Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

MÜRDÜM ERİK REÇELİ TARİFİ

Mürdüm eriği reçeli nasıl yapılır? Daha doğrusu mor erik reçeli nasıl yapılır? Mürdüm nedir? Mürdüm ne demektir? "Mürdüm nerede?" diye sormayın; öyle bir yer yoktur. Mürdüm bir renktir. Mürdüm rengi nasıl bir renktir? Bir renk nasıl tanımlanır? Deneyelim: Morumsu bordomsu güzel bir renk, mürdüm eriği rengi, kırmızısı bir parça daha fazla mor renk, bordoya çalan mürdüm ve mora çalan mürdüm çeşitleri olan bir renk, ışığa göre mora ve hatta bazen kırmızıya kaçan bir renk, mor ile bordo karışımı fakat morun daha ağır bastığı bir renktir. Mürdüm eriği mevsimi ağustosun ikinci yarısı ve eylül aylarıdır. Mor erik reçeli olarak da bilinen, bazen siyah erik reçeli nasıl yapılır ve bazende kara erik reçeli tarifi olarak ifade edilen bir reçel tarifi aranır bu mevsimde... Anjelik Erik Reçeli veya Yeşil Erik Reçeli veya İtalyan Eriği Reçeli de benzer şekilde yapılabilir. Kızarmış ekmeklerin üzerine sürüp afiyetle yenebilecek lezzettedir her biri... Hala taze mürdüm eriği veya herhangi bir erik varken değerlendirmek isteyenlere işte resimli kolay mürdüm eriği reçeli tarifi...

MÜRDÜM-ERİĞİ-REÇELİ

Mürdüm Eriği Reçeli Tarifi Malzemeleri

Bir kilo mürdüm eriği (orta sert)

Üç su bardağı toz şeker

Bir bardak su

Yarım limon suyu

MÜRDÜM-ERİĞİ-REÇELİ

Mürdüm Eriği Reçeli Tarifi - Mürdüm Erik Reçeli Nasıl Yapılır?

 1. Varsa sapları ayıklanan mürdüm erikleri yıkanır ve bıçakla kabukları soyulur. Erikler parçalanmadan ikiye bölünerek çekirdekleri çıkartılır.
 2. Yayvan bir tencereye yerleştirilen eriklerin üzerine örtecek şekilde toz şeker eklenir. Üç - dört saat şekerin sulanması için beklenir. Akşamdan kapağı kapatılarak buzdolabında da bekletilebilir. Sulanma fazla olmamışsa bir bardak su eklenerek orta ateşteki ocakta reçel pişirilir.
 3. Üzerinde oluşan köpükler alınır. Kaynayan reçelin altı kısılıp arada karıştırarak pişirmeye devam edilir. Kapak kapatılmaz. Eriklerin ezilmemesi için reçel çok fazla karıştırılmamalıdır. İsteğe göre pişirme sırasında reçele kabuksuz badem ilave edilebilir.
 4. Mürdüm eriği reçeli koyulaşmaya başlayınca içine yeni sıkılmış yarım limonun suyu ilave edilir.
 5. Bir - iki taşım kaynadıktan sonra altı kapatılır. Mürdüm Eriği Reçeli ılındıktan sonra kaynar su ile sterilize edilmiş temiz kuru cam kavanozlara konulur. Uzun süreli muhafaza için sıcakken konulduğu kavanozların ağzı hava almayacak şekilde sıkıca kapatılıp ters çevrilerek tamamen soğuyana dek bekletilir. Kapağı açılmamış kavanozlar serin, kuru ve ışıktan uzak bir yerde saklanır. Kapağı açılan reçel kavanozu buzdolabında muhafaza edilir. Reçellerinde küflenme problemi yaşayanlar pişirmenin sonlarına doğru limon tuzu ilave edebilirler.

MÜRDÜM-ERİĞİ-REÇELİMÜRDÜM-ERİĞİ-REÇELİ

Mürdüm Erik Reçeli Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Mürdüm Eriği Reçeli Püf Noktaları

