı yörelerde yuka, yuke veya yoka olarak adlandırılan malzeme ile yapılan börekler çok çeşitlidir. Kuru Yufkadan Ispanaklı Börek (ıspanak ayıklanıp yıkanır, suyunu süzülüp kurutulup kıyılır, içine bir adet doğranmış kuru soğan, lor peyniri, karabiber, kırmızıbiber ve tuz karıştırılıp börek harcı yapılır.), Kuru Yufkadan Patatesli Börek (patatesler soyulup haşlanıp ezilir, baharatları içine atılıp karıştırılarak börek harcı elde edilir.), Kuru Yufkadan Soğanlı börek (Soğanlar soyulup, iri doğranır, sıvı yağ konulmuş tavaya alınarak ağzı kapalı vaziyette pişirilir, bir süre sonra kapak açılıp pul biber ve tuz ilave edilip karıştırılır, birkaç dakika sonra kapatılarak iç harç elde edilir.) yapılabilir. Pırasalı, patlıcanlı ve balkabaklı içle bile yapılır. Kuru Yufkadan Gözleme yapılır mı? Evet kuru yufkadan tavada gözleme yapılabilir. Çeşmede ıslatılan yufkalar temiz bir beze sarıp beş - on dakika bekletilir ve gözleme yapılabilir: HAZIR YUFKADAN GÖZLEME "Kurumuş yufka ile ne yapılır?" dendiğinde Kuru Yufka Tariflerinden Kuru Yufkadan Tatlı: KURU YUFKA TATLISI
 2. Trabzon, Ordu ve Giresun civarında Ramazan ayı geleneği olup iftar ve sahur yemekleri için pişirilir. Manisa Kırkağaç civarında "yuka basmak" ifadesi ile kastedilen yemek "kırma" tabir edilen bakır tepsiye kat kat yerleştirilen yufka tabakalarının et veya tavuk suyu ile ıslatılması, üzerine küçük et parçaları yerleştirilmesi, akabinde karabiber, tuz ve isteğe göre limon suyu eklenmesiyle elde edilir.
 3. Katlamalı Kuru Yufka Böreği, Kuru Yufka Kızartması, Yufka tavada nasıl kızartılır? Kuru yufkalar biraz suya tutup ıslatılıp bir bezin üstüne alınır. Yumuşayan yufka ortadan ikiye katlanıp arasına beyaz peynir konulur. Önce bir yüzü bilahare diğer yüzü üçgen vaziyette kapatılır. Bir tavaya gerektikçe arttırmak üzere biraz sıvı yağ konur ve Katlamalı Kuru Yufka Börekleri kızartılıp sıcak olarak servis edilir.
 4. Yoğurtlu Kuru Yufka Böreği Bir su bardağı yoğurt, üç adet yumurta ve bir çay bardağı sıvı yağ çırpılır. Altı adet kuru yufkadan biri suyla ıslatılır ve sosa bulanır ve yağlanmış tepsiye iki adet yufka daha bu şekilde serilir. Üzerine karıştırılan peynir ve maydanoz koyulur, diğer üç yufka da yoğurtlu sosla soslanarak dizilir. Kalan karışım üzerine serilir. Susam ve çörek otu serpilir.
 5. Maden Sulu Kuru Yufka Böreği Üç adet kuru yufka ıslatılır. Yumuşayınca bir yufka tavaya kenarları aşacak biçimde serilir. Üzerine bir şişe maden suyu, bir çay bardağı süt, yarım çay bardağı sıvı yağ ve bir adet yumurta çırpılarak elde edilen sostan bolca sürülür. İkinci yufka birkaç parçaya ayrılıp her biri sosa batırılır. Arasına peynirli, patatesli, kıymalı iç harç konulup son yufkada birkaç parça halde sosa batırılıp son kat hazırlanır ve tavadan taşan yufkalarla üzeri örtülür. Kalan sos üzerine dökülerek tavada pişirilir.
