mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Reyhan Şerbeti Tarifi, Nasıl Yapılır?🍹🥤

Reyhan şerbetini hiç içtiniz mi? Muhteşem göz alıcı rengiyle lezzetli bir serinletici ve nefis bir içecek hazırlamak çok kolay… Reyhan şerbeti yaz aylarına denk gelen Ramazan iftar ve sahurunda ferahlatıcı bir içecek arayışında olanların da işine yarayacaktır. Bazı yörelerde sunduğu ferahlıkla yüzlerde yol açmış olduğu gülümseme sebebiyle "gamze şerbeti" adı da verilmektedir. "Reyhan şerbeti yeşil reyhandan yapılır mı? Osmanlı reyhan otu şerbeti nasıl yapılır? Reyhan şerbeti nasıl olur? Kaynatmadan reyhan şerbeti nasıl yapılır?" diyenlere kolay bir tarif:

REYHAN SERBETI NASIL YAPILIR

Yeşil Reyhan Şerbeti Malzemeleri

Bir demet reyhan (Yeşillerden daha çok koyu mor olanlar)

Bir litre su

Yarım bardak toz şeker (Şeker miktarı damak tadına göre ayarlanabilir.)

Yarım limon (suyu ve kabukları ile birlikte)

Bir çay kaşığı limon tuzu

Buz küpleri

REYHAN SERBETI NASIL YAPILIR 2REYHAN SERBETI NASIL YAPILIR 4REYHAN SERBETI NASIL YAPILIR 7

Yeşil Reyhan Şerbeti Tarifi - Orjinal Reyhan Şerbeti Nasıl Yapılır?

 1. Taze reyhanlar bol suda yıkanarak kumlarından arındırılır. Varsa çok kalın sapları atılır. Derin bir cam veya çelik kabın içerisine konulur. Üzerine bir litre kaynamış su eklenir.
 2. Şeker ilave edilir. Limon suyu sıkılarak kabukları tencereye bırakılır. Silme bir çay kaşığı limon tuzu eklenerek şeker eriyene kadar karıştırılır. Ağzı kapalı olarak ılınmaya bırakılır.
 3. Reyhan Şerbeti ne kadar bekletilir? Reyhan Şerbeti kaç dakika demlenir? Reyhan şerbeti ne zaman süzülür? Yirmi dakika kadar bekletilince istenen renk ortaya çıkar. Bununla beraber süzülmeden beklediği süre demlenme seviyesini yükselterek pembe rengin daha da koyulaşmasına imkân verebilir. Ilındıktan sonra süzdürülerek cam bir sürahiye konulur.
 4. Buzdolabında soğuduktan sonra servis edilir. Arzu edilirse nane veya reyhan yaprakları, limon dilimleri ve buz parçaları konularak servis edilebilir. Maden suyu da ilave edilebilir. Limon tuzunun Reyhan şerbetine nasıl renk verdiğini yaparken görebilirsiniz. Limon tuzu kullanılmak istenmezse şerbet bir miktar bulanık olabilir. Lakin daha sağlıklı olacağı varsayılıyor ve Limon tuzsuz Reyhan Şerbeti yapılmak istenirse bir adet limon suyu ilave edilerek Reyhan Şerbeti Limonlu olarak da harikadır. kabuklarında ilaç olabileceği düşünülüyorsa limon kabukları kullanılmamalıdır. Bunun dışında, arzu edilirse bir kaç parça hibiskus ilavesi ile de cazip görünüşlü Hibiskuslu Reyhan Şerbeti elde edilebilir.

REYHAN SERBETI NASIL YAPILIR 8

Reyhan Şerbeti Yapımı Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Reyhan Şerbeti Tarifi Püf Noktaları