 1. Kullanılacak Mürdüm Eriği Taze ve olgun olmalıdır. Tatlı değillerse şeker miktarı arttırılabilir. Diğer taraftan eriklerin sert olması reçeli kaynatırken çok dağılmamasını, meyvelerin tane tane kalmasını temin eder.
 2. Kaynatma süresi Diğer reçel tariflerinde de yer alan kıvam için tabak testi yapılabilir.
 3. Bir Porsiyon Mürdüm Eriği Reçeli Kaç Kaloridir? 100 gramlık bir mürdüm eriği reçeli, takriben 270 kaloridir.
 4. Mürdüm Eriği Reçelinde Farklı Aroma Pişme süresi tamamlanırken üç - dört karanfil veya bir kaç ıtır otu yaprağı ilave ederek bir -iki taşım kaynatılır.
 5. Damla Sakızlı Mürdüm Eriği Reçeli Damla sakızının etkileyen tadı ve kokusunu mürdüm eriği reçeline katmak gayet kolay... İki santim civarındaki damla sakızı çubuğu dövülürken yapışmasını önlemek üzere buzlukta bekletildikten sonra, havanda dövülerek toz haline getirildikten sonra şekerle birlikte mürdüm eriği reçeli yapılışında kullanılır.
 6. Mürdüm eriğinin faydaları nelerdir? Mürdüm eriğin faydaları arasında iyi bir diyet lifi kaynağı olması, vücudun demir emilimine yardımcı olan C vitamini bakımından zengin ve iyi bir A vitamini, B2 vitamini ve potasyum kaynağı olması önemlidir. Kuru mürdüm eriğinin faydaları: Yapılan bir araştırmada, düzenli kuru erik tüketiminin tansiyonu ve kötü kolesterolü (LDL) düşürebileceği sonucuna varıldı. Ayrıca, hem mürdüm eriği, hem kuru erik bol miktarda fenol (koruyucu özellikleri olan ve bitkilerde bulunan tabii bileşik) içermektedir. Mürdüm eriği faydaları tedavi desteği için hekime danışarak kullanılabilir. Karaciğer, böbrek ve romatizmaya bağlı hastalıkların tedavisinde iyi bir destekçi ve diyet lifi kaynağı olması mor erik faydaları arasındadır. Mürdüm eriği kötü kolesterolü düşürmeye destek sağlayabilir. Faydalar hususunda teferruatlı tafsilat aşağıdadır.
 7. Mürdüm eriği satın almak için semt pazarları en iyi yerlerdir; gördüğünüz meyve ile aldığınız meyve aynı olduğu müddetçe... Olgunluk ve iriliklerine göre farklı fiyatları olabilen mürdüm eriklerini marketlerden veya internet sitelerinden de satın almak mümlündür. 2019 yılında mürdüm eriği fiyatı kalitesine ve satıcısına göre 2 - 6 TL arasında olabiliyor. Mürdüm eriği kurusu fiyatı ise 28-55 Türk lirası arasındadır.
 8. Mürdüm Eriği Nedir? Gülgiller familyasının Rosaceae ailesinden olan mürdüm eriğinin anavatanı Anadolu ve Ortadoğu'dur. Kışların ılık geçtiği bölgelerde yetişir. "Mürdüm eriği diğer adı nedir?" denirse halk arasında farklı çeşitleri değişik isimler alabilirse de "bardak eriği", "bardacık eriği", "tozlu erik", "incaz eriği", "mamık eriği", “mor erik” ve "kara erik" olarak da isimlendirilir. Mayhoş tadı görünüş güzelliği ile daha az bilinen sarı bardak eriğinin tadı farklıdır. Mürdüm eriği hafif irice, sivri çekirdekli ve gevrek etli olup mayhoş bir tadı vardır. Taze olarak yenilmesinin yanı sıra pasta, kek, dondurma, marmelat ve şurup hazırlanarak da değerlendirilen bu mayhoş meyve kurutulup, kışın meyve kurusu olarak da tüketilir.
