mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

REYHAN ŞERBETİ NASIL YAPILIR?🍹🥤

Reyhan şerbetini hiç içtiniz mi? Muhteşem göz alıcı rengiyle lezzetli bir serinletici ve nefis bir içecek hazırlamak çok kolay… Reyhan şerbeti yaz aylarına denk gelen Ramazan iftar ve sahurunda ferahlatıcı bir içecek arayışında olanların da işine yarayacaktır. Bazı yörelerde sunduğu ferahlıkla yüzlerde yol açmış olduğu gülümseme sebebiyle "gamze şerbeti" adı da verilmektedir. "Osmanlı reyhan otu şerbeti nasıl yapılır" diyenlere kolay bir tarif:

REYHAN SERBETI NASIL YAPILIR

Yeşil Reyhan Şerbeti Tarifi Malzemeleri

Bir demet reyhan (Yeşillerden daha çok koyu mor olanlar)

Bir litre su

Yarım bardak toz şeker (Şeker miktarı damak tadına göre ayarlanabilir.)

Yarım limon (suyu ve kabukları ile birlikte)

Bir çay kaşığı limon tuzu

Buz küpleri

REYHAN SERBETI NASIL YAPILIR 2REYHAN SERBETI NASIL YAPILIR 4REYHAN SERBETI NASIL YAPILIR 7REYHAN SERBETI NASIL YAPILIR 8

Yeşil Reyhan Şerbeti Tarifi - Reyhan Şerbeti Nasıl Yapılır?

 1. Taze reyhanlar bol suda yıkanarak kumlarından arındırılır. Varsa çok kalın sapları atılır. Derin bir cam veya çelik kabın içerisine konulur. Üzerine bir litre kaynamış su eklenir.
 2. Şeker ilave edilir. Limon suyu sıkılarak kabukları tencereye bırakılır. Silme bir çay kaşığı limon tuzu eklenerek şeker eriyene kadar karıştırılır. Ağzı kapalı olarak ılınmaya bırakılır.
 3. Süzülmeden beklediği süre demlenme seviyesini yükselterek pembe rengin daha da koyulaşmasına imkân verebilir. Ilındıktan sonra süzdürülerek cam bir sürahiye konulur. Buzdolabında soğuduktan sonra servis edilir. Arzu edilirse nane veya reyhan yaprakları, limon dilimleri ve buz parçaları konularak servis edilebilir. Limon tuzunun Reyhan şerbetine nasıl renk verdiğini yaparken görebilirsiniz. Limon tuzu kullanılmak istenmezse şerbet bir miktar bulanık olabilir. Lakin daha sağlıklı olacağı varsayılıyor ve Limon tuzsuz Reyhan Şerbeti yapılmak istenirse bir adet limon suyu ilave edilerek Reyhan Şerbeti Limonlu olarak da harikadır. kabuklarında ilaç olabileceği düşünülüyorsa limon kabukları kullanılmamalıdır. Bunun dışında, arzu edilirse bir kaç parça hibiskus ilavesi ile de cazip görünüşlü Hibiskuslu Reyhan Şerbeti elde edilebilir.

Reyhan Şerbeti Yapımı Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Reyhan Şerbeti Tarifi Püf Noktaları

