Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

PAPARA (KIYMALI BAYAT EKMEK / PİDE MANTISI)

Papara yemeği nasıl yapılır? Kıymalı bayat ekmek mantısı, bayat ekmek iskenderi, yalancı iskender kebap, kıymalı iskender kebap, ev tipi iskender, ekmek aşı, ekmek mantısı, bayat pide kebabı nasıl hazırlanır? Çok hususi lezzette bir yemek olan papara evde kolayca yapılabilir.

PAPARA-(KIYMALI-BAYAT-EKMEK-MANTISI)

Papara - Bayat Pide Kebabı Malzemeleri

Bir adet bayat ekmek

Bir yemek kaşığı sıvı yağ

Bir yemek kaşığı tereyağı

200 gr kıyma

Bir yemek kaşığı biber salçası

Bir çay bardağı et suyu

İki yemek kaşığı domates püresi (kabukları soyulup doğranmış domates)

Tuz, karabiber ve pul biber

Üzeri için:

Bir büyük kase katı yoğurt

İki - üç diş sarımsak

Bir tutam kıyılmış maydanoz

PAPARA-(KIYMALI-BAYAT-EKMEK-MANTISI)

Kolay Papara (Popara, Kıymalı Bayat Ekmek / Pide Mantısı) Tarifi

  1. Tavaya bir yemek kaşığı tereyağı konulur. Tereyağı eriyince bayat ekmekler iki - üç santim genişliğinde küp küp doğranarak ilave edilir ve ekmekler hafifçe kızartılır.
  2. Bir yemek kaşığı sıvı yağda kıyma suyunu salıp çekinceye kadar kavrulur.
  3. Kıymanın üzerine doğranmış domatesler ve biber salçası eklenir ve karıştırılır. Salçanın kokusu çıkana kadar kavrulur.
  4. Et suyu ilave edilerek karabiber, pul biber ve tuz eklenir. Birkaç dakika daha pişirilir ve ocaktan alınır.
  5. Servis tabağına önce kızartılmış ekmekler alınır. Ekmeklerin üzerine ezilmiş sarımsak karıştırılan katı yoğurt dökülür.
  6. En üste kıymalı karışım gezdirilir. Papara (Kıymalı Bayat Ekmek / Pide Mantısı) yıkanıp ince kıyılmış maydanozlarla süslenerek sıcak olarak servis edilir.

Papara (Popara, Kıymalı Bayat Ekmek / Pide Mantısı) Tarifi Yapımı ile Alakalı Diğer Hususlar ve Bayat Pide Ekmek Değerlendirme Püf Noktaları:

  1. Peynirli, parça etli, çorba şeklinde veya yumurtalı yapım tarzları da bulunan papara yemeği esas olarak bayat ekmek değerlendirmenin güzel bir usulüdür. Batı Karadeniz’de ve doğu Marmara'da ekmek makarnası olarak da isimlendirilir. Güzel papara yemeği hususiyetle ramazan aylarında fazla alınıp bayatlayan pideleri değerlendirmek maksadıyla bayat pide kebabı olarak da yapılır. Bayat pide ile yapılan yemekler arasında en leziz olanlardan biridir.
  2. Bayat pideden kahvaltılık neler yapılır? Bayat pideden ne yapılır Nefis yemek tarifleri arasında bayat pide kebabı dışında bayat pideden kahvaltılık neler yapılır? Bayat pideden yumurtalı ekmek kızartması da gayet nefis olabilir: YUMURTALI EKMEK🍞 KIZARTMASI🍳, KAHVALTILIK EKMEK🍞 DİLİMLERİ,
  3. Tırnak Pideden ne Yapılır? TIRNAK PİDESİ (Tırnaklı Pide) Bir çok kebabın yanında veya altında kendine yer bulabilir: EVDE TEREYAĞLI İSKENDER KEBABI (Bursa) Elbette tırnak pidesi yerine kullanarak bayat pideden İskender kebap da yapılabilir. Bayat pideler küp küp doğranıp yapışmaz tavada biraz tereyağı ve bir tatlı kaşığı salçada kavrulup karıştırılır. Bu pideleri servis tabanın altına yerleştirilir. Kalan hususlar aynıdır.
  4. BAYAT EKMEKLİ BEYAZ LAHANA (HULİYA) ve EVDE TAM BUĞDAY EKMEĞİ YAPIMI da ilginizi çekebilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
YukarıYukarı