mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Çikolata Kaplı Kestane Şekeri Tarifi, Nasıl Yapılır? (Bursa)🌰

Çikolatalı Kestane Şekeri nasıl yapılır? Çikolata Kaplı Kestane Şekeri kestane lezzetini çok daha yüksek seviyelere çıkarır. İşte çikolatalı kestane şekeri tarifi...

ÇİKOLATALI-KESTANE-ŞEKERİ-(Bursa)

Çikolatalı Kestane Şekeri (Bursa) Malzemeleri Çikolata Kaplı Kestane Tarifi İçindekiler

On beş – yirmi adet kestane

Elli – altmış gram bitter çikolata

Bir tatlı kaşığı tereyağı

Bir – iki yemek kaşlığı süt

Üzeri için Hindistan cevizi


ÇİKOLATALI-KESTANE-ŞEKERİ-(Bursa)

Çikolatalı Kestane Şekeri (Bursa) Tarifi - Çikolata Kaplı Kestane Şekeri Nasıl Yapılır?

 1. Kestaneler yıkanır ve üzerleri çizilerek suda haşlanır.
 2. Süzdürülen kestaneler parçalanmadan kabuklarından ayrılır.
 3. Bitter çikolata parçalanır ve ben mari usulü eritilir: Isıya dayanıklı bir kabın içerisine konulur. Bu kap da içi su dolu bir kabın üzerine oturtulur ve ocağın üzerine konulur. Çikolatalar erimeye başlayınca tereyağı eklenir.
 4. Bütün çikolata ve tereyağı tamamen eriyip akışkan bir hale gelince içerisine süt eklenip karıştırılır, ocaktan alınır.
 5. Ilındıktan sonra kestaneler teker teker bu çikolatalı sosa batırılır ve servis tabağına alınır.
 6. Çikolatalı Kestane Şekerlerinin üzerine Hindistan cevizi serpiştirilir ve soğuduktan sonra servis edilir.

Çikolatalı Kestane Şekeri (Bursa) Tarifi le Alakalı Diğer Hususlar ve Çikolata Kaplı Kestane Şekeri Püf Noktaları

 1. Çikolatalı Kestane Şekeri Fiyatı Kafkas firmasının sitesinde Kasım 2020 itibariyle Kestane Şekeri Çikolatalı Büyük 560 Gramlık paketi 58,50TL'dir. Kafkas kestane şekeri üretim yeri: Kestane üretiminde ülkemizde tek, dünyada sayılı entegre tesisler arasında yer alan Kafkas kestane, 1999 yılında Bursa Alaaddinbey Köyü girişinde 6500 m² kapalı, 12500 m²’lik alanda faaliyete geçmiştir. Kestane işleme kapasitesi 3.000 ton olan tesiste, kestaneler makinalarda soyulmakta, donmuş (-18°C) olarak depolanmakta, şekerleme hatlarında şekerlendirilerek satışa sunulmaktadır.
 2. Sade Kestane Şekeri yapılmak istenirse EVDE KESTANE🌰 ŞEKERİ YAPIMI (Bursa)
 3. Karyoka nasıl yapılır? Kestane topları nasıl yapılır? ÇİKOLATALI CEVİZLİ KESTANELİ🌰 İKRAMLIK TOPLAR (KARYOKA)
 4. Kestane şekeri nereye ait? Kestane şekeri, kestane ve şekerli şerbet karışımı bir tatlı olup Bursa'nın şöhretli tatlılarından biridir. Kestane şekeri Bursa vilayeti hudutları dahilindeki Uludağ'da yetişen kestanelerden yapılır. Kestane şekeri mahalli olarak haşlanmış kestane soyulduktan sonra tülbentlere bağlanıp kaynamakta olan şerbet içine batırılarak yapılır. Birçok dünya lisanında Fransızcadan geçen Marron glacé ismiyle tanınan kestane şekerinin ilk 16. asırda imal edildiği tahmin edilmektedir. İlk olarak nerede imal edildiği ise Lyon ve Cuneo şehirleri arasında tartışmalıdır. Bilinen ilk kayda geçmiş tarifi 17. asrın bitişine yakın XIV. Louis'in saray mutfağına aittir.
 5. Kestane Şekeri çikolatalı Kalori Çikolata kaplı kestane şekeri kalorisi olarak 100 gramında 204 kcal kalori, 300 gramlık orta porsiyonunda ise 612 kalori bulunmaktadır.
 6. Kestane Kebabı Nasıl Yapılır? EVDE KOLAY KESTANE🌰 KEBABI NASIL YAPILIR?
 7. Kestaneden neler olur? KESNAŞ (KESTANELİ SÜTLÜ TATLI🌰; Kastamonu, Çatalzeytin), KESTANELİ TOPLAR🌰, KESTANELİ PİLAV TARİFİ🌰🍚, CEVİZLİ KESTANELİ🌰 KEK
 8. Yalancı kestane şekeri nasıl yapılır? Islanıp haşlanan kuru fasulyenin suyu süzülerek robotla püre haline getirilmesi ile elde edilen malzeme kullanılır. Yumurta, toz şeker, tereyağı, kabartma tozu, fındık tozu ve fasulye püresi ile hazırlanan kek pişirilir. Elde edilen kek çikolataya bulanarak soğutulur.
ÇİKOLATALI-KESTANE-ŞEKERİ-(Bursa)ÇİKOLATALI-KESTANE-ŞEKERİ-(Bursa)
YukarıYukarı