 1. Reyhan Şerbeti yapılışına istenirse şekerle beraber bir kaç adet karanfil, kakule, yıldız anason ve / veya bir adet çubuk tarçın ilave edilebilir. Bu ölçü bize ideal bir netice verdi. Ancak daha farklı tercihler için yapım sonrası da şeker veya su eklemek mümkündür. Diğer taraftan daha koyu bir renk için de olsa kaynatılmamalıdır. İstenirse kullanılan reyhan miktarı arttırılabilir. Reyhan şerbeti tarçınlı tarzı ekseriyetle beğenilen bir türüdür.
 2. Kuru Güllü Reyhan Şerbeti Bir demet taze reyhan yaprak yaprak ayrılıp yıkanıp süzülür. Reçellik bir avuç kadar kuru veya taze gül yaprakları ile beraber sürahiye alınır. İki üç parça limon tuzu, beş yemek kaşığı toz şeker, bir tarçın çubuğunu ve bir adet ezilmiş kakule ilave edilir. Karıştırılıp bir litre kaynar su eklenir. Oda sıcaklığında soğuyunca buzdolabına konulup bir - iki saat kadar beklenir. Soğuyunca süzgeçle başka bir sürahiye veya şişeye aktarılır. Kuru Güllü Reyhan Şerbeti Buz eklenerek soğuk olarak sunulur.
 3. Reyhan Şerbeti neden mavi oldu? Reyhan suya mavi – mor bir renk verir. Reyhan şerbeti ilk olarak mavi, daha sonra mor, son olarak ise kırmızımsı bir renk alır. İlave edilen limon tuzu sayesinde rengi harika bir pembe renge dönüşür. Bunun yanında limon tuzu hafif bir mayhoşluk katarak şerbetin tadını hafifletir.
 4. Reyhan Ne İşe Yarar? Reyhan otu nerelerde kullanılır? Yemeklere katılabilir, içecek olabilir, cilt bakımında kullanabilir ve çok sayıda hastalığa karşı tedavi edici tesirinden faydalanılabilir. Kurutulmuş reyhan, et yemeklerinde ve cacıklarda kullanılabilir. Baharat gibi kullanılan reyhan, etin yoğun kokusunu bastırarak güzel ve aromatik bir lezzet verir. Reyhan taze halde en çok salatalara eklenir. Bunun dışında sarma, dolma gibi ananevi yemeklere eklendiğinde de yemeğe hoş bir aroma ve lezzet verir. Bağışıklık sistemini güçlendirip hastalıklara karşı direnci arttırır. Kötü kolesterolü düşürür. Mide asidini düzenler ve hazımsızlığı giderir. Ödem attırır. Baş ağrısına ve öksürüğe iyi gelir. Cilt bakımı için kaynatılıp suyu tonik olarak kullanılır.
 5. Reyhan şurubunun faydaları nelerdir? Reyhan Şerbeti Nelere İyi Gelir? Reyhan Şerbetinin Faydaları Nelerdir? Reyhan şerbeti süt yapar mı? Reyhan yağ yakar mı? Reyhan Otu Şerbeti Faydaları: Mor reyhan şerbeti faydaları muhtemelen reyhan bitkisinin yararları ile aynıdır. Reyhan şerbeti ne işe yarar, reyhan şerbeti neye iyi gelir? Taze ve kuru reyhan şerbeti faydaları: Çorba, yemek ve salatalara kattığı lezzet ve nefis kokunun ötesinde öksürüğü önlediğine, hazımsızlığı, asabiliği, baş dönmesini, ağız yaralarını, mide bulantısını, uykusuzluğu giderdiğine, tansiyonu düşürdüğüne anne sütünü artırıp, saç dökülmesini önlediğine, sivrisinekleri uzak tuttuğuna, sakinleştirici tesiri olduğuna, arı sokmalarına iyi geldiğine inanılır. Fesleğen gibi reyhan da kanın pıhtılaşmasına ve kemik gücüne yardımcı olan K Vitamini ile doludur. Antioksidanları ve antibakteriyel vasıfları ile tıbbi olarak kullanılan fesleğen yağı, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, yaşlanma ve cilt rahatsızlıklarıyla mücadele eder. Reyhanı Reyhan şerbeti süt yapar mı? Reyhan şerbetinin süt yaptığına dair bir inanış vardır. Lakin hem bu iddianın hem de "Reyhan çayı zayıflamaya yardımcı olur. Yağ yakıcı vasfı ile zayıflamak isteyenlerin tercih sebebi." ifadelerinin ilmi temeline ulaşamadık. Yukarıdaki şerbet dışında çayını kere demlemek suretiyle de kullanılabilir. Reyhan Şerbeti ne kadar tüketilmeli? Reyhan şerbetinin bu faydalarından istifade etmek için şeker katmadan sabah, öğlen ve akşam günde üç kere içilebilir. Bununla beraber bünyeden bünyeye değişen durumları, alerjik hassasiyeti dikkate almak gerekir.
 6. Reyhan Şerbeti bozulur mu? Reyhan şerbeti nasıl saklanır? Reyhan Şerbeti buzdolabında kaç gün saklanır? Buzdolabında üç gün kadar dayanması beklenir.