 6. Ev Yufkasından Börek Çeşitleri BÖREK TARİFLERİ
 7. Köy Yufkasından Fırında Börek Kuru yufkadan kıymalı börek ocakta yapılabildiği gibi fırında da yapılabilir. Kuru yufkadan börek fırında nasıl yapılır? Kıymalı bir kuru yufka böreği: 250 gr kıyma tavada dört yemek kaşığı sıvıyağ ile iyice kavrulur, birer çay kaşık tuz ve karabiber ilave edilip karıştırılır. Soğuması için kenarda bekletilir. Yufkaların arasına dökülecek sos için bir kaba iki su bardağı süt, bir çay bardağı eritilmiş tereyağı ve iki adet yumurta alınıp iyice çırpılır. 10 tane kurutulmuş yufka ortadan ikiye kırılıp ılık suda ıslatılır ve yağlanmış tepsiye yerleştirilir. Yufkanın diğer yarısı da ıslatılıp tekrardan tepsideki yarım yufkanın yanına serilir. Yufka böreği içine ne sürülür? Yufkaların üzerine sostan dökülüp her tarafında sürülür. Sonra üzerine yine yufka ıslatılıp yerleştirilir ve yine sütlü sostan dökülür. Bu suretle beş adet yufka ıslatılıp, tepsiye yerleştirilip, aralarına sostan dökülüp sürülür. Beşinci yufkada bitince kavrulan kıyma tepsinin her yerine dökülüp yayılır. Sonra kalan beş yufka da ıslatılıp tepsiye yerleştirilir ve aralarına sostan sürülür. En son yufkayı da yerleştirince kalan bütün sos böreğin üzerine dökülüp her yerine sürülür. Börek üzeri örtülü halde bir saat kadar sosunu çekmesi için dinlendirilir. Bir saat sonra börek 200 dereceli önceden ısıtılmış fırına verilip iki tarafı kızarana dek pişirilir. Pişen börek sıcak halde dilimlenip sunulur.
 8. Kuru Yufka İle Sigara Böreği Nasıl Yapılır? Kuru Yufkadan Kalem Börek Tarifi Kuru yufkadan kalem börek tarifleri de çoktur. Normal yufkadan farklı olarak önceden ıslatılıp yumuşamış olması gerekir. Parçalanmış kuru yufka da işe yarar, üçgen kesilerek de kullanılabilir. Fırında Patatesli Sigara (Kalem) Böreği Tarifi, Nasıl Yapılır? 🥔🖊️
 9. Kuru Yufkadan Şekerli BörekTavada bir tatlı kaşığı kadar tereyağı eritilir. Üzerine suyla ıslatılan kuru yufkaların biri parçalanıp tavaya konulur. Kısık ateşte her yeri iyice kızarınca diğer tarafları çevrilir. Kızarmış tarafına bir yemek kaşığı şeker serpilir. Üzerine bir tatlı kaşığı tereyağı parçaları konulur. İkinci yufka da ıslatılıp üzerine yerleştirilir. Tekrar üzerine bir tatlı kaşığı tereyağını da serpilip diğer tarafı da kızaran yufka tekrar çevrilip kızartılınca üzerine bir yemek kaşığı şekeri serpilir. Dilimlenerek sunulur.
 10. Kuru Yufkadan Su böreği Su böreği tarifi için Ispanaklı Kıymalı Su Böreği Tarifi, Nasıl Yapılır?, PEYNİRLİ SU BÖREĞİ🧀
 11. Yufkadan en kolay ne yapılır? Gerek "Ev yapımı yufka ile neler yapılır?" gerekse de "Hazır yufka ile neler yapılır?" hususunda akla ilk gelen kolay böreklerdir: BÖREK TARİFLERİ Yufka ekmek ile neler yapılır? Papara Tarifi (Kıymalı Bayat Ekmek Kebabı / Pide Mantısı Nasıl Yapılır?)

TAVADA KURU YUFKA BREGI 6TAVADA KURU YUFKA BREGI 4

YukarıYukarı