 9. Mürdüm eriği çeşitleri nelerdir? Mürdümün birçok çeşidi vardır. President Eriği ve Merryweather gibi mürdüm eriğinin çoğu çeşidi lezzetli meyvelerdir Lakin pişirildiğinde en iyi tadı veren Farleigh türüdür. Merryweather mürdüm türü yaygın olarak mutfak amaçlıdır. Bu küçük erik kabuğundaki mavi-siyah rengi ile bilinir. Eti ise sarı rengiyle bir zıtlık oluşturur. Bu Mürdüm ağacını düzenli bir budama bile gerekmeden verimli toprakta gayet iyi gelişir. President eriği daha iri ve oval şekilde olup dış kabuğu mavi-siyah biraz da mora çalan bir renge sahiptir. Diğer türler gibi onun eti de sarı bir dokuya haizdir. President eriğinin en lezzetli olması beklenen zaman dalından koparıldığı ham halidir. Güzel tatları nedeniyle çok miktarda talep görür. Farleigh çeşidi zengin bir mavi-siyah renge sahiptir. Farleigh mürdüm ağacı, diğer meyve ağaçlarının tersine, aşırı soğuklara ve yağışlı iklimlere bile mukavemet gösteren çok sağlam bir ağaçtır. Farleigh mürdüm eriği bilhassa mutfak kullanımına uygundur. Çok tesirli ve şekerli bir tadı vardır. Langley Bullace mürdüm çeşidi mavi siyah kabuk rengi ile ayırt edilir. Eti ise yeşil ve sıkıdır. Benzer şekilde Farleigh mürdüm erikleri gibi, Langley Bullace mürdüm eriği de mutfakta birçok gayeye hizmet eder. Bu erikler reçel yapmak için isabetli bir tercihtir. Shropshire Prune mor mürdüm eriğinin pişirildikten sonra tadı olağanüstüdür. Bu ufak mor renkli meyvenin buruk bir tadı vardır.
 10. Mürdüm eriği ingilizce karşılığı "damson plum" olup Damascus (Şam) bölgesinden geldiği için bu adı aldığı iddia edilir.
 11. Erik Reçeli nasıl Yapılır? Kırmızı Erik Reçeli Tarifi Yukarıdaki tarif sadece mürdüm erğinin değil hemen bütün erikler için geçerlidir. Muhteşem lezzeti ve iştah açan rengiyle kahvaltı sofralarını süsleyen bu ve kırmızı erik reçelinin şekerlenmemesi beklenir.
 12. Mürdüm Eriği Reçeli fiyat Temmuz 2020 itibariyle Mürdüm Erik Reçeli 460 gramı 23,00 TL, 770 gramı 39,00 TL seviyesinde internette satılmaktadır.
 13. Mürdüm Eriği Marmelatı - Erik Marmelatı kahvaltı, kurabiye, pasta ve tartlarda kullanmak üzere reçelinden daha koyu kıvamda erik marmelatı hazırlanabilir. Bir kilo erik ortadan ikiye ayrılıp çekirdekleri çıkarılır ve bir fincan su ile bir tencerede kısık ateşte erikler yumuşayıncaya kadar pişirilir. Pişen erikler bir kabına alınıp blender'dan geçirilip meyve püresi şekline getirilir. Püre tekrar tencereye alınır, toz şeker eklenerek yine kısık ateşte yirmi beş dakika kadar kaynatılır. Eriğin sululuk seviyesi de kaynatma miktarını değiştirebilir. Ocak kapatılmadan evvel limon suyu ilave edilir. İlk sıcaklığını kaybedinceye kadar tencerede bırakılıp arada karıştırılır. Daha sonra kavanoza doldurulur. Buzdolabında saklanır. Bilhassa az şeker ilave edilmiş veya fazla kaynatılmamış olan marmelatlar mutlaka buzdolabında saklanmalıdır.
 14. Şeftali Reçeli ŞEFTALİ🍑 REÇELİ YAPIMI