 7. Reyhan bozulur mu? Taze reyhan çok dayanıklı değildir. Buzdolabında en fazla 2-3 gün muhafaza edilebilir. Saklamak için nemli bir kağıt havluya sarılabilir veya buzdolabı poşetine konulur. Dondurucuya atılabilir. Bu durumda hafif erimiş manzarası ile salatalara uygun olmasa da dolma, börek, köfte ve yemeklerde kullanılabilir. Reyhan, kuruyken de aromatik vasfı oldukça yüksektir. Aromasını uzun süre koruması için hava almayan kavanozlarda, ısıdan ve ışıktan uzakta muhafaza edilir. Bunun dışında reyhan, uzun pişirildiğinde aromasını kolayca yitireceğinden, bilhassa tencerede pişen yemeklere ilave edilecekse yemeği ocaktan almadan hemen evvel katılır. Reyhan otu hangi yemeklerde kullanılır? SALATA🥗larda, bazı 🥣ÇORBA🍲larda,  CACIK, ET YEMEĞİ TARİFLERİnde kullanılabilir. Baharat olarak makarnanın üzerine dökülebilir. Pirinçle hazırlanan PİLAV🍚 ve benzeri yemeklere; etli dolmaya, kuru baklagillere; KISIR, MERCİMEK KÖFTESİ gibi bulgur işlerine, PATLICANLI FESLEĞENLİ MAKARNA🍆🍝 gibi makarna ve salatalara çok uyumludur. Bazı yörelerde İÇLİ KÖFTEnin dış harcına kesinlikle katılır. Sirke yapımında da kullanılır.
 8. Reyhan yetiştirmek de zor değil... Köklü olarak satın alacağınız reyhan bitkisi bir saksıya dikildiğinde nispeten kısa bir sürede gelişip yaprakları kullanılabilir duruma gelecektir.
 9. Reyhan Kurusu Şerbeti Nasıl Yapılır? Kuru Reyhan Şerbeti, Reyhan Şerbeti Kuru Reyhandan Yapılır mi? Kurutulmuş reyhan dan şerbet yapılır mı? Yapılabilir. Kurutulmuş reyhan şerbeti nasil yapilir? İki yemek kaşığı kuru reyhanı istenirse bir kaç hibiskus ilavesiyle sürahiye alıp üstüne iki litre kadar kaynamış su ve iki - üç adet limon tuzu eklenerek karıştırılır. İstenirse bir kaç karanfil ve çubuk tarçın da eklenebilir. Bir miktar sıcaklığını kaybedince başka bir sürahiye süzülür, arzuya göre dört - beş yemek kaşığı toz şeker ilave edilip karıştırılır, istenirse şeker yerine bal da konabilir. Buzdolabında soğuduktan sonra sunulur. Ağzı kapalı cam sürahide bir hafta tadı değişmeden kalabilir. Hibiskus olmadan daha koyu bir renk elde edebilmek için diğer bir usulde ilk başta kuru reyhan ve şekerin üzerine limon sıkılarak rengini vermesi sağlanır. Esasen yeşil reyhan yerine mor reyhanın kullanılması da zaten renk elde etmek maksatlıdır, tadı hemen hemen aynıdır.
 10. Reyhan Şerbeti Nasıl Yapılır Şekersiz İki litre su üç - dört karanfil ve küçük bir çubuk tarçın tencerede beş dakika kadar kaynatılıp ocak kapatılır. Temizlenmiş bir demet taze reyhan bir limonun suyu ile tencereye alınır. Kapağı örülü halde tencerede bir kaç saat demlendirilir. Daha sonra başka bir kaba süzülerek alınırken reyhanlar da sıkılır. Beş yemek kaşığı süzme bal ilave edilip eriyene değin karıştırılır. Bal miktarı arzuya göre değiştirilir. Şekersiz Reyhan Şerbeti buz dolabında soğutulduktan sonra sunulur.
 11. Reyhan şerbeti neden kaynatılırsa ne olur? Bu şerbeti hazırlanırken bilhassa koyu mor renkli reyhanlar kullanılır ve asla kaynatılmaz. Kaynatılırsa rengi bozulur. Ayrıca su miktarını fazlalaştıkça rengi daha açık pembeye yaklaşacağından daha fazla şerbet için kullanılacak reyhan miktarı arttırılmalıdır.
 12. Reyhan şerbeti nereye aittir? Yaygın şekilde yetiştirilebilmesi sebebiyle tek bir yere ait olduğu söylenemez.
 13. Reyhan şerbeti kalori Reyhan şerbeti - nefis yemek tariflerinden biri olup bir su bardağı reyhan şerbeti 60 kalori civarındadır. Reyhan A, C ve E vitaminleri, lif ve antioksidanlar dahil olmak üzere birçok vitamin ve mineral içerir.
 14. Osmanlı Şerbeti Reyhan Şerbeti bu gruptadır. Ayrıca RAMAZAN☪️📿🕌 ŞERBETİ🍹 TARİFİ🥤 de bir Osmanlı Şerbeti çeşididir.
 15. Kuran'da reyhan Vakıa 89. ayette geçen reyhan kelimesine meallerin çoğu "güzel rızık" manasını vermektedir.
YukarıYukarı