 1. Reyhan Şerbeti yapılışına istenirse şekerle beraber bir kaç adet karanfil ve bir adet çubuk tarçın ilave edilebilir. Bu ölçü bize ideal bir netice verdi. Ancak daha farklı tercihler için yapım sonrası da şeker veya su eklemek mümkündür. Diğer taraftan daha koyu bir renk için de olsa kaynatılmamalıdır. İstenirse kullanılan reyhan miktarı arttırılabilir.
 2. Reyhanı Reyhan şerbeti süt yapar mı? Reyhan : Mor ve kırmızı Reyhan Şerbeti Kuru Reyhandan Yapılır mi? Kurutulmuş Kurutulmuş reyhan yapraklarından kuru reyhan şerbeti de yapılabilir.
 3. Reyhan Ne İşe Yarar? Reyhan otu nerelerde kullanılır? Yemeklere katılabilir, içecek olabilir, cilt bakımında kullanabilir ve çok sayıda hastalığa karşı tedavi edici tesirinden faydalanılabilir. Kurutulmuş reyhan, et yemeklerinde ve cacıklarda kullanılabilir. Baharat gibi kullanılan reyhan, etin yoğun kokusunu bastırarak güzel ve aromatik bir lezzet verir. Reyhan taze halde en çok salatalara eklenir. Bunun dışında sarma, dolma gibi ananevi yemeklere eklendiğinde de yemeğe hoş bir aroma ve lezzet verir. Bağışıklık sistemini güçlendirip hastalıklara karşı direnci arttırır. Kötü kolesterolü düşürür. Mide asidini düzenler ve hazımsızlığı giderir. Ödem attırır. Baş ağrısına ve öksürüğe iyi gelir. Cilt bakımı için kaynatılıp suyu tonik olarak kullanılır.
 4. Reyhan şurubunun faydaları nelerdir? Reyhanın Şerbetinin Faydaları Nelerdir? Reyhan şerbeti süt yapar mı? Reyhan Otu Şerbeti Faydaları: Mor reyhan şerbeti faydaları muhtemelen reyhan bitkisinin yararları ile aynıdır. Reyhan şerbeti ne işe yarar, reyhan şerbeti neye iyi gelir? Çorba, yemek ve salatalara kattığı lezzet ve nefis kokunun ötesinde öksürüğü önlediğine, hazımsızlığı, asabiliği, baş dönmesini, ağız yaralarını, mide bulantısını, uykusuzluğu giderdiğine, tansiyonu düşürdüğüne anne sütünü artırıp, saç dökülmesini önlediğine, sivrisinekleri uzak tuttuğuna inanılır. Yukarıdaki şerbet dışında çayını demlemek suretiyle de kullanılabilir.
 5. Reyhan yetiştirmek de zor değil... Köklü olarak satın alacağınız reyhan bitkisi bir saksıya dikildiğinde nispeten kısa bir sürede gelişip yaprakları kullanılabilir duruma gelecektir.
 6. Kuru Reyhan Şerbeti, Reyhan Şerbeti Kuru Reyhandan Yapılır mi? Yapılabilir. İki yemek kaşığı kuru reyhanı sürahiye alıp üstüne iki litre kadar kaynamış su ve iki - üç adet limon tuzu eklenerek karıştırılır. İstenirse karanfil ve tarçın da eklenebilir. Bir miktar sıcaklığını kaybedince başka bir sürahiye süzülür, arzuya göre dört - beş yemek kaşığı toz şeker ilave edilip karıştırılır, buzdolabında soğuduktan sonra sunulur.
 7. Reyhan Şerbeti Nasıl Yapılır Şekersiz İki litre su üç - dört karanfil ve küçük bir çubuk tarçın tencerede beş dakika kadar kaynatılıp ocak kapatılır. Temizlenmiş bir demet taze reyhan bir limonun suyu ile tencereye alınır. Kapağı örülü halde tencerede bir kaç saat demlendirilir. Daha sonra başka bir kaba süzülerek alınırken reyhanlar da sıkılır. Beş yemek kaşığı süzme bal ilave edilip eriyene değin karıştırılır. Bal miktarı arzuya göre değiştirilir. Şekersiz Reyhan Şerbeti buz dolabında soğutulduktan sonra sunulur.
 8. Reyhan şerbeti nereye aittir? Yaygın şekilde yetiştirilebilmesi sebebiyle tek bir yere ait olduğu söylenemez.
 9. Reyhan şerbeti kalori Reyhan şerbeti - nefis yemek tariflerinden biri olup bir su bardağı reyhan şerbeti 60 kalori civarındadır.
 10. Osmanlı Şerbeti Reyhan Şerbeti bu gruptadır. Ayrıca RAMAZAN☪️📿🕌 ŞERBETİ🍹 TARİFİ🥤 de bir Osmanlı Şerbeti çeşididir.
 11. Kuran'da reyhan Vakıa 89. ayette geçen reyhan kelimesine meallerin çoğu "güzel rızık" manası vermektedir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Banu