Eriklerin Sağlığa Faydaları

Erikler, çeşitli sağlık yararları ile son derece besleyicidir. Bazı kronik hastalıkların riskini azaltmaya yardımcı olabilecek lif ve antioksidanlara ek olarak birçok vitamin ve mineral ihtiva ederler. Ek olarak, osteoporoz, kanser, kalp hastalığı ve diyabet gibi birçok kronik hastalık riskini azaltabilecek çeşitli özelliklere sahiptirler. Ayrıca, lezzetli tadı ile diyete dahil edilmesi kolaydır.

 1. Birçok Besin İhtiva Ederler Lif ve antioksidanlara ek olarak A, B,C, K vitaminleri ve Potasyum, bakır, manganez, fosfor ve magnezyum mineralleri gibi 15'ten fazla farklı vitamin ve minerale sahiptirler. Kalorisi görece düşüktür. Kaynak1
 2. Sindirim sistemine faydalıdır. Yüksek miktarda lif sebebiyle kuru erik kabızlığı hafifletme hususiyetiyle bilinir. (Kaynak2). Fazlası ishale yol açabilir.
 3. Erikler Antioksidanlar Açısından Zengindir Erikler iltihabı azaltmak ve hücreleri serbest radikallerin verdiği zararlardan korumak için yardımcı olan antioksidanlar bakımından zengindir. Kemik sağlığı üzerinde olumlu etkileri olan ve kalp hastalığı ve diyabet riskini azaltmaya yardımcı olabilecek polifenol antioksidanlarda özellikle yüksektir. (Kaynak3) . Aslında, bazı çalışmalar eriklerin nektarin ve şeftali gibi diğer popüler meyvelerden iki katından fazla polifenol antioksidan içerdiğini göstermiştir. (Kaynak4). Birçok laboratuar ve hayvan çalışması, erik ve kuru eriklerdeki polifenollerin güçlü antienflamatuar etkilere sahip olduğunu ve ayrıca sıklıkla hastalığa yol açan hücrelere zarar gelmesini önleyebildiğini bulmuştur (Kaynak5, Kaynak6, Kaynak7). Belirli bir polifenol türü olan antosiyaninler, erik ve kuru eriklerde bulunan en aktif antioksidanlar gibi görünmektedir. Kalp hastalığı ve kanser riskini azaltmak da dahil olmak üzere güçlü sağlık etkilerine sahip olabilirler (Kaynak8, Kaynak9, Kaynak10). Ancak tüm bu bulgular ümit verici olsa da, daha fazla insan çalışması gerekmektedir.
 4. Kan Şekerini Düşürmeye Yardımcı Olabilirler Karbonhidratlardan oldukça yüksek olmasına rağmen, erik ve kuru erik yedikten sonra kan şekeri seviyelerinde önemli bir artışa neden gibi görünmemektedir (Kaynak8, Kaynak9). Bu, kan şekeri düzenlemesinde rol oynayan bir hormon olan adiponektin seviyelerini artırma potansiyellerine atfedilir (Kaynak10). Ek olarak, eriklerdeki lif, kan şekeri üzerindeki etkilerinden kısmen sorumlu olabilir. Dahası, erik ve kuru erik gibi meyveleri tüketmek, daha düşük tip 2 diyabet riski ile ilişkilidir (Kaynak11). Ancak, kuru eriklerin kalorisi yüksektir ve 70 gram civarında tüketmek makul olabilir.
 5. Kuru Erik Kemik Sağlığını Destekleyebilir Bazı çalışmalarda, kuru erik tüketimi, düşük kemik yoğunluğu ile karakterize edilen osteoporoz ve osteopeni gibi hastalık riskini azaltmıştır. Kuru erikler sadece kemik kaybını önlemekle kalmaz, aynı zamanda daha önce meydana gelmiş kemik kaybını tersine çevirme potansiyeline sahip olabilirler (Kaynak12). Kuru eriklerin neden kemik sağlığı üzerinde bu olumlu etkilere sahip olduğu hala belli değil. Bununla birlikte, antioksidanlarının ve enflamasyonu azaltma yeteneğinin bir rol oynadığı düşünülmektedir (Kaynak13, Kaynak14, Kaynak15). Ek olarak, araştırmalar kuru erik tüketmenin kemik oluşumunda rol oynayan bazı hormon seviyelerini artırabileceğini düşündürmektedir. Bulgular olumlu olmakla birlikte, kuru erik ve kemik sağlığı ile ilgili delillerin çoğu, hayvan ve test tüpü çalışmalarının neticelerine dayanmaktadır. Bununla birlikte, kuru erik alımı ve kemik sağlığı üzerine yapılan sınırlı insan araştırması umutlandıran neticeler vermiştir. Diğer meyvelerle karşılaştırıldığında, kuru erik kemik kaybını önlemede ve tersine çevirmede en etkili gibi görünmektedir.
 6. Erikler Kalp Sağlığına Fayda Sağlayabilir Kalp hastalığı için önemli risk faktörleri olan yüksek tansiyonu ve kolesterol seviyelerini düşürme potansiyeli nedeniyle araştırılmıştır. Bir çalışmada, kuru erik suyu içen ve sekiz hafta boyunca her sabah üç veya altı kuru erik yiyen denekler, aç karnına sadece bir bardak su içen bir grupla karşılaştırıldı. Kuru erik ve kuru erik suyu tüketenler, su içen gruba göre kan basıncı seviyeleri, toplam kolesterol ve "kötü" LDL kolesterolü önemli ölçüde daha düşüktü (Kaynak16). Başka bir çalışma, yüksek kolesterol teşhisi konan erkeklerin sekiz hafta boyunca günde 12 kuru erik tükettikten sonra LDL kolesterol düzeylerinin daha düşük olduğunu bulmuştur (Kaynak17). Çeşitli hayvan çalışmaları benzer sonuçlar vermiştir. Genel olarak, kurutulmuş erik tozu ve erik suyu ile beslenen farelerin daha düşük kolesterol seviyeleri ve artmış "iyi" HDL kolesterolü olduğu görülmektedir. Ancak, bu sonuçlar insanlar için genelleştirilemez (Kaynak18, Kaynak19). Erik ve kuru eriklerin kalp hastalığı risk faktörleri üzerindeki olumlu etkileri muhtemelen yüksek lif, potasyum ve antioksidanlarından kaynaklanmaktadır (Kaynak20, Kaynak21). Bu mevzuda daha fazla insan araştırması gerekmektedir.
 7. Diyete eklemek kolaydır; tek başına yenebilir, içecek ve salatalarda kullanılabilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Keriman
YukarıYukarı